До края на месец юли ще продължи Международният музикален фестивал "Варненско лято". Неговото 82-ро издание се открива утре от 20 часа с концерт на Варненска филхармония във Фестивалния и конгресен център. Солист ще бъде пианистът Людмил Ангелов. На откриването ще прозвучат Концерт за пиано и оркестър №1 ми минор, oп. 11 от Шопен, Симфония №4 от Скрябин и по традиция Рапсодия "Вардар".
В музикалния фестивал и в по-друга светлина тази година се вписва и Милчо Левиев в дует с пианистката Ганка Неделчева. В съвместния им концерт на 4 юли ще прозвучат творби на Милчо Левиев за две пиана (Малка старинна музика, Бароков джаз концерт и др.). Джазът присъства и в още два концерта - тези на 27 и 28 юни. Концертите са част от Mеждународния проект PROMS - Джаз и класика в европейски диалози, подкрепен от програма "Култура 2007 - 2013" на ЕС. Проектът обединява джаз бенд и ансамбъл за класическа музика с участието на изявени музиканти от няколко страни, сред които и България.
В рамките на фестивала тази година ще се проведат три майсторски класа. Минчо Минчев ще ръководи този по цигулка; Андраш Адорян, преподавател във Висшето музикално училище в Мюнхен, ще ръководи класа по флейта, а Михаил Воскресенски, ръководител на факултета по пиано в Московската консерватория, ще ръководи класа по пиано.