Повечето от снимките ми харесаха. Определено са по-ведри от това, което предлага всяка вечер Ройтерс. Почти се замислих дали не ми се ходи в Страсбург. Но пък прочетох: "навсякъде е навалица, а заведенията са пълни". Това не ми харесва особено. Освен това може да срещна Йончева или Станишев.
Хубава е идеята "Дневник" да се върне към читателските галерии. Светът не е само от мигранти, протести и бомби.
Много добра галерия -и като снимки и като текст към тях. Благодаря. Надявам се Дневник да възстановят читателските галерии и фотоновините. Апропо, за статистиката - кога е изпратена галерията до Дневник? (колко време е минало от изпращането до публикуването)
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
Ейй баси, прилича на приказни рисунки, не любителски снимки. Между другото, кой колега е автора ?
"...Thereafter the man-loving God who arranges everything, and who did not abandon man without an intellect, sent unto him Saint Constantine the Philosopher, called Cyril, a righteous and truth-loving man, and he created for them thirty-eight letters..."
Много, много приятна галерия - и за разглеждане, и за четене на текста! Бих добавила само към текста към сн. 8 - в Страсбург Гутенберг работи като златар, но заради куп неуспехи фалира. В града той изработва прототип на печатната преса, но напуска Страсбург. Едва в средата на 15-и век в родния Майнц той започва да работи с печатната машина, оптимизира процеса на печат, намира и точния състав на мастилото, с което работи. Липсват ми подобни галерии.
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт Айнщайн
Пък в бгто някакви нискочели се опитят да ни убедят, че Западът е само джендъри и не знам си кво. Отворете стрийт вю на някоя централна улица в Страсбург и една в Албания или Анадола и преценете сами до кои сме по-близки.
Авторът на текста добре е успял да влезе в стила и исказа на един прероден Бай Ганьо, а изобилието от турцизми определено помага на читателят да влезе в атмосферата с правилният POW. Само не стана ясно дали страсбугчани умеят или не умеят да заковат един пирон където трябва. Може би туриста не е успял да вмести къпалня в пълната си програма. А наблюдението "че как алъш-вериш без евреи!" може да послужи като тема някъде в академичните усилия на новоизлюпеният студент, със сигурност ще привлече вниманието на научните среди. Булгар, Булгар!!!
Най-вероятно е опит за шега без да се измъчва с каноните на една политическа коректност. Разбира се, можеше да бъде предадено по друг начин, с историята на евреите от Страсбург, но за това е необходимо нещо повече от турсистически брошури, а в случая човекът се придържа към лекия тон -хапване, пийване, гледки. Май имаме нужда и от такъв подход в тези напрегнати времена и събития.
В стила на обмен на шеги и информация, който възприехме с вас, първата поръчка за Гутенберговата преса (с дървен винт и дълга дървена ръчка за задвижване на винта на пресата) от 1455 г. е била за 200 библии на латински. Всяка от тези библии е била предплатена,, а за да се завърши поръчката е трябвало 3 години. За времето си е било рязко ускорение на процеса -ръчно са произвеждани не повече от 40 страници, докато с пресата са могли да достигнат 3600 страници на ден при стандартен текст. Към тази хубава галерия мога да добавя само, че връзката с близкия Карлсруе допринася за икономиката на района - доста френски граждани работят в големите фирми там.
Историята на печатарството ми е много интересна. Виждала съм екземпляри от Гутенберговата библия, отпечатани и върху хартия, и върху фина телешка кожа. От останалите по-малко от 50 броя в наше време далеч не всички са в пълен обем. Последно такава библия е продадена на търг преди над 30 години. А, ако съхранявате в сейфа си качествен екземпляр от коментираното издание, можете да се обогатите с минимум 40 млн евро. /това - за информация и тема за размисъл :)/.
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт Айнщайн
Колкото и да мисля, няма опасност да се обогатя от продажба на такъв екземпляр.:-) Споменавал съм във форума, че бях дълбоко впечателен от библиотекарите в Кримския (Таврически) универистет "Вернадски" когато посетих Крим за първи път през 2007 г. От 6 месеца не бяха получавали заплати, но имаха такъв екземпляр, заедно с други редки "илюминирани фолианти" и гордо ни ги показаха (бях със служителка на американското посолство в Киев). Както университета, така и книгите от този тип са останали от емигриращата руска аристокрация в края на гражданската война за региона. Не ми беше ясн как съветите не са унищожили библията, но май не са разбрали за какво става въпрос, а и Вернадски им е бил нужен. ПП Интересно е как думата "преса" е останала като синоним за печатните, а днес и електронните издания на вестници и списания от "печатарска преса" (printing press). Май Гутенберг е повличл за появата на четвъртата институция на властта (някой я формулират като "четвърти стълб на демокрацията", но там не се чувствам сигурен :-)). За мастилото май още се спори какво освен зехтин е било в съставките, някои пишат и за вино...
Не съм бил в Страсбург /скоро ще се поправя/. Преди 12 години имах колега - французин от Елзас с много добър немски /работехме за немски-говореща компания/. Впечатлен бях, че, според него, в Страсбург и околностите тихо и кротко успяват да не допускат настаняване на лица от африканските френски колонии без значение от цвета на кожата. Казваше това тихо и спокойно, с тънка усмивка. Надявам се да е бил прав и днес добрата традиция в района да се спазва.
Лично познавам професор по социология от мароканско потекло (и мюсулманин, представете си) в Страсбург. А и не е сам там. Има и поне една джамия.
Иначе, говорил съм с елзасчани - питал съм ги какви са, французи или немци. Отговоорът беше очарователен поо френски и откровен по немски - "Ние сме винаги откъм страната на победителя".
Както отбелязах - не съм бил в Страсбург; позовах се на казано преди 12 години от колега роден и израснал в Елзас. За 12 години много неща могат да се променят. До няколко месеца ще видя на място кое как е /снимките от галерията са отлична реклама на града/. Инак - лично познавам мароканец - управляващ директор на известна германска индустриална компания, роден и израснал в Германия и категорично не желаещ да се определя като мюсюлманин, въпреки, че, както казва, спазва традициите на дедите си. Нито той, нито съпругата му /мароканка/ не посещават джамия. Дано в Страсбург да са болшинство такива като него; ценя на мнението Ви.
Впечатляващи експонати сте разгледали в университета "Вернадски". Ако на някого му е интересно, да провери що е това "илюминирани фолианти"; аз зная. :) Вино в състава на печатарското мастило ми изглежда да е някаква шега. Съществуват печатни технологии, при които мастилата са на спиртна основа, ама чак пък вино... :) Технологиите, при които печатните форми са метални, ползват мастила на маслена основа. Като база се използва и сега ленен фирнис; ленено, соево и др. видове масла. Добавят се дори и неголеми количества минерални масла, а при специфичните мастила - дори силиконово.
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт Айнщайн
Това за виното го четох в музея на печатарството. Твърде възможно е да е бил някакъв дестилат близък до спирта. И ето, накарахте ме да дойдем на една тема свързана с винните дестилати :-), но явно така работи моя асоциативен мозък :-)
Един нашенец в Париж се опитва да се интегрира в културата. Пита свой френски познат: - Абе вие французите сте известни като галантни любовници. Как го правите? - Ами поканваме дамата на концерт и вечеря. После я поканвам в апартамента си да чуем една нова плоча с джаз (винилът пак е на мода :-)). Отварям предватително изстудена бутилка шампанско и "неволно" капвам по ръката и няколко капки. Попивам с устни шампанското и при съвместно желание отиваме в спалнята. - А бе ,братче, тоя номер с ракия става ли? - пита нашенецът
Мадам Рабинович се появява на терасата, където Рабинович блажено пие кафе и в продължение на 15 минути му преразказва всички новини от телевизията: - И накрая научавам, че в Африка има племена, където мъжете все още продават своите жени?! Ужас! Какво мислите, Исак? - Отвратителни сребролюбци, това е моето мнение. Аз бих Ви подарил.
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт Айнщайн
Учтиви одесити, говорят си на "Вие" дори в семейството при тези условия. от мен: Бар. На плота на бара блондинка си пие питието. До нея сяда млад мъж. Изведнъж, по телевизията показват човек който стои на ръба на висока сграда. - Дали че скочи или не? - пита блондинката - Ще скочи - отговаря съседът. - Няма да скочи -казва тя. - Ами ето 50 долара на плота като залог, ако сме сериозни. Тя също слага 50 долара. Човекът скача. - Вземете, спечелихте облога - казва блондинката - Не мога да ви взема парите с чисто сърце, видях тази новина по новините в 5 следобед. - И аз я видях тогава, но не мислех че той пак ще скочи - обяснява тя. Е, след това разяснение той взема парите
Две блондинки се карат: – Патка! – Тъпачка! Кавалерът им се мъчи да успокои топката: – Момичета, момичета, по-спокойно, всички знаят, че и двете сте прави!
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт Айнщайн
В самолета адвокат сяда до красива блондинка. ПОлетът е дълъг и той започва: - Хайде да играем на въпроси и отговори. - Не искам - отговаря блондикната - Е, по пет долара ако някой не може да отговори на въпроса -казва той - Не искам - твърдо отстоява позиция блондинката - Добре, ако вие не можете да отговорите , ще платите пет, ако аз не мога - 500! - настоява той - Е добре = съгласява се тя. - Коя е столицата на Непал? - пита той. Тя без да отговори му дава 5 долара. - Ваш ред - казва той - Кое е това животно, което като се катери нагоре расте, а като слиза надолу намалява? - пита тя Той мисли известно време и и плаща 500 долара, след което пита - А кое е това животно? Тя му дава 5 долара.
Много свежа галерия. Подсети ме за Колмар и как го обикаляхме по Коледа преди няколко години. На Страсбург не можахме да обърнем толкова внимание. Галерията в Колмар много ми допадна. В Колмар е и къщата на Бартолди, тоест скулпторът който е автор на статуята на Свободата. Абе... Много има за разказване. Елзас е интересно място. Пак бих отишъл ако имам възможност. Благодаря за галерията!
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Костадин Иванов
Рейтинг: 3990 ВеселоПовечето от снимките ми харесаха. Определено са по-ведри от това, което предлага всяка вечер Ройтерс.
ЕретикПочти се замислих дали не ми се ходи в Страсбург.
Но пък прочетох: "навсякъде е навалица, а заведенията са пълни". Това не ми харесва особено. Освен това може да срещна Йончева или Станишев.
Хубава е идеята "Дневник" да се върне към читателските галерии. Светът не е само от мигранти, протести и бомби.
DDR
Рейтинг: 2142 НеутралноМного добра галерия -и като снимки и като текст към тях. Благодаря.
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?Надявам се Дневник да възстановят читателските галерии и фотоновините.
Апропо, за статистиката - кога е изпратена галерията до Дневник?
(колко време е минало от изпращането до публикуването)
schwimmwagen
Рейтинг: 1263 НеутралноЕйй баси, прилича на приказни рисунки, не любителски снимки. Между другото, кой колега е автора ?
"...Thereafter the man-loving God who arranges everything, and who did not abandon man without an intellect, sent unto him Saint Constantine the Philosopher, called Cyril, a righteous and truth-loving man, and he created for them thirty-eight letters..."bramasole
Рейтинг: 3274 НеутралноМного, много приятна галерия - и за разглеждане, и за четене на текста!
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт АйнщайнБих добавила само към текста към сн. 8 - в Страсбург Гутенберг работи като златар, но заради куп неуспехи фалира. В града той изработва прототип на печатната преса, но напуска Страсбург. Едва в средата на 15-и век в родния Майнц той започва да работи с печатната машина, оптимизира процеса на печат, намира и точния състав на мастилото, с което работи.
Липсват ми подобни галерии.
Anоnуmous
Рейтинг: 1393 НеутралноПък в бгто някакви нискочели се опитят да ни убедят, че Западът е само джендъри и не знам си кво.
Отворете стрийт вю на някоя централна улица в Страсбург и една в Албания или Анадола и преценете сами до кои сме по-близки.
hodounski
Рейтинг: 2980 НеутралноПреди няколко години бях в Страсбург и околностите . Чисто ,уютно и запазено . Фъндъка да отиде там да види павенца 5/5 см отпреди 300 г.
hodounski
Рейтинг: 2980 НеутралноА в центъра паркирани стотици велосипеди . Чудех се как си ги намират , но явно могат .
nikolaaay
Рейтинг: 487 НеутралноАвторът на текста добре е успял да влезе в стила и исказа на един прероден Бай Ганьо, а изобилието от турцизми определено помага на читателят да влезе в атмосферата с правилният POW. Само не стана ясно дали страсбугчани умеят или не умеят да заковат един пирон където трябва. Може би туриста не е успял да вмести къпалня в пълната си програма.
А наблюдението "че как алъш-вериш без евреи!" може да послужи като тема някъде в академичните усилия на новоизлюпеният студент, със сигурност ще привлече вниманието на научните среди. Булгар, Булгар!!!
daskal1
Рейтинг: 3660 ВеселоДо коментар [#8] от "nikolaaay":
Най-вероятно е опит за шега без да се измъчва с каноните на една политическа коректност. Разбира се, можеше да бъде предадено по друг начин, с историята на евреите от Страсбург, но за това е необходимо нещо повече от турсистически брошури, а в случая човекът се придържа към лекия тон -хапване, пийване, гледки. Май имаме нужда и от такъв подход в тези напрегнати времена и събития.
daskal1
Рейтинг: 3660 ВеселоДо коментар [#4] от "bramasole":
В стила на обмен на шеги и информация, който възприехме с вас, първата поръчка за Гутенберговата преса (с дървен винт и дълга дървена ръчка за задвижване на винта на пресата) от 1455 г. е била за 200 библии на латински. Всяка от тези библии е била предплатена,, а за да се завърши поръчката е трябвало 3 години. За времето си е било рязко ускорение на процеса -ръчно са произвеждани не повече от 40 страници, докато с пресата са могли да достигнат 3600 страници на ден при стандартен текст.
Към тази хубава галерия мога да добавя само, че връзката с близкия Карлсруе допринася за икономиката на района - доста френски граждани работят в големите фирми там.
bramasole
Рейтинг: 3274 НеутралноДо коментар [#10] от "daskal1":
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт АйнщайнИсторията на печатарството ми е много интересна. Виждала съм екземпляри от Гутенберговата библия, отпечатани и върху хартия, и върху фина телешка кожа.
От останалите по-малко от 50 броя в наше време далеч не всички са в пълен обем. Последно такава библия е продадена на търг преди над 30 години.
А, ако съхранявате в сейфа си качествен екземпляр от коментираното издание, можете да се обогатите с минимум 40 млн евро. /това - за информация и тема за размисъл :)/.
daskal1
Рейтинг: 3660 НеутралноДо коментар [#11] от "bramasole":
Колкото и да мисля, няма опасност да се обогатя от продажба на такъв екземпляр.:-)
Споменавал съм във форума, че бях дълбоко впечателен от библиотекарите в Кримския (Таврически) универистет "Вернадски" когато посетих Крим за първи път през 2007 г. От 6 месеца не бяха получавали заплати, но имаха такъв екземпляр, заедно с други редки "илюминирани фолианти" и гордо ни ги показаха (бях със служителка на американското посолство в Киев).
Както университета, така и книгите от този тип са останали от емигриращата руска аристокрация в края на гражданската война за региона. Не ми беше ясн как съветите не са унищожили библията, но май не са разбрали за какво става въпрос, а и Вернадски им е бил нужен.
ПП
Интересно е как думата "преса" е останала като синоним за печатните, а днес и електронните издания на вестници и списания от "печатарска преса" (printing press).
Май Гутенберг е повличл за появата на четвъртата институция на властта (някой я формулират като "четвърти стълб на демокрацията", но там не се чувствам сигурен :-)).
За мастилото май още се спори какво освен зехтин е било в съставките, някои пишат и за вино...
pet fire
Рейтинг: 3078 НеутралноДо коментар [#4] от "bramasole":
++++++++++++++++++++++
BGman
Рейтинг: 3928 НеутралноНякой писа, че били любителски снимките но за мен са по добри от професионални... въпреки, че аз не мога да съм критерий...
ivangabrovo
Рейтинг: 321 НеутралноНе съм бил в Страсбург /скоро ще се поправя/. Преди 12 години имах колега - французин от Елзас с много добър немски /работехме за немски-говореща компания/. Впечатлен бях, че, според него, в Страсбург и околностите тихо и кротко успяват да не допускат настаняване на лица от африканските френски колонии без значение от цвета на кожата. Казваше това тихо и спокойно, с тънка усмивка. Надявам се да е бил прав и днес добрата традиция в района да се спазва.
PavelCZ
Рейтинг: 1455 НеутралноДо коментар [#15] от "ivangabrovo":
E PLVRIBVS VNVMЛично познавам професор по социология от мароканско потекло (и мюсулманин, представете си) в Страсбург. А и не е сам там. Има и поне една джамия.
Иначе, говорил съм с елзасчани - питал съм ги какви са, французи или немци. Отговоорът беше очарователен поо френски и откровен по немски - "Ние сме винаги откъм страната на победителя".
ivangabrovo
Рейтинг: 321 НеутралноДо коментар [#16] от "PavelCZ":
Както отбелязах - не съм бил в Страсбург; позовах се на казано преди 12 години от колега роден и израснал в Елзас. За 12 години много неща могат да се променят. До няколко месеца ще видя на място кое как е /снимките от галерията са отлична реклама на града/.
Инак - лично познавам мароканец - управляващ директор на известна германска индустриална компания, роден и израснал в Германия и категорично не желаещ да се определя като мюсюлманин, въпреки, че, както казва, спазва традициите на дедите си. Нито той, нито съпругата му /мароканка/ не посещават джамия. Дано в Страсбург да са болшинство такива като него; ценя на мнението Ви.
ivangabrovo
Рейтинг: 321 НеутралноДо коментар [#16] от "PavelCZ":
Ценя мнението Ви.
Съжалявам за глупавата грешка в края на поста ми.
bramasole
Рейтинг: 3274 НеутралноДо коментар [#12] от "daskal1":
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт АйнщайнВпечатляващи експонати сте разгледали в университета "Вернадски". Ако на някого му е интересно, да провери що е това "илюминирани фолианти"; аз зная. :)
Вино в състава на печатарското мастило ми изглежда да е някаква шега. Съществуват печатни технологии, при които мастилата са на спиртна основа, ама чак пък вино... :) Технологиите, при които печатните форми са метални, ползват мастила на маслена основа. Като база се използва и сега ленен фирнис; ленено, соево и др. видове масла. Добавят се дори и неголеми количества минерални масла, а при специфичните мастила - дори силиконово.
daskal1
Рейтинг: 3660 НеутралноДо коментар [#19] от "bramasole":
До коментар [#19] от "bramasole":
Това за виното го четох в музея на печатарството. Твърде възможно е да е бил някакъв дестилат близък до спирта.
И ето, накарахте ме да дойдем на една тема свързана с винните дестилати :-), но явно така работи моя асоциативен мозък :-)
Един нашенец в Париж се опитва да се интегрира в културата. Пита свой френски познат:
- Абе вие французите сте известни като галантни любовници. Как го правите?
- Ами поканваме дамата на концерт и вечеря. После я поканвам в апартамента си да чуем една нова плоча с джаз (винилът пак е на мода :-)). Отварям предватително изстудена бутилка шампанско и "неволно" капвам по ръката и няколко капки. Попивам с устни шампанското и при съвместно желание отиваме в спалнята.
- А бе ,братче, тоя номер с ракия става ли? - пита нашенецът
bramasole
Рейтинг: 3274 ВеселоДо коментар [#20] от "daskal1":
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт АйнщайнМадам Рабинович се появява на терасата, където Рабинович блажено пие кафе и в продължение на 15 минути му преразказва всички новини от телевизията:
- И накрая научавам, че в Африка има племена, където мъжете все още продават своите жени?! Ужас! Какво мислите, Исак?
- Отвратителни сребролюбци, това е моето мнение. Аз бих Ви подарил.
daskal1
Рейтинг: 3660 НеутралноДо коментар [#21] от "bramasole":
Учтиви одесити, говорят си на "Вие" дори в семейството при тези условия.
от мен:
Бар. На плота на бара блондинка си пие питието. До нея сяда млад мъж. Изведнъж, по телевизията показват човек който стои на ръба на висока сграда.
- Дали че скочи или не? - пита блондинката
- Ще скочи - отговаря съседът.
- Няма да скочи -казва тя.
- Ами ето 50 долара на плота като залог, ако сме сериозни.
Тя също слага 50 долара. Човекът скача.
- Вземете, спечелихте облога - казва блондинката
- Не мога да ви взема парите с чисто сърце, видях тази новина по новините в 5 следобед.
- И аз я видях тогава, но не мислех че той пак ще скочи - обяснява тя.
Е, след това разяснение той взема парите
bramasole
Рейтинг: 3274 ВеселоДве блондинки се карат:
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт Айнщайн– Патка!
– Тъпачка!
Кавалерът им се мъчи да успокои топката:
– Момичета, момичета, по-спокойно, всички знаят, че и двете сте прави!
bramasole
Рейтинг: 3274 ВеселоДо коментар [#22] от "daskal1":
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт АйнщайнКом. 23 е продължение на "разговорите" ни за блондинките. :)
daskal1
Рейтинг: 3660 ВеселоДо коментар [#24] от "bramasole":
Хайде един в полза на блондинките.
В самолета адвокат сяда до красива блондинка. ПОлетът е дълъг и той започва:
- Хайде да играем на въпроси и отговори.
- Не искам - отговаря блондикната
- Е, по пет долара ако някой не може да отговори на въпроса -казва той
- Не искам - твърдо отстоява позиция блондинката
- Добре, ако вие не можете да отговорите , ще платите пет, ако аз не мога - 500! - настоява той
- Е добре = съгласява се тя.
- Коя е столицата на Непал? - пита той. Тя без да отговори му дава 5 долара.
- Ваш ред - казва той
- Кое е това животно, което като се катери нагоре расте, а като слиза надолу намалява? - пита тя
Той мисли известно време и и плаща 500 долара, след което пита
- А кое е това животно?
Тя му дава 5 долара.
Petleshev
Рейтинг: 2709 НеутралноМного свежа галерия. Подсети ме за Колмар и как го обикаляхме по Коледа преди няколко години. На Страсбург не можахме да обърнем толкова внимание. Галерията в Колмар много ми допадна. В Колмар е и къщата на Бартолди, тоест скулпторът който е автор на статуята на Свободата. Абе... Много има за разказване. Елзас е интересно място. Пак бих отишъл ако имам възможност.
Бивш tww09306483.Благодаря за галерията!
slon
Рейтинг: 481 НеутралноДо коментар [#1] от "Костадин Иванов":
Иди, няма да сбъркаш.