1/16
Фотогалерия: Как се строи замък от лед
За повече от 300 "ледокопачи" в Харбин всеки ден започва в смразяващия студ преди зазоряване върху замръзналата река Сонгхуа, която се вие през североизточния китайски град.
С дълги ледени колове, работниците разбиват замръзналата повърхност на широката километър река на ледени блокове с големи размери.
tamada
Рейтинг: 1341 НеутралноСн. 3
"Обядът е кратък - купа с горещи юфка или кифли на пара."
А-а... значи можело и да не казваме нудли, ами да си ползваме българското понятие, което е най-близо. :)
А въпросните кифли на пара се наричат баодзъ. Някои заведения ги правят и тук, но им казваме паучи.
daskal1
Рейтинг: 4260 ВеселоВсе пак текстът има нужда от пипване. "Ледени колове" няма, има "метални тръби". А на сн. 7 "шапки покриващи ушите им" в България са известни като "ушанки" (пренесено от руски език). Иначе материалът на "Ройтерс" е интересен.
daskal1
Рейтинг: 4260 ВеселоДо коментар [#1] от "tamada":
Дали това не е американизъм ("паучи") от "кесия" поради оформянето им? Но, може би е и влиянието на едно друго диалектно название на тези тестени топки с различен пълнеж с месо или зеленчуци, "пао" или "бао". А "баодзъ" е пренесено от северните "манти". Последните са навлезли много дълбоко сред народите на Централна Азия и Русия, например татарите, или при руснаците съсъ сибирските пелмени. Последните са удобни като бърза храна през зимата от ловци например, защото могат да се пренасят в замразен вид.
valtoro
Рейтинг: 919 НеутралноТова трябва да са китайски ескимоси, на тоя студ не се издържа !!!
tamada
Рейтинг: 1341 НеутралноДо коментар [#3] от "daskal1":
Нямам представа откъде е дошло. То в последните 20-30 години чуждиците се вливат като река у нас, благодарение на неграмотните преводачи и мързеливите журналисти по медиите. И не са само понятия, за които нямаме аналог в българския, ами заместват наред. И вече не успявам да се интересувам от всичко.
Bramasole
Рейтинг: 3586 НеутралноЛедените скулптури, създавани по време на годишните фестивали, са впечатляващи, но не по-малко интересна е и историята на града:
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис Коулhttps://bg.rbth.com/travel/328226-harbin-ruski-grad-v-kitai