
© Лили Тодорова
Уморени от късния полет до Франкфурт и двучасовия път с автобус, намираме бързо леглата, но дружен жабешки хор отвън гони съня. Къде сме попаднали?
Отговорът идва с утрото. Гледката през прозореца е възхитителна, зеленината сякаш няма край. Очевидно сме на село, подсказват житата на метри от задния двор.
© Лили Тодорова
Групата ни е пръсната в къщите на различни семейства в района на Пютлинген в област Саарланд, на почти равно разстояние от бившите граници с Франция и с Люксембург. Ще честваме заедно 25-годишнината на местното дружество "Приятели на България".
Според разпределението сме във Валперсшофен, селище с около 3 хиляди жители. Изкушението да търсим разлики и подобия с българските административни единици от този тип ни грабва от първите часове на германска земя.
Домакините ни са Маргрет и Алфонс Витман, достолепна двойка на 80 и 78 години. Децата и внуците им живеят отделно и те спокойно приемат гости в свободните стаи.
© Лили Тодорова
Къщата им е строена през 1869 година, но удобствата, създадени вътре, я доближават до най-модерните съвременни жилища. "Алфонс 40 години прави подобрения", отбелязва Маргрет, а той пропуска иронията, защото работата му говори сама за себе си.
© Лили Тодорова
Истината е, че 5 минути след като сме станали от масата, Алфонс вече е в работилницата си на двора или за някаква работа в двора на съседите, или при басейна, или на отсрещния скат с косачката.
© Лили Тодорова
Соларните панели на покрива са само едно от подобренията и са нещо обичайно, виждат се навсякъде. По този пункт отмятаме прилико-разлика, защото и в България собствениците на еднофамилни къщи вече прегръщат идеята.
Друго сходство с нашите села са затворените училища. "До преди 60-70 години тук имаше 3 училища - католическо, евангелистко и новоапостолическо. Сега са заключени. Няма деца. Младите хора и децата им са в Саарбрюкен и другите градове наоколо", обяснява Алфонс.
Още една особеност първоначално приемаме за прилика - пустите улици, но бързо се отказваме. Прекалено са пусти.
© Лили Тодорова
В наше село човек ще срещне най-малкото куче, кокошки, някоя бабичка, тръгнала към бакалията. Тук по тротоарите няма никакви хора. Германецът, ако излиза от дома, се качва в колата. Ако ще пазарува, отива в Кауфланд.
Затова и не се вижда никаква полезна растителност по дворовете. Зеленчуците идват на масата пакетирани. Но каква усилена дейност кипи с градинарските ножици - истинско състезание!
© Лили Тодорова
На места дори е малко прекалено, защото част от кипарисите са извити в спирали, а храсти, каквито и у нас имаме, са присадени на дръвчета.
© Лили Тодорова
Украсата пред дома е задължителен елемент, също толкова важен като бродираните бели перденца.
© Лили Тодорова
Връщаме се при Маргрет да продължим започнат на закуска разговор за купищата подаръци, които е наредила в гостната. Част от тях са икони и битови украшения от България. Г-жа Витман е сред активистките на създаденото преди четвърт век дружество, изпращало години наред помощи за България - за училища, домове за деца, болници и школи.
© Лили Тодорова
Самата Маргрет е личен спонсор на конкурс за млади инструменталисти, организиран от няколко години в Стара Загора съвместно със сестрите Христина и Велислава Таневи, които живеят и преподават музика в Саарбрюкен.
Маргрет отваря писмо, получено току-що от Бразилия. Отново благодарности. Цяла тетрадка е изписана от деца, получили подкрепа в училище или в заниманията с някакъв вид изкуство.
© Дневник Маргрет Витман, личен архив
Фотография от миналия век, поставена в рамка, насочва разговора в друга посока. "Това е мама, аз съм с братчетата Лудвиг, Ханс-Йозеф и сестричката Аннемари", обяснява домакинята. Била е осемгодишна, когато от съседна къща видяла как бомба разрушава техния дом.
© Дневник Маргрет Витман, личен архив
Вътре били още няколко близки роднини. Маргрет в един миг останала сама. Датата била 2 януари 1945 г. Баща й се върнал от фронта и я прибрал, известно време живяла при войниците, след това в сиропиталища.
© Дневник Маргрет Витман, личен архив
Днес Витман редовно отделя от средствата си и изпраща помощи за деца, които са под грижите на държавата или на различни организации в Украйна, Италия, Бразилия, Непал, Румъния, Полша.
Вечерта отиваме на концерт. Най-после можем да видим хората, които живеят наоколо. Залата в общинския център се изпълва до последното място. Хората са предимно средна възраст и нагоре, елегантно облечени.
Непосредствено преди концерта се запознаваме с един от музикантите и изненада - като чува откъде сме, той ни заговаря на български! Оказва се, че приятелката му е българка, също цигуларка. В момента обаче била заета - "Преподава немски на бежанци". Накрая Волфганг добавя: "Време е за малко цигу-мигу" и ни оставя.
© Лили Тодорова
В програмата от теми на Хендел и Бах музикантите преминават в импровизации и редуват със стандарти. Джазът се оказва предпочитаната музика от жителите на Валперсшофен.
По темата за бежанците: едва на третия ден получаваме доказателство, че те наистина са там. На улицата в съседното селище Кьолербах срещаме семейство Добиян от Сирия. Пътят им от Дамаск е заобиколил България. През Гърция, Македония, Сърбия, Хърватия и т.н. са стигнали до Германия.
© Лили Тодорова семейство Добиян от Сирия
Мъжът вече е започнал работа, жената гледа 4-годишния Мохамед, а 7-годишната Мария ходи на училище.
По инициатива на енергичната Маргот Бар, почетен председател на дружеството "Приятели на България", преди заминаването правим екскурзия по поречието на Мозел. Домакините настояват да опитаме закуската на миньорите, защото Саарланд е миньорски край, обяснява Маргот. И не само, отчитаме, докато опитваме от наденичките и виното, обърнати към безкрайните лозя наоколо.
© Лили Тодорова Маргот Бар
Още една разлика добавяме в списъка - у нас казваме, че "на баир лозе" не може. А в Германия може. В градчето Бернкастел насажденията започват непосредствено от крайната улица, където някога е била крепостната стена.
© Лили Тодорова
Модернистично разпятие от 12 век в катедралата на манастира Химерод добавя нов повод за удивление.
© Лили Тодорова
Там се разделяме с Маргрет и Алфонс. Селската тема не се получава при величествените гледки наоколо, но впечатленията поне дават храна за размисъл.
© Лили Тодорова Алфонс и Маргрет Витман
На път за летището наблюдаваме вятърните паркове в полето и отново сравняваме - как така са изчислили всичко, че ВЕИ-тата им хем да не раздуват сметките за ток, хем да не фалират от санкциите на регулатора? Но този въпрос си остава за домашно упражнение.
chicago514
Рейтинг: 1847 НеутралноДисциплината си личи.
majorman
Рейтинг: 655 ВеселоИ какво, като в германия има природа, като без хотели, лифтове и ол инклузив няма туризъм?
We are just a war away from Amerikhastan/ When God versus God;the undoing of man12345
Рейтинг: 470 НеутралноБаща й от кой фронт се е върнал? На снимката с униформите тези нацисти ли са? Мили семейни спомени?
Жалко ако и в това село се настанят от "бежанците" на Меркел. Германия каквато я знаем вече я няма. Направете репортаж от селата в Саксония, какво мислят по въпроса.
Читател
Рейтинг: 1409 НеутралноИ какво излиза - че и по немско селата опустяват. Не знам дали това е добре или зле, но със сигурност е много вероятно така да се загубят вековни традиции.
Апропо и в гръчко къщите в селата нямат лично стопанство, а пазаруват от близкия супермаркет и се работи в кооперативи. Май само у нас и в някои други соц страни вероятно го има това явление. Което не е лошо.
Николай Колев
Рейтинг: 2173 Неутрално"Алфонс 40 години прави подобрения", отбелязва Маргрет...
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събраниеА ние искаме това на снимките да го получим "сега и веднага".
cinik
Рейтинг: 110 НеутралноДо коментар [#5] от "Николай Колев":
Mутри, вън!Ние не можем да съберем по 3 лева за метачка на стълбището.
Единственият харч, който е безусловен и не се коментира, това е нафтата.
rado_sv
Рейтинг: 865 НеутралноКрасиво,чисто, спретнато. Това мога да кажа.
naskom44
Рейтинг: 596 НеутралноДневник, някой чете ли материалите преди да ги публикувате? "Ратхаус " не е общински центът както е написано , "кметство" или както тук популярно хората на село казват "съвета" . Ама то и вашите редактори изглежда са плод на новата образователна система
naskom44
Рейтинг: 596 НеутралноДо коментар [#4] от "Читател - подкрепям budd.bg":
И в Сърбия е така .
Ronald Reagan
Рейтинг: 844 ВеселоArbeit frei
!
agentЧитател
Рейтинг: 1409 НеутралноДо коментар [#9] от "naskom44":
Интересно. Не знаех.
aunt_agatha
Рейтинг: 213 НеутралноДо коментар [#1] от "chicago514":
Къде пък видя дисциплина? Всяко испанско село (дори в най-бедната Андалусия) изглежда също толкова подредено.
aunt_agatha
Рейтинг: 213 Неутрално[quote#4:"Читател - подкрепям budd.bg"]И какво излиза - че и по немско селата опустяват[/quote]
Те навсякъде из Европа опустяват - Италия, Испания, Англия...
aunt_agatha
Рейтинг: 213 НеутралноОткъм природа нашите села са много по-красиви. Но ни мързи да си поддържаме къщите и дворовете, затова посетителите виждат доста падащи мазилки и треволяк.
Читател
Рейтинг: 1409 НеутралноДо коментар [#13] от "aunt_agatha":
Да, явно това е тенденция в цяла Европа.
До коментар [#14] от "aunt_agatha":
Така е. Мисля, че донякъде поддръжката на къщите зависи и от средствата, но е преди всичко във възприемането на собственика за нормално и естетическо. Колкото до треволяка - преди, когато имаше повече домашни животни и хора по селата, нямаше чак такъв проблем, но в последните години става все по-сериозен. Това важи и за градовете. Което пък може да е добре за разни птички и пеперуди.
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#3] от "12345":
/58bda5c5858bb7df2385697b075b8deb.jpg
Това не са германски, а френски военни униформи от 1950-те.
Познават се по фуражките.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/58/bd/a5
Вермахт униформите са по-стегнати.... докато на съюзниците мязат малко на ватенки.
cio
Рейтинг: 247 Неутрално[quote#3:"12345"]Жалко ако и в това село се настанят от "бежанците" на Меркел. [/quote]
cioАбе прочтети първо стаията преди да почваш с опорните точки бре...
aunt_agatha
Рейтинг: 213 Неутрално[quote#15:"Читател - подкрепям budd.bg"]Мисля, че донякъде поддръжката на къщите зависи и от средствата, но е преди всичко във възприемането на собственика за нормално и естетическо[/quote]
Факт. Не всеки може да си позволи да си санира къщата, но пък да си подредиш красиво градинката изисква само и единствено желание. Дори блоковете в града изглеждат много по-добре, когато от всеки прозорец/балкон се виждат цветя.
panzerino
Рейтинг: 726 НеутралноБогата, уредена, просперираща държава.
Показваща как трябва да се отнася същата тази държава с възрастното си население, що се отнася до пенсии.
Съмнявам се дали изобщо България може и на светлинни години разстояние да се доближи до немските реалии. Въпрос и на нация, и на култура, и на традиции.
Но да се надяваме- не вреди. Стига да работим в това направление.
panzerino
Рейтинг: 726 Неутрално[quote#18:"aunt_agatha"]Не всеки може да си позволи да си санира къщата,[/quote]
Има МИЛИАРДНИ фондове в ЕС за тази цел- има програми, дотации.
Стига да има управляващи в България.
Но няма. Има кретени.
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
naskom44
Рейтинг: 596 НеутралноДо коментар [#11] от "Читател - подкрепям budd.bg":
Кат се влезе в селото впечатление прави че дворовете са сравнително мали и имат само зветни градинки. На въпроса къде са ви доматите и чушките , отговорът беше в бахчата извън селото. Значи не се краде и са си опитомили циганите да не барат. Само ние ги лигавим. И в Гърциа циганският проблем е решен с твъдра ръка .
panzerino
Рейтинг: 726 Неутрално[quote#21:"bohr"]Предполагам защото при нас пенсиите на бабите и дядовците са по 200-300 лв, които не стигат за нищо! [/quote]
Това не пречи обаче почти 2/3 от Бг население с животинска ненавист да се отнася към бабите и дядовците в България! Разбира се че още от утре могат да повишат двойно най-ниските пенсии... но не им пука. Разходите сумарно едва ли ще превишат годишния бюджет на една голяма немска болница.
Пенсионното осигуряване заедно със здравеопазване и образование са единствените пилони-приоритети на една държава. Няма ги- няма я и държавата като такава.
naskom44
Рейтинг: 596 НеутралноДо коментар [#16] от "Ф.Нинов":
Районът е в провинция Заарлад ( Саарската област)
във френска окупация до средата на 50-те на миналия век,(Потсдамските споразумения) ако се не лъжа. Франция претендира са целия район между левия бряг на река Мозел до Кобленц и всичко по левия бряг на Рейн. Така че солдатите на снимката със сигурност са французи .
panzerino
Рейтинг: 726 Неутрално[quote#18:"aunt_agatha"]Не всеки може да си позволи да си санира къщата, [/quote]
В Германия например има програми за саниране на стари панелни сгради ( с които Бг е пълна). Резултата е првъзходен.
Само е нужно да се обмени опит ( или поканят немски фирми) и стартира начинанието като национален приотитет. За около 5-7 години ще свърши всичко.
Но в мизерната, нещастна наша държавица няма нито визия, нито планове за "утре-то". Защото Бг политически зоопарк съществува с манталитета да дои ДНЕС, СЕГА. И колкото се може повечко, за да не остане нищо за другите УТРЕ да доят.
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
Николай Колев
Рейтинг: 2173 НеутралноАйде стига с тия пари. На Алфонс да не би някой да му е давал? Не! Просто го е правил. 40 години. Да не би сега да е по-зле от турско? Да припомням ли написаното от Достоевски (военен кореспондент по време на войната)? Ето:
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание"Спомняте ли си, господа... изведнъж видяхме китните български къщички с градинки около тях, цветя,’ плодове, добитък, обработена земя, която богато се отблагодарява за грижите."
Гарван
Рейтинг: 946 Неутрално[quote#16:"Ф.Нинов"]Вермахт униформите са по-стегнати.... докато на съюзниците мязат малко на ватенки.[/quote]
До коментар [#16] от "Ф.Нинов": По-скоро на въшкарник (от шаяк)
Читател
Рейтинг: 1409 НеутралноДо коментар [#22] от "naskom44":
Така е. Лигавим ги, защото са най-дисциплинираният електорат - на други може да не се разчита, но те са сигурни. И при такъв фундамент на родната политическа сган, която не е и класа, имаме тези резултати. Последствията са за бъдещите поколения и жалко за България. Докато Сърбия и Гърция, дори да преминават през трудни моменти, пак ще се изправят, защото имат държавници и народи, които пазят достойнството си. У нас протестите срещу циганската престъпност до нищо не доведоха, само временен клапан на натрупаното напрежение.
Читател
Рейтинг: 1409 НеутралноДо коментар [#22] от "naskom44":
А също така трябва да отбележим, че у нас си имаме БХК и подобни организацийки, докато при съседите подобни НПО-та явно не важат или поне не в същата степен.
Hafen der Wahrheit
Рейтинг: 316 НеутралноДо Мюнхен, в едно селце има ягодови насаждения. Има кантар и каса, но няма човек. Хората с удоволствие си берат сами ягодите (които им харесат, разбира се), теглят си ги и си ги плащат. Де са те, де сме ние.
Да направиш добро е толкова лесно- просто се усмихни!cristo_n
Рейтинг: 470 Неутрално[quote#3:"12345"]Баща й от кой фронт се е върнал? На снимката с униформите тези нацисти ли са? Мили семейни спомени? [/quote]Какво значение има баща й къде е воювал? Да не би да е искал да воюва вместо да си седи при семейството?
Бум - и в един миг жена му и тримата му синове са история, парчета месо... Три дечица... няма ги вече! Усмивките им... няма ги вече... И едно момиченце, което повече няма на кого да каже "Мамо"... и няма братчета, с които да си играе...
Ти имаш ли деца? Я сега си представи едно такова "бум". Какво ти идва отвътре сега, а?
Във войните, сред обикновените хора няма добри и лоши - престъпници са само водачите им, като Хитлер, Сталин и другите като тях и около тях, а обикновените хора само страдат!
Да ти еб*а и тъпия коментар, пък нека да ме трият модераторите!
Очите ми се насълзиха!
redsky
Рейтинг: 264 НеутралноИма села и села, както в Германия така и в България. Защо не отидоха в Заксен-Анхалт в някое село да направят репортаж?
alextan
Рейтинг: 470 НеутралноМежду другото сега се замислих за ужаса, който тези хора са преживяли през войната. Може би затова са по-толерантни към т.нар. бежанци ( въпреки че част от тях изобщо не сда такива).
Иначе си личи, че старото поколение германци са много трудолюбиви хора, с усещане за ред и чистота. Жалко, че въпреки богатствата си нямат висока раждаемост и идват новите "германци".
alextan
Рейтинг: 470 НеутралноДневник, направете един конкурс на тема "Моята цветна градина", за да види обществото колко много българи имат усет към красивото. Бабата на моя мъж трудно отделя левчета от малката си пенсия и постоянно си поръчва холандски цветя, а туристите, като минават край нейния двор често снимат.
panzerino
Рейтинг: 726 Неутрално[quote#26:"bohr"]Но за безобразния мързел на по-младите селяни няма оправдание - за да си окосиш пред къщата, изметеш, да изчистиш тротоара пред къщата си, да си боядисаш оградата и да посадиш цветя не се изискват пари, а желание! [/quote]
Ами, за това си има и глоби. Като го глобиш 1-2 пъти, всичко ще светне.
Вредните навици от комунизма се ликвидират с принуда към нормалното, коректното.
panzerino
Рейтинг: 726 Неутрално[quote#35:"alextan"]Дневник, направете един конкурс на тема "Моята цветна градина", за да види обществото колко много българи имат усет към красивото. Бабата на моя мъж трудно отделя левчета от малката си пенсия и постоянно си поръчва холандски цветя, а туристите, като минават край нейния двор често снимат. [/quote]
+++++++++++++++++
Да, чудесна идея.
Ние можем, ама трудно запалваме колата... .
Роси
Рейтинг: 7654 НеутралноНяма смисъл да ги гоним, никога няма да ги стигнем, най вече в мисленето.
panzerino
Рейтинг: 726 Неутрално[quote#34:"alextan"]Иначе си личи, че старото поколение германци са много трудолюбиви хора, с усещане за ред и чистота.[/quote]
И не само- погледни на редица филмчета на ютуб, какви производства имат и как хората там работят.
Аз не съм особен германофил, но човек не може да не се впечатли от тях. На практика, недостатъците им са една стотна от преимуществата им като нация, народ.
Кога ли и ние ще си направим такава държава?
panzerino
Рейтинг: 726 Неутрално[quote#38:"Роси"]Няма смисъл да ги гоним, никога няма да ги стигнем, най вече в мисленето. [/quote]
Трябва да се направи всичко възможно свястната Бг емиграция да се върне.
Второ- трябват ни нови политически фигури, стъпващи на общонационални ценности, а не на религиозни или верски. В този аспект, е нужна национална санация на одиозни фигури като Доган, Овчаров и Ко, както тотален фалит на БСП като политическа партия, с всички възможни легални средства на борба.
naskom44
Рейтинг: 596 НеутралноДо коментар [#40] от "panzerino":
БСП ще мимикрира те това го могат най-добре и пак ще се навъди нова политическа паплач.
panzerino
Рейтинг: 726 Неутрално[quote#41:"naskom44"]БСП ще мимикрира[/quote]
Въпросът е да се свият до 4%. Колкото и да мимикрират.
Тогава са без значение. И след време ще останат с два члена- дядо и кучето му.
Борбата срещу комунизма е борба срещу всичко онова , което прави гражданите икономически и обществено зависими. От бюрократи, корупция, мафия, липса на гаранция на частната собственост и произволно фашизоидно законодателство.
Tademan
Рейтинг: 756 РазстроеноТежка е съдбата на жената, благородно и работливо семейство! Май такива хора са на изчезване?