2/15
Фотогалерия: От бубата до коприната
В Падуа има изследователски център, чиято цел е да възроди копринената индустрия, датиращата от 1000 години.
При своето развитие копринената пеперуда преминава през 4 стадия на превръщане: яйце (бубено семе), ларва (буба), какавида и пеперуда (имаго).
koko65bg
Рейтинг: 1092 НеутралноНякога България е била най-големият производител на коприна в Европа.
angevins
Рейтинг: 644 НеутралноДо коментар [#1] от "koko65bg":
...ЕвОлЮцИЯ а Не РеВоЛюЦиЯ...През Средновековието да, заедно с Византия...
Дневник са спестили да ни кажат по какъв начин се получава копринената нишка. Бубите биват удавяни в гореща вода..
dmarev
Рейтинг: 434 НеутралноСетих се, че и баба ми се е занимавала известно време с тоиз труден поминък
!
Ghost
Рейтинг: 1021 Любопитно"...император Юстиниан вербувал двама персийски монаси и ги изпратил със задачата да откраднат тайната за производството на коприна..."
Форумът е в будна кома...Мдаа...и до днес китайците си отмъщават, като "крадат всичко, което не е закрепено за земята"...по думите на Хилари Клинтън...
shileto
Рейтинг: 1074 НеутралноОколо 70 години в селата са се гледали почти във всяка къща. Спомням си като дете някой ми беше донесъл няколко и ги гледах в една картонена кутия и им берях черничеви листа
destino
Рейтинг: 434 ЛюбопитноДа използвам случая и да попитам, някой знае ли производители на буби в България? Търся фермери, мога да сключа дългогодишни договори. Центърът във Враца го знам, както и един фермер от с. Мандрица. Моля споделете за други ако знаете.
П.П. Анонимността и бирата е гарантирана!
Иво
Рейтинг: 4110 НеутралноБраво хубава галерия, текстът към всяка снимка също е добре написан и точен от историческа гледна точка.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36П.П.
В селото на баба ми пред всяка къща има черници, веднъж я питах защо и тя ми отговори, че през 50-60 те години на миналия век там са се отглеждали копринени буби. Сега вече не се отглеждат лаври и буби, но пък листата на черницата се ползва за храна на овцете през пролетта и лятото. ;) А, и черниците (плодовете) са вкусни... ;)
Публикувано през m.dnevnik.bg
green
Рейтинг: 427 Весело" До средата на двайсти век "... много неща е имало в България.
alextan
Рейтинг: 488 НеутралноПрабаба ми и прадядо ми са се занимавали с такъв бизнес в Свиленград, след 45г. вече отръсъла замира, продават си имотите и отиват в Пловдив. Баба ми е разправяла,че дори и копренен плат са тъчали, наскоро си изхвърлила един копринен летен костюм.
Николай Николов
Рейтинг: 1384 НеутралноПрез '80-те дядо ми и баба ми гледаха буби на село, на 20 км. южно от Лом. В гаража бяха наредени на стелажи едни плитки щайги, застлани с черничеви листа. Там в селата тротоарите покрай дворовете масово са насадени с черници. Сега шумата се реже за храна на шилета и ярета през лятото, но преди хранеха бубите с тях. Като станат готови пашкулите дядо ми ги караше с каруцата на пункт за предаване.
Имаше едно кафяво гнусавко нещо средно между червей и насекомо без крила - какавидата демек
А докато търках по пашкула с ножа се чуваше един ужасен скърцащ звук
Помня също, че от време на време дядо ми правеше следното: в кош с пашкули пъхаше една метална пръчка, поставена в патронника на бормашина. Пръката се въртеше и навиваше нишки, които после дядо ми с нож остъргваше. Вероятно така се сваля някакъв външен слой с не добро качество. В резултат пакулите ставаха плътни и лъскави. Един път си свих един пашкул и с много търкане с един нож успях да го отворя, щото ми беше любопитно какво има вътре
Коки
Рейтинг: 541 Неутрално[quote#8:"green"]
" До средата на двайсти век "... много неща е имало в България. [/quote]
+++ След което окончателно са победили комунягите и са ни докарали до сегашното катастрофално положение - последни в Европа...
Petleshev
Рейтинг: 2869 НеутралноДо коментар [#6] от "destino":
Бивш tww09306483.Разходете се към Свиленград и поразпитайте... Много хора из него край по време на соц-а са гледали буби. В последните години, естествено замря! Няма изкупуване и фабриките за коприна може би са затворени...
noctacom
Рейтинг: 381 НеутралноБубарството определено ще се възражда , в Южна България масово са се гледали буби , даже до 80-те години се гледаха.
busy not easyСега вече няма , но черничевите дръвчета растат бързо и не е трудно да се възроди.
izabell
Рейтинг: 1325 НеутралноДано и у нас се възроди производството макар и като занаят.В България имаше доста заводи за копринени платове-Карлово, Русе, Хасково бяха име, марка в производството на копринени платове.
Роси
Рейтинг: 7562 НеутралноТо не лошо и в България да се възроди.Но отглеждането на буби е голям труд.Вярно,че не продължава дълго,около 40 дни,но си е тежко.
koko65bg
Рейтинг: 1092 НеутралноДо коментар [#2] от "angevins":
[quote#2:"angevins"]През Средновековието да, заедно с Византия... [/quote]
Имах впредвид значително по-късен период.