КЕШЪТ ВТЕЛЕФОНА
Какво представляват дигиталните пари
Имате ли усещането, че плащането в брой постепенно става демоде за все повече хора от всички възрасти? „Новата нормалност“ на XXI век в сферата на потребителските финансови технологии се настанява по-бързо, отколкото бихме могли да си представим. Тя прилича на извадена от фантастичен филм, но скоростно и трайно променя навиците ни как е най-удобно и разумно да плащаме. И в тази нова реалност контактът с физическите пари все по-често се оказва излишен.
$48.1 милиарда е общата стойност на трансакциите за 2020 г. в Европа
Когато става дума за безналични разплащания, от джобовете излизат дебитни и кредитни карти, повечето от които безконтактни. Но дори и при тях липсата на физически контакт не е пълна - понякога все пак се налага да натиснем копчетата на нечий ПОС терминал или банкомат.
В момента новите способи за ежедневни разплащания премахват и нуждата от притежаването на физическа карта. Какво ще кажете да извършвате всички свои плащания (не само към търговци, но и към други хора) с едно-единствено устройство, което е лично ваше и което никой друг няма право да докосва без разрешението ви? И то като гарантирате сигурността му с нещо много по-добро от елементарен ПИН код.
Да, това устройство е вашият смартфон. С помощта на неголямо мобилно приложение, стига да е снабден с NFC технология, може да се превърне в пълноценен, абсолютно безконтактен заместител на физическите карти. И не само това – в него може да заредите и всички ваши карти за промоции и клиентска лоялност, които иначе издуват портфейла ви и които трябва да разменяте с продавачите в различни търговски обекти. Въпросните приложения, които са по-известни с названието дигитални портфейли, вече престават да са екзотика и в България и са незаменим помощник в стремежа ни да бъдем адекватни на „новата нормалност“ на 2020 г.
Какво означава дигиталният портфейл
Средната стойност на годишната трансакция за потребител на дигитален портфейл в Европа през 2020 г. е
$931
- ВОДЕЩИЯТ ПАЗАРИ В ЕВРОПА
- Великобритания - $14 млрд.
- Русия - $4 млрд.
- Испания - $2.6 млрд.
- Швеция - $2.5 млрд.
- Франция - $2.3 млрд.
„Дигиталният портфейл“ не е напълно ново понятие в сферата на финансовите технологии. Допреди няколко години обаче той беше запазена територия предимно за по-просветените в технологично отношение потребители – т.нар. early adopters. Днес дигитален портфейл може да има почти всеки, защото решението се поддържа от всички съвременни смартфони, лесно е за инсталиране и старт, а ползите стават все повече.
„Дигиталният портфейл“ позволява да използвате мобилното си устройство като разплащателно средство във физически магазини подобно на безконтактна банкова карта. Трансакциите се извършват криптирано чрез технологията за безжичен пренос на данни NFC (Near Field Communication), а удостоверяването на самоличността става чрез биометрични данни - сканиране на лицето или пръстов отпечатък, или с въвеждането на ПИН при по-старите модели.
Чрез смартфона си вече може да плащаме навсякъде, където ПОС терминалите приемат плащания с безконтактни карти, да изпращаме пари помежду си за секунда, да поделяме лесно сметката в ресторанта с приятели и просто да оставим конвенционалния си портфейл у дома, когато излизаме набързо до магазина или за сутрешен джогинг.
Защо методът става все по-предпочитан
През март VIVACOM стартира дигитален портфейл под името Pay by VIVACOM, който се предлага като приложение за Android и iOS устройства, независимо дали потребителят е клиент на телекома. Услугата е без месечна такса за абонатите на мобилни услуги на същия оператор, а за всички останали има и безплатна, и платена версия.
Дигиталният портфейл на VIVACOM предлага няколко нива на сигурност за наличните средства – кода на самото приложение, биометрично потвърждение и технологията NFC.
Вижте всичко тук >>
В световен мащаб е ясна тенденцията за нарастващото използване на този разплащателен метод, като за 2020 г. очакванията са общата сума на трансакциите през дигитални портфейли да прехвърли 1 трилион долара, сочат данни на learnbonds.com. Категоричен лидер на този пазар с близо 80% от стойността на всички плащания е Китай, а далеч назад се нареждат съответно САЩ и Великобритания. До края на настоящата година обаче се очаква, че подобна услуга ще използват над 1 милиард потребители по света.
51.7 милиона души са използвали дигитални портфейли на Стария континент 2020 г. с очакване да станат 63 милиона през 2023 г.
Сериозната преднина на Китай в световен мащаб се обяснява с добрата инфраструктура и по-малката популярност на физическите платежни карти спрямо другаде по света. Грубо казано, Поднебесната империя е на път да прескочи едно стъпало в развитието на дигиталните разплащания. В останалите страни дигиталният портфейл сякаш набра популярност покрай лансирането на такива услуги от технологичните лидери, сред които Google с Google Pay и най-вече Apple с тяхната Apple Pay.
Макар в България предложенията на световните компании да навлязоха с известно закъснение, вече има местни алтернативи за потребителите, предлагащи и допълнителни възможности.