Съдът възстанови на работа възлов играч в схемата със заменките на Явор Хайтов

Горският терен, станал собственист на бившия зам. министър на вътрешните работи Явор Хайтов с помощта на началника на Областната служба "Земеделие" във Варна Георги Балтаджиев.

© Спас Спасов

Горският терен, станал собственист на бившия зам. министър на вътрешните работи Явор Хайтов с помощта на началника на Областната служба "Земеделие" във Варна Георги Балтаджиев.



Бившият началник на областната служба "Земеделие" във Варна Георги Балтаджиев, уволнен през миналата година от сегашния земеделски министър Мирослав Найденов е спечелил съдебните дела, които води срещу отстраняването си от работа, научи "Морски дневник". Това е шестият поред случай, в който Върховният административен съд връща Балтаджиев на работа, коментират от Областна администрация Варна. През този период той е бил уволняван последователно от всички земеделски министри в правителствата на ОДС, НДСВ, БСП и сега ГЕРБ.


Междувременно в областната служба Земеделие във Варна цари объркване, тъй като сегашният началник на службата Зарина Бъчварова продължава да заема поста си, на основание на трудовия си договор, сключен с министър Мирослав Найденов. Според източници в областна администрация – Варна обаче още по-объркващ е фактът, че за възстановяването на Балтаджиев на работа настоявал пак министърът на земеделието, въпреки, че само преди година го е уволнил.


Политическата кариера на Балтаджиев е не по-малко бурна от професионалния му път. До разцепването на Земеделския народен съюз на 18 май 2006 г. той се смяташе за един от активистите на партията във Варна с най-добри позиции до тогавашния главен секретар на Анастасия Мозер. В момента обаче той е част от политически проект на Стефан Личев, който е един от политиците, подкрепили създаването на пт.нар. "президентски проект" "АБВ".




Името на Балтаджиев нашумя покрай скандала с 93 дка крайморски терен, граничещ с правителствената резиденция "Евксиноград" край Варна, който беше придобит от бившия зам. вътрешен министър Явор Хайтов с една от най-мащабните сделкис гори от държавния фонд. Технологията, по която е осъществена замяната  заслужава място в учебник, а основно действащо лице в нея е именно Георги Балтаджиев. Най напред при проверка на ДАНС в Областна служба земеделие" бе открита нередовна книга с номерата на входяща и изходяща кореспонденция на ведомството. Въпреки, че е била прошнурована и прономерована , част от страниците в нея са били умишлено пропускани, за да останат празни. Именно така е станало възможно регистрирането на документи със задна дата, за да бъдат извършени част от замените на гори от държавния фонд по време на управлението на тройната коалиция. "Това не е никакво нарушение, но на ДАНС като на разследващ орган им се е сторило нередно", каза тогава Балтаджиев, цитиран от варненския вестник "Позвънете новини".


Тогава той хвърли вината за пропуснатите страници върху секретарката си. Истински талант в сделката с терена на Хайтов обаче Балтаджиев проявява, когато за нуждите на сделката по замяната на Явор Хайтов се налага урбанизирания терен в непосредствена близост до правителствената резиденция "Евксиноград" край Варна да бъде превърната в горски фонд, а след това първоначалният и статут да бъде възстановен, за да може върху нея да се строи.


В процедурата по придобиването на имота край "Евксиноград" има и почти забавен куриоз, свързан пак с името на Балтаджиев.


За да бъде извършен оглед на терена и "да се установи начинът на трайното му ползване", в един и същ ден  - 25 август 2008 г., бившият шеф на областната дирекция  "Земеделие" е издал две заповеди с еднакъв номер, но с различно съдържание. С тях той назначава една и съща четиричленна комисия.


Във втория й вариант обаче на мястото на инж. Галя Георгиева като представител на ОД "Земеделие" - Варна, се появява името на младшия експерт Сезгин Алиев. Обяснение за подмяната дава протокола от извършения оглед - под него няма подпис на Георгиева. Вместо нея се е разписал Алиев.


Ревизията, извършена през есента на миналата година показа драстични разлики с пазарните цени на земята по време на замяната, като общата щета за държавата от нея е изчислена на почти 6.2 млн. лв.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK