архитект и фотограф
Димитър Караниколов
Очаквайте
маркетинг директор и активист
Амалия Аббас
видеограф-документалист
Мартин Граховски
?
Черно-бял гривест лемур
Черно-белият гривест лемур буквално е на косъм от изчезване в дива среда. Този дяволски симпатичен и плодояден представител на Мадагаскар е известен като един от най-големите опрашители на света, но популацията му е намаляла с повече от 80% през последните две десетилетия - еквивалентно на изчезването на цели три поколения според продължителността на неговия живот. Лемурите предпочитат да прекарват активния си живот през деня в източните тропически гори на този остров в Индийския океан и да висят кротко, докато се хранят с плодове, листа и някои семена. Сложната социална структура при този вид важи не само за двойки, но и за цели групи. Общото между тях е, че обикновено женските екземпляри доминират.
Мадагаскар
Идея и реализация
Снимки: Shutterstock и Минко Минев
дивите Животни са поставени
Живеем по-свързани от всякога, а глобализацията ни позволява да пътуваме до най-затънтените кътчета на света и нашият отпечатък пътува с нас. Екологичната катастрофа на хиляди километри много бързо може да се превърне и в наш проблем, а много застрашени видове животни да изчезнат.
Черно-бял
гривест лемур
Четирима души насочват погледа и вниманието ни към проблема, като разказват за видяното и преживяваното от тях на няколко екзотични дестинации. Гледаме през споделените им истории и фотографиите как природата, климатичните условия и биоразнообразието на тези места се променя в проекта "Животните са поставени на карта" на "Дневник" и .
Срокът на банковите карти изтича. Времето на 2000 критично застрашени вида животни - за съжаление, също. През последните 50 години хората на Земята са се увеличили с 4,3 млрд., докато животинските видове, с които делим общия ни дом, планетата, са намалели с над 50%. Настъпил е критичен момент да предприемем сериозни мерки - от глобалните бизнес организации, в които работим, до личния си избор за това какво и как купуваме и употребяваме, какви природни ресурси изчерпваме или подпомагаме. Всеки ден, с всяка покупка, с всяко плащане. Защото планетата не може да има срок на годност.
Карта за бъдеще
н
а
к
а
р
т
а
Остров
Ява
Явански носорог
Единствената оцеляла популация на яванския носорог обитава националния парк Уюнг Кулон в южната част на индонезийския остров Ява.
Един от петте вида съвременни носорози е
известен и като брониран заради особения мозаечен вид, цвят и набръчкване на дебелата му кожа. Основният бич за яванския носорог продължава да е бракониерството и съжителството с изключително бедни райони, което усложнява неимоверно обясненията защо местните не трябва да ги избиват.
Саола
Явански носорог
Виетнам
и
Лаос
Саола
Независимо дали я наричате вукуангско говедо или азиатски еднорог, саолата е забележителен, но изключително застрашен от изчезване бозайник от семейство кухороги, който обитава само много изолирани области в горите на Анамските планини на територията на Виетнам и Лаос.
Този вид е регистриран за пръв път преди по-малко от 30 години и все още не е достатъчно добре проучен - въпреки многобройните опити, саолите не могат да живеят в плен и умират само няколко седмици или месец по-късно. Данните за размножаването на този едър бозайник също са оскъдни, но очевидно се чувства най-добре в живот далеч от цивилизация и ловци, които го ценят заради красивите рога, месо и рядкост.
Голям бариерен риф
корали
Макар да са разпространени в океаните по цял свят, коралите се асоциират най-често с крехкия и застрашен от изчезване Голям бариерен риф край североизточния бряг на Австралия. Тези малки полипи от клас морски мешести организми обикновено виреят най-добре под формата на колония от много идентични индивиди, част от които отделят калциев карбонат, за да си изградят външен скелет (коралов риф). Макар и да са способни да улавят планктон с копривните клетки на пипалата си, коралите добиват по-голямата част от нужните хранителни вещества чрез симбиоза с едноклетъчни водорасли и виреят най-добре в плитки и прозрачни води - не за друго, а за да се възползват от енергията на слънчевите лъчи.
Mastercard и Банка ДСК създадоха от рециклиран материал специалните дебитни карти Mastercard Wildlife Impact в подкрепа на това послание и биоразнообразието. За всяка издадена карта Банка ДСК и Mastercard даряват 1 долар на организацията Conservation International за опазване и възстановяване на местообитанията на дивите животни.
Научете повече на dskbank.bg/wildlife
Корали
Какапо
Нова Зеландия
какапо
Когато преди 75 - 80 милиона години Нова Зеландия се отделя от суперконтинента Гондвана, какапо остава изолиран и си живее живота, като успява да поддържа огромна и стабилна популация в продължение на много години. Европейската инвазия обаче среща този бухалест папагал (известен още и като огромно мъхесто пиле) със съвсем нови и непознати врагове като котки, плъхове и порове, които започват да го ловуват и се отразяват пагубно на популацията му. Понастоящем големият, тромав, неспособен и нежелаещ да лети дълго и високо папагал се размножава само на един защитен остров по програма за опазване на вида. Може да живее до 90-годишна възраст, което го прави и може би най-дълголетният сред птиците.
Освен да лети, какапо не може и да пее и се задоволява с издаването на предимно неприятни крясъци.
Иравадийский делфин
Амурски тигър
Китайски алигатор
Планинска горила
Африкански горски слон
Иберийски рис
Боливийски червен ревач
Вакита
Панголин
Средиземноморски тюлен монах
Русия
и
Китай
Амурски тигър
Амурски, сибирски, усурийски, манджурски? Най-големият представител на семейство коткови (три метра на дължина и още метър за опашката) е забележителен тигър, който обитава далекоизточните части на Амурска област в Русия и Китай, но в миналото се е
Крайбрежните
води около
Южна
Азия
Иравадийският делфин
Иравадийският делфин (орцела за по-кратко) обитава плитките крайбрежни и мътни води на Южна Азия (Бангладеш, Бруней, Виетнам, Индия, Индонезия, Камбоджа, Лаос, Малайзия, Мианмар, Сингапур, Тайланд и Филипините).
Предвид че е функционално сляп, този специфичен вид от семейство делфини разчита на ехолокация в ежедневния си живот не само в морето, но и в делтите на реките в Югоизточна Азия. Кхмерите го смятат за свещено животно, но симпатичният делфин с голямо чело и къс клюн има и съвсем практична роля в поддържането на екоравновесието по делтата на Меконг и осигуряването на работни места в екотуризъм за наблюдение на делфини.
Река
Яндзъ
Китайски алигатор
За разлика от своя американски братовчед, китайският алигатор е не само критично застрашен от изчезване, но и значително по-дребен като размер (достигащ средно до метър и половина като дължина в зряла възраст). Както се подразбира от името, може да го срещнете единствено в Китай, но съвременният му ареал е стеснен до различни блата по поречието на река Яндзъ, обитавани от не повече от стотина-двеста индивида. Животът на свобода и в плен продължава около 50 (в първия) и 70 години (във втория случай). Любовната игра започва с издаване на звуци - този начин на комуникация важи не само за общуването с потенциалните обекти за чифтосване, но и с родители и други зрели екземпляри.
Според изследователи видът се среща в литературни източници от региона за пръв път още преди 1800 години, което ги навежда на мисълта, че е основно вдъхновение и за митологичния китайски дракон.
Африка
Планинска горила
Най-малката популация от планински горили е разделена на две - едната половина обитава горите на африканската вулканична планина Вирунга по границата на Руанда,
Конго и Уганда. Останалите могат
да бъдат открито в националния
парк Бвинди в Уганда. Макар
все още да не може да се
измъкне перманентно от
Червената книга на застрашените
видове, тази горила е успяла да
преживее граждански войни,
бракониерство, разрушения на естествения си хабитат и болести вече близо 120 години (откакто е открита за пръв път) и продължава леко да повишава своята популация. Освен когато е прекалено студено, всяка горила си прави ново гнездо за сън от заобикалящата я растителност всяка божа вечер.
Социалната структура на групата също е строго определена - винаги защитават нейните членове, а не територията. Макар да изглеждат силни и много здрави, планинските горили всъщност са много мили, нежни и срамежливи.
Африка
и
Азия
Панголин
Едно от най-преследваните животни от бракониерите прилича на шишарка от смърч. Панголинът (познат у нас и като люспеник) се среща на юг от Сахара и в тропичните гори на Азия. Докато азиатските панголини водят дървесен начин на живот, африканските им събратя обитават саваните, като търсят храна на земята нощем и се крият в подземни дупки през деня, за да не умрат от топлинен удар. Както можете да се досетите, отработената тактика за защита от нападатели е да се свият на топка и да покрият главата си в опашка, превръщайки се в непробиваемо кълбо. Освен това люспите им са достатъчно остри, за да могат да нанасят сериозни прорезни рани на враговете си. Иначе се хранят предимно с мравки и термити, които ловят със своя дълъг, гъвкав и лепкав език. И те като скунксовете имат специална жлеза, отделяща миризлив секрет със защитна цел. Макар на пръв поглед да изглеждат примитивни, панголините са изключително комбинативни в намирането на храна, избора на защитна стратегия и изобретателното бягство от плен.
Централна
и
Западна Африка
Африкански горски слон
Наричат го най-усърдния градинар на гората, тъй като се храни само с листа, семена, плодове и кора от дървета. Африканският горски слон е още един критично застрашен вид, който се опитва да оцелее в екваториалните гори на Централна и Западна Африка. За разлика от своя саванен братовчед, този горски слон предпочита да обитава най-гъстата част на своята джунгла и може да бъде видян най-вече в Конго, Камерун, Габон, Гвинея, Руанда, Бурунди, Уганда, а също и в Кот д’Ивоар, Гвинея, Того и Либерия. Ако въобще успеете да го видите, защото популацията му намалява стабилно, продължава да бъде жертва на бракониерство и да изпитва сериозни трудности да доживее до 60 - 70 години. Най-малкият от съществуващите видове слонове достига до два метра и половина височина и живее в семейни групи от по двайсетина животни.
Бяло
и
Мраморно море
Средиземноморски тюлен монах
Средиземноморският тюлен монах е обитавал крайбрежието на Черно море преди десетилетия, но през последните години може да се срещне най-често в Бяло и Мраморно море. Ценната му кожа, месо и мас го засилват директно в Червената книга, намалявайки сериозно популацията през вековете. Ловците разчитат най-вече на доверчивия му характер, а името идва от външния му вид - където и да го видите, винаги прилича на молещ се монах. В миналото този вид е обичал да се припича на слънце по плажове, но съвременният му хабитат е предимно скалисти и недостъпни брегове и подземни пещери. Кредитът на доверие към човека е спаднал неумолимо.
Андалусия
Иберийски рис
Иберийският рис, най-застрашеното коте в света, се опитва да се измъкне от Червената книга с прогрес в популацията през последните години в резултат от неимоверните усилия за консервиране на вида - в красивата природа (само и единствено) на Андалусия живеят по-малко от 1000 екземпляра (линк), които се отличават от далеч по-известния си роднина евроазиатски рис по по-малките си размери и предпочитанията към открити пространства. Подобно на всички други котки, иберийският рис има четири групи мустаци (две по ушите и две по брадичката), за да се ориентира по-добре в ловуването на зайци, птици, гризачи и риби. И понеже козината му не е предвидена за ловен камуфлаж в зимни условия, краката на иберийския рис са покрити с дълги и гъсти косми, за да се движи безшумно на сняг.
Амазонска
джунгла
Боливийски червен ревач
Обезлесяването на Амазонската джунгла се отразява неблагоприятно и върху все по-намаляващата популация на боливийския червен ревач - симпатичният червено-кафяв примат от семейство паякообразни маймуни се чувства най-добре в гъстите гори на южноамериканската страна, но страда фатално от увеличаващата се земя за индустриално земеделие. Пронизителният рев на тази маймуна е неговата първа защита срещу враговете - с подобна честота като на тигрите, три пъти по-дълги гласни струни от тези на човека и измерена сила на рева от
140 децибела, боливийският червен ревач разполага с мощно оръжие и инструмент за ужасен концерт, поне по думите на Дарвин в “Произход на човека”.
Мексикански залив
вакита
Вакита е най-застрашеният морски бозайник в света, който се нуждае от незабавни мерки за спасяване. Популацията на този изключително рядък екземпляр (по-малко от 10 останали в крайбрежието на Мексиканския залив при последното преброяване от началото на 2022) от емейството на морските свине намалява катастрофално поради използването на незаконни хрилни мрежи за риболов на друг застрашен вид - тотоаба.
срещал също и в Корея и Монголия. Самотният му живот означава да обитава огромни по площ ареали, на които се задържа с готини, стига да има постоянен източник на храна и да не му се налага да напада добитък или домашни кучета. Любопитен факт от периода на размножаването е, че обича да се чифтосва във вода. Уви, днес има повече сибирски тигри в плен, отколкото на свобода, където живеят не повече от няколкостотин екземпляра.
?
и разберете
кои са някои от
най-застрашените животни на
планетата.
Натиснете бутоните
и разберете
кои са някои от
най-застрашените животни на
планетата.
Натиснете бутоните
Специален проект за
Очаквайте
Очаквайте
Очаквайте
Очаквайте
Боливийски червен ревач
Вакита
Черно-бял
гривест лемур
Планинска горила
Африкански горски слон
Панголин
Иберийски рис
Средиземноморски тюлен монах
Очаквайте
Очаквайте
Очаквайте