1/5
Крепост Меджиди табия - II част
Нейното построяване е наложено от необходимостта за допълнително укрепяване на крайдунавските градове, когато реката се утвърждава като естествена граница на Османската империя.
Крепостта играе важна роля по време на Кримската война, която започва през 1853 г. с битката за Силистра. В сраженията около крепостта участва и руският писател Лев Николаевич Толстой (1828 г. – 1910 г.).
Уникалното при нея са високите стени и подземните тунели, които стигат от хълма до ключови места в другият край на града.
еспресо
Рейтинг: 907 НеутралноНа височина докъм 3 метра стените на крепоста са издълбани от надписи на румънски и български, стар и нов правопис. Поколения войничета са изкарвали там службата в безсмислени караули и са дълбаели стените с имена, Иванчо от село Долно Уйно, сержант Радулеску от Майнарайнеска Мара. Тези надписи са най-голямата ценност, паметник и на безсмислието на наборната военна служба.
r3sto
Рейтинг: 242 НеутралноВ коментарите към първата част за крепостта възниква спор, какъв точно е Хелмут Карл Бернард фон Молтке (Helmuth Karl Bernhard von Moltke). Ето малко инфо...
... Под давление на баща си, който е служи в датската армия, Молтке завършва кадетска академия в Копенхаген, служи като помощник-лейтенант в датски пехотен полк, след молба до датския крал Фридрих VI постъпва като втори лейтенант в 8-ми пехотен полк на пруската армия, от 1823 до 1826 посещава военно училище, един от наставниците му е Карл фон Клаузевиц, през 1833 г. е назначен в Генералния щаб... И тук започва етапа от живота му, свързан със силистренската крепост...
През 1835 г. Молтке получава отпуск за образователно пътуване до Югоизточна Европа. По покана на османския военен министър Хюсрев Мехмед Пасха той е назначен за инструктор на османските войски от 1836 до 1839 година. През това време той пътува до Константинопол , Черноморието , планините Тавър (Турция) и пустинята на Месопотамия и участва в кампания срещу кюрдите през 1838 година . През април и май 1837 г. той придружава султан Махмуд II при пътуването му до Дунавските княжества. Освен всичко друго, той планира линия за отбрана срещу руснаците там. Според неговите планове по Дунав са построени четири крепости. Една от тях е Силистренската крепост . През 1838 г. Османската империя се чувства достатъчно силна, за да възобнови борбата срещу египетските войски на Мехмет Али под ръководството на сина му Ибрахим Паша в Сирия . Молтке участва в тази кампания и става свидетел на поражението на османците в битката при Низип на 24 юни 1839 година. Молтке публикува своя доклад за пътуването през 1841 г. с Ернст Зигфрид Митлер в Берлин под заглавието "Писма за условията и събитията в Турция от 1835 до 1839 година".
След завръщането си в Германия Молтке е повишен в майор и през 1846 г. адютант на принц Карл Хайнрих от Прусия в Рим, след което е преместен в Главното командване на Рейн. От 1848 до 1855 г. Молтке е началник на Генералния щаб на IV армейски корпус, а от 1 септември 1855 г. адютант на престолонаследника Фридрих Вилхелм ... и т.н.
karabastun
Рейтинг: 8956 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "r3sto":
[email protected]В аналите на световната история, към името на генерал Молтке се прибавя пояснението Старши, за да бъде разграничаван от ползващия се с лоша слава негов племенник Хелмут Йохан Лудвиг фон Молтке – командващия германската армия в началото на Първата световна война
karabastun
Рейтинг: 8956 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "r3sto":
[email protected]Хелмут фон Молтке, преди да поеме армейското командване, се е подвизавал като военен инженер.
По негов проект са изградени също крепостните съоръжения при възстановяването на крепостната стена на Варна.
Той е създател и на първите планови скици на Несебърския полуостров и Несебър
r3sto
Рейтинг: 242 НеутралноДо коментар [#3] от "karabastun":
Точно поради тази причина цитирах всичките му имена... последният да затвори вратата.
r3sto
Рейтинг: 242 НеутралноДо коментар [#4] от "karabastun":
Точно това имах предвид :)
karabastun
Рейтинг: 8956 Любопитноhttps://bnt.bg/bg/a/za-svobodata-spasenieto-i-natsionalnoto-ni-dostojnstvo
[email protected]karabastun
Рейтинг: 8956 Любопитно"Меджиди табия" е отворена всеки ден от 10.00 до 17.00 часа, с входна такса от 5 лева.
[email protected]nikolai
Рейтинг: 409 НеутралноМолтке е правил хубави карти и на проходите на Стара планина