Решението да се построи моста се взема от Софийския общински съвет през 1888 година. Архитект на София тогава е Адолф Вацлав Прошек. Той и братовчед му, Вацлав Прошек, са автори на проекта, също като и този на "Лъвов Мост", орлите и колоните са изпълнение на същата австрийска фирма "Рудолф Филип Вагнер". (Същата фирма изпълнява и металните орхаменти, фенери, решетки и подоби и за "Паметника Левски", Двореца и далеч по-символичната "Желязна Църква" в Истанбул.). https://xn--e1aabhzcw.bg/инженерни-истории/орлов-мост-площад-свободния-дух-нация
"Братя Прошекови" има и българско участие в по-модерния си период след 1907, когато наследниците на братята се отказват от бизнеса и го поемат Ст. Пипев, А. Купов и д-р Урбан. Аз помня от детско-юношеските и май ранните студентски години при посещения при дядо, който живееше на същата улица, миризмата :-). Но, в интерес на истината бирата на "Братя Прошекови" печели златен медал на изложбата в Белгия 1891 г., а през 1933 става "Придворен Доставчик", в допълнение към шуменската пивоварна. Абе чехите си заслужават паметници у нас, ама няма кой да пледира за тях.
Един въпрос за избора на орлите ме кара да се ровя из спомени. Братя Прошек са инициатори за построяване паметника на Левски, не общината. Но, дали Марин Дринов е казал за посрещането на заточениците от Диарбекир през 1878 "уморените орли се завръщат непобедени", оттам разперените криле на наведените птици, или да вярвам на сегашните писания за "орлите като символ на почитаните идоли от Аспарух"? Или пък си е чешка идея ...?
По време на решението за "Орлов Мост" председател на столичнич общински съвет е Димитър Петков (1888-1893). Нищо не знаех за този българин, освен името му на пазара, а се оказва, че той е кметът европеизирал София с модерен водопровод, отчуждаване на имоти за регулация на града и оформяне на площади и улици, градската градина и т.н. - по -подробно за кметовете на София на https://www.sofia.bg/web/tourism-in-sofia/mayors-of-sofia-municipality
Не може да не си чувал - Димитър Петков??!!! Баща е на земеделските политици Никола Петков и Петко Де Петков. По време на Руско-турската война (1877-1878) е доброволец в Първа дружина на българското опълчение, участва в боевете при Свищов, Стара Загора и Шипка. Тежко ранен, Петков губи лявата си ръка.[1] За храбростта си е награден с Георгиевски кръст за храброст, връчен му лично от император Александър II.
Димитър Петков става свидетел на убийството на Стефан Стамболов през 1894 година, за което обвинява княз Фердинанд I. През следващите години издава сатиричния вестник „Свирка“, за което получава прозвището Свирчо. Към 17 часа на 11 март (26 февруари стар стил) 1907 година Димитър Петков е прострелян с пистолет и умира близо до къщата на Сърмаджиев на булевард „Цар Освободител“ в София.
Доста по-късно, през 1910 година, парламентарна анкета установява, че докато е управлявал, в качеството си на вътрешен министър, Фонда за подпомагане на бежанците от Македония и Одринска Тракия, Димитър Петков е внасял парите от фонда в лична лихвена сметка в Българската народна банка. След смъртта му с тези пари продължава да се разпорежда настойникът на децата му. Подобни злоупотреби са обичайни за министрите през онзи период.
„Калин Орелът“ - Първият български социалистически филм. Разказ за приемствеността между поколението на борците за национално освобождение (до 1878 г.) и поколението на революционерите-марксисти (след 1878 г) в България.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Jazzdevil
Рейтинг: 1268 Неутрално'...между сградите "Асеновец" и "Царевец", започва и живописната улица "Цар Иван-Асен II"
Чак пък живописна - едни разбити павета и олющени фасади...
barona3
Рейтинг: 867 НеутралноМалко трябва да се пипне и ще изглежда наистина добре.
Michael JordanFriend4295
Рейтинг: 889 НеутралноЗапомни от къде пристигаш,
преди кусорите да намираш!
zahariy
Рейтинг: 762 НеутралноВ този сезон е леко неприветливо.
karabastun
Рейтинг: 8541 ВеселоДо коментар [#4] от "zahariy":
[email protected]Не става за свободно къмпингуващи :)
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5946 ВеселоДо коментар [#5] от "karabastun":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевСтава за целувки (Станишев и Местан).
daskal1
Рейтинг: 4480 НеутралноРешението да се построи моста се взема от Софийския общински съвет през 1888 година. Архитект на София тогава е Адолф Вацлав Прошек. Той и братовчед му, Вацлав Прошек, са автори на проекта, също като и този на "Лъвов Мост", орлите и колоните са изпълнение на същата австрийска фирма "Рудолф Филип Вагнер". (Същата фирма изпълнява и металните орхаменти, фенери, решетки и подоби и за "Паметника Левски", Двореца и далеч по-символичната "Желязна Църква" в Истанбул.).
https://xn--e1aabhzcw.bg/инженерни-истории/орлов-мост-площад-свободния-дух-нация
тулса
Рейтинг: 4192 НеутралноДо коментар [#7] от "daskal1":
„Братя Прошекови“ и те са направили много за софиянци:)
tedif
Рейтинг: 1322 ВеселоЛюбимо място за сбор на лиляво-пембените протестъри,спихнали с настъпване на по-студеното време!
daskal1
Рейтинг: 4480 НеутралноДо коментар [#8] от "тулса":
"Братя Прошекови" има и българско участие в по-модерния си период след 1907, когато наследниците на братята се отказват от бизнеса и го поемат Ст. Пипев, А. Купов и д-р Урбан. Аз помня от детско-юношеските и май ранните студентски години при посещения при дядо, който живееше на същата улица, миризмата :-).
Но, в интерес на истината бирата на "Братя Прошекови" печели златен медал на изложбата в Белгия 1891 г., а през 1933 става "Придворен Доставчик", в допълнение към шуменската пивоварна.
Абе чехите си заслужават паметници у нас, ама няма кой да пледира за тях.
daskal1
Рейтинг: 4480 ЛюбопитноДо коментар [#8] от "тулса":
Един въпрос за избора на орлите ме кара да се ровя из спомени. Братя Прошек са инициатори за построяване паметника на Левски, не общината. Но, дали Марин Дринов е казал за посрещането на заточениците от Диарбекир през 1878 "уморените орли се завръщат непобедени", оттам разперените криле на наведените птици, или да вярвам на сегашните писания за "орлите като символ на почитаните идоли от Аспарух"? Или пък си е чешка идея ...?
daskal1
Рейтинг: 4480 НеутралноДо коментар [#8] от "тулса":
По време на решението за "Орлов Мост" председател на столичнич общински съвет е Димитър Петков (1888-1893). Нищо не знаех за този българин, освен името му на пазара, а се оказва, че той е кметът европеизирал София с модерен водопровод, отчуждаване на имоти за регулация на града и оформяне на площади и улици, градската градина и т.н. - по -подробно за кметовете на София на
https://www.sofia.bg/web/tourism-in-sofia/mayors-of-sofia-municipality
karabastun
Рейтинг: 8541 НеутралноДо коментар [#12] от "daskal1":
[email protected]Не може да не си чувал - Димитър Петков??!!!
Баща е на земеделските политици Никола Петков и Петко Де Петков.
По време на Руско-турската война (1877-1878) е доброволец в Първа дружина на българското опълчение, участва в боевете при Свищов, Стара Загора и Шипка. Тежко ранен, Петков губи лявата си ръка.[1] За храбростта си е награден с Георгиевски кръст за храброст, връчен му лично от император Александър II.
karabastun
Рейтинг: 8541 ЛюбопитноДо коментар [#12] от "daskal1":
[email protected]Димитър Петков става свидетел на убийството на Стефан Стамболов през 1894 година, за което обвинява княз Фердинанд I. През следващите години издава сатиричния вестник „Свирка“, за което получава прозвището Свирчо.
Към 17 часа на 11 март (26 февруари стар стил) 1907 година Димитър Петков е прострелян с пистолет и умира близо до къщата на Сърмаджиев на булевард „Цар Освободител“ в София.
karabastun
Рейтинг: 8541 ЛюбопитноДо коментар [#12] от "daskal1":
[email protected]Доста по-късно, през 1910 година, парламентарна анкета установява, че докато е управлявал, в качеството си на вътрешен министър, Фонда за подпомагане на бежанците от Македония и Одринска Тракия, Димитър Петков е внасял парите от фонда в лична лихвена сметка в Българската народна банка. След смъртта му с тези пари продължава да се разпорежда настойникът на децата му. Подобни злоупотреби са обичайни за министрите през онзи период.
karabastun
Рейтинг: 8541 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "daskal1":
[email protected]А аз се сетих за „Калин Орелът“ :)
karabastun
Рейтинг: 8541 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "daskal1":
[email protected]„Калин Орелът“ - Първият български социалистически филм.
Разказ за приемствеността между поколението на борците за национално освобождение (до 1878 г.) и поколението на революционерите-марксисти (след 1878 г) в България.
daskal1
Рейтинг: 4480 ВеселоДо коментар [#13] от "karabastun":
Меа кулпа, не съм свързвал имената с историята, макар че името на Никола Петков често бе споменавано у дома.
karabastun
Рейтинг: 8541 ВеселоДо коментар [#18] от "daskal1":
[email protected]Всички сме рода :)
daskal1
Рейтинг: 4480 ВеселоДо коментар [#19] от "karabastun":
По "маймунска линия" със сигурност :-)
neut
Рейтинг: 6025 Неутрално"Орлов мост става често предпочитано място за демонстрации..."
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restИ на най-многолюдния митинг на 7 юни 1990 година.