Уличните търговци в Банкок вече приемат плащания през смартфон. В Швеция забравиха какво е "пари в брой". Скоро екипът ни завърши проект за голям немски пеймънт оператор за плащания през смартфон с NFC и QR код. А в България спорим дали да има ограничения за плащанията в кеш. През последните седмици имах няколко срещи с водещи банки в България и изводът ми е, че не сме стигнали този етап на обществени възприятия, въпреки че вече всички имат смартфони. Всъщност използването на смартфон при плащания води до много ползи: - Не носите пари в брой. - Можете да изберете да платите с каквото пожелаете. Например в BILLA с PayPal, биткоини или друга виртуална валута. - Разполагате в смартфона си с всички сметки, кредитни карти, виртуални валути... - Елеминират се кредитните карти. - Имате много по-висока сигурност, в сравнение с използване на кредитна карта. - Отпада репликата "ама нямам да Ви върна" в магазините. - Намаляват се разходите за инкасо дейности на търговците. - Дава се огромна свобода да се създават строго таргетирани маркетинг кампании. - Намаляват се разходите на малките търговци, които не могат да си позволят POS терминали. - Държавни и общински институции премахват таксите за плащане през POS. И докато банки, търговци, общество и институции в България узреят за тези идеи, оставаме да спорим дали да има таван за кеш плащания и какъв да бъде той. :)
Преди сигурно 20 г. във Финландия можех да купя риба от сергия на кея на пристанището чрез банкова карта, при положение, че на сергията (1м.х2м. буквално на кея на 2 метра от водата) нямаше електричество, а кантара беше механичен...
Удобствата и рисковете при кешови и безкешови плащания няма да ги обсъждам в момента.
Нямам нищо против иновациите - сигурно би било чудесно вместо да се мъчиш да сканираш QR кодове, директно да се използва лицево разпознаване и да ти пишат сумата на сметката.
Ама хайде да не налагаме допълнителни забрани върху методи за разплащане които са се утвърдили с хилядолетия.
Който иска да swipe-ва банковата карта, който иска да си сканира QR кодове с телефона, който иска да се усмихва на камерата за лицево разпознаване, а който иска - да си плаща покупката с банкноти. Става ли така?
કટાક્ષ
Който иска да swipe-ва банковата карта, който иска да си сканира QR кодове с телефона, който иска да се усмихва на камерата за лицево разпознаване, а който иска - да си плаща покупката с банкноти.
В цитата по-горе са изброени четири метода за разплащане. При кои от тези методи транзакцията се контролира от Вас и при кои тя трябва да бъде "разрешена" или "отхвърлена" от друга институция извън Вашия контрол ?
Бонус въпрос две:
Ако приемем че институцията на която разчитате да "разрешава" Вашите плащания в момента е добронамерена (trustworthy) и не взима допълнителни такси, възможно ли е в бъдеще тази институция да промени начина си на работа - да започне да налага микро такси на всяко плащане, или например по молба на Топлофикация София да блокира сметката Ви (макар че Вие не притежавате апартамент в София)? કટાક્ષ
... И докато банки, търговци, общество и институции в България узреят за тези идеи, оставаме да спорим дали да има таван за кеш плащания и какъв да бъде той ...
Според Вас ограничаването на плащанията в кеш със закон е с цел да се подпомогне на неосъзнатото население да се осъзнае и да започне да използва всякакви вече налични супер-иновативни и мега-удобни начини за без-кешово плащане?
Ако са толкова удобни за ползване, не е ли логично всички да се втурнат да ги използват и без да им взимат насила парите в брой от ръцете? કટાક્ષ
между тавана за разплащанията в брой и възможностите за безкасово разплащане има две основни разлики и никой не прави разлика. едното е ОГРАНИЧЕНИЕ , а другото ВЪЗМОЖНОСТ. И в ограничените мозъчни импулси на коментар № 2 ще кажа че между двете няма никаква , ама никаква причинно следствена връзка
"Миналата седмица централната банка на Тайланд разреши на пет други финансови институции да въведат тази система за електронни плащания."Изостанали са, защото този начин на плащане отдавна се използва масово в Китай и други източно азиатски държави. :-)
Не знам защо ви треснаха толкова минуси веднага, но има две възможности: 1) Ксенопатриотизъм от рода на "Тайланд над всичко!" и "никой не е над Банкок!" 2) Това че споменахте Китай без в скоби да уточните че са лоши тоталирасти. Може би просто трябваше да напишете "Тайван и други източно азиатски държави" и щяхте да получите плюсчета. Обаче, ако бяхте ползвали официалното име с което Тайван нарича себе си--"Китайската република"--сигурно пак неуките недоразбрали борци за световна справедливост щеха да ви трескат минуси, хахаха.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Иво
Рейтинг: 4244 Весело"Миналата седмица централната банка на Тайланд разреши на пет други финансови институции да въведат тази система за електронни плащания."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Изостанали са, защото този начин на плащане отдавна се използва масово в Китай и други източно азиатски държави. :-)
nema_labavo
Рейтинг: 1329 НеутралноНякой ще открие ли разликите? Ние тук спорим, че искат ограночаване на кешвите разплащания до 5000.........
penetrating
Рейтинг: 8479 НеутралноТе това е ПОС терминал :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilberttelqk
Рейтинг: 438 НеутралноДо коментар [#2] от "nema_labavo":
Разликата е очевидна - нямат онлайн връзка с техния НАП, както и липса на касов бон!
Иво Мирчев
Рейтинг: 541 НеутралноУличните търговци в Банкок вече приемат плащания през смартфон. В Швеция забравиха какво е "пари в брой". Скоро екипът ни завърши проект за голям немски пеймънт оператор за плащания през смартфон с NFC и QR код. А в България спорим дали да има ограничения за плащанията в кеш.
http://www.mirchev.comПрез последните седмици имах няколко срещи с водещи банки в България и изводът ми е, че не сме стигнали този етап на обществени възприятия, въпреки че вече всички имат смартфони.
Всъщност използването на смартфон при плащания води до много ползи:
- Не носите пари в брой.
- Можете да изберете да платите с каквото пожелаете. Например в BILLA с PayPal, биткоини или друга виртуална валута.
- Разполагате в смартфона си с всички сметки, кредитни карти, виртуални валути...
- Елеминират се кредитните карти.
- Имате много по-висока сигурност, в сравнение с използване на кредитна карта.
- Отпада репликата "ама нямам да Ви върна" в магазините.
- Намаляват се разходите за инкасо дейности на търговците.
- Дава се огромна свобода да се създават строго таргетирани маркетинг кампании.
- Намаляват се разходите на малките търговци, които не могат да си позволят POS терминали.
- Държавни и общински институции премахват таксите за плащане през POS.
И докато банки, търговци, общество и институции в България узреят за тези идеи, оставаме да спорим дали да има таван за кеш плащания и какъв да бъде той. :)
valtoro
Рейтинг: 927 НеутралноОт много години във Руанда (ако не се лъжа) има такова разплащане,
даже за билет във междуселски автобус !!!
Ivan_
Рейтинг: 480 НеутралноПреди сигурно 20 г. във Финландия можех да купя риба от сергия на кея на пристанището чрез банкова карта, при положение, че на сергията (1м.х2м. буквално на кея на 2 метра от водата) нямаше електричество, а кантара беше механичен...
Модератора е неадекватен!Valeria
Рейтинг: 434 НеутралноКъде са те, къде сме ние......
royal_sperm
Рейтинг: 454 Неутралноhttp://www.wired.co.uk/article/open-banking-psd2-regulation-banking
In real life it is always the anvil that breaks the hammer...” ― George Orwelldeymus
Рейтинг: 997 НеутралноЩе ги видя по Коледа до колко са интегрирали системата.
Ан Он
Рейтинг: 2286 НеутралноДо коментар [#5] от "Иво Мирчев":
કટાક્ષАн Он
Рейтинг: 2286 НеутралноДо коментар [#5] от "Иво Мирчев":
Удобствата и рисковете при кешови и безкешови плащания няма да ги обсъждам в момента.
Нямам нищо против иновациите - сигурно би било чудесно вместо да се мъчиш да сканираш QR кодове, директно да се използва лицево разпознаване и да ти пишат сумата на сметката.
Ама хайде да не налагаме допълнителни забрани върху методи за разплащане които са се утвърдили с хилядолетия.
Който иска да swipe-ва банковата карта, който иска да си сканира QR кодове с телефона, който иска да се усмихва на камерата за лицево разпознаване, а който иска - да си плаща покупката с банкноти. Става ли така? કટાક્ષ
Ан Он
Рейтинг: 2286 НеутралноДо коментар [#12] от "Ан Он":
Бонус въпрос едно:
В цитата по-горе са изброени четири метода за разплащане. При кои от тези методи транзакцията се контролира от Вас и при кои тя трябва да бъде "разрешена" или "отхвърлена" от друга институция извън Вашия контрол ?
Бонус въпрос две:
Ако приемем че институцията на която разчитате да "разрешава" Вашите плащания в момента е добронамерена (trustworthy) и не взима допълнителни такси, възможно ли е в бъдеще тази институция да промени начина си на работа - да започне да налага микро такси на всяко плащане, или например по молба на Топлофикация София да блокира сметката Ви (макар че Вие не притежавате апартамент в София)?
કટાક્ષ
Ан Он
Рейтинг: 2286 НеутралноДо коментар [#5] от "Иво Мирчев":
Според Вас ограничаването на плащанията в кеш със закон е с цел да се подпомогне на неосъзнатото население да се осъзнае и да започне да използва всякакви вече налични супер-иновативни и мега-удобни начини за без-кешово плащане?
Ако са толкова удобни за ползване, не е ли логично всички да се втурнат да ги използват и без да им взимат насила парите в брой от ръцете?
કટાક્ષ
Иво
Рейтинг: 4244 ЛюбопитноДо коментар [#8] от "Valeria":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Много изостанали от азиатските държави... поне в това отношение със сигурност.
simbad
Рейтинг: 221 НеутралноА тук е пълно още с места, на които и с карта не може да платиш...
bgzdravka
Рейтинг: 236 Неутралномежду тавана за разплащанията в брой и възможностите за безкасово разплащане има две основни разлики и никой не прави разлика. едното е ОГРАНИЧЕНИЕ , а другото ВЪЗМОЖНОСТ. И в ограничените мозъчни импулси на коментар № 2 ще кажа че между двете няма никаква , ама никаква причинно следствена връзка
Ан Он
Рейтинг: 2286 НеутралноДо коментар [#17] от "bgzdravka":
કટાક્ષАбсолютно съгласен, щях да го вметна в един последващ коментар ако някой ме оспореше :)
patilanskomeze
Рейтинг: 328 НеутралноНе знам защо ви треснаха толкова минуси веднага, но има две възможности:
1) Ксенопатриотизъм от рода на "Тайланд над всичко!" и "никой не е над Банкок!"
2) Това че споменахте Китай без в скоби да уточните че са лоши тоталирасти. Може би просто трябваше да напишете "Тайван и други източно азиатски държави" и щяхте да получите плюсчета. Обаче, ако бяхте ползвали официалното име с което Тайван нарича себе си--"Китайската република"--сигурно пак неуките недоразбрали борци за световна справедливост щеха да ви трескат минуси, хахаха.
losblanckos
Рейтинг: 1459 НеутралноХубаво ще е и тук в БГ да въведат плащане чрез смартфон..