Левски е обесен на 18. февруари, към стария стил се прибавят 12 дена!!! Спрете да преписвате една и съща грешка, точно 1 мин е нужна, за да се провери датата... А снимката на деня блъска на кифла
Разбира се, Столична община се беше погрижила местата за паркиране около Ал. Невски да не могат да се ползват. КАТ се подхилкваха и обясняваха, че места за паркиране има на Врабча. Общината ????
Девет годин той
скита се бездомен, без сън, без покой, под вънкашност чужда и под име ново и с сърце порасло и за кръст готово. На робите слепи в робската страна
носеше съзнание, крепост,светлина.
Говореше често за бунт, за борба,
кат за една ближна обща веселба,
за свобода, за смъртта и за гроба
и че време веч е да въстане робът;
Че щастлив е оня, който дигне пръв
народното знаме и пролее кръв.
И всякоя възраст, класа, пол, занятие зимаше участие в това предприятие!!!
[quote#1:"neut"]Възпитание в патриотизъм [/quote]
Според либералните ентусиасти Левски е борец против Русия и никога не е писал следното:
"И ние, българите, отдавна се напъваме
с всичката си сила да викаме към човечеството
и свободата. Всекидневните ни убийства,
потурчванията на грабнатите ни невръстни деца,
обезчестяването на девойките и жените ни
от турците са били всекидневно оплаквани
с кървави сълзи пред европейските консули.
На нашия прегракнал глас - никакъв отзив, отникъде
Помощ , напротив , стават учители против нас.
Тогава где остава тяхното образование и човещина?
И все тъй ли ще се оплакваме и ще се надяваме на
техните лъжи?"
Дописка на Васил Левски до в. "Свобода",
писана през втората половина на 1870 г.,
а публикувана в "Свобода" на 13.02.1871 г.
Не е лошо да се припомни, заради кого Левски е осъден на смърт. За мен е непонятно защо всеки път на годишнината от обесването на Левски се премълчава историческата истина. В писмо до канцлера Горчаков от 30 януари 1873, руският посланик в Цариград Игнатиев го информира, че Великият везир Мехмед Рюшди паша Мютерджим е последвал руските съвети, процесът срещу Левски да бъде сведен до криминален, а дейността му да се третира като криминално престъпление, да се умаловажи политическия й характер и да не се представя организацията на Левски в целия й мащаб. Султанът и Великият везир са приели с удоволствие това съображение, защото също са се страхували от международен политически скандал. Руският вицеконсул в Пловдив Найден Геров на своя глава е искал да присъства на процеса в София, но Игнатиев го е порицал, за да не се ангажира Русия явно с процеса. По този начин Русия обрича Левски на сигурна гибел и вместо на заточение, (както напр. бяха осъдени Ботевите четници), той е осъден на смърт за убийството на чорбаджийския чирак, като „по-умерена и разумна мярка” , а организацията му беше обезглавена. Обяснението за този безумен на пръв поглед ход на руската дипломация е просто - стратегията и организацията на Левски са в разрез с руската политика, а Левски е заклет враг на руското самодържавие. Въпреки тази злокобна роля на Игнатиев, на негово име е кръстена една от най-романтичните софийски улици и безброй училища в България.
До коментар [#7] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
И къде в цитираното от теб видя Русия, или отношението на Апостола към нея? Вие комунистите освен, че не сте добре подготвени по българската история, но дори и да манипулирате като хората не можете.
[quote#9:"Алф"]И от мен едно цвете пред паметника на Апостола. Нищо, че от далече.... [/quote]
И при мен така. Помолих най-добрия си приятел от детските години да положи цвете на паметника от мен.
[quote#6:"БЪЛГАРСКИЙ"]Възпитаниe в патриотизъм, точно така!!! А не в соросоизъм.... [/quote]
Не знам какво имаш предвид, но по мое мнение истинските патриоти отдавна си отидоха, последните от тях бяха избити в първите 1-2 години след съветската окупация на 9-ти септември 1944 година. Сега са останали капки в морето. И за да няма двусмислие по въпроса веднага трябва да се посочат корените на злото. Ролята на Османската империя и и Русия в българската исторя се изкривява много често заради вкоренени комплекси за малоценност при българите. Комплексите, които българите имат към всичко турско и към Турция, ги тласкат в прегръдките на руската деспотична империя, става дума за стереотипи от миналото. Именно тези комплекси на българите кара руснаците да мислят, че България е някаква тяхна територия. В същото време, страната ни е осеяна с руски и съветски паметници, за национален празник честваме подписването на един договор за безсрочната окупация на България от Русия. Непрекъснато се твърди колко били близки връзките, езиците, културата и манталитетът между българи и руснаци. Но реално манталитетът на българите е доста различен от този на руснаците. Руснаците, обаче, априори смятат, че всички българи трябва да им се подчиняват. Ето това, геният на българската политическа и възрожденска мисъл какъвто е бил Васил Левски е разбирал и се е стремял да избегне опеката на имперска Русия над българското националноосвободително движение.
[quote#9:"Алф"]И от мен едно цвете пред паметника на Апостола. Нищо, че от далече.... [/quote]
Много ми е тежко в този ден, а допълнителен фактор е, че точно под тази тема няма и 20 коментари....Става дума за най-великият българин в нашата история. Иначе под темите за Тръмп е пълно с псевдолеви и псевдодесни, да не говорим за спортни събития, квазипартии и комунистически клонинги. Жалко и тъжно за днешна България! Наистина тъжен ден.
Един път предаден от съвремениците си,и още един път от нас.Честваме това,че никой не е тръгнал да го спасява,че никой не се е вдигнал за каузата и идеите му?От тогава,та досега,сме на ниво мишки.
Предаваме го всеки ден.Него и другите герои на България.
You always pay for what you get. Sometimes you get what you pay for.
Има осъдени на смърт и от Ботевите четници - тези, които са убивали (включително българи). Мисля, че са били четирима осъдените на смърт четници.
Левски също е бил уличен в убийство на младеж - чирак от Ловеч. Това изрично е споменато като основание за смъртната присъда.
По-добре е да третираме Левски като смел човек и грешник, а не като високо закачена икона. Високопарните думи, които чувам в момента от телевизора, отблъскват търсещите умове. Няма и не може да има "чиста и свята република".
Най-поробените умове копнеят да се гаврят с другите. Как ли би коментирал Левски ето това, например? - https://www.youtube.com/watch?v=lX4x6_LsKrU И защо никоя медия не провери и съобщи дали и как биячът е бил осъден за тази мерзост? Не трябва ли за това да има извинение пред камера и записът да е достъпен в интернет?
И какво трябва да се коментира под тази снимка, на която са няколко човека, снимащи с телефони, за да качат после във фейса, вижте ни, какви сме патриоти... а 5 мин по-късно ще си хвърли фаса на улицата. Пред този паметник си махаш грозната шапка, изваждаш си ръката от джоба и си свеждаш празната тиква, за да отдадеш нужното уважение пред този велик българин, на който на всичкото отгоре масата хора не знае точната дата на гибелта му. Срамота!
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
neut
Рейтинг: 479 НеутралноВъзпитание в патриотизъм
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restСахаров
Рейтинг: 304 НеутралноЛевски е обесен на 18. февруари, към стария стил се прибавят 12 дена!!! Спрете да преписвате една и съща грешка, точно 1 мин е нужна, за да се провери датата... А снимката на деня блъска на кифла
I shave with Occam's razorНиколай Георгиев
Рейтинг: 1030 ЛюбопитноСнимат почетния патрул от 10годишни деца в гвардейски униформи и рязани пушки ли?
На снега?
holdon1914
Рейтинг: 426 НеутралноРазбира се, Столична община се беше погрижила местата за паркиране около Ал. Невски да не могат да се ползват. КАТ се подхилкваха и обясняваха, че места за паркиране има на Врабча. Общината ????
ЛЪВСКИЙ
Рейтинг: 0 НеутралноДевет годин той
скита се бездомен, без сън, без покой, под вънкашност чужда и под име ново и с сърце порасло и за кръст готово. На робите слепи в робската страна
носеше съзнание, крепост,светлина.
Говореше често за бунт, за борба,
кат за една ближна обща веселба,
за свобода, за смъртта и за гроба
и че време веч е да въстане робът;
Че щастлив е оня, който дигне пръв
народното знаме и пролее кръв.
И всякоя възраст, класа, пол, занятие зимаше участие в това предприятие!!!
ВЕЧНА СЛАВА АПОСТОЛЕ!!!
ЛЪВСКИЙ
Рейтинг: 0 НеутралноДо коментар [#1] от "neut":
Възпитаниe в патриотизъм, точно така!!! А не в соросоизъм....
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4230 Неутрално[quote#1:"neut"]Възпитание в патриотизъм [/quote]
Libertarianism is just anarchy for rich peopleСпоред либералните ентусиасти Левски е борец против Русия и никога не е писал следното:
"И ние, българите, отдавна се напъваме
с всичката си сила да викаме към човечеството
и свободата. Всекидневните ни убийства,
потурчванията на грабнатите ни невръстни деца,
обезчестяването на девойките и жените ни
от турците са били всекидневно оплаквани
с кървави сълзи пред европейските консули.
На нашия прегракнал глас - никакъв отзив, отникъде
Помощ , напротив , стават учители против нас.
Тогава где остава тяхното образование и човещина?
И все тъй ли ще се оплакваме и ще се надяваме на
техните лъжи?"
Дописка на Васил Левски до в. "Свобода",
писана през втората половина на 1870 г.,
а публикувана в "Свобода" на 13.02.1871 г.
soulripper
Рейтинг: 217 Неутралнотова майче с палто тип "нощтна труженичка" много добре пасва на паметника и светлата личност на Левски..
Алф
Рейтинг: 955 НеутралноИ от мен едно цвете пред паметника на Апостола. Нищо, че от далече....
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.greeneyes
Рейтинг: 2782 НеутралноНе е лошо да се припомни, заради кого Левски е осъден на смърт. За мен е непонятно защо всеки път на годишнината от обесването на Левски се премълчава историческата истина. В писмо до канцлера Горчаков от 30 януари 1873, руският посланик в Цариград Игнатиев го информира, че Великият везир Мехмед Рюшди паша Мютерджим е последвал руските съвети, процесът срещу Левски да бъде сведен до криминален, а дейността му да се третира като криминално престъпление, да се умаловажи политическия й характер и да не се представя организацията на Левски в целия й мащаб. Султанът и Великият везир са приели с удоволствие това съображение, защото също са се страхували от международен политически скандал. Руският вицеконсул в Пловдив Найден Геров на своя глава е искал да присъства на процеса в София, но Игнатиев го е порицал, за да не се ангажира Русия явно с процеса. По този начин Русия обрича Левски на сигурна гибел и вместо на заточение, (както напр. бяха осъдени Ботевите четници), той е осъден на смърт за убийството на чорбаджийския чирак, като „по-умерена и разумна мярка” , а организацията му беше обезглавена. Обяснението за този безумен на пръв поглед ход на руската дипломация е просто - стратегията и организацията на Левски са в разрез с руската политика, а Левски е заклет враг на руското самодържавие. Въпреки тази злокобна роля на Игнатиев, на негово име е кръстена една от най-романтичните софийски улици и безброй училища в България.
greeneyes
Рейтинг: 2782 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
И къде в цитираното от теб видя Русия, или отношението на Апостола към нея? Вие комунистите освен, че не сте добре подготвени по българската история, но дори и да манипулирате като хората не можете.
axd14700100
Рейтинг: 479 Неутралнохаджипенчовци пред Паметника...
"Каменный век закончился не потому, что закончились камни" Г. Грефvankata1
Рейтинг: 1579 НеутралноВечна му памет на Апостола! Човек е потресен от жалкия му край и неизвестния му гроб!
axd14700100
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#10:"GreenEyes"] на негово име е кръстена една от най-романтичните софийски улици[/quote]
"Каменный век закончился не потому, что закончились камни" Г. Греф... я, стига!
... единственото романтично място в софия е "Под липите"...
greeneyes
Рейтинг: 2782 Неутрално[quote#9:"Алф"]И от мен едно цвете пред паметника на Апостола. Нищо, че от далече.... [/quote]
И при мен така. Помолих най-добрия си приятел от детските години да положи цвете на паметника от мен.
diogenes
Рейтинг: 8 ЛюбопитноДо коментар [#13] от "vankata1": "...от жалкия му край..."
"The power of accurate observation is commonly called cynicism by those who don't have it"Какво имаш предвид по дяволите !?
greeneyes
Рейтинг: 2782 Неутрално[quote#6:"БЪЛГАРСКИЙ"]Възпитаниe в патриотизъм, точно така!!! А не в соросоизъм.... [/quote]
Не знам какво имаш предвид, но по мое мнение истинските патриоти отдавна си отидоха, последните от тях бяха избити в първите 1-2 години след съветската окупация на 9-ти септември 1944 година. Сега са останали капки в морето. И за да няма двусмислие по въпроса веднага трябва да се посочат корените на злото. Ролята на Османската империя и и Русия в българската исторя се изкривява много често заради вкоренени комплекси за малоценност при българите. Комплексите, които българите имат към всичко турско и към Турция, ги тласкат в прегръдките на руската деспотична империя, става дума за стереотипи от миналото. Именно тези комплекси на българите кара руснаците да мислят, че България е някаква тяхна територия. В същото време, страната ни е осеяна с руски и съветски паметници, за национален празник честваме подписването на един договор за безсрочната окупация на България от Русия. Непрекъснато се твърди колко били близки връзките, езиците, културата и манталитетът между българи и руснаци. Но реално манталитетът на българите е доста различен от този на руснаците. Руснаците, обаче, априори смятат, че всички българи трябва да им се подчиняват. Ето това, геният на българската политическа и възрожденска мисъл какъвто е бил Васил Левски е разбирал и се е стремял да избегне опеката на имперска Русия над българското националноосвободително движение.
doxen
Рейтинг: 433 НеутралноКато гледам, гостите май са били повече от жителите на града.
greeneyes
Рейтинг: 2782 Неутрално[quote#9:"Алф"]И от мен едно цвете пред паметника на Апостола. Нищо, че от далече.... [/quote]
Много ми е тежко в този ден, а допълнителен фактор е, че точно под тази тема няма и 20 коментари....Става дума за най-великият българин в нашата история. Иначе под темите за Тръмп е пълно с псевдолеви и псевдодесни, да не говорим за спортни събития, квазипартии и комунистически клонинги. Жалко и тъжно за днешна България! Наистина тъжен ден.
doxen
Рейтинг: 433 НеутралноДо коментар [#17] от "GreenEyes":
Поздравления за коментара. Точно така е!
sandman
Рейтинг: 870 НеутралноЕдин път предаден от съвремениците си,и още един път от нас.Честваме това,че никой не е тръгнал да го спасява,че никой не се е вдигнал за каузата и идеите му?От тогава,та досега,сме на ниво мишки.
You always pay for what you get. Sometimes you get what you pay for.Предаваме го всеки ден.Него и другите герои на България.
Петър Петров
Рейтинг: 503 НеутралноДо коментар [#19] от "GreenEyes":
Горд българин с три години стаж в Испания .Вече в България и занимаващ се с крипто валути .С какво е велик.Най великия е Хан Аспарух.
А и не може ли един ден без тия малоумници със смартфоните и снимките кой къде бил.
curious1234
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#10] от "GreenEyes":
Има осъдени на смърт и от Ботевите четници - тези, които са убивали (включително българи). Мисля, че са били четирима осъдените на смърт четници.
Левски също е бил уличен в убийство на младеж - чирак от Ловеч. Това изрично е споменато като основание за смъртната присъда.
По-добре е да третираме Левски като смел човек и грешник, а не като високо закачена икона. Високопарните думи, които чувам в момента от телевизора, отблъскват търсещите умове. Няма и не може да има "чиста и свята република".
Най-поробените умове копнеят да се гаврят с другите. Как ли би коментирал Левски ето това, например? - https://www.youtube.com/watch?v=lX4x6_LsKrU И защо никоя медия не провери и съобщи дали и как биячът е бил осъден за тази мерзост? Не трябва ли за това да има извинение пред камера и записът да е достъпен в интернет?
Сахаров
Рейтинг: 304 НеутралноДо коментар [#19] от "GreenEyes":
I shave with Occam's razorИ какво трябва да се коментира под тази снимка, на която са няколко човека, снимащи с телефони, за да качат после във фейса, вижте ни, какви сме патриоти... а 5 мин по-късно ще си хвърли фаса на улицата. Пред този паметник си махаш грозната шапка, изваждаш си ръката от джоба и си свеждаш празната тиква, за да отдадеш нужното уважение пред този велик българин, на който на всичкото отгоре масата хора не знае точната дата на гибелта му. Срамота!
penetrating
Рейтинг: 8298 НеутралноЛевски също биде приватизиран ...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertСнимката е хубава - преди да се включи статуквото и стабилността...
Peni Nikol
Рейтинг: 4391 НеутралноВечна слава на Апостола.
Peni Nikolabdelhaqq
Рейтинг: 793 Неутрално[quote#6:"БЪЛГАРСКИЙ"]патриотизъм, точно така!!! А не в соросоизъм....[/quote]
בני אתה אני היום ילדתיךа обратното на соросоизъм е...русофилизъм. и така излиза, че вашенският патриотизъм е...либофф към Путиня. мъка великоболгарская...
SStan
Рейтинг: 426 НеутралноП О К ЛО Н, А П О С Т О Л Е!