
© historicalroutes.bg
Храмът "Свети Николай Чудотворец" от 1912 г. е единствената църква в София, чийто главен вход е от юг, вместо от запад - срещу олтара, какъвто е канонът. Вляво се извисява великолепният купол на старото Чиновническо-застрахователно дружество на бул. "Цар Освободител" №6. Сградата е строена през 1926 г. от архитектите Георги Фингов, Димо Ничев и Никола Юруков. Интересен детайл е, че фасадата откъм булеварда е изчистена, за да съответства на комплекса "България", докато откъм ул. "Георги Бенковски" е запазена декорацията.
Пет часа, шест километра и 84 обекта - това са параметрите на "Историческия маршрут на София", по който от месец двама варненци водят любопитните софиянци и гости на столицата. Това е маршрут-пътеводител към познати, непознати или позабравени места, които пазят духа на София и разказват нейната "шарена" история, коментират Здравко Петров и Явор Киряков.
Единият е урбанист, другият - учител, общото помежду им е че са от Варна, че обичат и София и се вдъхновяват от нейната история, която е и част от историята на страната.
© historicalroutes.bg Поглед към къщата на Киро Стефанов (арх. Никола Лазаров, 1921 г.) и кооперацията "Света София" (арх. Лазар Парашкеванов, 1927-1929 г.) - улица "Московска".
Това е проект, който проследява различните периоди от развитието на града и ги представя не по отделно, а в единството на тяхното съществуване и въздействие. Всяко "парченце от пъзела на историята" има своето точно определено място в облика на столицата. И въпреки, че някои от "парченцата" не винаги ни допадат, те също са част от историята и ни носят познание и памет", казват те.
© historicalroutes.bg Декорацията около прозорците и главния вход от дома на Георги Семерджиев на ул. "Оборище" 12. Архитекти са Станчо Белковски и Иван Данчов.
Разходката е в две части в два последователни дни. Участниците преминават през различните архитектурни стилове и епохи на столицата, а също така и през разрухата на две световни войни, царуването на трима монарси и управлението на 72-ма министър-председатели и 48 софийски кмета. Най-старата сграда е от 4 в, най новата по маршрута - от 1976 г. Балове, модни дефилета, любовни истории, интриги и противоборства, политически убийства и военни жертви - всичко е преплетено в разказа на двамата ентусиасти.
© historicalroutes.bg Къщата на Бенуш с отчетливата комбинация на камък и дърво е строена през 1925 г. Адресът е ул."Велико Търново" №6.
Участниците в разходката преминават покрай домовете на някои от строителите на съвременна България, покрай софийските дворци, каквито в края на 19 и началото на 20 в. са били банките, научават повече за архитектурните стилове и за приноса на българските архитекти към развитието им. Кой е първият софийски паметник, от къде са излъчвани първите предавания на радиото, коя е първата жилищно-строителна кооперация и къде най-известната софийска модистка е приемала знатните дами...
© historicalroutes.bg Гинекологичната клиника на д-р Функ от 1903 г. на бул. "Дондуков" 59 е дело на тандема архитекти Георги Фингов и Киро Маричков през 1903 г.
Разказът обаче не е хронологичен, а накъсан и прескача от една епоха в друга според обектите покрай които се преминава. Организаторите предварително са избрали най-добрите гледни точки, от които дори и познати сгради се разкриват от необичайна гледна точка.
© historicalroutes.bg Хубостта на причудливите сецесионови балкони от сграда на ул. "Шипка" 3, сътворени от арх. Никола Юруков.
Авторите на Историческия маршрут предпочитат групата да не е по-голяма от 10 души, така че хората да чуват ясно разказа, да се чувстват свободни да общуват помежду си, да питат, да коментират, да допълват и коригират. В хода на обиколките се е случило две обитателки на сграда - образец на сталиновия "барок" на бул. "Дондуков", да поканят участниците да я разгледат отвътре. Установили, че всеки вход е с различна планировка, а колкото е по-висок етажът, толкова по-тесни са стълбищата и коридорите.
© historicalroutes.bg Сталински "барок" от 1954 г., бул. "Кн. Ал. Дондуков" №57
Обиколките се провеждат всяка събота и неделя. Всеки желаещ може да се запише за участие в сайта на "Историческия маршрут". Цената е 15 лв. за един ден и 25 лв. за двата дни.
© historicalroutes.bg Къщата на професор Райко Горанов от 1912 г. на ул."Дунав" №2 е дело на арх. Карл Хайнрих, скулптор е Андреас Грайс.