ДРевни ислямски монети?!?!? Ислямът се появява в 7 (седми) век! Това е краят на ранното средновековие. Древността , "Дневник" , е няколко века преди това!
"След бурните времена на т.нар. Арабска пролет от 2011г. страната се опитва да си върне милионите туристи, привлечени основно от историята на Древен Египет."
Египет привлича и поклонници християни, защото там има стари християнски светини. Преди да бъде завладян от арабите, Египет бил част от Византиийската империя.
На сн.15 е копие от лампата на Аладин. Оригиналът се пази в Кремъл, а духът от лампата излежава 200-годишна присъда в затвора Лефортово за немарливо управление на съветския строй ...
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън Чърчил
Красота! Що за промит мозък трябва да си, за да унищожиш нещо толкова красиво?
Трагично е, когато си помислиш, че всички тези експонати са оцеляли хиляди години, а могат да бъдат унищожени само за един миг.
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
[quote#2:"SSmart"]ДРевни ислямски монети?!?!? Ислямът се появява в 7 (седми) век! Това е краят на ранното средновековие. Древността , "Дневник" , е няколко века преди това! [/quote]
Явно се има предвид ислямска древност.
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
Въпрос на гледище. В града в който живея в щатите събарянето на сгради с над 50-годишна история изисква одобрение от градската администрация с отворено обсъждане. Ако се докаже историческият характер на сградата, например в нея е живяло семейство с принос към историята на града, и член на обществения съвет по архитектурата и историята е против, всичко се спира
Гледах го през 1994, когато бях гост на ислямския университет Ал Азхар в кайро, медицински факултет. Много интересно място, показващо богата и изискана култура. Хичне се бъркайте с варварите от ИД - те не знаят нищо за исляма.
Както ходих по староегипетски паметници и музеи, така ходих по християнски - например Коптският музей в крепостта Вавилон - християнският квартал на Кайро, така по ислямски. Египет като цяло е изумителна страна.
[quote#5:"Умерена джихадистка с канибалски наклонности"]всички тези експонати са оцеляли хиляди години[/quote]
До коментар [#5] от "Умерена джихадистка с канибалски наклонности":
Както пише под една от снимките на Ройтерс най-старите артефакти са отпреди 1300 години...
Та за какво ли оцеляване от хиляди години става дума?
п.п. Няма разлика между джихадисти и руснаци, когато се унищожават религиозни паметници или хора!
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън Чърчил
[quote#15:"Депутат 241"]Както пише под една от снимките на Ройтерс най-старите артефакти са отпреди 1300 години...
Та за какво ли оцеляване от хиляди години става дума?[/quote]
Да не би да казваш, че 1300 е по-малко от 1000? Щото под "хиляди години" се има предвид нещо, което на повече от 1000 години.
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
[quote#14:"Иво"]Елементарно е, по рисунките с хора на нея[/quote]
Ислямът по принцип забранява изобразяването на хора, без значение дали става дума за шиизъм или сунизъм. Това, че някои творци са пренебрегали забраната, не означава нищо. Все пак и вазата с изобразените хора на нея е от 19 век, тогава явно Иран е почнал да се отваря за света, да приема и други виждания, а творците и да вземат идеи от древното християнно и предхристиянско изкуство
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
[quote#15:"Депутат 241"]п.п. Няма разлика между джихадисти и руснаци, когато се унищожават религиозни паметници или хора! [/quote]
[quote#6:"Умерена джихадистка с канибалски наклонности"]Да не би да ти плащат за споменаване на "Москва", "Русия", "Путин", "Кремъл", етс. че дори и под теми, нямащи нищо общо ги вмъкваш¿ [/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
До коментар [#17] от "Умерена джихадистка с канибалски наклонности":
[quote#17:"Умерена джихадистка с канибалски наклонности"]Щото под "хиляди години" се има предвид нещо, което на повече от 1000 години. [/quote]
Език мой - враг мой!
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън Чърчил
не че терминът "древен", хеле пък "античен", са приложими за исляма, наистина. но като уточнение: спрямо исляма "средновековие" няма, не е коректен термин, доколкото той възниква изцяло през европейското просвещение като пейоративен такъв, обозначаващ онова, което стои между "бляскавата античност" и "бляскавия ренесанс и просвещение". демек - "Тъмната среда".
но тук аз искам да питам какво е "ислямско изкуство", някой да ми разкаже, ще съм много заинтригуван.
До коментар [#18] от "Умерена джихадистка с канибалски наклонности":
не винаги, не непременно. под влияние на духащ от далечния изток художествен вятър, шиизмът има по-различна трактовка от суннизма, което не го прави по-приятен. изображенията на хора са ограничени до малките жанрове, изтласкват се извън сферата на религиозното, култово пространство, подчиняват се на редица и условности (метьо и "светците", например, не са с открити лица, заобиколени са от ореол от огън и пр.). за мен, обаче, би било по-интересно горепосоченият форумец с прошиитски сантеман да каже защо в суннитската османска империя също има изображения на хора, и дали това прави османският суннизъм по-готин
[quote#18:"Умерена джихадистка с канибалски наклонности"] ...вазата с изобразените хора на нея е от 19 век, тогава явно Иран е почнал да се отваря за света, да приема и други виждания, а творците и да вземат идеи от древното християнно и предхристиянско изкуство[/quote]
Направо през 19-ти век в Иран, по време на Каджарската династия, Бабидските въстания и петролните концесии на Великобритания, изкуството за рисуване на кани е получило дълбоко вдъхновение от "християнното и предхристиянското изкуство", а мулкадарите (поземлените собственици) се избивали кой да ги купи и подари на местната джамия...
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън Чърчил
Хичне се бъркайте с варварите от ИД - те не знаят нищо за исляма.
==========
Ох бе , живей дълго !
Доживях да го прочета и това , което е абсолютната истина !
Но на много от хората в западния свят , им се пълнят главите с обратното !
До коментар [#9] от "PavelCZ":
[quote#9:"PavelCZ"]Хичне се бъркайте с варварите от ИД - те не знаят нищо за исляма.
[/quote]
да, и не са учили фикх, и на знамето им не пише шахадата, и коранът им друг, и преподават лъжовна калиграфия, и лош хадис, и съдилищата им не са шариатски, нито наказанията, нито реториката, нито символиката?
дайте да не изпадаме в заблуждения, само защото ИД не съвпада с представата ни за ислямско, и си представяме някакви юзър френдли неща в исляма, които са смекчени от история, политика и локализми. артефактите в тази изложба, питах горе, по какво са "ислямско изкуство". коранът, ок, калиграфиите, к. но вази? светилници? врати? пушки? пистолети?
[quote#22:"abdelhaqq"]какво е "ислямско изкуство"[/quote]
До коментар [#22] от "abdelhaqq":
Страхотен въпрос!
Строго погледнато ислямското изкуство е само онова, което е създадено да обслужва мюсулманската вяра (религия) в чисто теологичен план чрез джамиите, обзавеждането им, калиграфията и др.под.
В по-широк аспект (доста абстрактно) това е изкуство, създадено в мюсулманския свят.
Как могат парите или пищовите да се определят като "ислямско изкуство"?
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън Чърчил
[quote#27:"eti"]ова , което е абсолютната истина ! [/quote]
الحق, ще кажеш. проблемът е, че ако не е ИД, ще е иран, ако не е ал-каида, ще са талибаните, ако не е хамас, ще е хезболла. все един дол дренки. предпочитам и най-скапаната светска държава пред най-хубавата шариатска, просто е.
и всеки, който твърди обратното, заслужава да поживее малко в шариатска държава: това е действената форма на ислямска държава, и без да се казва "ИД-ИЛ".
ми, строго погледнато, това и не е "изкуство" според съвременната, западна дефиниция на изкуство ("нещо, което обслужва изцяло създаването на "естестическо вчустване", без да бъде подчинено на него друго, т.е. инструментализирано". то си е чиста "приложен занаят" и "художество", не напразно всички мюсюлмански автори класифицират подобни начинания не чрез съвременния арабски термин "فنّ", превод на гръцкото "техне", а чрез простото "صناعة", т.е. "занаят" - и ако става въпрос за религиозен артефакт, е подчинено на религиозното, ако става въпрос за ежедневен такъв, е подчинено на функционалността. в първия случай все едно да кажа, че "християнската икона" е "изкуство". това е обидно за всеки грамотен християнин.
[quote#30:"Иво"] това не значи, че каната от снимка номер 15 е по-малоценна от останалите експонати. [/quote]
не, просто не е "древна". и не е репрезентативна за музея, което е по-важното.
[quote#30:"Иво"]Може би под влиянието на Алевити, Бекташи, Къзълбаши, Друзи и други подобни религиозни групи [/quote]
може би да, може би не. по-важното в случая е употребата на подобни изображения на хора и дали те ни дават основания да твърдим нещо за "ислямската доктрина" по принцип. затова и питах по-горе какво е "ислямското" и "изкуството" на "ислямското изкуство", интересно е форумците какво ще измислят.
тук аз искам да питам какво е "ислямско изкуство", някой да ми разкаже, ще съм много заинтригуван.
===========
Какво знаеш ти за Исляма , освен да го черниш !
До коментар [#22] от "abdelhaqq":
ми, строго погледнато, това и не е "изкуство" според съвременната, западна дефиниция на изкуство
=======
Знаеш ли , ти просто се страхуваш .........
Стане ли дума за Ислям , превключваш на автоматична .....
Играеш билярд (3 топки) , и гледаш двете да се удрят една в друга ,че да печели третата !
Не се плаши от реалностите , ей !
Дори и една скромна статия ако те притеснява , оле мале ....
До коментар [#33] от "abdelhaqq":
да, "страхувам" се да живея в държава под регулацията на исляма, т.е. в шариатска държава. това е напълно нормално за всеки човек с всичкия си. защото на всички немюсюлмани в нея им се пише лошо. още в Корана го пише.
а в скромната статия няма какво да ме "плаши", освен терминологичните пробойни и фактически неверности: ето, питам какво е "ислямското" на една украса за врати, пушки, канички и светилници. досега какво получавам? на геврека дупката. айде де, като сте толкова светнат, кажете вие, да чуем.
не беше това въпросът. мога да браузвам гугъл. мога и лесно да си напиша الفن الاسلامي. въпросът беше какво е ислямското на изброението от мен артефакти: повтарям, защото явно не стана ясно - врати, лампи, вазички, пушки, пистолети. защото ако потърся "ислямско изкуство" ще излязат тези неща. е, питам пак - защо да са ислямски. кланят намаза ли, абдест ли правят, сюннет ли, да перифразирам въпроса си.
иначе, извън малката и забавна дискусийка относно има ли "ислямско изкуство" тук, снимката, която най-много ми хареса, е № 13. елегантността и нечетивността на старите арабски шрифтове на ранните Корани. и е "ислямско", нали.
Не съм компетентен по въпроса(изцяло) и затова не дискутирам.
А и след случките в Египет , тази държава в момента не ми е еталон за въобще никакво изкуство . Нека Сиси да разяснява подобни въпроси .
До коментар [#41] от "abdelhaqq":
е да, ама сте компетентен по въпроса кой го е страх и от какво. Сиси е необходимата "политическа икономия", която връща махалото след уродливото му люшване по време на онова, което народът явно си иска, но явно...прави религиозна диктатура. и Сиси не може да отговори на въпрос за "ислямското изкуство", защото е секуларен шапкар. всеки "мюмин", обаче, включително и форумен такъв, включително и този, който рекламира мохамедовата вера, би следвало да може.
Сиси е необходимата "политическа икономия",
======
Оооу нов термин .
А аз го наричам тиктакаща бомба която рано или късно ще гръмне. Поставяйки го там евро юдеите само отложиха неизбежното....
До коментар [#45] от "abdelhaqq":
терминът не е нов, за вас е нов. ето, научихте нещо от "евро юдеите". а я кажете, какво става с неверниците в любимата ви шариатска държава. хайде, да речем, че ИД не са "истинския ислям". я кажете при "истинския ислям" как ще бъде. ще има ли джизие, ще има ли рязане на ръце за кражба, ще има ли забрана на продажба на алкохол в баровете, ще има ли мухтесип на пазара, ще има ли лихва в банките, ще има ли хюрриет на вестниците, ще има ли пребиване с камъни на прелюбодейците, ще има ли "биене по врата с меч" на неверниците, които злословят пророка, това-онова.
Опит за представяне на исляма в по-приемлива за кяфирите светлина. Напразно. Неговите последователи вече не желаят да се харесват на неверниците, които в съзнанието им са причинили толкова беди на правата вяра. Желаят тяхното прогонване и смърт- в новия халифат няма място за тях. Имамите по джамиите вече подготвят тълпата. По-нетърпеливите вече тръгнаха. Ще се изпълни ли видението на Пророка за гибелта на исляма 1400 години, след като е възникнал? Остават още 5 тодини и ще видим.
Ислямско, християнско, еврейско, будистко....и т.н. изкуство с религиозно определение винаги обслужва теологията на съответната религия. Т.е. в него се работи с нейната символика. Има изящни изкуства с религиозна тематика, има и приложни изкуства и занаяти със същата. Терминът съответноо е съвсем легитимен. Общо взето до пооследните 150-200 години цивилно изкуство практически е нямало. Дори бижутата са били символи, а не просто декорация и са били носени според статуса на човека в обществото.
Така че сарказмът ви е неуместен.
[quote#53:"PavelCZ"] винаги обслужва теологията на съответната религия. [/quote]
...което автоматично го прави не-изкуство по съвременната дефиниция на изкуство (която е единствената, с която боравим, от Кант и Баумгартен насам, т.е. 18ти век). прави го "приложен занаят" или "религиозно", респ. "функционално" художество, което и Вие признавате: ако има стойност извън "естетическото вчувстване", т.е. подчинено е на нещо над това, не може да бъде "изкуство". няма сарказъм, има реално боравене с термини извън тяхната общоприета конвенция, според която си позволяваме да говорим за "изкуството на готвенето", "изкуството на сервирането", "изкуството на приготвянето на вино", дори. това е един от проблемите, например, днес да имаме реален казус, когато говорим за "фотографията като изкуство".
но Вие знаете, че затова си има и термини - имено за да не си говорим по "обща конвенция". затова и "ислямско изкуство" не може да има. може да има "ислямски художества, приложни изкуства". което е напълно различно от западната концепция за "изящни изкуства" (fine arts). затова и няма да видите редовно мюсюлмански тълпи масово на посещения в Лувъра, бежанци, изпълнили галериите на Запад и пр.
[quote#46:"eti"]евро юдеите[/quote]
А да сте чувал за "юдео-масоните"? Щом и Р. Кънев повдигна този въпрос в парламента, значи е наболял. В България има много масони и то бивши агенти на ДС.
Християните (и на запад) също не чувстват, че западното общество отразява ценностите им. Налагат се определени модели от "филмовата индустрия", "модната индустрия", законодателство което налага нормите на обществото (аборт, разводи или друго), училищата отдавна са иззети от църквите, същото важи за болниците, приютите и пр. социална дейност, държавата взима огромна част от доходите ни (осигуровки и данъци) и и ги използва за каквото решат определени хора, което може да е в разрез с нашите разбирания. На кого принадлежат филмовите студиа, каква е днес религията на Мадона, например, на кого са медиите, модните къщи, към какви тайни общества принадлежат политиците, това може да се установи. Доста нелепо в тази обстановка е ислямистите да нападат християните в тази обстановка.
По тази дефиниция повечето исторически изкуства не са изкуства, защото третират религиозни мотиви и символи, митични истории (винаги са със символично значение и послание отвъд "случката" ). Но все пак това е изкуство, доколкото е плод на човешката чувствителност и на чувствената и интуивна страна на информацията, а не откъм логическата, рационалната страна - иначе би било "наука".
Църквата поначало е нямала отношение нито към училищата, нито към болниците. В Рим това е била държавна агенда и на Запад става църковна след упадъка на държавността през втората половина на V век. При нас, след края на XIV век, по същите причини - упадък и падение на Империята. Във Византия Църквата има само една школа - Патриаршеската Академия - до самия край на Империята - висше теологично учиилище, подготвящо кадри за висшия клир. Университетът, както и всички основни и средни училища са или държавни, или частни. Болниците, старопиталищата и сиропиталищата са под юрисдикцията на нещо като социален министър - орфанотрофа (от гр. орфанос - сирак и трофеин - храня).
А на Запад и днес Църквите имат много образователни и здравни инстуитуции, някои с високо реноме. Достатъчно е да споменем Католическия Университет в Ловен, Белгия. Дори в Чехия, народът на която е доста невярващ (били най-атеистичния народ в света), и която е минала през социализъм, Църквите получиха обратно болници, основни и средни училища, старопиталища.
И още нещо - юдео-масони няма и няма как да има. Масонството е светско и не се заниимава с Бог или богове. Великият Архитект на Вселената е Бог за религиозните братя и сестри - за всеки според религията, която изповядва. Но днес има много невярващи членове. За тях Великиият Архитект символизира природните закони, Великият Взрив и прочие - получавал съм какви ли не отговори. Това от масон да го знаете.
Още една подробност - по време на масонски ритуали не се провежда богослужение към Великия Архитект - именно защото тогава би трябвало да се определи теология. А такава нямаме. Единственото, което се казва е, че работим "За славата на Великия Архитект" и се оставя отворен въпросът кой какво си мисли за това.
точно така. не са изкуства - вие го казахте. обслужват цели над- и извън тях. нито иконописта е изкуство, нито миниатюрата е изкуство, нито подвързването на кодекси е изкуство, нито илюминация, нито статуите. до просвещението няма "изкуство". особено пък много при мюсюлманите. иначе това, че са израз на някакво "естетическо чувство" и "художество" - сто процента.
[quote#58:"PavelCZ"] "За славата на Великия Архитект" и се оставя отворен въпросът кой какво си мисли за това.[/quote]
много интересни неща пишете. в такъв случай обаче не се ли стига на пълен разнобой, в зависимост от частните мнения за "славата" и "волята" на "Великия архитект".
Има специална забрана, формулирана за пръв път в "Конституциите" на Андерсен (1723) в ложите да се бистри религия и политика. Именно защото така възниква разнобой, а масоните трябва да "събират разпиляното"- т.е. ценното от мисълта на всеки човек.
Никога не се дебатира Великият Архитект, нито отношението Му към Света. Просто се приема, че Той е източник на всяка духовна светлина. От там нататък се разисква Светлината и действието й в Света.
Ако някой иска да запознае останалите с някакъв мит или символ от своята религия, може да го направи, без да ползва теологичен апарат и без да демонтрира превъзходство ( "ние сме велики, другите са гадни неверници" ) и без да изисква другите да се възхитят. Просто описва символа или разказва легендата, като е добре да даде представа защо иска другите да знаят за това.
Преди години например бях писал за нашата лоожа за символиката в архитектурата и декорацията на византийския храм - бях разказал за базиликата, ротондата и кръстокупулния храм като типове и бях показал кои принципи все още се спазват в архитектурата и декорацията на масонските ложи и защо.
[quote#61:"PavelCZ"] разнобой, а масоните трябва да "събират разпиляното"- т.е. ценното от мисълта на всеки човек.
Никога не се дебатира Великият Архитект, нито отношението Му към Света. Просто се приема, че Той е източник на всяка духовна светлина. От там нататък се разисква Светлината и действието й в Света. [/quote]
да, от етическа гледна точка обаче това е проблем, без да говорим за религия въобще. ако имаме сито за отличаването на "ценното от мисълта на всеки човек", значи имаме мета-авторитет, различен от представата на всеки за "Велик архитект". което значи, че или "Великият Архитект" е субективен конструкт (т.е не е толкова "велик", защото е лишен от трансцеденталност), или "ситото", т.е. мета-рамката за отличаването на ценното от всеки човек, е самият...Велик Архитект поради характера на върховна санкция. същото важи и за дефиницията на "Светлина" и "действия" (чия светлина, чие действие?). в светлината на това позиционирането на верска позиция без изтъкването на нейната върховност противоречи на самата верска позиция - мога да говоря със сигурност за християнството в трите му широки разновидности, юдаизма и исляма...
но наистина, това е извън дискусията, колкото и да е интересно
Великият Архитект е конструкт, доколкото може да е Бог, за религиозните, но съвсем не е трансцендентен за нерелигиозните братя и сестри. Идеята е всеки от собсвената си гледна точка, да не осъжда и да не презира останалите, а да е в максимална хармония с тях, да търси кое е общото, кое може да сближи хората.
Като практикуващ православен, нямам нуждата да натяквам на другите, че ще горят в Ада, само защото си мислят нещо друго за Бога (или не Го признават). Това си е техен личен проблем и, ако не ми искат мнението по него, не им го натяквам.
Няма обаче и нужда да се опитват да ми натякват своите си духовни представи.
Но ако намерим кое ни сближава, къде обменът има смисъл, с кое можем да си помогнем един другиму - това ни е достатъчно. Идеята е възникнала към края на XVI век в Шотландия и станала особено актуална на целите Британски Острови около средата на XVII век - хората били ужасени от разрухата на гражданската война. Първите масони (има доказателства от 1599 насам) я прегърнали и около 1642-5 я развили в Невидимия Колеж - всеки, който иска да работи за благото на цялото кралство, може да го прави - католик или протестант. По-късно масонският Невидим Колеж се трансформирал в Кралското Общество (1661) - т.е. Британската Академия на Науките.
[quote#63:"PavelCZ"]Великият Архитект е конструкт, доколкото може да е Бог, за религиозните, но съвсем не е трансцендентен за нерелигиозните братя и сестри. Идеята е всеки от собсвената си гледна точка, да не осъжда и да не презира останалите, а да е в максимална хармония с тях, да търси кое е общото, кое може да сближи хората.
Като практикуващ православен, нямам нуждата да натяквам на другите, че ще горят в Ада, само защото си мислят нещо друго за Бога (или не Го признават).[/quote]
да, това е същото противоречие около природата на "Архитекта" - хем е конструкт, хем е трансцедентален. хем православие е орто-доксос, хем не е. хем е пост-модернизъм, хем е предмодерна религиозност. хем има място за всички, въпреки че няма това, впрочем, е проблемът и с "надденоминационните движения" в християнството.
иначе, прагматизмът зад подобна позиция го разбирам. но той е много пост-просвещенски, т.е. по презумпция изтласква водещата роля на религиозността на заден план, подчинявайки я на метарелигиозен критерий. сиреч - лишава религиозността от нейните основни постановки.
[quote#63:"PavelCZ"]Великият Архитект е конструкт, доколкото може да е Бог, за религиозните, но съвсем не е трансцендентен за нерелигиозните братя и сестри.[/quote]
Понеже в БГ катехизация почти няма, много лесно сте се набутали и сте повярвали. Така или иначе, вие сте на прекалено ниско ниво в йерархията, за да сте наясно с нещата. Докато изпълнявате раболепно заповедите отгоре, всичко е наред, от гледна точка на висшата йерархия. Все пак е казано, че кое какво е се познава по делата. Вземете да прочетете и външни гледни точки за това, което сте. Подготовката в БКП и ДС не е достатъчна, за да се ориентирате, нито булевардните книги/издания.
Православието си има точно определено разбиране за масонството, то няма нищо общо с все-християнските разбирания на тамплиерите или с вашия архитект. Като цяло православните хора силно се възмущават от това, че някои клирици са се забъркали в определени среди и позволяват дори масонски ритуали в православни храмове.
[quote#57:"PavelCZ"]Църквата поначало е нямала отношение нито към училищата, нито към болниците.[/quote]
Това което знам е, че както Рим, така и Константинопол са били известни с благотворителната дейност. Още в Новия Завет пише за дяконията наглеждане на вдовиците-християнки, например. Освен това богатите са делели богатството си с бедните.
Масонството далеч не е централизирано. Няма йерархия. Степените, които получава човек не дават власт, че да заповядва на другите какво да правят. Съответно не се изисква послушание към някакви (несъществуващи) вишестоящи.
Масонски ритуали в църква не се правят - нито архитектурно, нито декоративно е пригодно. Имаме си ложи.
Няма всеправославно съборно решение за или против масонството. Има решения на няколко папи, но те нямат валидност на Изток.
Великият Архитект не е "мой", еле пък да е "наш". Всеки санм трябва да си реши в какво вижда Създателя и дали изобщо иска да Го вижда. За мен, като православен, това е Бог като Св. Троица, но това не обвързва никого другиго в ложите. Тъй като в тях не става въпрос за служение и не се говори изобщо за това. Отново повтарям, масонствотоо е стриктно светско общество.
И сега какво искате да ми кажете, че само се събирате ей така, без да си помагате взаимно за заемане на постове и т.н.? Че нямате някаква обща програма? Ми за какво да си губите времето тогава? Някак си вярата в архитект не ми се струва да е съвсем светска.
Ето ви тук една статия за масонски ритуал в ПЦ: https://dveri.bg/a9fcp
Твърдението ви че нямало такива е точно толкова вярно, колкото предполагам и останалите твърдения.
Ето ви една православна книга за масонството http://bultimes.com/pravoslavieto-sreshtu-masonstvoto/
Вярвам, че сам можете да потърсите в Гугъл повече информация по въпроса.
Благотворителната дейност не променя нищо от това как са виждали задълженията на култ и държава в Рим и Византия и че, докато държавата е била силна и си е вършила работата, не е натоварвала Църквата и последната се нагърбила със социална дейност общо взето от нужда. Но докато нещата вървели добре, работата на Църквата се е свеждала предимно в полето на теологията, на мисийната дейност и на ежедневното, практически непрестанно богослужение.
Източник - римските и византийски правни норми. Податки как е изглеждало на практика могат да се почерпят и от хрониките, но и от доста жития на Светиите.
До коментар [#69] от "PavelCZ":
Във Византия държава и Църква са били едно цяло. Имало е приюти за бедни, сираци, и пр. Това е което знам от житията. Ако държавата е осигурявала образование, то със сигурност е било Православно, а не светско.
До коментар [#69] от "PavelCZ":
Масоните обявиха война на Църквата
На 17 февруари бившият велик магистър на Великия Ориент на Франция, Жан-Мишел Кийярде, заяви, че масонските ложи в цяла Европа трябва да се обединят, за да победят успешно християнската идентичност на Европа. По неговите думи, те трябва да се борят по-смело "срещу влиянието на религиозните организации в европейските институции".
dostoinoest.com/bg/novini/2010-03-22-13-15-56/163-masonite-obyaviha-voina-na-hristiyanstvoto
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Sabbath
Рейтинг: 1007 Любопитно15/16 снимки в галерията
Древена кана, изкована от мед и декорирана със злато от Иран от XIX век.Чак е древенясала!
SSmart
Рейтинг: 1118 ВеселоДРевни ислямски монети?!?!? Ислямът се появява в 7 (седми) век! Това е краят на ранното средновековие. Древността , "Дневник" , е няколко века преди това!
Prosevchomai
Рейтинг: 279 Неутрално"След бурните времена на т.нар. Арабска пролет от 2011г. страната се опитва да си върне милионите туристи, привлечени основно от историята на Древен Египет."
Египет привлича и поклонници християни, защото там има стари християнски светини. Преди да бъде завладян от арабите, Египет бил част от Византиийската империя.
Петър Самсонов
Рейтинг: 5279 НеутралноНа сн.15 е копие от лампата на Аладин. Оригиналът се пази в Кремъл, а духът от лампата излежава 200-годишна присъда в затвора Лефортово за немарливо управление на съветския строй ...

“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилBicho Raro
Рейтинг: 1368 ЛюбопитноКрасота! Що за промит мозък трябва да си, за да унищожиш нещо толкова красиво?
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannТрагично е, когато си помислиш, че всички тези експонати са оцеляли хиляди години, а могат да бъдат унищожени само за един миг.
Bicho Raro
Рейтинг: 1368 ЛюбопитноДо коментар [#4] от "Депутат 241":
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannДа не би да ти плащат за споменаване на "Москва", "Русия", "Путин", "Кремъл", етс. че дори и под теми, нямащи нищо общо ги вмъкваш¿
Bicho Raro
Рейтинг: 1368 Любопитно[quote#2:"SSmart"]ДРевни ислямски монети?!?!? Ислямът се появява в 7 (седми) век! Това е краят на ранното средновековие. Древността , "Дневник" , е няколко века преди това! [/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannЯвно се има предвид ислямска древност.
daskal1
Рейтинг: 4446 ВеселоДо коментар [#2] от "SSmart":
Въпрос на гледище. В града в който живея в щатите събарянето на сгради с над 50-годишна история изисква одобрение от градската администрация с отворено обсъждане. Ако се докаже историческият характер на сградата, например в нея е живяло семейство с принос към историята на града, и член на обществения съвет по архитектурата и историята е против, всичко се спира
PavelCZ
Рейтинг: 1688 НеутралноГледах го през 1994, когато бях гост на ислямския университет Ал Азхар в кайро, медицински факултет. Много интересно място, показващо богата и изискана култура. Хичне се бъркайте с варварите от ИД - те не знаят нищо за исляма.
E PLVRIBVS VNVMКакто ходих по староегипетски паметници и музеи, така ходих по християнски - например Коптският музей в крепостта Вавилон - християнският квартал на Кайро, така по ислямски. Египет като цяло е изумителна страна.
Иво
Рейтинг: 4240 ВеселоНай-много ми хареса снимка номер 15, личи си, че е направена от шиити, а не сунити.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36SSmart
Рейтинг: 1118 ВеселоДо коментар [#8] от "daskal1":
Не е на гледище, а на официална историческа наука! И в Щатите е същата "датировка" на епохите!
Bicho Raro
Рейтинг: 1368 Неутрално[quote#10:"Иво"]Най-много ми хареса снимка номер 15, личи си, че е направена от шиити, а не сунити.[/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannИ по какво си личи?
daskal1
Рейтинг: 4446 ВеселоДо коментар [#11] от "SSmart":
Разбира се, но тази датировка е много далеч от публиката.
Иво
Рейтинг: 4240 ВеселоДо коментар [#12] от "Умерена джихадистка с канибалски наклонности":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Елементарно е, по рисунките с хора на нея.
Петър Самсонов
Рейтинг: 5279 Неутрално[quote#5:"Умерена джихадистка с канибалски наклонности"]всички тези експонати са оцеляли хиляди години[/quote]
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилДо коментар [#5] от "Умерена джихадистка с канибалски наклонности":
Както пише под една от снимките на Ройтерс най-старите артефакти са отпреди 1300 години...
Та за какво ли оцеляване от хиляди години става дума?
п.п. Няма разлика между джихадисти и руснаци, когато се унищожават религиозни паметници или хора!
SSmart
Рейтинг: 1118 ВеселоДо коментар [#13] от "daskal1":
Така е ! НО това не значи, че пишещите братя, които осведомяват публиката, трябва да нямат хабер за нея!
Bicho Raro
Рейтинг: 1368 Весело[quote#15:"Депутат 241"]Както пише под една от снимките на Ройтерс най-старите артефакти са отпреди 1300 години...
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannТа за какво ли оцеляване от хиляди години става дума?[/quote]
Да не би да казваш, че 1300 е по-малко от 1000? Щото под "хиляди години" се има предвид нещо, което на повече от 1000 години.
Bicho Raro
Рейтинг: 1368 Любопитно[quote#14:"Иво"]Елементарно е, по рисунките с хора на нея[/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannИслямът по принцип забранява изобразяването на хора, без значение дали става дума за шиизъм или сунизъм. Това, че някои творци са пренебрегали забраната, не означава нищо. Все пак и вазата с изобразените хора на нея е от 19 век, тогава явно Иран е почнал да се отваря за света, да приема и други виждания, а творците и да вземат идеи от древното християнно и предхристиянско изкуство
Bicho Raro
Рейтинг: 1368 Весело[quote#15:"Депутат 241"]п.п. Няма разлика между джихадисти и руснаци, когато се унищожават религиозни паметници или хора! [/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann[quote#6:"Умерена джихадистка с канибалски наклонности"]Да не би да ти плащат за споменаване на "Москва", "Русия", "Путин", "Кремъл", етс. че дори и под теми, нямащи нищо общо ги вмъкваш¿ [/quote]
Johannes Cabal
Рейтинг: 497 Любопитно"антични" пушки и пистолети ???? :-О Верно?!
SAVE EUROPE!!!Петър Самсонов
Рейтинг: 5279 НеутралноДо коментар [#17] от "Умерена джихадистка с канибалски наклонности":

“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън Чърчил[quote#17:"Умерена джихадистка с канибалски наклонности"]Щото под "хиляди години" се има предвид нещо, което на повече от 1000 години. [/quote]
Език мой - враг мой!
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#2] от "SSmart":
בני אתה אני היום ילדתיךне че терминът "древен", хеле пък "античен", са приложими за исляма, наистина. но като уточнение: спрямо исляма "средновековие" няма, не е коректен термин, доколкото той възниква изцяло през европейското просвещение като пейоративен такъв, обозначаващ онова, което стои между "бляскавата античност" и "бляскавия ренесанс и просвещение". демек - "Тъмната среда".
но тук аз искам да питам какво е "ислямско изкуство", някой да ми разкаже, ще съм много заинтригуван.
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#14] от "Иво":
בני אתה אני היום ילדתיךи си личи, че е "древна", както пише, от 19ти век
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#18] от "Умерена джихадистка с канибалски наклонности":
בני אתה אני היום ילדתיךне винаги, не непременно. под влияние на духащ от далечния изток художествен вятър, шиизмът има по-различна трактовка от суннизма, което не го прави по-приятен. изображенията на хора са ограничени до малките жанрове, изтласкват се извън сферата на религиозното, култово пространство, подчиняват се на редица и условности (метьо и "светците", например, не са с открити лица, заобиколени са от ореол от огън и пр.). за мен, обаче, би било по-интересно горепосоченият форумец с прошиитски сантеман да каже защо в суннитската османска империя също има изображения на хора, и дали това прави османският суннизъм по-готин
Петър Самсонов
Рейтинг: 5279 Неутрално[quote#18:"Умерена джихадистка с канибалски наклонности"] ...вазата с изобразените хора на нея е от 19 век, тогава явно Иран е почнал да се отваря за света, да приема и други виждания, а творците и да вземат идеи от древното християнно и предхристиянско изкуство[/quote]
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилНаправо през 19-ти век в Иран, по време на Каджарската династия, Бабидските въстания и петролните концесии на Великобритания, изкуството за рисуване на кани е получило дълбоко вдъхновение от "християнното и предхристиянското изкуство", а мулкадарите (поземлените собственици) се избивали кой да ги купи и подари на местната джамия...
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#20] от "Johannes Cabal":
בני אתה אני היום ילדתיךа сигурно "ислямското" им е, че са използвани само и единствено за водене на джихад
eti mehter
Рейтинг: 3521 ЛюбопитноХичне се бъркайте с варварите от ИД - те не знаят нищо за исляма.
Bukalemun==========
Ох бе , живей дълго !
Доживях да го прочета и това , което е абсолютната истина !
Но на много от хората в западния свят , им се пълнят главите с обратното !
До коментар [#9] от "PavelCZ":
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#8] от "daskal1":
בני אתה אני היום ילדתיךда, и там ще има надпис, или поне галерия в "дневник" - "древни американски сгради от 50те години на 20ти век"...
abdelhaqq
Рейтинг: 823 Неутрално[quote#9:"PavelCZ"]Хичне се бъркайте с варварите от ИД - те не знаят нищо за исляма.
בני אתה אני היום ילדתיך[/quote]
да, и не са учили фикх, и на знамето им не пише шахадата, и коранът им друг, и преподават лъжовна калиграфия, и лош хадис, и съдилищата им не са шариатски, нито наказанията, нито реториката, нито символиката?
дайте да не изпадаме в заблуждения, само защото ИД не съвпада с представата ни за ислямско, и си представяме някакви юзър френдли неща в исляма, които са смекчени от история, политика и локализми. артефактите в тази изложба, питах горе, по какво са "ислямско изкуство". коранът, ок, калиграфиите, к. но вази? светилници? врати? пушки? пистолети?
Иво
Рейтинг: 4240 ЛюбопитноДо коментар [#23] от "abdelhaqq":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Явно в музея има и не толкова древни артефакти и експонати, това не значи, че каната от снимка номер 15 е по-малоценна от останалите експонати.
До коментар [#24] от "abdelhaqq":
Може би под влиянието на Алевити, Бекташи, Къзълбаши, Друзи и други подобни религиозни групи в рамките на Османската империя.
Петър Самсонов
Рейтинг: 5279 Неутрално[quote#22:"abdelhaqq"]какво е "ислямско изкуство"[/quote]
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилДо коментар [#22] от "abdelhaqq":
Страхотен въпрос!
Строго погледнато ислямското изкуство е само онова, което е създадено да обслужва мюсулманската вяра (религия) в чисто теологичен план чрез джамиите, обзавеждането им, калиграфията и др.под.
В по-широк аспект (доста абстрактно) това е изкуство, създадено в мюсулманския свят.
Как могат парите или пищовите да се определят като "ислямско изкуство"?
abdelhaqq
Рейтинг: 823 Неутрално[quote#27:"eti"]ова , което е абсолютната истина ! [/quote]
בני אתה אני היום ילדתיךالحق, ще кажеш. проблемът е, че ако не е ИД, ще е иран, ако не е ал-каида, ще са талибаните, ако не е хамас, ще е хезболла. все един дол дренки. предпочитам и най-скапаната светска държава пред най-хубавата шариатска, просто е.
и всеки, който твърди обратното, заслужава да поживее малко в шариатска държава: това е действената форма на ислямска държава, и без да се казва "ИД-ИЛ".
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#31] от "Депутат 241":
. то си е чиста "приложен занаят" и "художество", не напразно всички мюсюлмански автори класифицират подобни начинания не чрез съвременния арабски термин "فنّ", превод на гръцкото "техне", а чрез простото "صناعة", т.е. "занаят" - и ако става въпрос за религиозен артефакт, е подчинено на религиозното, ако става въпрос за ежедневен такъв, е подчинено на функционалността. в първия случай все едно да кажа, че "християнската икона" е "изкуство". това е обидно за всеки грамотен християнин.
בני אתה אני היום ילדתיךми, строго погледнато, това и не е "изкуство" според съвременната, западна дефиниция на изкуство ("нещо, което обслужва изцяло създаването на "естестическо вчустване", без да бъде подчинено на него друго, т.е. инструментализирано"
abdelhaqq
Рейтинг: 823 Неутрално[quote#30:"Иво"] това не значи, че каната от снимка номер 15 е по-малоценна от останалите експонати. [/quote]
בני אתה אני היום ילדתיךне, просто не е "древна". и не е репрезентативна за музея, което е по-важното.
[quote#30:"Иво"]Може би под влиянието на Алевити, Бекташи, Къзълбаши, Друзи и други подобни религиозни групи [/quote]
може би да, може би не. по-важното в случая е употребата на подобни изображения на хора и дали те ни дават основания да твърдим нещо за "ислямската доктрина" по принцип. затова и питах по-горе какво е "ислямското" и "изкуството" на "ислямското изкуство", интересно е форумците какво ще измислят.
Bicho Raro
Рейтинг: 1368 ЛюбопитноДо коментар [#21] от "Депутат 241":
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannС кое точно не си съгласен? Ти какво разбираш под израза "хиляди години", нещо, което е на 500 ли?
Що просто не си признаеш, че се заяждаш ей-така, щото нищо по същество не можеш да кажеш? Това важи и за коментар #25
eti mehter
Рейтинг: 3521 Неутралнотук аз искам да питам какво е "ислямско изкуство", някой да ми разкаже, ще съм много заинтригуван.
Bukalemun===========
Какво знаеш ти за Исляма , освен да го черниш !
До коментар [#22] от "abdelhaqq":
eti mehter
Рейтинг: 3521 Веселоми, строго погледнато, това и не е "изкуство" според съвременната, западна дефиниция на изкуство
.....
Bukalemun=======
Знаеш ли , ти просто се страхуваш ....
Стане ли дума за Ислям , превключваш на автоматична .....
Играеш билярд (3 топки) , и гледаш двете да се удрят една в друга ,че да печели третата !
Не се плаши от реалностите , ей !
Дори и една скромна статия ако те притеснява , оле мале ....
До коментар [#33] от "abdelhaqq":
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#36] от "eti":
בני אתה אני היום ילדתיךЗащото знам достатъчно. Затова и питах нещо просто, на пръв поглед.
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#37] от "eti":
בני אתה אני היום ילדתיךда, "страхувам" се да живея в държава под регулацията на исляма, т.е. в шариатска държава. това е напълно нормално за всеки човек с всичкия си. защото на всички немюсюлмани в нея им се пише лошо. още в Корана го пише.
а в скромната статия няма какво да ме "плаши", освен терминологичните пробойни и фактически неверности: ето, питам какво е "ислямското" на една украса за врати, пушки, канички и светилници. досега какво получавам? на геврека дупката. айде де, като сте толкова светнат, кажете вие, да чуем.
eti mehter
Рейтинг: 3521 НеутралноАми щом се интересувате , напишете Islamda sanat и ще си обогатите знанията за изкуството на въпросната религия.
BukalemunДо коментар [#39] от "abdelhaqq":
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#40] от "eti":
בני אתה אני היום ילדתיךне беше това въпросът. мога да браузвам гугъл. мога и лесно да си напиша الفن الاسلامي. въпросът беше какво е ислямското на изброението от мен артефакти: повтарям, защото явно не стана ясно - врати, лампи, вазички, пушки, пистолети. защото ако потърся "ислямско изкуство" ще излязат тези неща. е, питам пак - защо да са ислямски. кланят намаза ли, абдест ли правят, сюннет ли, да перифразирам въпроса си.
Prosevchomai
Рейтинг: 279 Неутрално[quote#5:"Умерена джихадистка с канибалски наклонности"]
Красота![/quote]
Въпрос на вкус
abdelhaqq
Рейтинг: 823 Неутралноиначе, извън малката и забавна дискусийка относно има ли "ислямско изкуство" тук, снимката, която най-много ми хареса, е № 13. елегантността и нечетивността на старите арабски шрифтове на ранните Корани. и е "ислямско", нали.
בני אתה אני היום ילדתיךeti mehter
Рейтинг: 3521 НеутралноНе съм компетентен по въпроса(изцяло) и затова не дискутирам.
BukalemunА и след случките в Египет , тази държава в момента не ми е еталон за въобще никакво изкуство . Нека Сиси да разяснява подобни въпроси .
До коментар [#41] от "abdelhaqq":
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#44] от "eti":
בני אתה אני היום ילדתיךе да, ама сте компетентен по въпроса кой го е страх и от какво. Сиси е необходимата "политическа икономия", която връща махалото след уродливото му люшване по време на онова, което народът явно си иска, но явно...прави религиозна диктатура. и Сиси не може да отговори на въпрос за "ислямското изкуство", защото е секуларен шапкар. всеки "мюмин", обаче, включително и форумен такъв, включително и този, който рекламира мохамедовата вера, би следвало да може.
eti mehter
Рейтинг: 3521 НеутралноСиси е необходимата "политическа икономия",
.
Bukalemun======
Оооу нов термин
А аз го наричам тиктакаща бомба която рано или късно ще гръмне. Поставяйки го там евро юдеите само отложиха неизбежното....
До коментар [#45] от "abdelhaqq":
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#46] от "eti":
בני אתה אני היום ילדתיךтерминът не е нов, за вас е нов. ето, научихте нещо от "евро юдеите". а я кажете, какво става с неверниците в любимата ви шариатска държава. хайде, да речем, че ИД не са "истинския ислям". я кажете при "истинския ислям" как ще бъде. ще има ли джизие, ще има ли рязане на ръце за кражба, ще има ли забрана на продажба на алкохол в баровете, ще има ли мухтесип на пазара, ще има ли лихва в банките, ще има ли хюрриет на вестниците, ще има ли пребиване с камъни на прелюбодейците, ще има ли "биене по врата с меч" на неверниците, които злословят пророка, това-онова.
eti mehter
Рейтинг: 3521 ГневноТурската армия вече воюва 152 ри ден срещу ДАЕШ , а вие се майтапите по ръба . Хич не е весело.....
BukalemunДо коментар [#47] от "abdelhaqq":
half truth
Рейтинг: 2094 НеутралноКолко са прости гробниците на сн.4. сравнено с християнските. Също като отношението на мюсюлманите към смъртта.
half truth
Рейтинг: 2094 НеутралноИрак също е пред разпад. Днес Барзани каза, че ако иракското правителство бъде оглвено от Малики, кюрдюте ще обявят независимост.
half truth
Рейтинг: 2094 НеутралноПардон, обърках форумите.
volarok
Рейтинг: 2383 НеутралноОпит за представяне на исляма в по-приемлива за кяфирите светлина. Напразно. Неговите последователи вече не желаят да се харесват на неверниците, които в съзнанието им са причинили толкова беди на правата вяра. Желаят тяхното прогонване и смърт- в новия халифат няма място за тях. Имамите по джамиите вече подготвят тълпата. По-нетърпеливите вече тръгнаха. Ще се изпълни ли видението на Пророка за гибелта на исляма 1400 години, след като е възникнал? Остават още 5 тодини и ще видим.
PavelCZ
Рейтинг: 1688 НеутралноДо коментар [#22] от "abdelhaqq":
E PLVRIBVS VNVMИслямско, християнско, еврейско, будистко....и т.н. изкуство с религиозно определение винаги обслужва теологията на съответната религия. Т.е. в него се работи с нейната символика. Има изящни изкуства с религиозна тематика, има и приложни изкуства и занаяти със същата. Терминът съответноо е съвсем легитимен. Общо взето до пооследните 150-200 години цивилно изкуство практически е нямало. Дори бижутата са били символи, а не просто декорация и са били носени според статуса на човека в обществото.
Така че сарказмът ви е неуместен.
abdelhaqq
Рейтинг: 823 Неутрално[quote#53:"PavelCZ"] винаги обслужва теологията на съответната религия. [/quote]
בני אתה אני היום ילדתיך...което автоматично го прави не-изкуство по съвременната дефиниция на изкуство (която е единствената, с която боравим, от Кант и Баумгартен насам, т.е. 18ти век). прави го "приложен занаят" или "религиозно", респ. "функционално" художество, което и Вие признавате: ако има стойност извън "естетическото вчувстване", т.е. подчинено е на нещо над това, не може да бъде "изкуство". няма сарказъм, има реално боравене с термини извън тяхната общоприета конвенция, според която си позволяваме да говорим за "изкуството на готвенето", "изкуството на сервирането", "изкуството на приготвянето на вино", дори. това е един от проблемите, например, днес да имаме реален казус, когато говорим за "фотографията като изкуство".
но Вие знаете, че затова си има и термини - имено за да не си говорим по "обща конвенция". затова и "ислямско изкуство" не може да има. може да има "ислямски художества, приложни изкуства". което е напълно различно от западната концепция за "изящни изкуства" (fine arts). затова и няма да видите редовно мюсюлмански тълпи масово на посещения в Лувъра, бежанци, изпълнили галериите на Запад и пр.
Prosevchomai
Рейтинг: 279 Неутрално[quote#46:"eti"]евро юдеите[/quote]
А да сте чувал за "юдео-масоните"? Щом и Р. Кънев повдигна този въпрос в парламента, значи е наболял. В България има много масони и то бивши агенти на ДС.
Християните (и на запад) също не чувстват, че западното общество отразява ценностите им. Налагат се определени модели от "филмовата индустрия", "модната индустрия", законодателство което налага нормите на обществото (аборт, разводи или друго), училищата отдавна са иззети от църквите, същото важи за болниците, приютите и пр. социална дейност, държавата взима огромна част от доходите ни (осигуровки и данъци) и и ги използва за каквото решат определени хора, което може да е в разрез с нашите разбирания. На кого принадлежат филмовите студиа, каква е днес религията на Мадона, например, на кого са медиите, модните къщи, към какви тайни общества принадлежат политиците, това може да се установи. Доста нелепо в тази обстановка е ислямистите да нападат християните в тази обстановка.
PavelCZ
Рейтинг: 1688 НеутралноДо коментар [#54] от "abdelhaqq":
E PLVRIBVS VNVMПо тази дефиниция повечето исторически изкуства не са изкуства, защото третират религиозни мотиви и символи, митични истории (винаги са със символично значение и послание отвъд "случката" ). Но все пак това е изкуство, доколкото е плод на човешката чувствителност и на чувствената и интуивна страна на информацията, а не откъм логическата, рационалната страна - иначе би било "наука".
PavelCZ
Рейтинг: 1688 НеутралноДо коментар [#55] от "molinaba":
E PLVRIBVS VNVMЦърквата поначало е нямала отношение нито към училищата, нито към болниците. В Рим това е била държавна агенда и на Запад става църковна след упадъка на държавността през втората половина на V век. При нас, след края на XIV век, по същите причини - упадък и падение на Империята. Във Византия Църквата има само една школа - Патриаршеската Академия - до самия край на Империята - висше теологично учиилище, подготвящо кадри за висшия клир. Университетът, както и всички основни и средни училища са или държавни, или частни. Болниците, старопиталищата и сиропиталищата са под юрисдикцията на нещо като социален министър - орфанотрофа (от гр. орфанос - сирак и трофеин - храня).
А на Запад и днес Църквите имат много образователни и здравни инстуитуции, някои с високо реноме. Достатъчно е да споменем Католическия Университет в Ловен, Белгия. Дори в Чехия, народът на която е доста невярващ (били най-атеистичния народ в света), и която е минала през социализъм, Църквите получиха обратно болници, основни и средни училища, старопиталища.
И още нещо - юдео-масони няма и няма как да има. Масонството е светско и не се заниимава с Бог или богове. Великият Архитект на Вселената е Бог за религиозните братя и сестри - за всеки според религията, която изповядва. Но днес има много невярващи членове. За тях Великиият Архитект символизира природните закони, Великият Взрив и прочие - получавал съм какви ли не отговори. Това от масон да го знаете.
PavelCZ
Рейтинг: 1688 НеутралноОще една подробност - по време на масонски ритуали не се провежда богослужение към Великия Архитект - именно защото тогава би трябвало да се определи теология. А такава нямаме. Единственото, което се казва е, че работим "За славата на Великия Архитект" и се оставя отворен въпросът кой какво си мисли за това.
E PLVRIBVS VNVMabdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#56] от "PavelCZ":
בני אתה אני היום ילדתיךточно така. не са изкуства - вие го казахте. обслужват цели над- и извън тях. нито иконописта е изкуство, нито миниатюрата е изкуство, нито подвързването на кодекси е изкуство, нито илюминация, нито статуите. до просвещението няма "изкуство". особено пък много при мюсюлманите. иначе това, че са израз на някакво "естетическо чувство" и "художество" - сто процента.
abdelhaqq
Рейтинг: 823 Неутрално[quote#58:"PavelCZ"] "За славата на Великия Архитект" и се оставя отворен въпросът кой какво си мисли за това.[/quote]
בני אתה אני היום ילדתיךмного интересни неща пишете. в такъв случай обаче не се ли стига на пълен разнобой, в зависимост от частните мнения за "славата" и "волята" на "Великия архитект".
PavelCZ
Рейтинг: 1688 НеутралноДо коментар [#60] от "abdelhaqq":
E PLVRIBVS VNVMИма специална забрана, формулирана за пръв път в "Конституциите" на Андерсен (1723) в ложите да се бистри религия и политика. Именно защото така възниква разнобой, а масоните трябва да "събират разпиляното"- т.е. ценното от мисълта на всеки човек.
Никога не се дебатира Великият Архитект, нито отношението Му към Света. Просто се приема, че Той е източник на всяка духовна светлина. От там нататък се разисква Светлината и действието й в Света.
Ако някой иска да запознае останалите с някакъв мит или символ от своята религия, може да го направи, без да ползва теологичен апарат и без да демонтрира превъзходство ( "ние сме велики, другите са гадни неверници" ) и без да изисква другите да се възхитят. Просто описва символа или разказва легендата, като е добре да даде представа защо иска другите да знаят за това.
Преди години например бях писал за нашата лоожа за символиката в архитектурата и декорацията на византийския храм - бях разказал за базиликата, ротондата и кръстокупулния храм като типове и бях показал кои принципи все още се спазват в архитектурата и декорацията на масонските ложи и защо.
abdelhaqq
Рейтинг: 823 Неутрално[quote#61:"PavelCZ"] разнобой, а масоните трябва да "събират разпиляното"- т.е. ценното от мисълта на всеки човек.
בני אתה אני היום ילדתיךНикога не се дебатира Великият Архитект, нито отношението Му към Света. Просто се приема, че Той е източник на всяка духовна светлина. От там нататък се разисква Светлината и действието й в Света. [/quote]
да, от етическа гледна точка обаче това е проблем, без да говорим за религия въобще. ако имаме сито за отличаването на "ценното от мисълта на всеки човек", значи имаме мета-авторитет, различен от представата на всеки за "Велик архитект". което значи, че или "Великият Архитект" е субективен конструкт (т.е не е толкова "велик", защото е лишен от трансцеденталност), или "ситото", т.е. мета-рамката за отличаването на ценното от всеки човек, е самият...Велик Архитект поради характера на върховна санкция. същото важи и за дефиницията на "Светлина" и "действия" (чия светлина, чие действие?). в светлината на това позиционирането на верска позиция без изтъкването на нейната върховност противоречи на самата верска позиция - мога да говоря със сигурност за християнството в трите му широки разновидности, юдаизма и исляма...
но наистина, това е извън дискусията, колкото и да е интересно
PavelCZ
Рейтинг: 1688 НеутралноДо коментар [#62] от "abdelhaqq":
E PLVRIBVS VNVMВеликият Архитект е конструкт, доколкото може да е Бог, за религиозните, но съвсем не е трансцендентен за нерелигиозните братя и сестри. Идеята е всеки от собсвената си гледна точка, да не осъжда и да не презира останалите, а да е в максимална хармония с тях, да търси кое е общото, кое може да сближи хората.
Като практикуващ православен, нямам нуждата да натяквам на другите, че ще горят в Ада, само защото си мислят нещо друго за Бога (или не Го признават). Това си е техен личен проблем и, ако не ми искат мнението по него, не им го натяквам.
Няма обаче и нужда да се опитват да ми натякват своите си духовни представи.
Но ако намерим кое ни сближава, къде обменът има смисъл, с кое можем да си помогнем един другиму - това ни е достатъчно. Идеята е възникнала към края на XVI век в Шотландия и станала особено актуална на целите Британски Острови около средата на XVII век - хората били ужасени от разрухата на гражданската война. Първите масони (има доказателства от 1599 насам) я прегърнали и около 1642-5 я развили в Невидимия Колеж - всеки, който иска да работи за благото на цялото кралство, може да го прави - католик или протестант. По-късно масонският Невидим Колеж се трансформирал в Кралското Общество (1661) - т.е. Британската Академия на Науките.
abdelhaqq
Рейтинг: 823 Неутрално[quote#63:"PavelCZ"]Великият Архитект е конструкт, доколкото може да е Бог, за религиозните, но съвсем не е трансцендентен за нерелигиозните братя и сестри. Идеята е всеки от собсвената си гледна точка, да не осъжда и да не презира останалите, а да е в максимална хармония с тях, да търси кое е общото, кое може да сближи хората.
това, впрочем, е проблемът и с "надденоминационните движения" в християнството.
בני אתה אני היום ילדתיךКато практикуващ православен, нямам нуждата да натяквам на другите, че ще горят в Ада, само защото си мислят нещо друго за Бога (или не Го признават).[/quote]
да, това е същото противоречие около природата на "Архитекта" - хем е конструкт, хем е трансцедентален. хем православие е орто-доксос, хем не е. хем е пост-модернизъм, хем е предмодерна религиозност. хем има място за всички, въпреки че няма
иначе, прагматизмът зад подобна позиция го разбирам. но той е много пост-просвещенски, т.е. по презумпция изтласква водещата роля на религиозността на заден план, подчинявайки я на метарелигиозен критерий. сиреч - лишава религиозността от нейните основни постановки.
Prosevchomai
Рейтинг: 279 Неутрално[quote#63:"PavelCZ"]Великият Архитект е конструкт, доколкото може да е Бог, за религиозните, но съвсем не е трансцендентен за нерелигиозните братя и сестри.[/quote]
Понеже в БГ катехизация почти няма, много лесно сте се набутали и сте повярвали. Така или иначе, вие сте на прекалено ниско ниво в йерархията, за да сте наясно с нещата. Докато изпълнявате раболепно заповедите отгоре, всичко е наред, от гледна точка на висшата йерархия. Все пак е казано, че кое какво е се познава по делата. Вземете да прочетете и външни гледни точки за това, което сте. Подготовката в БКП и ДС не е достатъчна, за да се ориентирате, нито булевардните книги/издания.
Православието си има точно определено разбиране за масонството, то няма нищо общо с все-християнските разбирания на тамплиерите или с вашия архитект. Като цяло православните хора силно се възмущават от това, че някои клирици са се забъркали в определени среди и позволяват дори масонски ритуали в православни храмове.
Prosevchomai
Рейтинг: 279 Неутрално[quote#57:"PavelCZ"]Църквата поначало е нямала отношение нито към училищата, нито към болниците.[/quote]
Това което знам е, че както Рим, така и Константинопол са били известни с благотворителната дейност. Още в Новия Завет пише за дяконията наглеждане на вдовиците-християнки, например. Освен това богатите са делели богатството си с бедните.
PavelCZ
Рейтинг: 1688 НеутралноДо коментар [#65] от "molinaba":
E PLVRIBVS VNVMМасонството далеч не е централизирано. Няма йерархия. Степените, които получава човек не дават власт, че да заповядва на другите какво да правят. Съответно не се изисква послушание към някакви (несъществуващи) вишестоящи.
Масонски ритуали в църква не се правят - нито архитектурно, нито декоративно е пригодно. Имаме си ложи.
Няма всеправославно съборно решение за или против масонството. Има решения на няколко папи, но те нямат валидност на Изток.
Великият Архитект не е "мой", еле пък да е "наш". Всеки санм трябва да си реши в какво вижда Създателя и дали изобщо иска да Го вижда. За мен, като православен, това е Бог като Св. Троица, но това не обвързва никого другиго в ложите. Тъй като в тях не става въпрос за служение и не се говори изобщо за това. Отново повтарям, масонствотоо е стриктно светско общество.
Prosevchomai
Рейтинг: 279 НеутралноИ сега какво искате да ми кажете, че само се събирате ей така, без да си помагате взаимно за заемане на постове и т.н.? Че нямате някаква обща програма? Ми за какво да си губите времето тогава? Някак си вярата в архитект не ми се струва да е съвсем светска. oto/
Ето ви тук една статия за масонски ритуал в ПЦ:
https://dveri.bg/a9fcp
Твърдението ви че нямало такива е точно толкова вярно, колкото предполагам и останалите твърдения.
Ето ви една православна книга за масонството
http://bultimes.com/pravoslavieto-sreshtu-masonstv
Вярвам, че сам можете да потърсите в Гугъл повече информация по въпроса.
PavelCZ
Рейтинг: 1688 НеутралноДо коментар [#66] от "molinaba":
E PLVRIBVS VNVMБлаготворителната дейност не променя нищо от това как са виждали задълженията на култ и държава в Рим и Византия и че, докато държавата е била силна и си е вършила работата, не е натоварвала Църквата и последната се нагърбила със социална дейност общо взето от нужда. Но докато нещата вървели добре, работата на Църквата се е свеждала предимно в полето на теологията, на мисийната дейност и на ежедневното, практически непрестанно богослужение.
Източник - римските и византийски правни норми. Податки как е изглеждало на практика могат да се почерпят и от хрониките, но и от доста жития на Светиите.
Prosevchomai
Рейтинг: 279 НеутралноДо коментар [#67] от "PavelCZ":
Вижте горния коментар 68
Prosevchomai
Рейтинг: 279 НеутралноДо коментар [#69] от "PavelCZ":
Във Византия държава и Църква са били едно цяло. Имало е приюти за бедни, сираци, и пр. Това е което знам от житията. Ако държавата е осигурявала образование, то със сигурност е било Православно, а не светско.
Prosevchomai
Рейтинг: 279 НеутралноДо коментар [#69] от "PavelCZ": masonite-obyaviha-voina-na-hristiyanstvoto
Масоните обявиха война на Църквата
На 17 февруари бившият велик магистър на Великия Ориент на Франция, Жан-Мишел Кийярде, заяви, че масонските ложи в цяла Европа трябва да се обединят, за да победят успешно християнската идентичност на Европа. По неговите думи, те трябва да се борят по-смело "срещу влиянието на религиозните организации в европейските институции".
dostoinoest.com/bg/novini/2010-03-22-13-15-56/163-