Обикновено (дори в България) сградите на общинските администрации са тежки, с лека попмпозност, излъчващи респект. Нека да видим как е в София.
Сградата на Столична Община (в която не се намират всички нейни направления, а само част от тях) е на ул. Московска, до Ал. Невски. Вярно, не е на площад, но има начини пространството пред нея да се осмисли. На тази снимка "осмислянето" се състои в "грижа за човека" - има хубави пейки, вносни кашпи с цветя, служебни паркоместа (успоредно паркиране) и паркомясто за хора в затруднено положение. Дръвчетата са новозасадени, уличната лампа е позакърпена, има часовник за информация на изпусналите работното време граждани, даже и рампа на входа има (не се вижда на снимката). Невероятно, но факт - тротоарът е запазен в оригиналната си ширина (макар и със старички плочки). На този фон, климатиците на фасадата са като дребно заяждане.
На отсрещния тротоар, обаче, разбираме къде сме - в страната, където властва Цар Автомобил - с неговата разновидност "служебен" и "личен чиновнически". За тази цел, по начина, по който се осигуриха "нови паркоместа" в почти цяла София, това се случва и тук. Метод, лесен, евтин и прост - малко асфалт за качване на тротоара и грозновати колчета за ограничаване на "Негово Величество". Има монтирана и будка, за цвят. Кого ли пази? Ако се вгледате малко, ще видите "хуманността" на общинския чиновник. Доскоро колите паркираха на целия тротоар - личат си старите "паркоместа". Все се чудя - "Защо?". При положение, че на 50м - до Ал. Невски има голям общински служебен паркинг.
Пред общината, все пак, е спазено благоприличието. На изток - в посока на паметника на Левски, автомобилите са заели целия тротоар. В името на "служебния абонамент", хората в колички трябва да направят едно невъзможно упражнение - преминаване на отсрещния тротоар. Защо e невъзможно - вижте бордюрите.