
© Юлия Лазарова
Стефан Данаилов
Ветото, което наложи президентът Румен Радев на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2018 г., беше отхвърлено от парламента след разгорещен дебат. "За" отхвърлянето гласуваха 126 народни представители, против – 95. Председателят на парламента Цвета Караянчева не поиска да бъде показано гласуването по групи. Според Антон Кутев (БСП) ветото е отхвърлено с гласовете на "Воля", тъй като Веселин Марешки е зависим от ГЕРБ.
Ако ветото не беше отхвърлено Здравната каса трябва да финансира 32 нови лекарствени молекули за редки заболявания, което щяло да струва на държавата между 25 и 40 млн. лв. годишно според различните изказвания. В доклада към проекта за отхвърляне на ветото се твърди, че това касае около 1000 души и имало възможност, те да бъдат лекувани безплатно от производителите на лекарствата, като експеримент.
ДПС и БСП подкрепяха президентското вето. "Аз не съм от манипулаторите, аз съм от тези, които използваха иновативна терапия", каза от трибуната Хасан Адемов (ДПС). Може един от вас да е следващият, който ще ползва иновативно лекарство, обърна се той към депутатите. По думите му здравеопазването не е само фискални мери, а има и хуманитарни измерения.
Според Корнелия Нинова правителството се отказвало от част от българските граждани. Пари за нови лекарства има според нея.
Аз съм онкоболен и за това заявявам конфликт на интереси, каза Стефан Данаилов (БСП), който рядко се появява в парламента. "До сега ви гледах по телевизията и дойдох да ви предложа нещо", каза Данаилов. Явно тия химии, които са ми действали последните години, вече не действат и ще ми трябват нови, каза Данаилов. Той добави, че има пари за лечение, но много хора нямат. Той предложи на депутатите да се разходят из онкологиите, където има много млади хора, "които трябва да живеят, а не могат". Не ме интересуват тези милиони, те не са отишли на вятъра, добави Данаилов. "Скъпи приятели, дайте да сменим политиката и да постъпим най-човешки", призова той. Изказването му беше последвано от тишина и дълги ръкопляскания от страна на опозицията.
"Аз уважавам Стефан Данаилов, но бих казал, че в днешния дебат беше употребен. Няма човек който да няма близък или да е загубил близък заради рак. Баща ми почина от рак и не искам да се спекулира по тази тема", отговори му лидерът на ГЕРБ в парламента Цветан Цветанов. Той добави, че бюджет за здравеопазване е 480 млн. лв. повече и ще има повече пари за диагностициране и профилактика. И в днешния дебат можеше да излезе Вежди Рашидов и Данчето Фандъкова, каза Цветанов (двамата също имат онкологични заболявания). Той обясни, че от тези 32 молекули 8 се финансирали частично в 11 държави от ЕС под условие. Цветанов каза към Драгомир Стойнев (БСП), който му викаше нещо от мястото си в залата, че по време на управлението на ГЕРБ са спасени над 400 човешки живота по пътищата.
"Всякакъв съм бил, само употребен не съм бил. Употребен звучи като изнасилен", отговори Данаилов на Цветанов.
Вежди Рашидов взе думата. "Колеги, с болестите не е хубаво много да се заиграва", каза Рашидов. Той призова да се спрат течовете в здравеопазване и най-накрая сме имали министър, който може да го направи.
xmm
Рейтинг: 1054 РазстроеноНямам думи.
Но това беше своеобразен тест за морала на депутатите.....
hamiltonf
Рейтинг: 4069 НеутралноПрестъпно! За 25 млн.!?
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Grizacha ot Razgrad
Рейтинг: 583 РазстроеноТака значи ако депутатите ги засяга някакъв проблем работят иначе не става нищо.
hodounski
Рейтинг: 2896 НеутралноНа всичките им пожелавам в скоро време да имат нужда от „нови молекули“
Велков
Рейтинг: 1355 НеутралноОня отгоре гледа.
stedim
Рейтинг: 2009 НеутралноМного просташко.
stenli1
Рейтинг: 995 ЛюбопитноАко управляващата МАФИЯА остане на власт, този ДЪЛБОКО СПЯЩ народ се ЛИШАВА от БЪДЕЩЕ
дерибеев
Рейтинг: 2934 Неутралнопо същия начин беше унищожен и ЦФЛД - има лечение в БГ
всеки коментар може и ще бъде използван срещу вас4ort
Рейтинг: 1181 Неутрално[quote#6:"stedim"][/quote]
80% Сър!
yanne
Рейтинг: 975 НеутралноДо коментар [#4] от "hodounski":
Типичен умен,колкот и касив!
stenli1
Рейтинг: 995 ЛюбопитноСамо покрай КРАЖБИТЕ на Групировката ГЕРБ покрай НДК, ДЕСЕТКИ МИЛИОНИ ПОТЪНАХА в нечии ДЖОБОВЕ
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
psihodesen
Рейтинг: 230 НеутралноНегодници!!!!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Tru Soulja
Рейтинг: 709 ГневноПак ли ще се уповаваме на Господ?Трябва да сме по улиците!!!
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го вземат****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
chichka
Рейтинг: 2035 НеутралноБраво, "новите молекули" не са нищо друго освен дебели пачки да мародери в бели престилки!
Русия- проказата на планетата Земя.Българите сме с най-много прокурори и съдии на глава от населението, с най-много скенери и киберножове на глава от населението, с най-много разходи за онколекарства на глава от населението.....
niakoi_si
Рейтинг: 636 Неутрално"Той обясни, че от тези 32 молекули 8 се финансирали частично в 11 държави от ЕС под условие. "
Ако това е факт, дебата е излишен. След като в целия ЕС не си позволяват да финансират тези молекули - явно няма доказателства, че те работят.
niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#4] от "hodounski":
Пожеланието ти носи достатъчно вина за да слезнеш на нивото на тези които проклинаш.
tribiri
Рейтинг: 897 НеутралноЦветанът не спекулирал с баща си! А с тъщата как стоят нещата?
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Дундурук
Рейтинг: 374 НеутралноЕС, който дори на герберухите е пътеводната светлина, го каза преди няколко дни:
"Българската здравна система не е ефективна в намаляването на предотвратимата смъртност, например от сърдечно-съдови заболявания, и спрямо нарастваща смъртност от рак, диабет и незаразни болести. България има най-високата смъртност от мозъчно-съдови заболявания, като инсулт, в Европейския съюз и отчита много малък брой на преживелите ракови заболявания.“
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО В БЪЛГАРИЯ Е ГЕНОЦИД
mara71
Рейтинг: 734 ЛюбопитноТуморът Цвък вече е пуснал разсейки в много депутатски кратуни.
aboto
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#11] от "stenli1":
Нещо много ти хареса думата "групировка" , само дето не я ползваш правилно - групировка предполага , група от нещо - да речем партии .
Та наистина , има такива - веднага ми идва на ум една (от 5 елемента) .
Сещаш ли се за коя групировка става дума .
Група от групички , това е групировка !
Дундурук
Рейтинг: 374 НеутралноДо коментар [#4] от "hodounski":
До коментар [#6] от "stedim":
Просташко ли? Чуй моето пожелание! Твърде е лесно те да имат нужда от новите молекули. ПОЖЕЛАВАМ им децата и близките им да имат нужда от новите молекули! Както хиляди в момента имат, а тея не спират да крадат и раздават държавата. Както България намяла с 3 милиона за 30 години - 1 милион умрели от лошо качество, 1 милион неродени заради лошо качество, 1 милион избягали към нормалния живот.
Дундурук
Рейтинг: 374 НеутралноСигурен ли си? ЕС преди няколко дни:
“Българската здравна система не е ефективна в намаляването на предотвратимата смъртност ... и отчита много малък брой на преживелите ракови заболявания.“
ЯВНО ХОРАТА В БЕЛИЯ СВЯТ ПОВЕЧКО ПРЕЖИВЯВАТ НЯКАКСИ
stenli1
Рейтинг: 995 ЛюбопитноДо коментар [#24] от "Дундурук":
Избягалите са доста повече от 1 милиона.
В момента в България населениет ое ПОД 5 милиона и бягат основно млади.
Т.е тук остават хора на възраст
Strygalldwir
Рейтинг: 699 НеутралноА споменаха ли дали някой от тях изобщо се лекува в България?
Всичко което ми трябваше да знам за християнството го научих от тези които взривяват гинекологични клиники.КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5488 ГневноНе виждам защо ме трият като казвам истината , че това гласуване е заслуга на ГЕРБ !!!
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!tribiri
Рейтинг: 897 НеутралноОтговорът на Стефан Данаилов е бил:
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!"Другарю Цветанов, мислех, че имате по-високо мнение за мен“. „Никой не ме е викал тук, аз съм болен човек. Каквото и да говорите и да го крещите, няма да стане по този начин. Малкият жест, който очаквах, че ще се случи от вашата ПГ, явно няма да се състои, за което искрено съжалявам“.
aboto
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#3] от "mentra65":
С2Н5ОН - На теб тази е достатъчна !!!
ikar_01
Рейтинг: 902 НеутралноДо коментар [#21] от "Дундурук":
В продължение на три години 1-2 пъти в месеца ходех с баща ми в онкодиспансера, нагледах се на какви ли не хора и съдби. И много млади хора, и възрастни. Смятам, че всички наши т.н."законотворци" трябва да ходят през месец в подобни болнични заведения и после да говорят за "хора с остатъчен живот", както се беше изказала една министърка, която всъщност била специалист по пътищата, въпреки че я слагат на какви ли не места, няма дори да я спомена, защото ме е гнус от подобни хора, вярвам, че форумът се досеща.
papуre
Рейтинг: 1059 НеутралноВетото, което наложи президентът Румен Радев на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2018 г., беше отхвърлено от парламента след разгорещен дебат. "За" отхвърлянето гласуваха 126 народни представители, против – 95. Председателят на парламента Цвета Караянчева не поиска да бъде показано гласуването по групи."
Сега сигурно вече и тези от осемдесетте % ще разберат /дано / защо г шефската им кохорта искат да назначават шефа на новосвормирания орган за борба с корупцията по високите етажи . очевадно е , и ако пак не го разберат , значи са минали в по- високия стадии на развитие . С перспектива да достигнат до идиотизма - последния стадии . А хасковската ханъма направи и новата крачка към оставката и не е далеч денят , когато ще моследва Главинаров .
tribiri
Рейтинг: 897 НеутралноБългария в статистиката на ЦРУ:
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Трето място по смъртност и 212 то място по раждаемост!
Birth rate:
8.7 births/1,000 population (2017 est.)
country comparison to the world: 212
Death rate:
14.5 deaths/1,000 population (2017 est.)
country comparison to the world: 3
Ето подредбата по смъртност
RANK COUNTRY (DEATHS/1,000 POPULATION) DATE OF INFORMATION
1 LESOTHO 15.00 2017 EST.
2 LITHUANIA 14.60 2017 EST.
3 BULGARIA 14.50 2017 EST.
4 LATVIA 14.50 2017 EST.
5 UKRAINE 14.40 2017 EST.
6 GUINEA-BISSAU 13.90 2017 EST.
7 CHAD 13.80
shiriru
Рейтинг: 431 НеутралноВъпросът не е в парите, въпросът е нравствен и на ценности. 40млн. за една държава са пари за семки. Така и не разбрах мнението на Лекарския съюз, браншовата организация на онколозите и Министъра на здравеопазването, които са компетентни по въпроса.
Свинчуга
Рейтинг: 1489 НеутралноДа ама на кого му пука. И ти си типичен тъп и грозен и отново - какво значение има това? Обичам да грухтя и плюскам.
tribiri
Рейтинг: 897 НеутралноАз не разбрах патицата по пекински, как така не е разрешила да се покажат резултатите по групи!? Това не се ли вписва задължително в протокола?
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!diegos
Рейтинг: 775 НеутралноВчера Министерски съвет раздаде 700 милиона!!!
* * *
Само за час бюджетът олекна с над 700 млн. лв.
Кабинетът раздаде извънредно пари за пътища, самолети, училищни програми
* * *
Но спестиха 25 милиона от умиращи... евала ТИКВИ!
danubian.whale
Рейтинг: 905 НеутралноТези "дебати" само показаха, че най-тежко онкоболен в случая е България.
diegos
Рейтинг: 775 НеутралноОт вчера:
Кабинетът разреши вчера на регионалното министерство да вдигне тавана на разходите си с 514 млн. лева. На медиите бе мъгляво обяснено, че това се прави заради поети ангажименти за изграждане на важни пътни проекти, които трябвало да стартират в началото на 2018 г.
Отделно правителството одобри допълнителни близо 40 млн. лева за държавни ведомства и общини. МС например ще получи 23.188 млн. лв., за да плати на "Майкрософт" за поддръжката на софтуера, с който работи държавната администрация.
Други 12.1 млн. лв. се предоставят като трансфер по бюджета на съдебната власт за покриване на неизпълнението на приходната му част. Със средствата ще се обезпечи покриването на вече одобрените разходи по бюджета на съдебната власт, без да се уточнява какви.
Неизвестен извършител
Рейтинг: 259 Неутрално"Скъпи приятели, дайте да сменим политиката и да постъпим най-човешки", призова той. Изказването му беше последвано от тишина... "
Това си струва да се види...
Неизвестен извършител
Рейтинг: 259 НеутралноАбе сега като се замислих... Това означава ли, че ако например през февруари-март догодина науката вземе че открие хапче против рак, диабет, церебрална парализа... болните хора на територията няма да имат шанс, поне докато търтеите се съберат да гласуват обратното?
papуre
Рейтинг: 1059 НеутралноАко ветото не беше отхвърлено Здравната каса трябва да финансира 32 нови лекарствени молекули за редки заболявания, което щяло да струва на държавата между 25 и 40 млн. лв. годишно според различните изказвания. "
И това става в деня , преди който в цяла България ,търчещи се като червеи управляващи местната власт гербери обясняваха на вече вбесени от дебелоочието им протестиращи граждани , че цената на загиналите по градските кръстовища граждани , няма цена . Но Явно , според шефовете им живота на онкоболните ИМА цена , и тези кошто шскот до живеят , трябва да си я заплатят , или да се помолят на производителите на нови лекарства да се смилят над тях и да ги използват за опитни зайчета . Пък къквото сабя покаже . Алооо , дебилите , четете Конституцията , бе функционално непригодници .
cristo_n
Рейтинг: 479 ГневноЗначи, отзад напред.
Първо - Стефан Данаилов наистина май е бил всичко, включително и употребен! Само изнасилен може би не е бил (предполагам), щото той доброволно си се пускаше...
Второ - ако коментиращите прочетат статията, ще видят, че не става въпрос за НОВИ молекули, а за ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ МОЛЕКУЛИ! Ако прочетете ще разберете, че от тези 32 съединения, една 8 се прилагат в ЕС и то частично!!! Факт е че за тях още няма схеми за прилагането им! А това не са аспиринчета...
И ТРЕТО - явно не знаете, но фармацевтичните компании не могат да използват единствено опитни зайчета, мишки и прасета за проби на новите лекарства. И В един момент им се налага да започнат да правят опити и върху хора и затова отчаяно търсят нови и нови заблудени държави където да им бъде позволено да провеждат опитите си върху хора. И няма никакво значение, дали твърдят, че лекарствата вече са тествани и всичко около тях е известно - хиляди са примерите, при които чак след НЯКОЛКО ГОДИНИ са разбира за страничните ефекти, затова тези компании никога няма да започнат масова употреба на новите си молекули в държави, където съдебната система може да им наложи огромни санкции, ако се появят проблеми с тях, НИКОГА! И тези, които им посредничат за да разширят базата си за тестване на новите лекарства, прибират много големи пари - МНОГО ГОЛЕМИ! Не, не казвам че Нинова и хората около нея са прибрали някакви пари, те просто използват случая за реклама. В случая посредниците са различните частни клиники в България, които охотно биха прибрали както парите от Здравната каса за лечение с тези нови молекули, така и ДЕСЕТКИТЕ МИЛИОНИ, които фармацевтичните компании плащат за тези тези допълнителни тестове, преди да пуснат по-масово лекарствата си!
Гледахте ли становища по телевизията на доктори, че за всички тези нови молекули още нямало схеми и методология за прилагането им? Ето, точно за това говоря - клиниките изпитват върху хора, водят записки и ги предават на производителя, който после прави официалната схема за прилагането им!
Точка по темата от мен!
(п.п. който си знае, си знае, пък троловете да се упражняват колкото си щат.)
Stewie
Рейтинг: 864 Любопитно126 дебила ,с престъпни наклонности
papуre
Рейтинг: 1059 НеутралноБаща ми почина от рак и не искам да се спекулира по тази тема", отговори му лидерът на ГЕРБ в парламента Цветан Цветанов. Той добави, че бюджет за здравеопазване е 480 млн. лв. повече и по-добре да има повече пари за диагностициране и профилактите.
Не повдигай костите на баща си , недовеснико . Ако беше болен , но жив , НИКОГА нямаше да гласуваш по начина , по който сега си гласувал / Дали пък ... / А колкото до профилактирането и диспансеризацията - това в никакъв случай не означава АДЕКВАТНО лекуване . А целта и желанието на ВСИЧКИ болни , е да бъдат ЛЕКУВАНИ .
danubian.whale
Рейтинг: 905 НеутралноДо коментар [#42] от "papyre":
Остави това, ами и вчера решиха да дадем 4 милиона БЪЛГАРСКИ ПАРИ за подпомагане на училища, детски градини, институции и малък бизнес в АЛБАНИЯ И БОСНА.
niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#33] от "tribiri":
Ти минаваш за грамотен човек, айде обясни ми как статистиката за смъртност кореспондира с новите молекули?
Статистика се оправя с качество на живот. Ако тия 40 млн. за нови молекули се налеят в превенция и ранна диагностика, фармацията ще загуби бая...
ralita68
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#7] от "stenli1":
А бъдещето е във фармомафията?
Stewie
Рейтинг: 864 Неутралнокакъв трябва да си ,за да отнемеш пари от най онеправданите и най страдащите ,освен садистичен психопат ? ОСТАВКА !
niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#43] от "cristo_n":
Това което пишете е факт. Но пък за много от тези хора, въпросните молекули са последен шанс. Тяхната гледна точка също е доста солидна.
niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#41] от "Неизвестен извършител":
Ако науката открие такова хапче, ще минат бая години преди то да влезне официално в употреба навсякъде по белия свят.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
v_l
Рейтинг: 374 НеутралноЧак пък ... народа както винаги предпочита да се спасява поединично, а не да избере ЗАЕДНО някакви хора, които да го спасяват общо.
Това важи за всички дертове и въпроси.
papуre
Рейтинг: 1059 НеутралноИ в днешния дебат можеше да излезе Вежди Рашидов и Данчето Фандъкова, каза Цветанов (двамата също имат онкологични заболявания).
Ми да излезе Веждичката . Хиляди са онкоболните , за които никой не знае , но за него цяла България , па и в чужбина всицко се знае . Знае се , че дори болестта му е дала импулс да направи цяла поредица от рисунки , което пък довело и до организиране на изложба от тоя му период . Стоик , бе , стоик... Но дали някои от патриотарите и патериците марешки , /герберите са ясни / са чули примерно Нана в спора й с кардиолога Начев ? Едва ли , но и да са чули , едва ли са разбрали на каква лодка се возят .
П П Съжалявам , че "употребих " Рашидов , , но както се вика , и сам си го търси . Отново потърси трибунката .
shileto
Рейтинг: 1054 НеутралноДо коментар [#4] от "hodounski":
Засрами се от това което пожелаваш или костомола срам нямате
papуre
Рейтинг: 1059 НеутралноЦветанов каза към Драгомир Стойнев (БСП), който му викаше нещо от мястото си в залата, че по време на управлението на ГЕРБ са спасени над 400 човешки живота по пътищата."
Пътища , които , кои знае защо народа започна да нарича ГРОБИЩНИ АЛЕИ.
Неизвестен извършител
Рейтинг: 259 НеутралноДо коментар [#43] от "cristo_n":
Умнико, като ни навираш статията в очите, и ни просветляваш по темата за дългия път на новите лекарствени средства, ей това пасажче дали ти е направило впечатление:
"В доклада към проекта за отхвърляне на ветото се твърди, че това касае около 1000 души и имало възможност, те да бъдат лекувани безплатно от производителите на лекарствата, като експеримент."
Десен екстремист
Рейтинг: 1013 НеутралноРакът е нелечим засега. Но една от тия молекули може да се окаже чудодейното лекарство. Да откажеш лечение или последна надежда на смъртно болен е убийство
"Много съм във час! Осем години праим бюджети."- ББ ;)tribiri
Рейтинг: 897 НеутралноДо коментар [#47] от "niakoi_si":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Аз предлагам да ги налеят в ДДТ и напалм и да обеззаразят напълно територията! Така само ни мъчат!
victor_victim
Рейтинг: 351 НеутралноДо коментар [#43] от "cristo_n":
Не се опитвай да обясняваш, нивото е като за 80%. Жалко!
chichka
Рейтинг: 2035 НеутралноДо коментар [#43] от "cristo_n":
Русия- проказата на планетата Земя.+++++++
Относно мнението ми за българските търговци с медицински дипломи. Пенсионер съм е в кръга на моите познати освен за риба, коли, жени си говорим доста за болести. 10-тина сме със сърдечни проблеми, общо има поставени над 30 стента и 8 оперирани с по 2-5 байпаса. От тези 8 човека само един и по-добре след операцията, 3-ма починаха а другите са без промяна или по-зле! За всяко оплакване в областа на сърцето се преминава към стентове или байпаси, дори при сърдечна невралгия, мъждене или тахикардия..... за пари! Гледайки какво се случва с познатите ми вече три пъти отказвам стент и два пъти да ме режат за байпас! Добре че налучках коректна докторка да ми отвори очите... вече можеше да съм в статистиката.
vista2
Рейтинг: 282 НеутралноЕксперименталните молекули са в начален етап на тестване върху хора. моя ъсседка, която можеше да си позволи финансово изплозването им си отиде от този свят по-рано (мир на праха и), отколкото ако беше послушала нашите лекари. Друга, поради липса на средства, се подложи на експеримент, сега не излиза от апартамента си - толкова се съсухри и скапа. Затова, преди да подкрепяте рекламиращата се БСП, прочетет повече и помислете.
attitude
Рейтинг: 598 НеутралноКоледни пожелания на всички депутати отхвърлили ветото, да дадат спечелените пари за лекарства. ЦвЦв да продаде и последния апартрамент за "нови молекули". Пък дано разберат какво са направили.
Гласувалите за Герб да не мислят,че господ ги пази като са подкрепили мутрите и заели топли местенца? Няма да пропуснете , даже може да ни изпреварите.
papуre
Рейтинг: 1059 НеутралноДо коментар [#1] от "xmm":Нямам думи.
Но това беше своеобразен тест за морала на депутатите.....
Какъв морал , какви пет лева . В Конституцията , в мл 52 , където се третира задължението на държавата по отношение на здравеопазването на гражданите , думата МОРАЛ не съществува . Съществуват ЗАДЪЛЖЕНИЯ и отговорности . не трябва морал , а четене . За да са ФУНКЦИОНАЛНО пригодни тези , които призоваваш към морал . Децата са функционално неграмотни , но тези са И функционално НЕПРИГОДНИ .
papуre
Рейтинг: 1059 НеутралноДо коментар [#58] от "Шапчица":Ракът е нелечим засега. Но една от тия молекули може да се окаже чудодейното лекарство.
Което по същество означава , че в някои случаи ракът е ЛЕЧИМ . Такива случаи , макар че не са много , има доста . Което от двоя страна навежда на мисълта , че е възможно доста да се увеличат , ако се увеличат и "чедодейните " лекарства . Което може да става и случайно , но става . Както се вижда от практиката . А и самите лекари и специалисти казват - рака в много случаи е ЛЕЧИМ У ако се установи своевременно . Това не го разбира част от ония 80 %. Частта , която гласува с Против по случая .
stenli1
Рейтинг: 995 НеутралноКое, на Цветанов и на пратенити му тролове ли?
dasvidaniya
Рейтинг: 217 НеутралноДо коментар [#27] от "Grimalkin":
Руски трол. https://мвд.рф/Има излекувани в БГ, но повечето придобиват правото на 10-15 години живот и отново си умират в адски мъки.
Роси
Рейтинг: 7750 НеутралноВчера , само на едно заседание, МС раздаде 700 млн. Нямат срам мутрите, ако наистина става въпрос за 30 милиона. Три пъти по толкова ще харижат на руснаците за скапаните мигове.
dasvidaniya
Рейтинг: 217 ВеселоПо-спокойно, сенчица, това те прави истински. Руски трол. https://мвд.рф/
hodounski
Рейтинг: 2896 НеутралноДо коментар [#6] от "stedim":
А да лишиш хората от надежда не е просташко? Тези лекарства се прилагат там където друго не помага.
hodounski
Рейтинг: 2896 НеутралноДо коментар [#10] от "yanne":
Не говорим за ум ,а за отговорност и съчувствие. В Герб ги няма.
hodounski
Рейтинг: 2896 НеутралноДо коментар [#55] от "Гаргамел":
Нали законите важат за всички ? За тях същото като за нас.
dasvidaniya
Рейтинг: 217 ЛюбопитноДо коментар [#72] от "hodounski":
Руски трол. https://мвд.рф/Законът е рамка, ти имаш ли същите правомощия като тях?
lacrima
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#43] от "cristo_n":
Точка втора и трета са ви абсолютно неверни - явно не разбирате от фармация.
Става въпрос именно за нови молекули. Дори след като са одобрени за употреба продължават изпитванията за безопасност. Именно такива изпитвания (“експерименти”) се има предвид.
ВТОРО - на фармацевтичните компании не просто им се налага да ползват за изпитвания хора. Те ЗАДЪЛЖИТЕЛНО провеждат дългогодишни изпитвания с хора. Този процес е строго регламентиран. В България, от ЗЛПХМ.
Информирайте се преди да шокирате населението с привидно компетентно мнение.
wanderer
Рейтинг: 2218 НеутралноДо коментар [#43] от "cristo_n":
"Значи, отзад напред."
Значи, опред назад:
Първо, в политиката всеки политик се "употребява".
Второ, не са "експериментални молекули", а вече лекарствени средства, пуснати на пазара от преди минимум две години в САЩ. Ако бяха "експериментални молекули", нямаше да се знаят, защото за "новите молекули" при клинчните изследвания се ползват фирмени кодове с цел да се гарантира регистрацията на търговска марка (по-силни монополни права). Тук са изброени предполагаемите "молекули"
https://clinica.bg/3734-Ново-искане-за-вето-върху-мораториума-за-лекарства
Например, вземаш "Trametinib" и виждаш тук
https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cder/ob/results_product.cfm?Appl_Type=N&Appl_No=204114
че е на пазара от 29 май 2013 г. в САЩ и от 30 юни 2014 г. в Европа.
А тук
https://www.goodrx.com/trametinib
как се движи цената му.
Трето, фармацевтичните компании изобщо не търсят, а компаниите, които провеждат клиничните изследвания не "търсят отчаяно нови и нови заблудени държави", защото изследванията се правят в повече от пет държави, а болни и доброволци от тях има достатъчно. Това, което търсят отчаяно, е работеща здравна (и държавна) система. Това е причината 60% от клиничните изследвания да се провеждат все още в САЩ. Ако имаше такава в България, отма щяха да дойдат тук за да спестят разходи поради по-ниските възнаграждения (не че не правят опити, но повече е "аутсорсинг" отколкото дългосрочни договори с болници).
До коментар [#43] от "cristo_n":
"Точка по темата от мен!"
Ти може и да си "точка", но дано "точковата" правна глупост на гербаджиите да отвори истинския дебат за здравеопазването - дали е "свободна търговия" (с цел максималната печалба), както ни увещават НПО-шките или е "национална сигурност" (с цел опазването живота на гражданите), заради което се събират данъците (неплащането на осигуровки е криминализирано, сиреч е престъпление против държавата и гражданите).
lacrima
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#62] от "vista2":
Стотици години наука не мож сравни с компетентното мнение на съседката. ЕЖК (Една жена каза) е известен феномен в здравеопазването.
wanderer
Рейтинг: 2218 ВеселоДо коментар [#74] от "lacrima":
"Дори след като са одобрени за употреба продължават изпитванията за безопасност. Именно такива изпитвания (“експерименти”) се има предвид. "
След като "новата молекула" е одобрена за лекарство, няма нови "изпитвания" по отношение на това, за което е одобрена. Без да е "обезопасена" "молекулата" няма да бъде пусната на пазара. Но, след като е пусната на пазара, се провеждат наблюдения - събира се информация - как са лекувани пациентите, какви оплаквания имат с цел да се оптимизира лечението и да се провери дали има нови странични въздействия, ненаблюдавани при клиничните изследвания.
И точно такива "изпитвания"( сиреч наблюдения) са само спекулация за България - просто пазарът е твърде малък и, по-лошото, слабо организиран.
"Те ЗАДЪЛЖИТЕЛНО провеждат дългогодишни изпитвания с хора."
Доброволно е, всичко е доброволно. След като компанията има доказателства за лекарствен ефект върху опитни животни, доброволна кандидатствува за разрешение за провеждане на клинични изследвания. После доброволно набира доброволци, и болни и здрави. Доброволно ги застрахова, минимум за пет години. И ако здравето на някой от доброволците се влоши, чак тогава "задължително" го лекува.
wanderer
Рейтинг: 2218 ВеселоВъв форума си говорим за какво ли не. Но когато става дума за парламента, трябва да иде реч за "правна логика" - след като в Закона за лекарствените средства и аптеките е делегирано правомощие на Агенцията по лекарства да указва кое е лекарство и кое не, а в Закона за здравето е делегирано правомощия на МЗ (Комисия по позитивна листа, Лекарски съюз) и на НЗОК (да плаща за "важните" лекарства), парламентът е "последна дупка на кавала" (няма никаква компетенция) да определя кои лекарства са лекарства и следва да бъдат използвани и как.
Иначе, всички разбираме, че липсата на икономическа логика при "белите мантии" и некадърността на правителството (за адекватни реформи в здравеопазването) се прекрива с решения на парламента, изстреляни от "тежката артилерия" на некъдърниците.
Това не пречи на спекулантите да опитат да спечелят от "отговорност и съчуствие". При социализЪма това беше основна манипулация за "Дайте, всички да дадете" за (нашето) благоденствие.
В живота всеки си носи кръста (в зависимост от вярата си). Тук въпросът е: Ако един милиард лева са малко за лекарства, какви са механизмите са осигураване на необходимите лекарства? Контрол върху разходите, увеличаване на приходите, "споделяне на отговорността за лечението (частично риумбирсиране), увеличаване на осигуровките, премахване на превилегии (25 години плащане на осигуровки, 30 години само цоцане на здравни услуги), промяна на данъци (ДДСто е 20% и за лекарствата).
Аз се изумявам, че никой не търси решение на проблема, и то от умни форумци. Само ръсене на клетви и заклинания ... като глупаците в парламента.
wanderer
Рейтинг: 2218 ВеселоДо коментар [#65] от "papyre":
"Което по същество означава , че в някои случаи ракът е ЛЕЧИМ . Такива случаи , макар че не са много , има доста ."
Което по същество означава, че зависи от Кой поставя диогнозата. Има доста случаи, където мастно образование е взето за карцином, и тогава пациентът е 100% излекуван с "доживотна гаранция" (без ремисия следващата година).
cristo_n
Рейтинг: 479 РазстроеноИ в момента има много иновативни лечения - много далеч сме от положението при социализма, когато се разчиташе само на националната фармация и тук-таме нещо от ГДР-то... Мой познат наскоро мина успешно едно много иновативно и скъпо лечение на левкемия изцяло за сметка на здравната каса (въпреки че моят познат, като самоосигуряващо се лица, от много години внася здрави осигуровки едва върху минималния осигурителен доход...) и засега е ОК. С подобна диагноза преди 10-15-20 години ще вече да ни гледа от ония свят.
Тъй че, нека да не пикаеме срещу вятъра - това не са утвърдени медикаменти, а все още доказали се. При лечението на тежките форми на рак, обикновено има време само за един опит и няма време за експерименти! По добре да си довършат експериментите в Африка (където си правят и първоначалните експерименти с хора), пък след 5 години като се докажат тези молекули, може да сте сигурни, че вече ще бъдат приети!
cristo_n
Рейтинг: 479 Разстроеноcristo_n
Рейтинг: 479 РазстроеноТова, което аз казвам е, че не е редно хем да се правят експерименти с българи (да си ги правят в Африка и Индия), хем здравната ни каса да плаща 30-40 млн. лв. за това!!! ЯСНО?!
wanderer
Рейтинг: 2218 ВеселоДо коментар [#81] от "cristo_n":
"И тогава за какво са им милионите от здравната каса, като са можели да лекуват безплатно, а? "
Всъщност фармацевтичните компании (на въпросните лекарства) не се опряли до "милионите на нашата здравна каса", защото идват чак на петата, шестта година, когато се изкарали милиарди (и то в долари) на друго място.
Виж, не така стои въпросът за търговците на техните лекартва у нас. Една търговска надценка от 25% ще "хвани пътя" на контрабандистите, приели закона за финансовото ограничение на НЗОК - ограничени прадажби, следва ниска цена, от там гарантирана печалба при контрабанда.
neut
Рейтинг: 5335 НеутралноИнатът на герберастията няма край
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restСвинчуга
Рейтинг: 1489 Неутрално[quote#82:"cristo_n"][/quote]
Обичам да грухтя и плюскам.Ти си завършен идиот (няма две мнения по въпроса, все пак си герберче). Няма как да одобрят лекарство някога в България с клинични тестове провеждани в Пакистан и Индия. Регулациите са съвсем различни. А сега ходи за нови грандиозни идеи при шефа.