
© Дневник
Ханой, Виетнам. Ако човек се разходи по която и да е улица, веднага се вижда, че хората там са луди по кафето. От съседи, седящи на пластмасови столчета на тротоара, обсъждайки днешната клюка, до колеги, които говорят по работа в по-скъпите кафенета, се разбира, че нуждата от тази напитка е всеобхватна.
Уж като и другаде по света, но не съвсем.
Има едно скромно кафене, закътано в уличките на града, което предлага едно по-специално кафе. Заведението се казва "Занг" и специалитетът му е яйченото кафе. Комбинацията звучи странно, но хората смятат, че пяната от белтъците, съчетана с дълбокия вкус на местния виетнамски сорт, е неповторима.
Сега вече на много места из Ханой се предлага яйченото кафе, но собствениците на "Занг" твърдят, че всичко е започнало от тях. Рецептата е семейна тайна, която строго се пази. Сервира се топла или студена - по избор на клиента. Студената версия е поднесена в малка стъклена чаша, консумира се с лъжичка и е по-скоро десерт, отколкото напитка. Топлата версия идва в малък съд с топла вода, за да задържи температурата си. Силният вкус на кафето на дъното прониква през яйчения слой отгоре, който е сладък, но не прекалено.
Традиционно най-популярната напитка сред виетнамците е леденото виетнамско кафе (cà phê đá). То се приготвя със средно едро смляно печено кафе и малък метален капещ филтър. След като се добави горещата вода, капковият филтър бавно пуска капки горещо кафе в чаша. После тази готова чаша горещо кафе бързо се излива в друга чаша, пълна с лед. Друг широкоразпространен начин за пиене на кафе е леденото кафе с мляко (cà phê sữa đá), което е същата напитка обаче направена с няколко лъжици кондензирано мляко.
Хубавият спомен оставен от французите е кафето. Те го въвеждат през 19 век, а до 1950 г. вече в страната функционира и преработвателно предприятие за производство на разтворимо кафе. Така кафето си пробива път в градовете, където набира популярност. В днешно време културата на кафето е неизменна от живота на Виетнам.
angeles
Рейтинг: 1321 НеутралноСещам се за Алф,който си хапваше котки!)))))
Иво
Рейтинг: 4355 ЛюбопитноМоже би щеше да е добре да се добави в статията, че Виетнам е вторият по-големина производител на кафе в света след Бразилия.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Та, при това положение няма как местните хора да не са станали фенове на тази напитка:
https://www.worldatlas.com/articles/top-coffee-producing-countries.html
Ето как го сервират виетнамците:
https://www.worldatlas.com/r/w728-h425-c728x425/upload/d2/5b/7e/shutterstock-462638995.jpg
betona
Рейтинг: 975 НеутралноДо коментар [#2] от "Иво":
стига бе! сириозно ли втори?! интиресна страна наизтина!
Иво
Рейтинг: 4355 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "betona":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Да, наистина са втори. Честно казано и аз малко се изненадах от тази информация, мислех си, че са в топ 10, но не чак на 2-ро място.
ikar_01
Рейтинг: 948 НеутралноВсичко е въпрос на вкук, виетнамското кафе има леко кисел вкус. А лично харесвам горчиво кафе.
IE B
Рейтинг: 243 НеутралноВиетнам е в страхотен подем в момента, навсякъде из ханой и сайгон е пълно с интересни кафенета и барове, много бохемски изглед има.
penetrating
Рейтинг: 5489 НеутралноА преди време виетнамското кафе се смяташе за второ качество :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertkrf54523578
Рейтинг: 269 НеутралноПреди около 30-35 години в България се продаваше виетнамско кафе. Говореше се, че Виетнам се спорадумял с нашите власти по повод някакъв дълг, да се издължи не с долари, а с доставки на кафе. Даже имаше лаф - турското кафе е виетнамско.
citoyen
Рейтинг: 760 НеутралноБих добавил, че кафето изцедено през филтър има някъде към осем/!!!/ степени на концентрация, като най-високата може да повдигне адреналина до нездравословни нива, меко казано. Аз се пробвах на 4-та степен и го оставих недоизпито. Ако сте любители на тази напитка трябва да я опитате и след това може да направите някакво сравнение с италянското експресо, на което аз съм почитател. И накрая, България до сриване на отношенията с Виетнам, е управлявала/експлоатирала плантации за каучук и кафе, за които бихме могли да помечтаем днес.
bramasole
Рейтинг: 3550 НеутралноДо коментар [#7] от "penetrating":
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, д-р"А преди време виетнамското кафе се смяташе за второ качество :)"
Ами аз и сега го намирам за такова. :) Да не забравяме, че кафето там е основно от сорта "робуста" /Виетнам е най-големият износител на кафе от този сорт в света/. Робуста е с до 40 % по-ниска цена от арабика, вкусът е под всякаква критика. Единствено в зърната на робуста има почти двойно по-високо съдържание кофеин в сравнение с тези на арабика /около 2.7% срещу прибл. 1.5%/. Но аз си предпочитам марки кафе със 100 % арабика.
Пробвах даже виетнамския вариант на "Копи Лувак" - на светлинни години от оригинала. :)
d10001
Рейтинг: 774 Неутралнотози тип кафе е интересно да се опита, пък след това всеки да си решава дали да повтори. Интересна страна е Витнам, хората са доста приятелски настроени, храната е чудесна (да знам какво ще кажете за бау бау).. Истината е че в Китай са доста по-известни с "любовта" си към домашни любимци, както във Виетнам, предимно в селските райони
penetrating
Рейтинг: 5489 ВеселоДо коментар [#10] от "Bramasole":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertНе съм специалист, не пия кафе ежедневно (само в компания, когато няма алтернатива) но съм убеден, че сте 100% права.
ПП: Благодаря за чудесната идея за подарък!
bramasole
Рейтинг: 3550 ВеселоДо коментар [#12] от "penetrating":
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, д-р:)))
Както се казва - нямам сили да Ви опровергая /по отношение на убедеността Ви/. :)
penetrating
Рейтинг: 5489 ВеселоДо коментар [#13] от "Bramasole":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertПо този повод се сещам за един разкошен филм:
- Едно уиски, моля
- Няма уиски, имаме само кафе
- Едно кафе тогава
- Какво искате - ирланско, шотландско или канадско?
(Някои го предпочитат горещо, сухия режим)
pariah
Рейтинг: 1300 ЛюбопитноПреди 30-40 години им се подигравахме по всички параграфи и ги гледахме "отгоре".
- A witty saying proves nothing. VoltaireСега можем само да възкликнем "еб@ти яката държава се получи Виетнам"...
Бил съм в Ханой преди десетина-петнадесет година - луда работа!
Ходи ми се отново.
pariah
Рейтинг: 1300 ЛюбопитноЕдна от подигравките за виетнамското кафе беше, че у нас сипваме кафе и добавяме захар, докато виетнамците сипват захар и добавят кафе (тогава бяха гладни години за тях и това бяха калории, захарта) - чак лъжичката остава права в чашата.
- A witty saying proves nothing. Voltaireinteresna
Рейтинг: 217 ВеселоВиетнам е добра, макар и все още масово пренебрегвана туристическа дестинация. Няма спор. Но заради тези"иновативни технологии" около приготвяне на кафе във Виетнам всеки би размислил дали да не отиде точно там.
FourOhFive
Рейтинг: 1169 ВеселоПомня надпис от кварталната сладкарница по времето на соца:
Граждани, не хранете трола. Минус, удивителна и да плува!"ТУРСКОТО КАФЕ Е ВИЕТНАМСКО"
truly
Рейтинг: 1037 НеутралноДо коментар [#5] от "ikar_01":
Всички кафета от сорт арабика са малко или много кисели. Робустата е горчива и в съчетние с лошо изпичане дава много лош вкус при пиене - никакви послевкусове и приятно усещане за плодове, шоколад или ядки, както е при хубавите сортове арабика. Да, въпрос на вкус е :)