
© Цветелина Белутова, Капитал
След скандала с италианския боклук в следващите седмици парламентът ще работи върху мерки, с които да се повиши контрола над вноса на отпадъци. Във вторник в Народното събрание ще се проведе заседание на ресорната комисия, на която в присъствието на неправителствени организации ще бъдат обсъдени политиките на изпълнителната власт при управлението на отпадъците.
Първоначално по разпореждане на премиера Бойко Борисов се проучваше възможността за временен мораториум на вноса на отпадъци, но такова решение вече не се обсъжда, тъй като е в противоречие с европейското законодателство. Управляващите предлагат две решения, с които да се затегне контролът над вноса и изгарянето на отпадъците.
Регистър или банкова гаранция
Според председателя на ресорната комисия в парламента Ивелина Василева от ГЕРБ трябва да стане публичен регистърът на вносителите и износителите на отпадъци, който Министерството на околната среда и водите трябва да води. Целта е не само компетентните органи, но и обществеността да може да проследява пътя на отпадъците.
Депутатът от БСП Явор Божанков обаче смята, че за да живеят в чиста и здравословна околна среда хората, контролът трябва да се затегне и да спрат да оперират мнимите фирми. Заради това социалистите предлагат задължителна банкова гаранция от 15 хил. лв., която да плащат всички фирми, които се занимават с отпадъци. В момента такива има само тези, които се занимават с черни и цветни метали. Сред предложенията е и постоянно видеонаблюдение на площадките.
След дискусия лидерът на гражданската платформа "Изправи се.БГ" Мая Манолова обобщи законови промени, според които да има изискване отпадъците да се съхраняват само на площадките, където се третират, както и да бъдат намалени сроковете за съхранение.
Горенето на отпадъци - по-трудно
Друга мярка, която управляващите предлагат, касае по-голям контрол над изгарянето на отпадъци. Предложението е оценката за въздействието над околната среда, която се прави при инвестиционни намерения за горене на боклук, да стане задължителна за всички. В момента такава се изисква изгаряне на отпадъци над 100 тона.
Депутати от "Атака" предлагат парламентът да въведе временен мораториум за внос и горене на отпадъци. Според тях на този етап не е безспорно доказано въздействието от добиването на електричество чрез изгаряне на смет върху здравето на населението и опазването на околната среда.
Маршалов
Рейтинг: 597 НеутралноЗабрана за внос. Друг начин няма. Има ли вратички, покрай, или вместо "разрешеното", винаги ще ни пробутват опасни отпадъци.
мурзилкаkvasimodo
Рейтинг: 1786 НеутралноКакъвто и да е контролът вратички ще се намерят. По скоро трябва да се следят изкъсо чиновниците от средният ешалон. Там разните играчи пробиват най-лесно!
"Което беше порок стана обичай" - Сенекаhamiltonf
Рейтинг: 4459 НеутралноШведите пари и пари правят от боклуци, внасят хиляди и хиляди тонове. Важното само е, да не е химично замърсен.
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.simChо
Рейтинг: 2683 НеутралноДа бе да ..
До сега по програми на ЕС са дадени ок. 700 милиона в София- за "Топлофикация" 300 милиона в Бели Извор , май пак толкова в "Девня", "Златна Панега" и т.н.
Милиард, или два..
За да се замести природният газ и други разни изкопаеми горива и да се намали въглеродния отпечатък!
И кво ще стане, ако циментовите заводи не са вече на РДФ?
Ще минат обратно на газ?
Ти ще платиш за новите инсталации??
А въглеродните квоти, ако се върнат на природен газ - ти ли ще ги плащаш?
А ако циментовите заводи утре спрат - те са западни фирми - ти ли ще им платиш загубите, дето са за всеки час без работа ..?
Така че - акълът ви ви лъже с този природен газ - че те повечето проекти за РДФ са по европейските програми, като вземахте парите , милиардите за намаляване на изкопаемите горива и се радвахте, а?
https://www.dnevnik.bg/zelen/2019/05/09/3536574_bulgariia_e_sred_liderite_v_es_po_spad_na_vuglerodnite/
bat_plamen
Рейтинг: 4561 НеутралноНе вярвам да има сериозен контрол !Ще има такъв на документи у нас, но еко-далаверата ще си върви с пълна сила за наше съжаление!
bat_plamen
Рейтинг: 4561 НеутралноДо коментар [#2] от "haq30626233":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Много трудно ще се осъществи този контрол при толкова корумпирана администрация у нас
Molossian
Рейтинг: 1658 Неутрално"Регистър или банкова гаранция".
Panta rhei....И двете.
Гаранцията във висок размер.
Регистъра - публичен и с възможност за непрекъснато наблюдение на показателите.
Няма друг начин.
simChо
Рейтинг: 2683 НеутралноВ какъв смисъл "контрол"???
Какво точно ще му се контролира на РДФ?
RDF , Refuse Derived Fuel (нарича се още: solid recovered fuel, specified recovered fuel (SRF)) е гориво, произведено от различни видове отпадъци, като „твърди битови отпадъци“ (MSW), промишлени сухи отпадъци и отпадъци от различни търговски обекти). Представлява раздробената фракция на отпадъка.
neut
Рейтинг: 5380 Неутрално"парламентът ще работи върху мерки, с които да се повиши контрола над вноса на отпадъци"
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restРазумна мярка би била временно да се забрани вноса на отпадъци
simChо
Рейтинг: 2683 НеутралноИ която "временна забрана" би била, докато циментовите заводи имат на склад РДФ за пещите..
Ако им свърши горивото - спират .. и имат загуби , и съдят България и естествено - загубите и лихвите им се плащат от бюджета , не вярвам някой европейски съд да реши друго.