Орхан Исмаилов и Местан отиват на избори за "демокрация без сараи"

Лютви Местан беше изхвърлен от ДПС и стана независим депутат с неколцина съмишленици.

© Юлия Лазарова

Лютви Местан беше изхвърлен от ДПС и стана независим депутат с неколцина съмишленици.



Водената от Лютви Местан партия ДОСТ и Националната партия "Свобода и достойнство" с лидер Орхан Исмаилов ще се явят на парламентарни избори като "Обединение ДОСТ", съобщи БНР.


Радиото цитира изказване на Местан в Пловдив, където ДОСТ провежда своя трети национален съвет. Той подчерта, че мисията на предстоящия вот на коалицията ще е: "истинска европейска демокрация, без сараи".

Според Местан е дошло време да се разбие феодалният монопол на ДПС, заложен в зората на българската демокрация, и поставайки си тази цел новото обединение не само има амбицията, но и увереността, че ще премине 4-процентната бариера:
"Нормализирането на политическия процес в страната, гарантирането на евроатлантическата ориентация на страната минава през решаването на проблема с политическото образувание, което отдавна заслужи метафората "Сарай". Това образувание след всеки избор прониква все по-дълбоко в социалната тъкан на демократичното общество в България. На това трябва да се постави точка", каза Местан.


Двете политически формации се създават в резултат на отцепване от Движението за права и свободи и досега поотделно се бореха за гласовете на българските турци. Основоположник на НПСД е бившият заместник на Ахмед Доган Касим Дал, напуснал движението през 2012 г. Местан беше свален от лидерския пост в края на 2015 г. И Местан, и Дал заеха обща позиция в подкрепа на турския президент Реджеп Ердоган при опита за преврат миналото лято. Вчера стана известно, че НПСД напуска Реформаторския блок, за да се коалира с ДОСТ.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK