1/5
Троя - многопластова история
Троя не е една - днес археолозите разделят девет Трои, които са съществували на това място в продължение на три и половина хилядолетия.
Троя I съществува през 3000-2600 години преди новата ера. Това е било доста малко селище с диаметър до 100 м и със сгради от глинени тухли. Смята се, че е унищожено от пожар.
valtoro
Рейтинг: 929 Неутрално9 Трои и нито една не е истинската, която е само във въображението на Омир !!!
karabastun
Рейтинг: 8020 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "valtoro":
[email protected]Аз па не знам, как ги е писАл тия неща Омир, като е бил сляп :)
karabastun
Рейтинг: 8020 ЛюбопитноОтделните културни пластове в Троя са номерирани от Троя I до Троя IX, с няколко подразделения:
[email protected]Троя I 3000 – 2600 г. пр.н.е.
Троя II 2600 – 2250 г. пр.н.е.
Троя III 2250 – 2100 г. пр.н.е.
Троя IV 2100 – 1950 г. пр.н.е.
Троя V: 20 – 18 век пр.н.е.
Троя VI: 17 – 15 век. пр.н.е.
Троя VIh: късната бронзова епоха, 14 век пр.н.е.
Троя VIIa: ок. 1300 – 1190 г. пр.н.е, най-вероятният „кандидат“ за Омировата Троя.
Троя VIIb1: 12 век пр.н.е.
Троя VIIb2: 11 век пр.н.е.
Троя VIIb3: допреди около 950 г. пр.н.е.
Троя VIII: около 700 г. пр.н.е
Троя IX: Елинистичната епоха, 1 век пр.н.е.
karabastun
Рейтинг: 8020 Любопитноhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Plan_Troy-Hisarlik-en.svg/700px-Plan_Troy-Hisarlik-en.svg.png
[email protected]karabastun
Рейтинг: 8020 ЛюбопитноКумтепе или Троя 0 е неолитно селище, което е съществувало в околностите на Троя.
[email protected]Троя I (3000-2600 г. пр. Н. Е.): Първото троянско селище с диаметър 100 м е изградено с много примитивни жилища от кал. Съдейки по следите, които са останали, тя е загинала при пожар. Керамиката е подобна на керамиката на Йезеро културата в България. Д. Антъни го свързва с първата вълна на индоевропейско заселване на Анадола (предци на хетите, лувийците и др.).
karabastun
Рейтинг: 8020 ЛюбопитноТроя II (2600-2300 г. пр. Н. Е.): Следващото селище за времето си е било изключително развито и богато. Беше защитен от мощни стени (варовик отдолу, кирпич отгоре) с височина 5 м и ширина 4 м, както и дървена ограда . През III хилядолетие пр.н.е. д. тази силно развита култура също е била унищожена от пожар.
[email protected]karabastun
Рейтинг: 8020 ЛюбопитноТроя III-IV-V (2300-1900 г. пр. Н. Е.): Тези слоеве свидетелстват за период на упадък в историята на древния град.
[email protected]Троя VI (1900-1300 г. пр. Н. Е.): Горният град се е увеличил в диаметър до 200 метра, долният - до 400 метра; височината на стените достига 10 метра [8]. Долният град беше заобиколен от ров с ширина 4 м и дълбочина 2 м. Открити са следи от водоснабдителна система. Селището стана жертва на мощно земетресение през 1300 г. пр. Н. Е. д.
Троя VII-A (1300-1200 г. пр. Н. Е.): Известната Троянска война може да е от този период. Войната сложи край на селището: по улиците на долния град бяха открити непогребани трупове, снаряди на прашки и върхове на стрели в Беломорието.
Троя VII-B (1200-900 г. пр. Н. Е.):
karabastun
Рейтинг: 8020 ЛюбопитноТроя VIII (900-350 г. пр. Н. Е.): По това време градът е бил населен от алейски гърци. Многобройни атракции, напомнящи на героите от Троянската война, привлякоха пътешественици в Троя. Сред тях е цар Ксеркс, който е жертвал тук над 1000 глави добитък.
[email protected]Троя IX (350 г. пр. Н. Е. - 400 г. сл. Хр.): Доста голям център от елинистическата епоха. Римляните, които се смятаха за потомци на троянците, не спестяваха средства за поддържането на светините на града в образцово състояние.
karabastun
Рейтинг: 8020 ЛюбопитноВъпросът за езика на Хектор и Приам е занимавал учени още от древността. В същото време писмени паметници дълго време не са открити в пластовете, приписвани на бронзовата епоха.
[email protected]От хетски източници е известно, че за писане във Вил са използвани дървени, а не глинени плочи [. Такива носители на писмото не се различават по трайност и неизбежно загиват при пожари.
karabastun
Рейтинг: 8020 Любопитноhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b4/Section_Troy-Hisarlik-ru.svg/405px-Section_Troy-Hisarlik-ru.svg.png
[email protected]karabastun
Рейтинг: 8020 ЛюбопитноПрез 1995 г. в слоевете на Троя VII е открит печат с лувийски йероглифи . В комбинация с най-новите доказателства, че имената на Приам и други троянски герои вероятно са от лувийски произход, в научния свят все повече се вярва, че древните троянци са говорили на лувийския диалект. В публикуваната през 2004 г. от монографията на Оксфордския университет Йоахим Латах [ стига до заключението, че лувийският език е официалният език на Омировата Троя.
[email protected]Въпросът за ежедневния език на троянците все още е отворен.
karabastun
Рейтинг: 8020 Любопитноhttps://debati.bg/wp-content/uploads/2019/08/city-of-troy.jpg
[email protected]koko65bg
Рейтинг: 1169 НеутралноДо коментар [#2] от "karabastun":
Омир не е писал, разказвал е. Записали са я други.
Корки
Рейтинг: 2673 ВеселоПри толкова много изгоряли Трои, изводът е, че всяка държава е обречена без професионални пожарникари. Мирише на герберска пропаганда.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.tamada
Рейтинг: 1160 НеутралноДо коментар [#2] от "karabastun":
Е, то с всяка твоя галерия се потвърждава, че почти нищо не знаеш за историята. Нито е сигурно, че Омир въобще е бил сляп, нито има нещо писано от него.
Аз редовно протестирам, че крадеш чужди текстове и то пълни с противоречия, обаче собствените ти мисли са още по-безумни.
eti mehter
Рейтинг: 3627 НеутралноДо коментар [#12] от "karabastun":
BukalemunСъжалявам че отново ти използвам галерията, но.....
Днес се навършват 29 години от трагедията в град Ходжалъ(Азербайджан)....
Касапницата започва около 11 часа преди полунощ.....с настъплението на 366 моторизирана бригада на арменските въоръжени сили....обсаждайки града от три посоки.....
https://youtu.be/G6PfIOwkmEY
eti mehter
Рейтинг: 3627 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "karabastun":
BukalemunТова е бил преломен момент..... Нещо като огромна студена война.....но траеща с векове.....
Накрая много божието приема загубата срещу така наречения монотеизъм....
Вярата в един единствен Бог....надделява срещу вярата към боговете....
Може би затова е била унищожена и Александрийската библиотека.....
За да останат колкото се може по малко следи от първичните и по ранни форми на Вяра.....
Покрай всичко това умира и Троя.....
Алф
Рейтинг: 1295 НеутралноТроянската война често е наричана Нулева Световна война. И изобщо не е била заради хубавото Ленче, а заради пустите проливи. За това след загубата им Троя никога не се възстановява в предишния си блясък...
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.Тогава сме (т.е. Резос) изгубили още една световна война...
tamada
Рейтинг: 1160 НеутралноДо коментар [#16] от "eti mehter":
Не бригада, а полк.
И не арменски, а на СНГ (т.е. бившата съветска армия).
И не целият, а само арменците от него.
мики маус
Рейтинг: 1558 НеутралноМащабът на града е бил наистина впечатляващ. Както и местоположението му.
За съжаление тълпите туристи отнемат от чара на мястото.
На час път от Троя е древният Асос, туристите са малко и можеш на спокойствие са разгледаш и усетиш града и епохата. Но пък липсва мащаб...
Интересно място е Мала Азия. Хората са симпатични и гостоприемни, позитивни са към българите.