"... с дебит от средно 1 милион кубометра вода на ден (рекордът е 4.5 милиона кубометра дебит дневно през 1973 г.), .." ---------------------- Има ли обяснение за намаленият дебит? Много интересна галерия, благодаря!
Иво, Евърглейдс е най-големият резерват във Флорида, а също така основен източник на питейна вода. Затова е страхът от засоляване при повишаване нивото на водата в океана - Флорида в тази си част е на много ниско ниво над морското равнище. В Евърглейдс има големи проблеми с бясно размножаващите се бирмански питони, пуснати от "колекционери" след като змиите подрастват. Реално питоните са без натурални врагове във Флорида и унищожават местната фауна -елени, диви прасета, дори алигатори, да не говорим за птици и влечуги. Една женска снася средно 100-120 яйца и питоните вече търсят територии по други места, а мочурища дал господ.. Има професионални екипи от ловци, но е сериозно. На всичко отгоре в Евърглейдс пак същите "любители" пуснаха и зелени анаконди и те започнаха да стават проблем, те раждат живи между 20 и 40 малки, а зелената анаконда е далеч по-масивна от питона.
До коментар [#5] от "CINZANO - оправете си сайта!":
Да, свързано е с общата водна картина на подземните води. Флорида като геология е карстов пласт върху основната скала на континента, с подземни резервоари и свързващи "тръби" . Блатата върху карстовия слой играят ролята на филтър на системата и са нещо като сюнгер, който "омекотява" ударите на ураганите с допълнителна вода от дъждове и наводнения от връщане на реки поради напора на океанските вълни. Освен нормалните колебания в природата с дъждовете и водната мрежа, консумацията на вода от бързо разрастващото се туристическо и градско строителство по щата засяга баланса на тази система и нямалява наляганео в нея, оттам и нерядко възниква проблем с т.н. "потъващи дупки" - нещо като кратери в повърхността на земята образувани от пропадане на почвата, в които има случаи да пропадат цели къщи.
Примерно, не знам дали си чувал, че нутрията (Myocastor coypus) е истински бич за Франция. Там също се организират редовно ловджийски гонки за тяхното обстрелване и контрол на популацията им.
Относно тези инвазивни питони и анаконди, местните алигатори би трябвало да се справят тях. Не разбирам как анаконда би победила на един голям алигатор.
Прочетох, че там има и флоридски пуми. Може би и те биха си хапнали змийско месо. :-)
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
Прав сте, не съм се сетил да проворя превода на български и съм използва; по-краткия английски. Ето цитат като обяснение: "Водоносен хоризонт (Aquifer) Описание Водоносен хоризонт е подземно водохранилище, съставено от слоеве от порести скали, които позволяват преминаването на вода и нейното съхранение върху запечатани скални слоеве."
Как му казваха на този щат американците? Слънчевия щат? Чувал съм, че много американци отиват да живеят там след като се пенсионират. Третия по населеност щат в САЩ след Калифорния и Тексас. Дом на НАСА, сигурно покрай това също привлича туристи. :-)
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
Има понякога любителски клипчета за смъртоносни схватки между двата вида. Змиите надделяват срещу по-малките гаторчета, освен това според данните изнесени от даскала скоростта за размножаване при тях е в пъти по-висока, така че алигаторите май нямат шанс в дългосрочен план.
Иво, Уакула е до Талахаси, западна Флорида на федерално шосе 10, което през Ню Орлеан стига до Калифорния, на изток свършва в Джаксънвил, Флорида (източно крайбрежие). До входа на парка Евърглейдс от центъра на Талахаси са 748 км :-) За съжаление, един възрастен питон нямат проблем да удуши една пума, да не говорим за анакондите.
Да, пенсионерите от Ню Йорк, Ню Джърси и т.н. от студените щати идват масово да живеят във Флорида, оттам както ръста на строителството на комплекси, така и част от караниците по изборите (спомни си за президентските избори Ал Гор и Буш). :-) Пенсионерските селища са част от бизнеса на щата. Туризмът също, и американци, канадци и доста европейци, а и немалка група руснаци се преселиха във Флорида. Основният приток на имигранти разбира се е е от латиноси, понякога например в Маями не можеш да намериш англоговорящ, но и там си има разделение - например богатите кубинци собственици на хотели в Маями Бийч и бедните "други латиноси " които работят за тях :-)
Пумата е слаба ракия, 100на килца, една напълно развита анаконда тежи повече. Възрастен алигатор обаче е съвсем друга категория противник и вероятно ще се справи. Проблемът с такива видове-нашественици е, че веднъж плъзнат ли, много трудно могат да бъдат победени.
"Както се сугерира от името им, те са тревопасни (водна растителност) и също като кравите отделят метанови газове - нещо, за което мога да говоря от опит."
Тук трябва да "сугерираме", че кравичките, водните са преживни добичета ли?😂
Надявам се, че не съм развалил рахатлъка на групата по интереси?
Грешиш. Бирманския питон и особено анакондата са едни от най-големите змии. Анакондите специално си хапват каймани. Освен това не е казано че змиите ще изядат алигаторите, но могат да ги унищожат. Гледал съм клипове, противно на очакваното, бирманския питон атакува пръв ( това е една от най-агресивните змии констриктори ). Напълно израснал бирмански питон има достатъчно сила да удуши възрастен алигатор и го правят. В Щатско и двата вида нямат естествен враг. На юг обаче има - ягуар. Бедата е че ако внесат от тези животинки, ще унищожат не само змиите, ами алигатори ( крокодиловите са в менюто им), пуми, добитък и за каквото още се сетиш.
За русогнили рубльовци дори хуманизмът на д-р Гелотен е много. Подпис - Цървулан.
Моля ви се, разбрах, и затова отговорих с тон "весело". Колкото до езика - и аз вече не съм сигурен, все пак от над 30 години пиша основно на английски. Това ме мотивира да участвам във форума тук, макар че не мога да приема някои американски "калки" в българския, а и не познавам новобългарския :-)
Питах, щото в тубата гледах клипове от някакви springs у Флорида. Имаше хора да се гмуркат заради морските крави. Последните въобще не бяха трогнати или изплашени. Съвсем спокойно си вършеха техните си морско-кравешки работи.
За русогнили рубльовци дори хуманизмът на д-р Гелотен е много. Подпис - Цървулан.
До коментар [#12] от "daskal1":Пумата е слаба ракия, 100на килца, една напълно развита анаконда тежи повече. Възрастен алигатор обаче е съвсем друга категория противник и вероятно ще се справи.Проблемът с такива видове-нашественици е, че веднъж плъзнат ли, много трудно могат да бъдат победени.
Изкупуват се, специално от питони. Един възрастен 4-5 метров питон се продава за около 400 долара на изкупващите, затова и ловците на крокодили след сезона тръгват по Евърглейдс за питони, по-доходно е и няма сезонни ограничения. Един екип е от минимум двама души да да не позволят на питона да се увие. Дори се намери работа за уволнили се американски военнослужащи от Афганистан като форма на групова терапия...
До коментар [#5] от "CINZANO - оправете си сайта!":Да, свързано е с общата водна картина на подземните води. Флорида като геология е карстов пласт върху основната скала на континента, с подземни резервоари и свързващи "тръби" . Блатата върху карстовия слой играят ролята на филтър на системата и са нещо като сюнгер, който "омекотява" ударите на ураганите с допълнителна вода от дъждове и наводнения от връщане на реки поради напора на океанските вълни. Освен нормалните колебания в природата с дъждовете и водната мрежа, консумацията на вода от бързо разрастващото се туристическо и градско строителство по щата засяга баланса на тази система и нямалява наляганео в нея, оттам и нерядко възниква проблем с т.н. "потъващи дупки" - нещо като кратери в повърхността на земята образувани от пропадане на почвата, в които има случаи да пропадат цели къщи.
В тази връзка преди няколко години имаше много любопитен, и доста стряскащ случай от пропаднала дупка под къща в околностите на град Тампа, Флорида, при който дупката беше погълнала през нощта пода на спалня в обитавана къща заедно с нищо не подозиращ спящ човек в леглото си. Човекът така и не бе намерен впоследствие.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Иво
Рейтинг: 4011 ЛюбопитноСупер галерия Даскале. Мерси за споделянето.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Най-известния природен национален парк във Флорида е Евърглейдс. Но и този, който си посетил също си го бива.
Здравко Здравков
Рейтинг: 642 НеутралноМного добро местенце.
Bira
Рейтинг: 729 НеутралноА що е то "аквафър"?
Самолет, който може да се оаква?
tsyrvulan
Рейтинг: 497 НеутралноИнтересна и информативна галерия. Гмуркането разрешено ли е?
За русогнили рубльовци дори хуманизмът на д-р Гелотен е много. Подпис - Цървулан.CINZANO
Рейтинг: 578 Любопитно"... с дебит от средно 1 милион кубометра вода на ден (рекордът е 4.5 милиона кубометра дебит дневно през 1973 г.), .."
Мома, събори Альошата!----------------------
Има ли обяснение за намаленият дебит?
Много интересна галерия, благодаря!
daskal1
Рейтинг: 3919 НеутралноДо коментар [#1] от "Иво":
Иво, Евърглейдс е най-големият резерват във Флорида, а също така основен източник на питейна вода. Затова е страхът от засоляване при повишаване нивото на водата в океана - Флорида в тази си част е на много ниско ниво над морското равнище.
В Евърглейдс има големи проблеми с бясно размножаващите се бирмански питони, пуснати от "колекционери" след като змиите подрастват.
Реално питоните са без натурални врагове във Флорида и унищожават местната фауна -елени, диви прасета, дори алигатори, да не говорим за птици и влечуги. Една женска снася средно 100-120 яйца и питоните вече търсят територии по други места, а мочурища дал господ.. Има професионални екипи от ловци, но е сериозно.
На всичко отгоре в Евърглейдс пак същите "любители" пуснаха и зелени анаконди и те започнаха да стават проблем, те раждат живи между 20 и 40 малки, а зелената анаконда е далеч по-масивна от питона.
daskal1
Рейтинг: 3919 НеутралноДо коментар [#5] от "CINZANO - оправете си сайта!":
Да, свързано е с общата водна картина на подземните води. Флорида като геология е карстов пласт върху основната скала на континента, с подземни резервоари и свързващи "тръби" . Блатата върху карстовия слой играят ролята на филтър на системата и са нещо като сюнгер, който "омекотява" ударите на ураганите с допълнителна вода от дъждове и наводнения от връщане на реки поради напора на океанските вълни.
Освен нормалните колебания в природата с дъждовете и водната мрежа, консумацията на вода от бързо разрастващото се туристическо и градско строителство по щата засяга баланса на тази система и нямалява наляганео в нея, оттам и нерядко възниква проблем с т.н. "потъващи дупки" - нещо като кратери в повърхността на земята образувани от пропадане на почвата, в които има случаи да пропадат цели къщи.
Иво
Рейтинг: 4011 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "daskal1":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Разбирам Даскале, а този резерват Уакула Спрингс, който ни показа в твоята галерия далеч ли е от Евърглейдс.
Относно инвазивни животински видове, те са проблем и в ЕС.
https://ec.europa.eu/environment/pubs/pdf/factsheets/Invasive Alien Species/Invasive_Alien_BG.pdf
Примерно, не знам дали си чувал, че нутрията (Myocastor coypus) е истински бич за Франция. Там също се организират редовно ловджийски гонки за тяхното обстрелване и контрол на популацията им.
Относно тези инвазивни питони и анаконди, местните алигатори би трябвало да се справят тях. Не разбирам как анаконда би победила на един голям алигатор.
Прочетох, че там има и флоридски пуми. Може би и те биха си хапнали змийско месо. :-)
daskal1
Рейтинг: 3919 НеутралноДо коментар [#3] от "Bira":
Прав сте, не съм се сетил да проворя превода на български и съм използва; по-краткия английски. Ето цитат като обяснение:
"Водоносен хоризонт (Aquifer)
Описание
Водоносен хоризонт е подземно водохранилище, съставено от слоеве от порести скали, които позволяват преминаването на вода и нейното съхранение върху запечатани скални слоеве."
Иво
Рейтинг: 4011 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "daskal1":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Как му казваха на този щат американците? Слънчевия щат? Чувал съм, че много американци отиват да живеят там след като се пенсионират. Третия по населеност щат в САЩ след Калифорния и Тексас. Дом на НАСА, сигурно покрай това също привлича туристи. :-)
vesolr
Рейтинг: 2463 ЛюбопитноДо коментар [#8] от "Иво":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQИма понякога любителски клипчета за смъртоносни схватки между двата вида. Змиите надделяват срещу по-малките гаторчета, освен това според данните изнесени от даскала скоростта за размножаване при тях е в пъти по-висока, така че алигаторите май нямат шанс в дългосрочен план.
daskal1
Рейтинг: 3919 НеутралноДо коментар [#8] от "Иво":
Иво, Уакула е до Талахаси, западна Флорида на федерално шосе 10, което през Ню Орлеан стига до Калифорния, на изток свършва в Джаксънвил, Флорида (източно крайбрежие). До входа на парка Евърглейдс от центъра на Талахаси са 748 км :-)
За съжаление, един възрастен питон нямат проблем да удуши една пума, да не говорим за анакондите.
daskal1
Рейтинг: 3919 ВеселоДо коментар [#10] от "Иво":
Да, пенсионерите от Ню Йорк, Ню Джърси и т.н. от студените щати идват масово да живеят във Флорида, оттам както ръста на строителството на комплекси, така и част от караниците по изборите (спомни си за президентските избори Ал Гор и Буш). :-) Пенсионерските селища са част от бизнеса на щата. Туризмът също, и американци, канадци и доста европейци, а и немалка група руснаци се преселиха във Флорида. Основният приток на имигранти разбира се е е от латиноси, понякога например в Маями не можеш да намериш англоговорящ, но и там си има разделение - например богатите кубинци собственици на хотели в Маями Бийч и бедните "други латиноси " които работят за тях :-)
vesolr
Рейтинг: 2463 НеутралноДо коментар [#12] от "daskal1":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQПумата е слаба ракия, 100на килца, една напълно развита анаконда тежи повече. Възрастен алигатор обаче е съвсем друга категория противник и вероятно ще се справи.
Проблемът с такива видове-нашественици е, че веднъж плъзнат ли, много трудно могат да бъдат победени.
daskal1
Рейтинг: 3919 НеутралноДо коментар [#4] от "tsyrvulan":
Само в определената за това зона за къпане (постоянна тепература от 20-тина градуса зиме и лете, не че има зима, иначе не по реката, резерват е.
blondofil
Рейтинг: 2219 Неутрално"Впоследствие г-х Бол е подарил парка на щата по подобие на мнозина от състоятелните американци,"
същото като в България.
DDR
Рейтинг: 2639 Неутрално+++
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?Ogyges
Рейтинг: 121 Весело"Както се сугерира от името им, те са тревопасни (водна растителност) и също като кравите отделят метанови газове - нещо, за което мога да говоря от опит."
Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνωТук трябва да "сугерираме", че кравичките, водните са преживни добичета ли?😂
Надявам се, че не съм развалил рахатлъка на групата по интереси?
daskal1
Рейтинг: 3919 ВеселоДо коментар [#18] от "Ogyges":
Не преживят, но има много интересни факти за тях на https://myfwc.com/education/wildlife/manatee/facts-and-information/
Роси
Рейтинг: 7638 НеутралноТам няма ли кой да руши, да разкопава и да строи.
Ogyges
Рейтинг: 121 ВеселоДо коментар [#19] от "daskal1":
Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνωДаскале, просто се пошегувах. Употребата на "сугерира" ме изненада.
tsyrvulan
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#8] от "Иво":
За русогнили рубльовци дори хуманизмът на д-р Гелотен е много. Подпис - Цървулан.Грешиш. Бирманския питон и особено анакондата са едни от най-големите змии. Анакондите специално си хапват каймани. Освен това не е казано че змиите ще изядат алигаторите, но могат да ги унищожат. Гледал съм клипове, противно на очакваното, бирманския питон атакува пръв ( това е една от най-агресивните змии констриктори ). Напълно израснал бирмански питон има достатъчно сила да удуши възрастен алигатор и го правят. В Щатско и двата вида нямат естествен враг. На юг обаче има - ягуар. Бедата е че ако внесат от тези животинки, ще унищожат не само змиите, ами алигатори ( крокодиловите са в менюто им), пуми, добитък и за каквото още се сетиш.
daskal1
Рейтинг: 3919 ВеселоДо коментар [#21] от "Ogyges":
Моля ви се, разбрах, и затова отговорих с тон "весело".
Колкото до езика - и аз вече не съм сигурен, все пак от над 30 години пиша основно на английски. Това ме мотивира да участвам във форума тук, макар че не мога да приема някои американски "калки" в българския, а и не познавам новобългарския :-)
Ogyges
Рейтинг: 121 НеутралноДо коментар [#23] от "daskal1":
Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνω👍
tsyrvulan
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#15] от "daskal1":
За русогнили рубльовци дори хуманизмът на д-р Гелотен е много. Подпис - Цървулан.Питах, щото в тубата гледах клипове от някакви springs у Флорида. Имаше хора да се гмуркат заради морските крави. Последните въобще не бяха трогнати или изплашени. Съвсем спокойно си вършеха техните си морско-кравешки работи.
daskal1
Рейтинг: 3919 НеутралноДо коментар [#25] от "tsyrvulan":
Май са 19 такива извори, а и морските крави във Уакула не се плашат от плувци.
Ето линк за парковете с гмуркане (информацията за Уакула не е съвсем актуална, лодките със стъклено дъно са спрени от години)
https://www.floridarambler.com/florida-parks-forests-wildlife-refuges/get-your-feet-wet-cool-springs/
Димитър Димитров
Рейтинг: 334 ЛюбопитноАми да връщат модата на чанти и обувки от змийска кожа и хората ще ги изтрепем за нула време.Ама зелените там са сила...
daskal1
Рейтинг: 3919 НеутралноДо коментар [#27] от "Димитър Димитров":
Изкупуват се, специално от питони. Един възрастен 4-5 метров питон се продава за около 400 долара на изкупващите, затова и ловците на крокодили след сезона тръгват по Евърглейдс за питони, по-доходно е и няма сезонни ограничения.
Един екип е от минимум двама души да да не позволят на питона да се увие. Дори се намери работа за уволнили се американски военнослужащи от Афганистан като форма на групова терапия...
antequera
Рейтинг: 226 НеутралноВ тази връзка преди няколко години имаше много любопитен, и доста стряскащ случай от пропаднала дупка под къща в околностите на град Тампа, Флорида, при който дупката беше погълнала през нощта пода на спалня в обитавана къща заедно с нищо не подозиращ спящ човек в леглото си. Човекът така и не бе намерен впоследствие.