1/23
Фотогалерия: Където исихастите са търсели единение с Бог
Районът на Мадара и Шумен се свързва от повечето хора с крепостта и паметника над Шумен и Мадарския конник. По--малко популярни за посещение са скалните манастири в скалите на мадарското и шуменското плато. Вероятно защото изискват усилия, за да бъдат достигнати, докато до другите обекти води асфалтиран път.
В кадър е скалният венец над село Хан Крум. Към скалите отвеждат два черни пътя, които обаче сега са преградени от телените мрежи на собствениците на орехови дървета.
penetrating
Рейтинг: 6072 НеутралноНаистина много килии, една част от които са нови за мен...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilberteti mehter
Рейтинг: 3831 ЛюбопитноИсихасти...... значи това е наименованието на български.....
BukalemunОтдавна го търсих българското произношение.....
Да не се бърка с богомилите, понеже са доста сходни двете течения....
karabastun
Рейтинг: 9121 НеутралноПрекрасно !
[email protected]karabastun
Рейтинг: 9121 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "eti mehter":
[email protected]Никак не са сходни - едното е масово / народно / - другото е за избрани / обикновено аристократи / !
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#2] от "eti mehter":
Нямат абсолютно нищо общо.
Поручик Балканец
Рейтинг: 233 НеутралноСпоред мен всеки път към Бога е праведен, ако търсиш Бог с добри намерения. Защото Той съди по сърцето, а не по лицето.
voodoo_child
Рейтинг: 700 НеутралноДо коментар [#5] от "writer6":
Напротив, исихазмът е продължение на богомилството и бива приет от БПЦ през 14 век. Скитските монаси са прототип на богомилството, т.е.то се е появило много по-рано отколкото ни учеха (че е през 10 век) и съответно не изчезва ей така е нищото .... Григорий Цамблак, архиерей Киприан са само някои от видните исихасти представители на Църквата. Самата официална иконография в много от храмовете ни е исихастка, пряко ьаимстваща тези от богомилството.
conventi0nal
Рейтинг: 500 НеутралноДо коментар [#6] от "Поручик Балканец":
Има един път Към Бога - чрез Исус Христос
Евангелие от Йоан 14:6
Грехът на човек го отделя от Бог, единственият начин грехът да бъде съвършено премахнат, човек да получи ново сърце и вечен живот, е чрез кръстната заместителска жертва на Сина.
Хубав ден!
Поручик Балканец
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#8] от "conventi0nal":
Няма да ме спечелиш за тази кауза. За мен Вярата е процес, а религиите са моментни етапи, представляващи човешката представа/идея за Бог, пречупена през меркантилността на властта.
Според мен Иисус е проповядвал същото. Сигурен съм, че Той се смее там горе, на словата, които по-късно догматиците слагат в устата му.
Judjuk
Рейтинг: 3558 НеутралноАз тез ги знаех като психиасти. Ма може и психасти да са и даже психари. Щото трябва да си малко откачен, за да ходиш да живееш в дупка.
Judjuk
Рейтинг: 3558 НеутралноТо единението още е на мода.
Julian Mall
Рейтинг: 2395 ВеселоДо живееш в панелка май трябва да си още по-психясал! По-добре миг свобода отколкото живот в робство
Julian Mall
Рейтинг: 2395 ГневноЗа да се стигне до Скалните манастири над с.Осмар не е нужно да се ходи до селото! С кола може да се отиде до Информационният център на платото, а оттам пеша или с колело по маркираният маршрут до Осмарските колонии! При всички случаи маршрутът е по приятен и няма проблеми с жегите!
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоJudjuk
Рейтинг: 3558 Неутрално"До живееш в панелка май трябва да си още по-психясал!"
До коментар [#12] от "Julian Mall":
От много време живея в тухлена къща. Панелката ми е санирана и е готина, но е празна. Мога да те настаня в нея, никак не е лоша, не знам що си толкоз негативен. Темата обаче са пещерите, а ти ме подхлъзваш извън, което не ти прави чест. Та, като стоиш в пещерата значи и единението с Бог става!? Наистина ли? Дай някакво доказателство. Даже и колкото просено зрънце.
proza
Рейтинг: 841 НеутралноВеднага познах тези плата, там съм израсла. Видя ли ги, все едно се прибирам у дома.
Julian Mall
Рейтинг: 2395 ЛюбопитноДо коментар [#14] от "Judjuk":
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоПосети манастира над Осмар и виж панорамата която се открива може би сам ще си отговориш на въпроса как човек се доближава до Бога!
danielv
Рейтинг: 1176 НеутралноБлагодаря за тази галерия!
karabastun
Рейтинг: 9121 НеутралноДо коментар [#14] от "Judjuk":
[email protected]На Света гора - Атон е пълно с пещери, обитавани от 2000 години точно с тази цел !
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#7] от "voodoo_child":
Г-не, богомилството е обявен за ерес още от почти самото си начало, докато исихазма е идеал, постижим само за малцина на няколко поколения. Именно заради богомилството названието българин в цяла средновековна Европа, пък и чак до сега, се асоциира с нещо достойно за презрение, погнуса, присмех и противоречащо на ценностите, въз основа на които е изградена европейската християнска цивилизация. Именно богомилството е отслабило и деморализирало българското общество и го е направило уязвимо за нашествия от монголи, татари, турци и други. Именно богомилите охотно са посрещнали и съдействали на турския погром върху Православната Църква. За тях, богомилите, падането ни под турско робство е било манна небесна. Как изобщо Ви хрумна да употребявате в едно изречение богомилство и исихазъм?
blondofil
Рейтинг: 3379 Неутрално*До живееш в панелка май трябва да си още по-психясал!*
Същата работа. В едното чакаш пришествието на Христос, в другото на Комунизма. Докато мизерстваш.
eti mehter
Рейтинг: 3831 НеутралноДо коментар [#4] от "karabastun":
BukalemunНо философията на движението им е сходна.....
У нас ги наричат исеви (iseviler).....
Идва от Иса (Христос)......
historama
Рейтинг: 4158 НеутралноБогомилите са търсили единение с бога чрез молитвата, като другите християни, но са проповядвали, че не е задължително молитвата да е задължително в Божия храм.
Исихастите са търсили единение с бога чрез молитва реално наум, в продължение на часове не се хранили, не пиели вода, не работили а само гледали към пъпа си, и в един момент на екстаз им се привиждало светлина - точно тогава настъпвало единението с Бог.
Исихастите не са обитавали само пещери, даже големи манастири са се били отдали на исихазъм (напр. Килифаревския), където над 200 монаха по цял си съзерцавали пъпа и нищо не правели - безделничели до припадък. Някои историци слагат и исихазма като една от важните причини за разгрома на ВБЦ през 14-15 в. Стотици мъже - и млади, и стари по цял ден търсели единение с Бога, а навън османците превземали градовете един по един.
Скалните килии на исихастите датират много много по-отдавна, те са даже отпреди траките. някои от тях са от времето на халколита.
von_seeckt
Рейтинг: 443 НеутралноБая глупости си надращил! Ама така е като не се чете или пък се четат само учебници от комунистическо време. Понеже те гледам, че не си по четенето, ето ти нещо за слушане
https://www.youtube.com/watch?v=wAuDJr3qdJo
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#23] от "von_seeckt":
Може и да не разбирам от кръвопускане на овце, но от темата, по която пиша - разбирам. Богомилите са повод за гордост единствено само и между комплексирани българи, с мозъци, промити именно от това, което предполагам, че имате в предвид под "комунизъм" - т.е. периода от 1944г до сега. Нямаше квартал, в който да нямаше улица с име, свързано с богомилството, само и само да се унижи и осмее Православната Църква.Богомилите(респ. и българите, за нещастие асоциирани с тях) може да са будили страх и тревога в Европа, но никога уважение. А по отношение на четенето / слушането на "правилните" източници - нима сериозно си мислите, че ще жертвам час и 40 минути от времето си, за да слушам предложената от Вас лекция(предполагам, че от привърженик на богомилите или дъновист), при условие, че имам на разположение Светото Писание, Светото Предание, Светите Отци и изобщо учението на Православната Църква!?
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#22] от "historama":
Това, което пишете за исихазма, е опровергано преди повече от 800 години от св. Григорий Палама.
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#22] от "historama":
Това, което пишете за исихазма, е опровергано преди повече от 800 години от св. Григорий Палама.
von_seeckt
Рейтинг: 443 НеутралноЯсно...:))
eti mehter
Рейтинг: 3831 ВеселоДо коментар [#18] от "karabastun":
BukalemunХе..... преди малко, случайно срещнах една позната иранка.....
Християнка е и в същото време преподавателка по християнско вероучение на иранците живеещи у нас..... един вид мисионер.....
Та..... показах и въпросната статия....
Когато чу за исихастите, усмивката и замръзна и веднага изчезна...... казвайки че е заета...... :)
Май трябва да се извиня на момичето понеже го направих умишлено.
Исихастите в християнския свят са това.....което са шиитите в Исляма......
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#28] от "eti mehter":
Простете за невежеството, но бихте ли ми обяснили какво точно са шиитите за Исляма, за да мога да разбера сравнението, което направихте?
eti mehter
Рейтинг: 3831 ЛюбопитноДо коментар [#29] от "writer6":
BukalemunШиитите са един вид отклонение от Исляма.....
Появили са се благодарение на една отрязана глава.....
Тъжен факт..... но не и основателен за появата им....
А за исихастите най характерното е, че имат Христос единствено за пророк и нищо повече......
У нас.... някои християни (особено тия на преклонна възраст), препоръчват да бъдат наричани от мюсюлманите, исихасти......
Но на мен ще ми е по приятно да ми бъде обяснено какво разбират днешните християни като чуят за исихастите......
Роси
Рейтинг: 8459 Неутрално"Исихастите проповядват, че единението с Бога може да се постигне, когато човек успее да види Божествената светлина. Това се постига чрез особена исихастка практика. Тя включва поставянето на тялото в специално положение, задържане на дишането и непрекъснато повтаряне на Иисусовата молитва. По този начин човек постепенно достига до състояние на блаженство и в края на краищата съзира Божествената светлина - онази, която преди това били в състояние да видят само учениците на Иисус Христос."
karabastun
Рейтинг: 9121 НеутралноДо коментар [#30] от "eti mehter":
[email protected]https://www.youtube.com/watch?v=j8syOXjoG8Q
karabastun
Рейтинг: 9121 Неутрално
[email protected]До коментар [#30] от "eti mehter":
http://www.pravoslavieto.com/life/08.15_Josif_Isihast.htm
На 15 август 2009 година се навършват 50 години от успението на блажения старец Йосиф Исихаст (1898-1959) – една от най-ярките фигури на атонското монашество през 20 век. Макар и все още да не е канонизиран официално за светец, отдавна в съзнанието на хиляди вярващи по света той е такъв. Старецът Йосиф има огромен принос за възраждането на атонското монашество през последните десетилетия на 20 век;
voodoo_child
Рейтинг: 700 НеутралноДо коментар [#19] от "writer6":
Е, ти г-не, си замръзнал в информацията си по темата некъде към 60-те години на 20 век. Бива ли така, днес може да се търси, чете и мисли свободно, така да се каже. ;) Честно, не предполагах, че и такива реликти има по форумите.
За другите, които са съпричастни по темата, препоръчвам "Богомилската алтернатива" на В.Вачкова, както и множеството медийни участия на знаменитата доцентката, намиращи се в ютуб.
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#34] от "voodoo_child":
Мнението ми се базира на информация не от 60-те години на 20 век, а много, много по-стара и адекватна. Пак казвам, за християнството богомилството е ерес, нелепа смесица от невежи, древни и отхвърлени вече култове. Ако искаме да намерим като народ идентичността и мястото си в цивилизована Европа, то ще го направим не благодарение, а въпреки възхваляваното от Вас богомилство.
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#30] от "eti mehter":
Към казаното за исихазма от колегите в постовете след Вашия, бих искалл да добавя следното:
Исихастите вярват, че Иисус Христос е едновременно истински Бог и истински човек.
Исихастите считат, е истината ни се дарява в резултат на откровение от Бога, а не в резултат на мисловни усилия.
Те вярват, че могат да влязат в непосредствен контакт и да познаят Божиите енергии(нетварната светлина е част от тях), но не и Божията същност.
Исихастите като основна практика прилагат безмълвиетот.е. спирането на мислите и предстоенето с чисто съзнание пред Бог.
Те се стараят във всеки единн момент да имат памет за Бога, което се постига чрез многократното повтаряне на Иисусовата молитва (Господи Иисусе Христе, Сине Божи, помилуй мене, грешния) с уста, ум и сърце с внимание, приковано в "сърцето", като символ на духовния център на човека.
Те считат, че без Божията помощ, ние не можем да си помислимилил направим нещо добро.
Има и още много да се говори по тази тема. Мисля, че исихастите са много по - близо до суфите в Исляма, а не до шиитите.
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#30] от "eti mehter":
Само да добавя, че исихастите считат, че промените в начина на мислене, влияе върху състоянието на тялото и обратноМ съзнателните или несъзнателни промени в състоянието и положението на тялото влияе върху качеството ни нан мислене.
Тези истории с фиксирането върху пъпа, са подигравки от противниците на исихастите, произтичащи от волното или неволно изкривяване на горепосочената взаимовръзка между тялото и ума, и разбира се, няма нищо общо с истината.
Judjuk
Рейтинг: 3558 Неутрално"А за исихастите най характерното е, че имат Христос единствено за пророк и нищо повече...... "
До коментар [#30] от "eti mehter":
Оп-па-лааа, ето тук е заровено кучето!!!
Judjuk
Рейтинг: 3558 НеутралноВиж, аз съм атеист и не е редно да вземам участие в такива спорове, но ти някак ме въвлече. Скоро ходих на Чудните мостове, Скалните мостове, Рилския манастир и езерата, доближих се доста. Стига ми толкова.
eti mehter
Рейтинг: 3831 ЛюбопитноДо коментар [#37] от "writer6":
BukalemunЗапочнах да се усъмнявам, че говорим за едно и също нещо .....
Не съм много подготвен по темата.....
Трябва да се убедя дали исихасти и исеви, са две различни произношения на едно и също ......
eti mehter
Рейтинг: 3831 ЛюбопитноДо коментар [#37] от "writer6":
BukalemunНапишете..... İseviler kimdir..... ретранслирайте го на български и ми отговорете дали става въпрос за едно и също духовно течение.....
Моля за отговор....!
Peni Nikol
Рейтинг: 7281 НеутралноИнтересна галерия. Благодаря.
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#41] от "eti mehter":
İseviler kimdir - Според гугъл преводача означава "Който е християнин"... İseviler означава християнин, идва от Иса -т.е. Иисус. А исихазма е аскетична практика в християнството. Просто съвпадение на части от думата иса(вилер) и иси(хазъм).
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#41] от "eti mehter":
С други думи исихазма е един от многото пътища за спасение, които всеки християнин избира или му е препоръчан от духовният му отец.
writer6
Рейтинг: 296 НеутралноДо коментар [#41] от "eti mehter":
С други думи исихазма е един от многото пътища за спасение, които всеки християнин избира или му е препоръчан от духовният му отец.
eti mehter
Рейтинг: 3831 ЛюбопитноДо коментар [#43] от "writer6":
Bukalemunİseviler kimdir - Според гугъл преводача означава "Който е християнин"... İseviler означава християнин, идва от Иса -т.е. Иисус.
=======
Ок..... Мерси.... разбрах....
Гугъла не превежда точно.
На християнинство се превежда hıristiyanlık, а исеви е друго, но не и исихасти.....
Моя интерес към исевите е, че имат девиза" вратата от стария Завет към новия е затворена, но от новия към стария е отворена"
И по голяма вероятност в тази фраза има едно подсъзнание засягащо и Апостол Павел (Pablus).