Дневник
Новини Избори 2023 Култура Скорост
Анализи България Развлечение Морски
Видео Свят Детски Земеделие
Галерии На една маса с Европа На път Зелен
Комикс Бизнес Здраве От вас
След 5 Спорт Книги Специални проекти
Коронавирусът Храна и напитки ТВ програма PR Сфера
Фотогалерия: Зашеметяващите мозайки от Зеугма
  • Изборите в Турция
  • Д Експрес (10)
  • Всичко от днес (82)
  • Търсене
  • Влезте в профила си
  • Икономедиа
    • Economedia
    • id
    • Капитал
    • Дневник
    • Кариери
    • Бакхус
    • Одит
    • Регал
    • DigitalK
    • KQuarterly
  • Facebook
  • Twitter
  • Viber
  • Още възможности за споделяне
    • LinkedIn
    • Email
  • 18
Търсене
x
 
<em>"Дневник" публикува седмата част от фотогалериите на свой читател от Югоизточна Турция - район, ударен миналия месец от поредица мощни земетресения, взели над 40 хил. жертви и причинили огромни разрушения. Нашият читател е имал късмета да посети района преди трусовете и да се наслади на неговите исторически забележителности, природа и култура. Днес ви представяме древните мозайки от Зеугма - истински археологически съкровища, изложени в музея на мозайката в пострадалия силно от трусовете Газиантеп. За Газиантеп преди земетресението <a href="https://www.dnevnik.bg/na_put/2023/02/21/4452217_fotogaleriia_gaziantep_predi_zemetresenieto/" target="_blank">четете тук</a>, за </em>б<em>ожествения връх Немрут четете<a href="https://www.dnevnik.bg/photos/2023/01/12/4437821_chitatelska_fotogaleriia_nemrut_-_bojestveniiat_vruh/" target="_blank"> тук</a>, снимки от <a href="https://www.dnevnik.bg/photos/2023/01/23/4441283_chitatelska_fotogaleriia_haran_ot_prikazkite/" target="_blank">града от приказките Харан преди труса вижте тук</a>, за поречието на Тигър и Ефрат <a href="https://www.dnevnik.bg/photos/2023/01/25/4441993_chitatelska_fotogaleriia_tigur_i_efrat/" target="_blank">четете тук </a>, музеят на открито Мардин е представен<a href="https://www.dnevnik.bg/photos/2023/01/31/4444438_chitatelska_fotogaleriia_mardin_-_muzei_na_otkrito/" target="_blank"> тук.</a> За града от картичките Мидят четете<a href="https://www.dnevnik.bg/photos/2023/02/07/4446955_chitatelska_fotogaleriia_midiat_-_mashina_za_snimki/" target="_blank"> тук.</a></em> >

© Иван Иванов

увеличи
<em>"Дневник" публикува седмата част от фотогалериите на свой читател от Югоизточна Турция - район, ударен миналия месец от поредица мощни земетресения, взели над 40 хил. жертви и причинили огромни разрушения. Нашият читател е имал късмета да посети района преди трусовете и да се наслади на неговите исторически забележителности, природа и култура. Днес ви представяме древните мозайки от Зеугма - истински археологически съкровища, изложени в музея на мозайката в пострадалия силно от трусовете Газиантеп. За Газиантеп преди земетресението <a href="https://www.dnevnik.bg/na_put/2023/02/21/4452217_fotogaleriia_gaziantep_predi_zemetresenieto/" target="_blank">четете тук</a>, за </em>б<em>ожествения връх Немрут четете<a href="https://www.dnevnik.bg/photos/2023/01/12/4437821_chitatelska_fotogaleriia_nemrut_-_bojestveniiat_vruh/" target="_blank"> тук</a>, снимки от <a href="https://www.dnevnik.bg/photos/2023/01/23/4441283_chitatelska_fotogaleriia_haran_ot_prikazkite/" target="_blank">града от приказките Харан преди труса вижте тук</a>, за поречието на Тигър и Ефрат <a href="https://www.dnevnik.bg/photos/2023/01/25/4441993_chitatelska_fotogaleriia_tigur_i_efrat/" target="_blank">четете тук </a>, музеят на открито Мардин е представен<a href="https://www.dnevnik.bg/photos/2023/01/31/4444438_chitatelska_fotogaleriia_mardin_-_muzei_na_otkrito/" target="_blank"> тук.</a> За града от картичките Мидят четете<a href="https://www.dnevnik.bg/photos/2023/02/07/4446955_chitatelska_fotogaleriia_midiat_-_mashina_za_snimki/" target="_blank"> тук.</a></em>
виж повече
Зеугма, първоначално е основана като Селевкия от Селевк I Никатор, генерал в армията на Александър Велики , през 305 г. пр.н.е.
виж повече
След смъртта на Александър неговите генерали разделят империята му помежду си. Въпреки че Селевк премества главната си столица в Антиохия, Селевкия се превръща във важен център на търговията, <a href="https://greekreporter-com.translate.goog/tag/hellenistic-era/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=bg&_x_tr_pto=sc">елинистичната култура</a> и регионалното управление <a href="https://greekreporter-com.translate.goog/tag/seleucid-empire/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=bg&_x_tr_pto=sc">при Селевкидите</a> .
виж повече
Силите на Римската империя завладяват града през 64 г. пр.н.е., преименувайки го на Зеугма (което означава "мост" или "прелез" на старогръцки), защото е образуван от сливането на "Селевкия ", основан от Селевк I и "Апама", основан от съпругата му Апама, с мост. Тези два града са разположени на противоположните страни на река Ефрат и се свързват с моста, построен между тези градове. Това е град, построен върху хълмове, на 10 километра източно от квартал Низип в Газиантеп.
виж повече
Градът е бил населен с гърци, сирийци и евреи. Това е богат град с население от осемдесет хиляди души и през 2-ри и 3-ти век пр. н. е. и е бил достатъчно голям, за да бъде сравняван с друг голям център на елинизма, Александрия, в Египет .
виж повече
Римляните държат Зеугма до 253 г. сл. н. е., когато персийските сасаниди завладяват града, слагайки край на най-значимите му години.
виж повече
Съкровищата на Зеугма, включително нейните прехвалени мозайки, остават относително неизвестни до 2000 г.
виж повече
Зеугма сега е осемдесет процента под водата, след като е наводнена с водите на близкия язовир.
виж повече
Запазените части от древния град включват елинистическата агора, римската агора, две светилища, стадиона, театъра, две бани, базата на римския легион, административните структури на римския легион, част от жилищните квартали, елинистическите и римските градските стени, както и източния, южния и западния некропол.
виж повече
След като посетите мястото на древния град, определено трябва да отидете в музея на мозайката.
виж повече
Музеят с площ от 30 000 квадратни метра, който отвори врати през септември 2011 г., е най-големият музей на мозайката в света , съдържащ 2448 m² мозайки от римския и късноантичния период, 140 m² стенописи, 4 римски фонтана, 20 колони, 4 варовикови статуи, бронзова статуя на Марс, гробни стели, саркофази и архитектурни фрагменти, всички реставрирани до състояние, готово за изложба.
виж повече
Музеят се намира на Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı, в квартал Mithatpaşa на Şehitkamil. Музеят се опитва да покаже на своите посетители вкуса на начина на живот, културата и вярванията на хората, живеещи по това време в града, като пресъздава тяхната среда, използвайки пълномащабни копия на улица, фонтан, стени на сграда и основни структури, изградени според архитектурата на времето.
виж повече
Мозайките са уникална колекция от изобразително изкуство, отразяващо личния вкус в космополитен град в елинистическия и римския изток.
виж повече
Фигуралните мозайки включват уникални живописни изображения от античната литература и митология.
виж повече
Мозайките, открити в римските къщи в Зеугма, датират от 2-ри и 3-ти век от н.е. и изобразяват сцени от гръцката и гръко-римската митология и популярни произведения, с надписи на гръцки.
виж повече
Някои също носят подписи на майсторите, както и имена на покровителите, които са поръчали изпълнението.
виж повече
Повечето представяния на митологични сцени в мозайките досега са неизвестни от хронологична гледна точка и уникални изображения, които може би подражават на известни тогава произведения от римския свят.
виж повече
Археологическият обект Зеугма е от огромно историческо значение за разбирането на древната интеграция на елинистичните и семитските културни сфери и раждането на синкретични хибридни култури в региона.
виж повече
Археологическите находки в Зеугма показват, че градът е играл ключова роля в усилията на Антиох да свърже гръцката и персийската културни сфери, в съответствие с ключовата позиция на кралството между тези два свята, на река Ефрат.
виж повече
Римските къщи на Зеугма са в стил градски вили с дворове, обхващащи около 600-800 квадратни метра всеки. Това, което прави къщите особено важни е, че след като са били разрушени по време на опустошителното сасанидско разграбване на града през 253 г., те са били предимно необитаеми и са запазени непокътнати с всичките си находки. Като такъв, по начин, сравним с Помпей, поради своя драматичен край, мястото е хранилище на безценна информация за ежедневния живот в голям римски граничен град в средата на трети век.
виж повече
Мозайки, открити най-близо до река Ефрат, са показани на входа, последвани от тези, открити на места, които са все по-близо до градските тераси.
виж повече
Мозайки от римската баня, открити непосредствено под язовир Биречик, са изложени на приземния етаж.
виж повече
Посетителите на Zeugma Mosaic Museum започват от най-ниското ниво, минават в отделни корпуси и завършват обиколката си, издигайки се през терасите на града.
виж повече
Доминираща в музея и лесно видима от всички етажи е статуята на Марс, богът на войната и пролетта, която е разположена така, сякаш е покровител на музея, както е било в древна Зеугма.
виж повече
На втория етаж мистериозна, лабиринтна стая подчертава тъжното изражение на мозайката "Циганското момиче", изложена вътре.
виж повече
Общо 12 изчезнали части с елементи от лицето на момичето и скотски претекстове са изнесени от Турция след незаконни разкопки първоначално на 60-те години, а през 1965 година те са закупени за 35 000 $ от Боулинг Грийн Стейт Юнивърсити в щата Охайо, Съединени американски щати, от търговеца на антики и творби на изкуството Питър Маркс в Ню Йорк. Основната част от лицето на "Циганското момиче" е открита инцидентно през 1998 година под една колона. През 2012 година проучвания на американски учени демонстрират връзка сред мозайките, открити край Газиантеп в Турция, и намиращите се в Съединените щати части. След това Турция желае тяхното връщане.
виж повече
Мозайката е наречена "Циганското момиче" заради сплетените коси и издадените смугли скули на изобразеното момиче. Учените обаче към момента не са изяснили с акуратност етническия му генезис. Независимо от това, мозайката е обект на огромен интерес, заради това че лицето е необикновено изразително и живо. Мозайката е най-прочутият експонат, а значимостта й е сравнявана с тази на "Мона Лиза" за Лувъра.
виж повече
11:00, 02 мар 23, 14408
Дневник

Иван Иванов

Ключови думи към статията:

  • забележителности
  • туризъм
  • Турция
18 Коментара >

Още по темата

  • Фотогалерия: Млади афганистански жени се обучават за акушерки в отдалечени села

  • Читателска фотогалерия: Мидят - машина за снимки

  • Читателска фотогалерия: Мардин - музей на открито

Изпращане на галерия

Ако се справяте добре зад обектива, покажете какво ви е впечатлило. Изпратете снимки и текст към тях.

Изпращане

Последни галерии

Фотогалерия: Емоциите във финала в Лига Европа и титлата на "Севиля"

Фотогалерия: Емоциите във финала в Лига Европа и титлата на "Севиля"

виж повече
Фотогалерия: Най-добрите снимки на "Дневник" през май 2023 г.

Фотогалерия: Най-добрите снимки на "Дневник" през май 2023 г.

виж повече
Фотогалерия: Световните снимки на деня - 31 май 2023 г.

Фотогалерия: Световните снимки на деня - 31 май 2023 г.

виж повече

Топ галерии

Днес / Този месец / Тази година
Фотогалерия: Изложение разказва историята на "Порше" през 75 автомобила

Фотогалерия: Изложение разказва историята на "Порше" през 75 автомобила

виж повече
Фотогалерия: Емоциите във финала в Лига Европа и титлата на "Севиля"

Фотогалерия: Емоциите във финала в Лига Европа и титлата на "Севиля"

виж повече
Фотогалерия: Най-добрите снимки на "Дневник" през май 2023 г.

Фотогалерия: Най-добрите снимки на "Дневник" през май 2023 г.

виж повече

Още от Дневник

И седнали на една маса в "Осемте джуджета"...

И седнали на една маса в "Осемте джуджета"...

20:02, 31 май 23 / България 140
Пред развръзка: преговори за кабинет и обвинения в национално предателство в парламента На живо

Пред развръзка: преговори за кабинет и обвинения в национално предателство в парламента

10:03, 01 юни 23 / Политика 186
Депутатите стигнаха до сблъсъци заради реплика "меки китки" към "Възраждане"

Депутатите стигнаха до сблъсъци заради реплика "меки китки" към "Възраждане"

09:50, 01 юни 23 / Политика 279
1/27

Фотогалерия: Зашеметяващите мозайки от Зеугма

"Дневник" публикува седмата част от фотогалериите на свой читател от Югоизточна Турция - район, ударен миналия месец от поредица мощни земетресения, взели над 40 хил. жертви и причинили огромни разрушения. Нашият читател е имал късмета да посети района преди трусовете и да се наслади на неговите исторически забележителности, природа и култура. Днес ви представяме древните мозайки от Зеугма - истински археологически съкровища, изложени в музея на мозайката в пострадалия силно от трусовете Газиантеп. За Газиантеп преди земетресението четете тук, за божествения връх Немрут четете тук, снимки от града от приказките Харан преди труса вижте тук, за поречието на Тигър и Ефрат четете тук , музеят на открито Мардин е представен тук. За града от картичките Мидят четете тук.

  • Препоръчване
  • Facebook
  • Twitter
  • Viber
  • Още възможности за споделяне
    • LinkedIn
    • Email
  • 18

Филтър

Ново | Четено | Коментирано | Препоръчвано

Богатите страни харчат милиарди за климата, но част от парите отиват на странни места

19:28, 01 юни 23 / Свят 8

"Барселона" е заплашен с изваждане от европейските турнири

19:15, 01 юни 23 / Спорт 8

Майка и дете бяха блъснати на пешеходна пътека в Студентски град, шофьорът избяга

19:03, 01 юни 23 / България 15

Месец след взрива до колата на Гешев МВР смята, че не е целял, нито могъл да убие

18:57, 01 юни 23 / България 11

Иван Демерджиев: Проверяваме дали полицай е саботирал търсенето на Петьо Петров-Еврото

18:51, 01 юни 23 / България 6

Всичко от Ново >

нагоре
Дневник
Facebook Twitter Viber Instagram Telegram Youtube
Новини
Политика България Свят Спорт Бизнес Технологии Култура Развлечение Градска среда
Докладване на проблем
Екип
Помощ
Нов Дневник
Анализи
Редакционни коментари Авторите на Дневник Цитат на деня Интервю Дебат
Бизнес
Компании Финанси Имоти Лични финанси Потребители Туризъм Осигуряване
Европа
Новини от ЕС Земеделие На една маса с Европа Региони
Спорт
Футбол Тенис Волейбол Екстремни За любители Формула 1
Зелен
Въздух Отпадъци Биоразнообразие Климат Ресурси Стил на живот
Здраве
Здравословен живот Ново в медицината Прегледи и кампании
Детски
Образование Детски книги Свободно време Здраве С децата на път
На път
Как се прави От първа ръка
Скорост
Автопремиера Автомобилна индустрия Коли в кадър
След 5
ТВ програма Театър Изложби Филми Концерти
От Вас
Новини от вас Читателски галерии Читателски Дневник Комикс Стена на славата Изпращане на новина
Галерии
Голямата снимка Снимка на деня
Видео
С две думи Видео 5
Морски
PR Сфера

© 2001 – 2023 Икономедиа АД. Някои снимки © 2023 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.

Общи условия за ползване | Политика за бисквитките | Декларация за поверителност

Уеб разработка на Икономедиа + дизайн на Studio X

Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.

Дневник спазва етичния кодекс на българските медии.

Реклама

Към мобилната версия.

America For Bulgaria Foundation logo
Фондация "Америка за България" финансира проект на "Икономедиа". Мненията и твърденията, изразени в изданията на "Икономедиа", са резултат от журналистическа дейност и отразяват редакционна позиция и не непременно възгледите на фондацията или на нейните директори, служители или представители. Изданията на "Икономедиа" спазват Етичния кодекс на българските журналисти.

Бизнес: Капитал Кариери Бизнес Регал Одит

Новини: Дневник Европа

IT: Digitalk

Развлечение: Бакхус LIGHT

На английски: Kapital Insights

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Close

Достъп за логнати потребители

За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

Вход Регистрация

Close

Достъп за логнати потребители

За да създадете комикс, моля логнете се в профила си.

Вход Регистрация

Close