
© Цветелина Белутова, Капитал
Мажоритарни избори за Велико народно събрание няма да има, а при провеждането на такива 400 депутати ще се избират пропорционално като членовете на обикновен парламент.
Днес всички други партии в парламента - БСП, ДПС и "Обединените патриоти", отхвърлиха предложенията на ГЕРБ за смесена избирателна система, в която 200 от 400 депутати във Великото народното събрание се избират мажоритарно в един тур. Цялата глава за промени в Изборния кодекс бе отхвърлена с едно гласуване и без дебати. Представители на ГЕРБ дори не защитиха предложенията си. Имаше по едно изказване от групите на БСП и на "Обединените патриоти".
След скандали и критики от страна на БСП и ДПС мнозинството в парламента опрости протоколите на секционните избирателни комисии. Според Крум Зарков от БСП това компрометира Изборния кодекс и ще доведе до възможност за манипулации на изборите, тъй като от протоколите отпадат броят на неизползваните и унищожени бюлетини, както и разделението недействителни гласове по видове.
"Хем се опростява протоколът, хем се осигурява служебна победа", обяви Хамид Хамид от ДПС, който в сряда каза, че премиерът Бойко Борисов се готви да фалшифицира изборите.
В отговор председателят на правната комисия Анна Александрова от ГЕРБ каза, че това е по искане на Централната избирателна комисия.
По-рано мнозинството възложи на избирателната комисия да отговаря за купуването или наемането на машините.
В края на гласуването се стигна до скандал между управляващи и опозиция заради системата на гласуване. От БСП и ДПС твърдят, че тя не е искала биометрични данни, и оспориха всички гласувания и кворума. Управляващите казаха, че системата работи, и препоръчаха на двете партии да отправят претенциите си към Конституционния съд.
Накрая бе отхвърлено от всички първоначалното предложение на ГЕРБ изборите да се провеждат в продължение на 48 часа при извънредна епидемична обстановка. Не се прие предложението селата с население над 200 души да избират кметове и остава старата разпоредба - над 350 души.