
© bristolpound.org
Ако попаднете в британския град Бристол след май тази година, внимавайте с каквa валута боравите. Градът планира да пусне в обръщение от пролетта своя собствена парична единица по примера на град Брикстън - локални паундове, които ще се използват от местните жители в околността.
Бристол паундът е сигурна места парична единица, създадена, за да подкрепя независимия бизнес на Бристол, да подсили местната икономика, да поддържа разнообразието на улиците, както и границите на града да са ясно очертани, което ще засили и общността, пише в сайта на инициативата.
В него се казва още, че създаването на Бристол паунда ще засили възможността парите, изкарани в града, да остават в града и да се намали огромното изтичане на пари от бристолската икономика. Бристол паундовете ще могат да се получават чрез обмяна на стерлинги или под формата на плащане, което ще е "ясна демонстрация на вашата подкрепа към местната бристолска икономика", пише още на сайта. Според обяснението всеки Бристол паунд ще се равнява на един стерлинг, но ползата от него ще прави стойността му много по-голяма.
Схемата трябва да влезе в сила от май тази година и с местната парична единица ще имат право да боравят всички жители и търговци с бристолски пощенски код. За обмяната ще се грижи независим доставчик на услуги, наречен Bristol Credit Union. Чрез тях местните ще могат да получават дори и заплатите си в местна валута, а купувачите ще могат да плащат с тях и през мобилните си телефони. Обръщането обратно в стерлинги ще е възможно по всяко време.
"Колкото повече магазини и бизнес представители изполват Бристол паунда, толкова повече ще се запазят трудно спечелените пари в нашата общност и ще бъдат изхарчени отново тук", казва един от организаторите и допълва, че хората в Бристол, които харесват местните независимите търговци, ще влагат парите си където сметнат за добре и така ще намалят броя на камионите, които разнасят стоки напред-назад из страната.
Организаторите на инициативата в момента приканват местни творци, художници, както и деца да се включат в изготвянето на техния дизайн, като изпратят свои предложения за банкнотите от 1, 2, 5 и 10, пише британският "Дейли телеграф".
"Схемата е и силен начин за взаимното вътрешно насърчаване на местния бизнес. Надяваме се, че хиляди ще се включат, преди паричната единица да бъде пусната в обръщение. Изглеждаше логично да поискаме от хората, които ще държат Бристол паундовете в джобовете и портмонетата си, да направят техния дизайн", допълва още Мънди по повод инициативата за предложения за това как да изглеждат местните банкноти.
Подобни собствени паундове вече ползват и жителите на Люис в Източен Съсекс.
erinka
Рейтинг: 367 НеутралноСледващият етап от еволюцията на парите
Много интересна идея, да видим дали наистина ще я реализират
Thermobee
Рейтинг: 1291 НеутралноКаква е ползата от такава валута, обяснете като за лаици.
Не на ислямската инвазия в Европа!Публикувано през m.dnevnik.bg
usero
Рейтинг: 521 НеутралноДо коментар [#1] от "erinka":
Вече са го пробвали през Средновековието. А преди това и през Античността.
петър палчев
Рейтинг: 572 НеутралноНАИСТИНА ЕДИН ОРИГИНАЛЕН НАЧИН ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА МЕСНАТА ИКОНОМИКА.
dragozow
Рейтинг: 726 НеутралноИнтересна идея, но спъва търговията. Представете си всяко населено място с негова валута. Като мръднеш 20 километра трябва да търсиш чейндж
Сложете бутон "редактирай" на собствените комeнтари.Английска му работа, така няма да стимулират нищо.
Daniboy
Рейтинг: 641 НеутралноДо коментар [#1] от "erinka":
„Товарете портокалите в бурета. Братя Карамазови”Или предния?
erinka
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#3] от "usero":
Не мисля, че си прав. През Средновековието са си имали локални валути като цяло, но не е имало национална валута и световни валути. Така че е интересна успоредната циркулация на една валута на малка общност (Бристол в случая) заедно с национални и световни валути. Това е един вид социален експеримент
pc_none
Рейтинг: 521 ВеселоСъобщение от кмета на с.Мухово:
От март 1 Муховец ще се сменя за 2 Лева!
bradshaw
Рейтинг: 587 ВеселоНе е лоша идеята ...
Nobody is perfect. I am Nobody.Дали да не помислим за Софлар, или Софро за някой от бъдещите протести на зърнопроизводителите?!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Daniboy
Рейтинг: 641 НеутралноДо коментар [#7] от "erinka":
„Товарете портокалите в бурета. Братя Карамазови”"В него се казва още, че създаването на Бристол паунда ще засили възможността парите, изкарани в града да остават в града и да се намали огромното изтичане на пари от Бристолската икономика"
Това е по-скоро антиконкурентна мярка, която по изкуствен начин иска да защити местните производство и услуги /които явно не са толкова качествени/ и е стъпка назад от общоевропейската идея за единни пазар и валута - идея която британците така и не възприеха напълно.
Като цяло идеята е доста егоистична - един вид "когато трябва да запазим нашите пари в Бристол ще ползваме паунда, а когато ни е по-удобно - лирата и еврото".
Baizuo
Рейтинг: 1092 ВеселоДо коментар [#9] от "bradship":
muncho: "Няма защо да се отричат очевидните и статистически доказани факти, че мнозинството жени не стават за шофьори"2 Софро = 1 Провинслар ?
yazkata
Рейтинг: 213 Неутралнобританците винаги са умирали да се правят на интересни и то са го правели с важност и високо вдигнат нос
Чардо
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#7] от "erinka":
Вярвам, Господи, помогни на моето неверие! Марко гл.IХ,ст.24[quote#7:"erinka"]Не мисля, че си прав. През Средновековието са си имали локални валути като цяло, но не е имало национална валута [/quote]
===================================
И двамата сте прави , НО до някъде ! ! !
И преди новата ера и след това си е имало , както ги наричаш национални имена на девизите .
Но друг е въпроса че още по ония времена доста градове са имали правото да секат монети , като те е трябвало да отговарят на въведени правила за общата (нац.) валута.
А като погледнеш , че и графовете са били най-малките монарси за свята територия ( ГРАФСТВО ) са си сечели монети , но с името на националната.
Така че това си е пак същата работа и то от преди 20 века
Английска лира паунд = на Бристол паунд
Това си е пилеене на средства и на ресурс !
Приятен ден от дядо Владо
bradshaw
Рейтинг: 587 НеутралноДо коментар [#12] от "dgd":
Nobody is perfect. I am Nobody.До коментар [#10] от "doncorleone":
Не схванахте иронията:
[quote#9:"bradship"]за някой от бъдещите протести на зърнопроизводителите?! [/quote]
хм
Рейтинг: 964 Неутралнонещо май са изпуснали стойността на отпечатването на новите пари във формулата на "успеха"
доста назадничава идея му е хрумнала на кмета
nikodim821
Рейтинг: 418 НеутралноИнтересно как ще се борят със фалшификациите.При отпечатването на пари за да бъдат запазени от фалшификация се влагат пари за специална хартия,бой,холограми и други предвид малкото количество което ще е в обръщение, то тяхната цена ще бъде по-висока. По-добре е да преминат на безкасово плащане,като си организират банка за това, още повече че навярно такова съществува и в момента.Така че призива към художници за оформяне на банкнотите и монетите е напълно без предметен.
Колкото до идеята парите да останат в областта, то едва ли ще стане защото както пишат че лесно ще се обменят със официалният паунд, ще се намерят хора който със спекулативна цел да обменят местната валута с официалната.
Местната валута ще се ползва само като разменна или и ще се използва и за кредитиране. Как ще постъпят ако възникне ситуация поради манипулиране на общественото мнение, подобно на това при нас през 1997 година и хората хукнат да обменят местната с националната валута, как и кой ще определя паритета, на местната валута спрямо националната.
Това са само част от въпросите на който бих искал да ми отговорят местните лидери предложили подобна идея.
Парите към настоящият момент имат много важни функции в съвременното общество и това го показа опитът на изграждане на единна европейска валута.
mapto
Рейтинг: 1242 НеутралноДо коментар [#2] от "Thermobee":
ts
Думите в един език са това, което е безкрайно и изисква най-много усърдие и постоянство. Затова направихме http://lexicum.nethttp://en.wikipedia.org/wiki/Local_currency#Benefi
erinka
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#11] от "Daniboy":
По-скоро форма на монетарно разнообразие
Не мога да я определя като егоистична, защото от тази гледна точка какво определение би дал за монопола на централните банки върху печатането на пари
5149mich
Рейтинг: 1053 НеутралноВ Германия в отделни малки градчета от години функционира такава практика.
Viscount Ganyo
Рейтинг: 622 ВеселоДо коментар [#2] от "Thermobee":
Крайно ми е неприятно, че се намирам между милиционерски натрапеници, и искрено се възмущавам и ме е срам да ви гледам.Ползата е точно никаква. Само затруднения ще създава, да не говорим за разходите по поддържането му. И това при положение, че кметството не почне да си печата пари без покритие. Ако започнат, и да речем дават заплатите на обшинските работници в тази валута, тогава да забравят, че някой ще им купи Бристол паунда срещу един стерлинг.
Погледнато опростено, нашият валутен борд си е нещо подобно - левът е вързан към еврото. Това обаче не пречи на изтичането на капитали от икономиката при неблагоприятни условия, каквото уж се цели да се предотврати според кмета на Бристол.
Владимиров
Рейтинг: 675 НеутралноДо коментар [#4] от "banak":
Откъде знаеш, че там произвеждат месо?...
Владимиров
Рейтинг: 675 НеутралноПопулизъм...явно някой местен кмет просто залага на всеизвестния национален и локален (в случая) шовинизъм на англичаните. Коментар 14 е абсолютно прав в безсмислието на идеята, при положение, че обменът е свободен, а валутата е вързана с официалната, решенията за която се вземат в Лондон...
Roumen Stoilov
Рейтинг: 574 НеутралноСредновековни номера. Чисто закрепостяване.
ban
Рейтинг: 647 ВеселоАбе, нещо на социализъм и корекоми ми намирисва тука! Повечето може би помнят, как в магазина за телевизори, имаше само Рубин и Респром, а Голд Стар, само в Корекома, но там не беше за всички!
Svet
Рейтинг: 565 НеутралноАйде чакаме Бургаски и Варненски лев за лятото да може приходите от туризъм да остават в съптветната област???
Third World Good Looking
Рейтинг: 429 НеутралноСлед колко време ще се появи статия:
Бристолската полиция залови 5ма българи за печатане на фалшиви Бристолски паундове...
drun_drun
Рейтинг: 589 НеутралноНещо на феодализъм ми намирисва.
ко прайм ся?
Рейтинг: 418 НеутралноВ разгара на кризата в Калифорния си печатаха там някакви техни пари, поради липса на истински.
gstarко прайм ся?
Рейтинг: 418 Неутралноhttp://www.webcafe.bg/id_1921900826 прочети, след като нацъкаш минусите.
gstarDaniboy
Рейтинг: 641 ВеселоДо коментар [#27] от "Third World Good Looking":
„Товарете портокалите в бурета. Братя Карамазови”Бристолският паунд е мъртвороден, освен на вестникарите няма да привлече вниманието на никой, дори и на родните фалшификатори.
rents
Рейтинг: 470 ЛюбопитноХър Маджести какво ли мисли по въпроса?
malart
Рейтинг: 727 НеутралноКъде я има тази лира стерлинг, че аз в Англия все с паунди пазарувах, а лири или стерлинги не видях?
malart.blog.bgooonufri
Рейтинг: 595 НеутралноНе търсете аналогии със Средновековието. И сега има шотландски паунд, емитиран от Банк ъф Скотланд, но как точно го използват и ква е файдата, не съм наясно.
areta
Рейтинг: 1152 ВеселоЧестно казано, не разбирам как една смяна на името на парите, ще подсили Бристол. Може ли някой да обясни? Все едно аз да си сменя името от Хасан на Иван и да твърдя, че вече съм съвсем друг човек? От това, че съм си сменила името, ще нарастне ли производителността ми? Ще стана ли по-силна, по-умна, по-добра, по-спестовна?
Симо
Рейтинг: 1087 НеутралноДо коментар [#2] от "Thermobee":
Идеята е да се отърват от робството на централната банка. Защо робство ? Всички днешни пари (от 1971 г. насам) са създадени като дадени назаем от централната (емисионна) банка. Те трябва да се върнат с лихва. Създадена с само главницата. Парите за лихвата ги няма в системата. За да бъдат върнати трябва да се взимат все нови и нови заеми т.е. да има постоянен растеж на паричната маса. За да ги получат хората теглят заеми и създават бизнеси. Когато хората спрат да взимат заеми парите в системата започват да намаляват. Получава се стагнация - намаление на паричната маса. Но нали парите за лихвата ги няма в системата ? да, няма ги. Затова математически се вижда, че при 5% лихва, ако няма нарастване на паричната маса, 5% от хората ще фалират и собствеността им ще стане собственост на банкера. Банкера фактически получава собственост без да работи. Просто защото е създал парите и е приет закон, че трябва да се използват неговите пари.
Със създаването на локални пари градът Бристол ще плаща на служителите си с локално създадените пари. В противен случай трябва да тегли заем с лихва от централната банка и да е постоянно задължен с лихва към нея.
stog
Рейтинг: 418 НеутралноВероятно статията пропуска малък, но съществен детайл, който да направи привлекателно ползването на местната валута.
stogИначе класическият пример за такъв подход е Случаят Вьоргл от началото на 20-ти век.
Можете за прочетете за него на:
http://redor.bg/#/Article/id=3166437
mitkaloto_
Рейтинг: 586 НеутралноДо коментар [#34] от "ooonufri":
Pather Panchali (Satyadjit Ray)Онуфри, шотландците нямат централна емисионна банка. Не знам колко шотландски банки имат право да емитират пари, но определено са няколко. За несвикнал човек изненадата е доста голяма, когато в магазина му върнат банкноти, които досега не е виждал.
Каква е ползата? За това ще питаш шотландците. Но да знаеш, че на юг много се мръщят, като плащаш с шотландски пари, макар и да са длъжни да ги приемат. Иначе в Шотландия няма никакъв проблем да се разплащаш с английски пари.
woland
Рейтинг: 932 НеутралноДо коментар [#7] от "erinka":
Като социализма? Но идеята е поначало глупава. Какво значи парите "да остават тук" - реално това е разновидност на ксенофобията, т.е. - лошите да седят отвън, а ние тук сме си добре. Разделението не е добра идея - в съвременният свят никоя такава общност не може да бъде самодостатъчна и да поддържа икономическа автархия. Делението, което се забелязва все по-силно в Обединеното кралство (пример - Шотландия), не е процес, който си струва да бъде хвален. По-скоро е следствие от икономически проблеми и вече твърде голямото диференциране, което започва да фрагментира обществото, а също пряк резултат от намаляването на дела на средната класа. Надали ще има каквито и да е позитивни резултати.
Социален експеримет
Симо
Рейтинг: 1087 НеутралноДо коментар [#39] от "woland":
Идеята е да се отърват от взимането на пари назаем с лихва от чужди банки. Лихвата си е един вид заплата за банкера просто, защото има пари. Той живее на гърба на взелия заема.
Ако Бристол създадат своя валута няма да им се налага да взимат пари назаем от други банкери и да са им длъжни постоянно с лихвата. Разбираш ли ? Не искат разни хора да им живеят на гърба просто, защото имат печатница за пари.
mitkaloto_
Рейтинг: 586 НеутралноДо коментар [#39] от "woland":
Pather Panchali (Satyadjit Ray)Воланд, хайде да не поставяме под общ знаменател Бристол и Шотландия. Само два факта:
1. Един от най-старите междудържавнически договори в Европа (ако не и най-старият) е между Шотландия и Франция за общи действия срещу Англия. Заинтересувай се за шотландските полкове, които са се били под френски флаг, включително и по времето на Жана Д,Арк.
2. В Шотландия продават специални спортни фанелки: I Support Two Teams: Scotland & Whoevers Playing England.
Владимиров
Рейтинг: 675 НеутралноДо коментар [#41] от "mitkaloto_":
...или френските тамплиери, спасили се от погрома в Шотландия и помогнали решаващо срещу англичаните в битката при Банокбърн през 1314 г., в която Робърт Брус с 5000 скоти размазва 20 000 англичани и укрепва независимостта на Шотландия след смъртта на Уилям Уолъс. Въпросната битка беше спомената в края на "Смело сърце", но участието на тамплиерите беше премълчано, може би защото тезата все още е спорна в историографията.
areta
Рейтинг: 1152 НеутралноДо коментар [#37] от "stog":
Благодаря за линка. В статията се споменват 2 много важни детайла - месечната лихва за ползването на местната валута и наказателната лихва за натрупването на свободни пари. Това променя изцяло картинката, не е просто смяна на името на парите, а е и въвеждане на икономически инструменти. Това вече прави смисъл, но написаното в статията - не.
vladek
Рейтинг: 488 ВеселоДо коментар [#8] от "pc_none":
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.По-добре една МУХА ще е равна на 2 лева.
Irina
Рейтинг: 1291 ЛюбопитноДо коментар [#37] от "stog":
Мноого интересно..
Постовете на някой друг
Рейтинг: 572 НеутралноА вие искате да приемате еврото. Дръжте си левовете.
Симо
Рейтинг: 1087 НеутралноДо коментар [#37] от "stog":
Гениално !!! От известно време се чудех как може да се реализира този ефект, а то колко просто било.
bramasole
Рейтинг: 3519 ВеселоОт години на печатарите е известен специфичен цветен картон, наричан "бристол картон"; само да не ни карат да си купуваме този картон с бристол паундове, ще ни дойде в повече ...
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, д-р