1/14
На път: Да отседнеш в риад
Азбучна истина е, че един от най-добрите начини да се потопиш в чуждата култура, е да отседнеш в къщата на местните, да говориш с тях, да погледнеш през техните очи на живота в тяхната страна. Когато пътешествието е в Мароко такава възможност донякъде дават риадите.
Така се наричат старовремските къщи, превърнати в хотели. Обикновено са семейна собственост, отворена за туристи. Цените са сравними с тези на хотелите, а предимствата - несравнимо повече.
Някои от тези къщи се държат от французи и испанци - от тези нации са и най-многобройните групи туристи.
Тежки порти, обикновено отворени към улицата, приемат посетителите на риадите. Те неизменно отвеждат във вътрешен двор. Попадайки в него разбираш, че си попаднал в свят, който е напълно различен от врявата на улицата - чист до блясък, тих, озвучаван само от ромона на течаща вода, хладен и предразполагащ към следобедна дрямка.
Първото нещо, на което се спира погледът, е малък фонтан, който е задължителен елемент от мароканския двор. Задължително по повърхността на водата има цветни листенца, а в някои случаи и цялата повърхност е покрита с тях. Цветни листчета в по-луксозните риади могат да се открият и върху тоалетката в банята, пода, който води към това помещение и дори върху капака на тоалетната чиния.
Фонтанът е елемент от Рая, както е описан в Корана.
Някои вътрешни дворове се използват за място за хранене на гостите. Макар и над главите им пространството да е задължително отворено, през него жегата някак не успява да проникне. За това помага и дебелите зидове.
Собствениците на някои от къщите са намерили различни артистични решения за тези пространства. В някои могат да се видят текстилни ленти, които минават напряко през отворени покрив на вътрешния двор. При други, в ниши, в които дълги дивани обграждат кръгли, ниски маси, се сервира храна на туристите. Завеси, прихвани в двете страни от шнурове, разтварят гледка към фонтана и двама музиканти, които на типични инструменти изпълняват тихо приятна музика, характерна за Мароко.
Безвремието се нарушава само от движението на сервитьорите, които носят ястие след ястие и наливат напитките по чашите.
Дворът (типичен и за архитектурата в старите части на градовете в Испания) е обграден от масивни красиви колони, свързани със сводове, под някои от които тръгват коридори към отделните части на къщата. Като тръгнеш по тях зад всеки ъгъл се разкриват нови и нови гледки. Старинни шкафове със съдове, използвани в миналото или снимки на собствениците и на техните предци, книги за културата и историята на Мароко. Следват нови, по-малки вътрешни дворове с малки басейни с шезлонги, после огромен чардак, надвесен на друг вътрешен двор, който също е превърнат в място за отмора с мебели в ексцентрични форми, в които са участвали чудновати материали.
Множество маси в различна форма изпълват тези къщи, вити стълбища водят към горните етажи. Шумът от стъпките затъва в дебели килими, върху които причудливи шарки прави светлината от електрическите фенери, наредени в редици по тавана. Таванът често сам по себе си е произведение на изкуството на местните занаятчии. Дървени плоскости от туя или кедър обрамчват някои от стените. Всичко създава усещането, че целият този мир, който неизменно обхваща душата, е предназначен само и единствено за теб.
Подовете са облечени в характерната арабска теракота, събрала всички ярки цветове на африканския континент. Пътувалите из Испания и Португалия са ги виждали в старите къщи по тези места. В Португалия ги наричат "азулежуш".
По-големите риади разполагат с двор на покрива. От там се открива гледка към съседните улици и кипящия живот там, ако се случат в съседство с местния сук. На покрива може да има всичко - отделен кът за хранене, където край масите се спускат фини завеси, които пречат на слънцето на нарушава обяда. Или пък малки басейни, край които са разположени шезлонги. Кът за уроци по приготвяне на характерната за Мароко храна.
Азбучна истина е, че един от най-добрите начини да се потопиш в чуждата култура, е да отседнеш в къщата на местните, да говориш с тях, да погледнеш през техните очи на живота в тяхната страна. Когато пътешествието е в Мароко такава възможност донякъде дават риадите. Така се наричат старовремските къщи, превърнати в хотели. Обикновено са семейна собственост, отворена за туристи. Цените са сравними с тези на хотелите, а предимствата - несравнимо повече.Някои от тези къщи се държат от французи и испанци - от тези нации са и най-многобройните групи туристи.
Нефертити
Рейтинг: 1604 НеутралноМного интересна галерия, направо отивам да разгледам!
Предразсъдъците са за ограничените.irons
Рейтинг: 673 НеутралноСтрахотна галерия! Мароканската архитектура е може би най-живописната арабска архитектура. Ненапразно няколко търговски центъра в Дубай копират марокански образци.
doneva_a
Рейтинг: 506 Любопитнориад? сериозно?
"Цар Самоил во Скопје за 1,5 милиони евра, а во Софија за 50 000 евра и свети!"поздрави от софия, българия
bramasole
Рейтинг: 3810 НеутралноБеше ми интересно да се "пренеса" в друга култура.
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, д-рБлагодаря, Татяна!
dedo pepo
Рейтинг: 1273 НеутралноКрасиво,приятно,уютно...
Помечтах си,благодаря.
zethron
Рейтинг: 395 НеутралноТози риад е много нисък клас.
Вече свикнах да ме трият без причинаДръж се Землю шваба те мачка!
Рейтинг: 345 НеутралноСнимка 3
Демократите не признават двойните стандарти! https://www.youtube.com/watch?v=I7X3mmYcjxoКичозен фонтан, на всичко отгоре с похабени рози!
На вкус приятели няма!
ikar_01
Рейтинг: 974 НеутралноИнтересна и занимателна галерия. Поздравления, Татяна!
basilicum
Рейтинг: 683 НеутралноИма град Риад в Мароко ли или това е името на хотела?
Забелязвам звездата на Давид в основата на фонтана ...
franklin
Рейтинг: 1443 НеутралноИнтересна галерия, благодаря!
"На света има само едно нещо по-лошо от насилието - това е капитулацията пред него." Амос Озtissot
Рейтинг: 8 ВеселоАко пък искате да видите истинското Мароко- отседнете в хотел за 5 долара, там фонтан няма, но има писоар в стаята и портиер спящ напреко на входа. Когато се мотате по пазара - проверявайте дали някой не върви след вас! Като сте в таксито- не забравяйте, че до шофьора сядат обикновено двама пасажери (и четири-пет отзад)- по-добре платете за двама и си спестете близките контакти. Ако видите катастрофа на пътя - по-добре не спирайте- местните могат да ви обвинят че сте се намесили без да сте лекар! Иначе Мароко е супер интересно и хората извън големите градове са изключително любезни. И все пак - носете парите си окачени на врата, а не в джоба!
tatyanad
Рейтинг: 516 НеутралноДо коментар [#9] от "basilicum":
Няма град Риад в Мароко. Това е думата за тези къщи, както е описана още към първата снимка.