
© Надежда Чипева, Капитал
Корман Исмаилов, Петър Москов, Йонко Грозев, Борислав Сандов, Димо Гяуров /от ляво на дясно/на пресконференция на "Реформаторския блок"
Читател се обърна към "Дневник", за да повдигне тема, по която смята, че липсват дебати - за създаването на новата десница.
Реформаторският блок се създаде от раз и се настани в обществото все едно е на политическата сцена от 20 години, а преди всичко има въпроси, които към момента са без отговори. Очаквам чрез Вас хората да получат отговори за структурирането на блока, пише читателят. Той се е представил: Пламен Петров, на 29 години от с. Гиген, обл. Плевен, бакалавър по "Политология и публични политики" в Нов български университет.
Публикуваме писмото с незначителни съкращения и уточняваме, че авторът причислява "Зелените" към десницата - нещо, с което партията не е съгласна.
Преди предсрочните парламентарни изборите през май всички партии, претендиращи, че са десни, се явиха самостоятелно или в ялови коалиции.
Преди вота те се нападаха взаимно, отричаха се и се кълняха пред избирателите си, че няма как да се обединят поради различия в платформите и в предлаганите политически виждания и решения. СДС, ДСБ, "Движение България на гражданите", НП "Свобода и достойнство", "Зелените" се провалиха и останаха извън парламента. Някои от тях бяха близо до 4-процентовата бариера (ДСБ и ДБГ), други подобриха резултата си ("Зелените"), а трети съвсем се обезличиха (СДС).
Единствено партия ГЕРБ успя да влезе в Народното събрание, но беше обречена да бъде опозиция.
След краха настана оживление в дясното пространство, като се заговори за създаване на обединена десница, но не коалиция, не съюз, не движение, а блок. И то реформаторски. Идеята се роди на националната конференция на ДСБ и естествено ДСБ зададе тона, както и кои партии могат да бъдат част от новия проект.
Още с обявяването на "Реформаторския блок" създателите му стъпиха накриво, като поставиха разделителна линия кои партии стават и кои - не. В него освен ДСБ влязоха ДБГ, НП "Свобода и достойнство", "Зелените" и "Синьо единство". СДС и ГЕРБ засега са извън този проект, както и земеделците.
Преди всичко, каквото и да правят обединителите, да обяснят на избирателя:
- На каква основа стъпват, че едни партии влизат в новия десен проект, а други остават извън него?
- Има ли точки, написани черно на бяло, по които се сравняват отделните партии? Липсата на правила и яснота преди всичко поражда съмнения и недобри намерения. Говорят за принципи, а тях ги няма. Дори не се обсъждат.
- Къде е договорът с гражданите? Лидерите на "реформаторите" говорят за откритост, прозрачност и честност пред избирателя, а той все още не знае какви са идеите им.
Да, сигурно ще получа отговор, че са в процес на създаване, но не може проект да започва по този начин - първо влиза този и онзи, а след това се мислят правилата.
Къде се изгражда "Реформаторския блок" – "на тъмно", на улицата или в някоя от партийните централи?
Едно е ясно - на хората им писна от задкулисие и политически игри. Те знаят кои са лидерите и представляващите ги партии в този проект, но са в неведение за намеренията им. Хората очакват да чуят освен "Не на АЕЦ Белене", "Долу БСП" и "Ние сме по-десни от другите" и по-различни лозунги, защото само с изтъркани лафове вече не става. Новите реформатори изразяват намерение да участват в управлението на страната, но не показват основание за това.
Нови предсрочни избори в страната са неизбежни. Но до момента Кънев, Кунева и ко с нищо не показват какви политики ще прилагат по ресори и какви идеи ще реализират в бъдеще освен обичайното политическо заяждане с другите.
Влизането на "Реформаторския блок" в Народното събрание - цел за един-два мандата ли е или дълготраен проект? Видяхме "Синята коалиция" как влезе и как излезе от парламента.
В протестите срещу правителството на Пламен Орешарски се забелязват много познати лица от формациите, които са в блока. Алтернативата във викането на "оставка" ли се изразява или има конкретни цели? Какви са те?
Не става само с викане на "оставка", необходимо е и доверие, което "Реформаторският блок" трябва да си изгради. А то се изгражда с откритост и адекватни отговори. Хората вече не са будали.
Преди всичко - за да претендираш за власт, трябва да си подредиш къщата. Под покрива на новата десница по-скоро личи затъмнение и хаос.
Избирателят, уважаеми "реформатори" на новата десница, замислете се, дали няма да каже "Не, мерси!" на хора, които чакат гребена на народното недоволство да ги направи част от властта.