Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Толкова се е променил ъгъла че след още десетина година да очакваме ледовете на Антарктида да се стопят. Чилийците които са близо да ходят да дърпат ледените блокове на буксир да попълват запасите от питейна вода?
По-добре миг свобода отколкото живот в робство
Ети, бях преди 4 години там. Намаляването на водните ресурси има и икономическа страна, ресторантите и хотелите строени на брега на съседното езеро сега са навътре в сушата, хората си губят работа и водата е кът. Освен това неподчинението на властта от местните индианци Мапуче , които искат обратно големи територии прави обстановката доста нестабилна с военизирани групи и нападения. После някои тук се чудят за"олевяването" на централната власт в Чили.
Проблема на нашите географски познания е в това,че те са обосновани предимно на мореплаванията.....или по точно на над нулевото равнище на световния океан.... И затова обикновено под "климатични промени" разбираме най вече промените които стават над повърхността на земята.... единствено в геодезията се взема под внимание какво става долу под нас...и то само до най горните слоеве на магмата...
До магмата не съм стигнал, но изследването за промените на ориентацията на земната ос от смесени европейско-американски екипи свързва този процес с преместването на водните маси по земята в резултат на прекаленото изземване на вода от повърхностните пластове, вода оято не може да бъде възстановена и продължителни суши Има и нелоши схеми на този популярен източник: https://www.popularmechanics.com/science/environment/a36419756/earth-axis-shifted-climate-change/
А нещо за неолибералната уникалност на Чили в целия свят? Чили е единствената държава, в която правото на вода се търгува! Водата не се управлява и пести като общо благо. Бедните от недоимък си продават правата, богатите си харчат и така язовира… се поизпразва.
Даа, подобни "дупки" предизвикани от изчерпването на водните ресурси в карстовите пластове на Флорида поглъщат цели къщи. В Коня са имали късмет че е на полето...
До коментар [#2] от "deaf": ""Снегът в Андите...направо се превръща в пара."
Някой учител по физика или химия да обясни възможно ли е това?"
Без да съм учител по физика или химия ще ти кажа , че снеговете и ледовете също се превръщат в пара , тоест изпаряват се директно при отрицателни температури. Не е необходимо преди това да се втечнят, за да се изпарят.
Цикличните промени на климата са нещо нормално. Преди 12 хиляди години, Сахара е била плодородна и пълна с живот земя. Преди 1100 години в Гренландия са пасли говеда.
Е, чак пък учител по физика да Ви обяснява наново ;-) ! Просто си спомненте уроците по физика до 8-ми клас в училище, когато тези физични и химични процеси се изучават стандартно в българската образователна система. (Или поне се изучаваха по мое време -- преди 30-40-50 години.)
Процесът на директно преминаване на дадено вещество от твърдо в газообразно състояние, като се "прескача" течното състояние, при повишаване на температурата, и/или намаляване на налягането, се нарича сублимация. Навремето сублимацията в училище се демонстрираше на урока с йода (по химия), като допълнително се споменаваше и че "сухия лед" (втвърден въглероден двуокис) също лесно сублимира (по химия и по физика). Всъщност много вещества, включително и леда (водата), имат възможност да сублимират, но важнят фактор е налягането и съответния параметър -- "парно налягане" за съответното вещество при което се случва това.
Обезсоляването на солена вода също е опция, която широко се използва в Австралия, например. Наистина, за обезсоляването се изисква и енергия (макар и по-малко отколкото за фазови превръщания), но проблема с обезсоляването, според мен, е основно проблем на технологичен напредък, като например да имате (местно) производство на филтърни мембрани. При Австралия технологичния напредък с обезсоляването беше дори застъпен в имиграционната им политика преди 20+ години. Другата част на прблема с обезсоляването е, че за обезсоляването се иска висококачествена енергия (примерно, електричество в мрежата). Докато в същото време една примитивна изпарително-кондензационна система може да рабти и със директно нагряване от слънцето, без фотоволтаични панели), но пък изиква място, спокоен климат без прекалено силни ветрове, а и производителността си остава малка на единица площ на инсталацията.
Случило се е това, че в Чили се добива мед, не пчелен, а за това използват небивало количество вода. И без друго, най-сухата пустиня в света е Атакама, която в Чили. Заема огромна площ, а Чили е един контур по Тихия океан и Андите. Та като прибавиш към това копането из цялата територия, понеже освен да вадит от земята, друго общо-взето не правят там /отглеждат и биволи разбира се/, разхода на вода за добива на суровини, получаваш пустиня. Има вероятно и значение промяната на климата, която отчасти се дължи и на човешката дейност.
Наистина, в една голяма реална система, както е в живота, както е в случая с този чилийски язовир и ледници, нещата винаги са по-сложни. Но то и затова има учени, изследователи, инженери и просто ентусиазирани хора, за да се опитват да намерят решение.
Например, даден ледник може да се топи и без непременно да сублимира, ами просто разтопената вода да е по-малко количество от някакво критично ниво. Заради по-малкото количество вода ручейчетата може да успяват да попият в коритатата си, да се изпарят напълно и да не достигнат изобщо до следващата река. Т.е. зависимостта не е линейна. за да се направи подробен компятърен модел или просто да "си направим сметката" са нужни хора със съответната експертиза и/или ентусиазъм (желание) за работа.
Друг пример. През 60-те години на миналия век в една от бившите съветски републики, в някакъв район, овцевъдството било традиционно и давало качествена продукция, обаче разрастването му се ограничавало силно от оскъдните сладководни ресурси. В същия район имало и големи подземни находища на солена вода. Не много солена, но все пак достатъчно солена, така че овцете да не могат дя я пият направо. И група хора се хващат да търсят решения. През лятото, плитък басейн с триъгълен остъклен порив се пълни със солена вода и кондензиралата върху покрива вода се стича и събира в улеи и отвежда; експериментират с различни материали за дъно на басейна и др. През зимата, оставят солена вода да замръзне през нощта в открито хранилище, сутрин отделят и събират леда на повърхността, който има много по-малко концентрация на сол от останалата течна вода, топят го, мерят концентрацията и т.н. Накрая става цяла научно-техническа разработка, публикуват резултатите в едно тънко книжле, което аз като студент, прочетох, заедно с много други книги, в читалнята на библиотеката в Технически Университет Варна, през 1990-и-някоя година.
Мисълта ми е, че ако едно общество предлага подходящи условия на своите членове, като честност, справедливост, възможност да печелят от идеите, труда и усилията си, то в крайна сметка, достатъчно на брой хора ще се стремят да решават проблемите на това общество, така че накрая уравнеието (или по-скоро неравенството) ще "излезе на плюс" и цялото общество ще има полза и въпросните умни, честни и работливи хора ще се множат, като тяхната "концентрация" ще остава висока, и ще имаме това което аз наричам "критична маса от умни и добронамерени хора". :-)
А нещо за неолибералната уникалност на Чили в целия свят?Чили е единствената държава, в която правото на вода се търгува! Водата не се управлява и пести като общо благо. Бедните от недоимък си продават правата, богатите си харчат и така язовира… се поизпразва.
Както споменаха хората, земната ос променя наклона си. Това е ясно осезаемо, особено в нашата географска ширина с умерен климат. Аз съм от Варна. Последните 10 години лятото започва не през юни, а през юли. Влажността и жегата са тропически, а на есен валят големи порои.. Зима тук отдавна няма.
Цитат:"Снегът в Андите...направо се превръща в пара."Някой учител по физика или химия да обясни възможно ли е това? Понеже една от причините за пресъхването на язовира била,че снегът направо се превръщал в пара и облаци! Ти да видиш!
Само че ТРЯБВА да има разлика между това ледът да е в камера,тоест ЗАТВОРЕНО пространство и в навън в планината... Това са два различни в условията си експерименти...
Мисълта ми е, че ако едно общество предлага подходящи условия на своите членове, като честност, справедливост, възможност да печелят от идеите, труда и усилията си, то в крайна сметка, достатъчно на брой хора ще се стремят да решават проблемите на това общество, така че накрая уравнеието (или по-скоро неравенството) ще "излезе на плюс" и цялото общество ще има полза и въпросните умни, честни и работливи хора ще се множат, като тяхната "концентрация" ще остава висока, и ще имаме това което аз наричам "критична маса от умни и добронамерени хора". :-)
Обществото там и по онова време е било далеч от справедливо и с добри условия. Единствената индустрия, която се развива в такова общество е военната. Иначе щяха да измислят неща за хората като памперси, микровълнови печки, собствени автомобили, хората щяха да пътуват на круизи по света, а не държани като крепостници по месторождение и т.н.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
ЗИДAP
Рейтинг: 96 ЛюбопитноИ какво се е случило с този язовир, та е пресъхнал?
Де'би и лъжльовци, де'би!deaf
Рейтинг: 2206 ВеселоЦитат:
"Снегът в Андите...направо се превръща в пара."
Някой учител по физика или химия да обясни възможно ли е това?
Понеже една от причините за пресъхването на язовира била,че снегът направо се превръщал в пара и облаци! Ти да видиш!
Таралеж
Рейтинг: 2444 НеутралноДо коментар [#2] от "deaf":
Ти да видиш!
🙈🙈🙈
Плоскоземец да “види”?
eti mehter
Рейтинг: 4229 НеутралноДо коментар [#1] от "ЗИДAP":
BukalemunЪгъла на магнитната земна ос се променя.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ЗИДAP
Рейтинг: 96 НеутралноИ сега- на правилен български:
Тези пусти затруднения с пълненето на члена, пусти да опустеят! Де'би и лъжльовци, де'би!
442
Рейтинг: 1307 РазстроеноТръмп да отиде и да им обясни, че нЕма проблем с климата.
Julian Mall
Рейтинг: 2849 ЛюбопитноТолкова се е променил ъгъла че след още десетина година да очакваме ледовете на Антарктида да се стопят. Чилийците които са близо да ходят да дърпат ледените блокове на буксир да попълват запасите от питейна вода? По-добре миг свобода отколкото живот в робство
eti mehter
Рейтинг: 4229 ВеселоДо коментар [#6] от "ЗИДAP":
BukalemunОк , грешката е моя ....
Нека е ...ЪТ....но езерото пресъхва ...
ЗИДAP
Рейтинг: 96 НеутралноТака е- за милионите години откак съществува планетата- за пръв път пресъхва езеро!
Ужас някакъв... По дефиниция- откак ние сме се родили- нищо и никога не трябва да се променя!
Аааааама хааааа! Де'би и лъжльовци, де'би!
daskal1
Рейтинг: 3568 НеутралноСпоред изследователите проблемът е изтънелият озонов слой над Антарктида, който е в основата на изместването на бурите и намаляване на валежите по западното крайбрежие на Чили - Андите. Над 83% от снеговете и ледовете на Патагония са стопени. Една добра статия от Иейлския Университет със снимки на топящите се глетчери по Андите на https://e360.yale.edu/features/andes-meltdown-new-insights-into-rapidly-retreating-glaciers
Ако искате, има и видео с коментар на https://www.youtube.com/watch?v=BVcW0M6ZzK4
ПП
Снимките и текстът са взети от тази галерия на "Ройтерс" публиикувана преди 3 дни:
https://www.reuters.com/investigates/special-report/climate-change-chile-drought/
daskal1
Рейтинг: 3568 ЛюбопитноДо коментар [#9] от "eti mehter":
Ети, бях преди 4 години там. Намаляването на водните ресурси има и икономическа страна, ресторантите и хотелите строени на брега на съседното езеро сега са навътре в сушата, хората си губят работа и водата е кът. Освен това неподчинението на властта от местните индианци Мапуче , които искат обратно големи територии прави обстановката доста нестабилна с военизирани групи и нападения. После някои тук се чудят за"олевяването" на централната власт в Чили.
kng06552004
Рейтинг: 231 НеутралноДо коментар [#2] от "deaf":
Пише го в статията на някя от снимките
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Сублимация
eti mehter
Рейтинг: 4229 НеутралноДо коментар [#11] от "daskal1":
BukalemunПроблема на нашите географски познания е в това,че те са обосновани предимно на мореплаванията.....или по точно на над нулевото равнище на световния океан....
И затова обикновено под "климатични промени" разбираме най вече промените които стават над повърхността на земята....
единствено в геодезията се взема под внимание какво става долу под нас...и то само до най горните слоеве на магмата...
daskal1
Рейтинг: 3568 ЛюбопитноДо коментар [#14] от "eti mehter":
До магмата не съм стигнал, но изследването за промените на ориентацията на земната ос от смесени европейско-американски екипи свързва този процес с преместването на водните маси по земята в резултат на прекаленото изземване на вода от повърхностните пластове, вода оято не може да бъде възстановена и продължителни суши
Има и нелоши схеми на този популярен източник: https://www.popularmechanics.com/science/environment/a36419756/earth-axis-shifted-climate-change/
eti mehter
Рейтинг: 4229 НеутралноДо коментар [#15] от "daskal1":
Bukalemunhttps://youtu.be/2bPkC1P-Xwo
Коня
enterfornone
Рейтинг: 978 НеутралноА нещо за неолибералната уникалност на Чили в целия свят?
Чили е единствената държава, в която правото на вода се търгува! Водата не се управлява и пести като общо благо. Бедните от недоимък си продават правата, богатите си харчат и така язовира… се поизпразва.
penetrating
Рейтинг: 7916 НеутралноЯзовирът без човешка намеса няма как да изчезне. Вижте Аралско море какво е сега
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertdaskal1
Рейтинг: 3568 НеутралноДо коментар [#16] от "eti mehter":
Даа, подобни "дупки" предизвикани от изчерпването на водните ресурси в карстовите пластове на Флорида поглъщат цели къщи. В Коня са имали късмет че е на полето...
tacheaux
Рейтинг: 4006 НеутралноДо коментар [#2] от "deaf":
""Снегът в Андите...направо се превръща в пара."
Някой учител по физика или химия да обясни възможно ли е това?"
Без да съм учител по физика или химия ще ти кажа , че снеговете и ледовете също се превръщат в пара , тоест изпаряват се директно при отрицателни температури. Не е необходимо преди това да се втечнят, за да се изпарят.
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3963 НеутралноЦикличните промени на климата са нещо нормално. Преди 12 хиляди години, Сахара е била плодородна и пълна с живот земя. Преди 1100 години в Гренландия са пасли говеда.
Ριζοσπάστης
Рейтинг: 912 НеутралноЕдва ли има точка в Чили, която да отстои на повече от 200 км от Океана. Не могат ли да обезсоляват морската вода?!
rumen5252
Рейтинг: 528 НеутралноДо коментар [#22] от "Ριζοσπάστης":
За комунистите, които само знаят да дават тъпи идеи, да обясня> иска се енергия за обезсоляването. Много енергия. Даже и при обратно-осмотичния метод.
Роси
Рейтинг: 7093 НеутралноГледах река По в Испания. На места абсолютно пресъхнала.
deaf
Рейтинг: 2206 НеутралноДо коментар [#24] от "Роси":
В Испания или в Италия имаш предвид?
Dimo Dimov
Рейтинг: 344 НеутралноДо коментар [#2] от "deaf":
Е, чак пък учител по физика да Ви обяснява наново ;-) ! Просто си спомненте уроците по физика до 8-ми клас в училище, когато тези физични и химични процеси се изучават стандартно в българската образователна система. (Или поне се изучаваха по мое време -- преди 30-40-50 години.)
Процесът на директно преминаване на дадено вещество от твърдо в газообразно състояние, като се "прескача" течното състояние, при повишаване на температурата, и/или намаляване на налягането, се нарича сублимация. Навремето сублимацията в училище се демонстрираше на урока с йода (по химия), като допълнително се споменаваше и че "сухия лед" (втвърден въглероден двуокис) също лесно сублимира (по химия и по физика). Всъщност много вещества, включително и леда (водата), имат възможност да сублимират, но важнят фактор е налягането и съответния параметър -- "парно налягане" за съответното вещество при което се случва това.
deaf
Рейтинг: 2206 НеутралноДо коментар [#26] от "Dimo Dimov":
Понякога нещата не са такива,каквито изглеждат и би трябвало да са логични:
https://www.facebook.com/Ucha.se/videos/3345615285676023
Dimo Dimov
Рейтинг: 344 НеутралноДо коментар [#22] от "Ριζοσπάστης":
Обезсоляването на солена вода също е опция, която широко се използва в Австралия, например. Наистина, за обезсоляването се изисква и енергия (макар и по-малко отколкото за фазови превръщания), но проблема с обезсоляването, според мен, е основно проблем на технологичен напредък, като например да имате (местно) производство на филтърни мембрани. При Австралия технологичния напредък с обезсоляването беше дори застъпен в имиграционната им политика преди 20+ години. Другата част на прблема с обезсоляването е, че за обезсоляването се иска висококачествена енергия (примерно, електричество в мрежата). Докато в същото време една примитивна изпарително-кондензационна система може да рабти и със директно нагряване от слънцето, без фотоволтаични панели), но пък изиква място, спокоен климат без прекалено силни ветрове, а и производителността си остава малка на единица площ на инсталацията.
potrebitelll
Рейтинг: 668 НеутралноДо коментар [#1] от "ЗИДAP":
не мога да коментирам, без да обиждамСлучило се е това, че в Чили се добива мед, не пчелен, а за това използват небивало количество вода. И без друго, най-сухата пустиня в света е Атакама, която в Чили. Заема огромна площ, а Чили е един контур по Тихия океан и Андите. Та като прибавиш към това копането из цялата територия, понеже освен да вадит от земята, друго общо-взето не правят там /отглеждат и биволи разбира се/, разхода на вода за добива на суровини, получаваш пустиня. Има вероятно и значение промяната на климата, която отчасти се дължи и на човешката дейност.
Dimo Dimov
Рейтинг: 344 НеутралноДо коментар [#27] от "deaf":
Наистина, в една голяма реална система, както е в живота, както е в случая с този чилийски язовир и ледници, нещата винаги са по-сложни. Но то и затова има учени, изследователи, инженери и просто ентусиазирани хора, за да се опитват да намерят решение.
Например, даден ледник може да се топи и без непременно да сублимира, ами просто разтопената вода да е по-малко количество от някакво критично ниво. Заради по-малкото количество вода ручейчетата може да успяват да попият в коритатата си, да се изпарят напълно и да не достигнат изобщо до следващата река. Т.е. зависимостта не е линейна. за да се направи подробен компятърен модел или просто да "си направим сметката" са нужни хора със съответната експертиза и/или ентусиазъм (желание) за работа.
Друг пример. През 60-те години на миналия век в една от бившите съветски републики, в някакъв район, овцевъдството било традиционно и давало качествена продукция, обаче разрастването му се ограничавало силно от оскъдните сладководни ресурси. В същия район имало и големи подземни находища на солена вода. Не много солена, но все пак достатъчно солена, така че овцете да не могат дя я пият направо. И група хора се хващат да търсят решения. През лятото, плитък басейн с триъгълен остъклен порив се пълни със солена вода и кондензиралата върху покрива вода се стича и събира в улеи и отвежда; експериментират с различни материали за дъно на басейна и др. През зимата, оставят солена вода да замръзне през нощта в открито хранилище, сутрин отделят и събират леда на повърхността, който има много по-малко концентрация на сол от останалата течна вода, топят го, мерят концентрацията и т.н. Накрая става цяла научно-техническа разработка, публикуват резултатите в едно тънко книжле, което аз като студент, прочетох, заедно с много други книги, в читалнята на библиотеката в Технически Университет Варна, през 1990-и-някоя година.
Мисълта ми е, че ако едно общество предлага подходящи условия на своите членове, като честност, справедливост, възможност да печелят от идеите, труда и усилията си, то в крайна сметка, достатъчно на брой хора ще се стремят да решават проблемите на това общество, така че накрая уравнеието (или по-скоро неравенството) ще "излезе на плюс" и цялото общество ще има полза и въпросните умни, честни и работливи хора ще се множат, като тяхната "концентрация" ще остава висока, и ще имаме това което аз наричам "критична маса от умни и добронамерени хора". :-)
Plamen Shopov
Рейтинг: 502 Любопитно38000 басейна!?Че това е на половина язовир Искър!?
etar
Рейтинг: 787 НеутралноЕх, а аз мислех че Сорос го е изпил или е платил на някой да спре валежите в Андите.
Stefanaki Filipov
Рейтинг: 8 НеутралноКакто споменаха хората, земната ос променя наклона си. Това е ясно осезаемо, особено в нашата географска ширина с умерен климат. Аз съм от Варна. Последните 10 години лятото започва не през юни, а през юли. Влажността и жегата са тропически, а на есен валят големи порои.. Зима тук отдавна няма.
lividum
Рейтинг: 228 НеутралноВ камерата на хладилника леда на кубчета седи в една кутия, като дойде есента спирам да ползвам лед и до пролетта от тези кубчета остава 1/4.
deaf
Рейтинг: 2206 НеутралноДо коментар [#34] от "lividum":
Интересно...
deaf
Рейтинг: 2206 НеутралноДо коментар [#34] от "lividum":
Само че ТРЯБВА да има разлика между това ледът да е в камера,тоест ЗАТВОРЕНО пространство и в навън в планината... Това са два различни в условията си експерименти...
lividum
Рейтинг: 228 НеутралноРазликата е, че в камерата температурата е постоянна, а в планината варира.
bobix
Рейтинг: 799 НеутралноОбществото там и по онова време е било далеч от справедливо и с добри условия. Единствената индустрия, която се развива в такова общество е военната. Иначе щяха да измислят неща за хората като памперси, микровълнови печки, собствени автомобили, хората щяха да пътуват на круизи по света, а не държани като крепостници по месторождение и т.н.