1/20
Читателска фотогалерия: Изоставените български села по празниците
По празниците имам време за пътуване, което посвещавам на Южна България. Тази сутрин съм решил, че стана около изгрев слънце и ще отскоча до с. Жребичко в община Брацигово, току в подстъпите на Родопите. Подхождам откъм Пловдив, където пътят минава през с. Козарско и рязко поема нагоре. Селото не е твърде високо - намира се на около 670 м надморска височина, но изкачването е стръмно и завойчесто, в сенките пътят е заледен и опасен. Понастоящем мястото се обитава от около 60 души. Обявено е за архитектурен паметник през 2000 г., но датира от много отдавна, виждам, че в някои справки фигурира в османските регистри още от XV век. Името на селото било свързано с кобила, която родила тук, където после бликнал извор. Етнографията никога не ми е била слабост, защото съм твърде скептичен към подобни свидетелства.
Julius
Рейтинг: 318 НеутралноЗа жалост и при сръбските ни съседи не е по-розово положението. Изобщо целите Балкани са донор от години на Зап. Европа/Америка... а с хората обикновено си отиват и обичаи, и традиции, които после ще са напълно непознати (и несвойствени за празнуване) от по-младите. В един момент Хелоуина може да им се окаже по-близък от кукерите!?
442
Рейтинг: 1364 НеутралноС тъга разгледах галерията. Познавам селото, страхотна природа чудесен ловен район. За съжаление както във всички отдалечени села НЯМА АБСОЛЮТНО НИКАКЪВ ПОМИНЪК. А като няма поминък, ... .
Ivan_
Рейтинг: 491 НеутралноПодобни села има и в Испания.
Модератора е неадекватен!Както отбелязаха и другите коментари, липсата на поминък води до обезлюдаване.
Туризмът в Испания малко подобрява ситуацията.
Има хора които купуват цели изоставени села и ги реновират с цел туризъм.
rorikabc
Рейтинг: 524 НеутралноА казват чè българинът не можел без свой дом .
Какво да възстановяваш.То поне е трябвало да го запазиш да не падне.
Авторът не казва на колко км е от Пловдив.Защо да не живееш там и да работиш в Плождив?
daskal1
Рейтинг: 4527 НеутралноХубава, макар и тъжничка галерия. Добра илюстрация как днес се създава миналото, с рушащи се изоставени села и пренаселени градски агломерации. В този наглед хаотичен процес има и свои закони, илюстрирани от безпокривното училище където не са останали греди, врати и други полезни нещица.
Peni Nikol
Рейтинг: 7386 НеутралноХубава галерия, показваща тъжната действителност по земите ни, прекалено много са селата останали с 40-50 възрастни или по малко, без училище, без магазин дори.
zhivko6461
Рейтинг: 1541 НеутралноТъжната потискаща реалност се открива при пътуване през села и малки градове през есента. В интервала 18:00-20:00 се преминава покрай много тъмни малки и големи къщи. По това време никой не спи.
Петър Самсонов
Рейтинг: 4292 НеутралноНе разбирам защо галерията трябва да е тъжна...
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилАми това си е естественият кръговрат - старото умира, идва новото. Не е възможно да запазиш всеки кирпич или всяко тръбно легло, които са изживяли времето си и са станали безполезни.
След зимата винаги идва пролет!
1001
Рейтинг: 1255 Любопитноми нормално това е световна тенденция със съвременното модерно земеделие защо човек трябва да се заточи на село
то не е като едно време да трябва да закараш кравите до нивата - времето на Белчо и Сивушка мина
общо взето един земеделски център на община е достатъчен другите са излишни само разходи за държавата - път, електроснабдяване, водоснабдяване, кметски наместник и т.н.
Ivan_
Рейтинг: 491 НеутралноДо коментар [#9] от "1001":
Модератора е неадекватен!Качеството на живот на село е много по-добро.
tacheaux
Рейтинг: 4128 НеутралноКомунистите изтръгнаха селяните от техните къщи в селата и ги натикаха в панелките в градовете, като с вземането на земята им, от селскостопански труженици ги направиха промишлени работници. Това е най-голямото престъпление на комунистите. Те унищожиха българското село ,а ликвидираш ли селото в една държава , ликвидираш самата държава.
1001
Рейтинг: 1255 ЛюбопитноДо коментар [#10] от "ivan_":
в смисъл може да отидеш на Театър, Бърза помощ идва преди 2 часа или какво
DDR
Рейтинг: 2947 НеутралноНормални процеси. Всяко съвременно населено място е построено върху или до по—старо такова, което в повечето случаи е било загинало вече и след ”пауза” е обновено, без дори да се помни за съществуването му. Преди две години бях пиканен на едно празненство в обновено много старо славянски селище в подножието на Крушнее Хори, та директорът на местният музей (който е археолог) обясни, че живота на съвременните села, поради това, че са от тухли, камъни и вече бетон е около 300 години максимум, след това е напълно нормално да загинат. За това време обикновенно икономиката на района претърпява сериозни изменения и който не успее да се адаптира (в 80% от случаите) или загива или упада като населено място.
Im Kapitalismus wird der Mensch durch den Menschen ausgebeutet; im Sozialismus ist es umgekehrt. "Gleichberechtigung ermöglicht Freiheit, weil Ungleichheiten nicht negiert werden. Gleichstellung ist Gleichmacherei, die den Menschen nicht mehr in seiner Individualität, sondern nur als Vertreter eines Kollektivs wahrnimmt"tacheaux
Рейтинг: 4128 НеутралноВместо да развиват селския туризъм , комунистите развиха индустриализацията на страната в една селска държава , каквато беше България. Големите промишлени мастодонти с остаряла съветска техника загинаха с идването на демокрацията и пазарната икономика, защото продукцията им нямаше кой да купува , но преди това бяха загинали и българските села. България в момента е в реанимация с изкуствено дишане. Има надежди за съживяване, но те са крехки.
1001
Рейтинг: 1255 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "tacheaux":
бе то и тъпите капиталисти същото правят с тях какво ще правим
в 1985 - 3 механозатори бяха на наели цялото землище на определено село, другите жители какво да правят
1001
Рейтинг: 1255 ВеселоДо коментар [#11] от "tacheaux":
или ще ми отговорш като един министър от Живков
"То има технологии ама заетите в селското стопанство какво ще ги правим"
Ivan_
Рейтинг: 491 НеутралноДо коментар [#12] от "1001":
Модератора е неадекватен!В смисъл, че живота като цяло е по-спокоен, лишен от стрес, природата е налична, по-безопасно е, по-чисто е... такива неща.
Роси
Рейтинг: 8580 НеутралноТъжно!
penetrating
Рейтинг: 6140 НеутралноХубава галерия.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertОтмиращите села на България...
Училището е било голямо и пълно с живот...
tacheaux
Рейтинг: 4128 Неутрално"Църквата в селото е историческа, съградена е в средата на XIX век"
Значи са я градили по време на "турското робство". За да са я градили тази църква , значи в турско селото е било живо , имало е деца, училище, а сега, след половин вековно руско робство всичко е мъртво.
man_un
Рейтинг: 621 Неутрално"Стопанствата имаха много добитък и земя, но хората бяха малко. Мините и заводите на Мадан и Рудозем привличаха младите, които печелеха добре, сдобиваха се с жилища и се изселваха. След тях повличаха крак и старите.Много от къщите по селата безнадежно пустееха. Така беше и в с. Видла. А колко красиво беше тук, в това орлово гнездо. Въздухът миришеше на цветя и бор, бълбукаха кротки поточета и сред меката зеленина на пасбищата белееха стадата. И все пак селото беше тъжно..."
1967 г., по Андрей Гуляшки, "Приключение в полунощ."
tacheaux
Рейтинг: 4128 НеутралноПисах вече. Трябваше да се развива селски туризъм. Нашите села са едни от най-красивите и живописни в Европа. Щеше да гъмжи от туристи , които да се възхищават на българската природа , на българската кухня , на българския фолклор , на българските народни носии, на българските обичаи. Комунистите унищожиха всичко това.
Ivan_
Рейтинг: 491 НеутралноДо коментар [#22] от "tacheaux":
Модератора е неадекватен!Не е само това, имаме доста археологически находки, които могат да допълнят картинката. Наблизо са Гърция и Турция с техните старини, спокойно меже да се правят и подобни турове за хора от Азия и Америка...
Корки
Рейтинг: 2852 НеутралноМалките по размер обработваеми площи в планинските села обезмислят механизацията. Тези села се обезлюдяват от освобождението до сега. Себестойността на продуцията е висока и живота е мизерен.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.rorikabc
Рейтинг: 524 НеутралноДо коментар [#23] от "ivan_":
щото , нашите старини са по малко и по далеко.
Не става въпрос за това. Става въпрос за болните деца. Заводите трябва да са поне на 30 км от градовете. През 70 -те години , Лондон е бил устроен така.
Жилища , административен център , работа.
2 часа пътуваш до работа.
Ivan_
Рейтинг: 491 НеутралноДо коментар [#25] от "rorikabc":
Модератора е неадекватен!Заводите няма значение толкова къде са , трябва да не замърсяват.
И разбира се по-добре е да са извън населено място...
Gunners
Рейтинг: 1035 НеутралноTe зиббьлгарски села ако там повече няма да живеят българи постепенно ще се турцизира
zhivko6461
Рейтинг: 1541 НеутралноНа повече от 30 км от населени места трябва да са разположени индустриални обекти, които замърсяват сериозно околната среда - ТЕЦ, химически и циментови заводи и др.
2 часа с автомобил или автобус се пътува на разстояния не по-малки от 120 км.
abdelhaqq
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#27] от "Mia san Bayern!":
בני אתה אני היום ילדתיךне мисля. турците имат същите икономически и житейски нужди като българите. просто селата ще отмрат.
daskal1
Рейтинг: 4527 ВеселоДо коментар [#22] от "tacheaux":
След като така сериозно си застъпил тезата за селски и еко туризъм, реших да потърся. Ето, намерих и един ценоразпис за такъв :-)
"Ценоразпис за селски туризъм
Те го и ценорасписо, като у скобите съм турил пояснениа, за по наясно.
ЦЕНОРАСПИС
Спане
У одаята с исглед накъмто барата - два лева на креват.
У одаята с исглед накъмто дворо - един и педесе, пак на креват.
(и двете такси са независимо за мъжко ели за женско, ама ако некоя ми фане окото, моем да напрайм остъпка с некакви процентове)
Ядане
Закуска - пържени филий с кисело млеко една паничка.
Обет - пържена лютеница, пръжки с боб, картофена чорба и компот (секи път различно, само компота е секогаш)
Вечера - яйцета на очи, ели бъркани (секи път различно) и ена малечка шльокавица, по желание на клиенто, с мезе торшиа, а летоска домат ели краставица.
Сичко наедно - два и педесе, секи ден.
(ако неко ден ми ареса компаниата, може да отпущим по ена голема кайсиева, за бес пари)
Хигиенски нужди
Ако некой му се прикъпе слочайно, може летоска у барата, а зимъска у цинково корито, с ладка вода от котел. И у двата случая претвиждаме търкане на гръб с кисе, от назе. Ако търка Глигорица, таксата е лев и осемдесе, ако търкам язе таксата става на лев и педесе, що съм по-як.
Ако некой си мие забите, да си носи паста, що у Добролево немаме. Ние заран, като се нажабурчиме с шльокавица и не завъждаме микробе. Сапун нема нужда да се носи, ние имаме ператен. Он се не пеняви като грацкия, ама отмива добре.
Нужник си имаме у дворо и е екологически исправен. Секи път, като се размерише, та почне да люти на очите, му фъргам вар. За него таксата е двайсе стотинки на исхождане, става дума за голема нужда (леле а Натка расправа, че у градо зимат по педесе стотинки). Иначе пикането може и у дворо, за бес пари, ама гледай да не е у саденото.
Торизам и други заебавки
Отиване (и завръщане) до гората за гъби, ели е тека, само за расодка, с придрожвач (язе) - един лев натам и един лев навам, става на въпрос за пеша.
Ако е с яздене на магаре, таксата е секи път различно, що требва да го пазарим от друк, що мойта магарица Живка е проклета и може да стане неко сакатлък. Ама нема да се върже повече от два лева нанатам и два лева нанавам, сметам язе.
Посештение на хоремаго с придрожвач (язе) - педесе стотинки сичко, ама кво си викнеш на Витка ели Благой, си плащаш оделно.
Ако викнеш нещо и на мене (ама да не е лемоната) таксата отпада. Апа ако тръгнеме сички тористе у група един е за бес пари, ама вие че си се разберете кой.
Издойване на коза (ели офца) с инструктор (Глигорица) - осемдесе стотинки.
Издойване на крава, пак тека - лев и двайсе.
Цепене на дърва с манара и инструктор (язе) - два и педесе за кубик.
Копане с малечко мотиче у дворо - един и десет на фитириа (по грацки май се вика леха).
Копане със сащинска мотика на кукуруз ели лозе - два и двайсе на рет.
Чистене на кочината на прасето Гошко - осемдесе стотинки.
Изфъргане на тор от оборо до улицата - лев и четиресе на количка.
Други - наспорет клиенто.
(у други олизат Глигорица да ви пее като едете, ели язе да ви водим до казано, да видите как се пече рикия, ели текива неща)
Забелешка
Ако дойде чожденец ели чожденка в независимос от каде, е в смисал на даржава, таксата веднъга се преобръща у еврота, по същите цени. И да си водат превеждач.
Добре дошле у назе!"
objektivist96
Рейтинг: 533 НеутралноДо коментар [#24] от "korc":
+++Абсолютно вярно!
klimentm
Рейтинг: 4030 НеутралноЧудесни снимки и текст към тях!
klimentm