Асен Василев
"Дневник" следи важните политически новини и реакциите по тях
Г-н Спецов си върши идеално работата и аз не мисля, че там има какъвто и да е проблем", каза Василев, който веднага след тиражирането на твърденията за Спецов поиска прокуратурата да провери дали това е така.
Когато е продал, фирмата не е имала задължения към НАП и не е имала ревизионен акт, по думите на министъра, който похвали приходната агенция с подобрена събираемост, която, ако остане същата до края на годината, ще осигури до 1.5 млрд. лв. за мерки в подкрепа на бизнеса по време на следващата вълна на разпространение на коронавируса.
Шефът на фонд "Земеделие" е готов да води дела заради накърнена репутация

© Държавен фонд Земеделие
Борис Михайлов
Новият изпълнителен директор на фонд "Земеделие" Борис Михайлов отхвърли като неверни и манипулативни твърденията на ГЕРБ за свое участие във фалирали фирми и банки и свързани с тях лица. (повече за обявеното от ГЕРБ четете по-долу в блока в 13.22 ч. - бел. ред.)
"Заставам с името си и отговорно заявявам, че изнесените днес твърдения за мен от представители на
политически партии са манипулативни и създават неверни внушения в обществото. Навярно това са опити за водене на предизборна кампания. Провокациите да свързват името ми с лица, фалити на фирми, банки и авиокомпания са абсурдни. Нито една от всички фирми, в които съм участвал през годините не е
фалирала и това може да бъде проверено. Не познавам лицето Барух Чакъров", заявява Михайлов в съобщение до медиите.
Според него това е опит да бъде накърнена репутацията му, да бъде създадено изкуствено напрежение и да бъде блокирана работата му, за което, казва, ще си търси правата в съда. "Няма да допусна това да попречи на нормалното функциониране на работния процес в Държавен фонд "Земеделие", защото в противен случай ще страдат българските земеделци", пише Михайлов.
Директорът на "Мини Марица Изток" е подал оставка
По-рано премиерът Стефан Янев се срещна с представители на енергийния сектор, на която по информация от правителствената пресслужба е обсъдено "безпроблемното функциониране на българската енергийна система и защитата на интересите на всички заинтересовани страни". Акцент в дискусията са били проблемите в енергетиката и по-конкретно в ТЕЦ "Марица Изток 2".
В рамките на срещата представителите на работодателските организации и на индустриалните енергийни консуматори изразиха безпокойството си от липсата на енергийна стратегия и от несправедливото и лишено от пазарна логика по думите им подпомагане от страна на държавата на тецовете в Маришкия басейн, посочват още от пресслужбата.
Борисов обяви, че Радев готви бъдеща коалиция

© Пресцентър президентство
"През последните 4 години българското правителство положи безпрецедентни усилия за разкриването на руската шпионска мрежа в страната. Вследствие на това от страната са изгонени много шпиони под прикритие като дипломати. Очаквано това ядоса политическите ни противници. Радикализираха се и тотално унищожиха нормалния диалог в страната". Това е заявил председателят на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов по време на среща на върха на Европейската народна партия (ЕНП). Той се е включил в разговорите чрез видеовръзка.
"И на фона на цялата тази криза и противопоставяне в обществото, българският президент Румен Радев вместо да търси обединение, той взе страна и задълбочи конфликта. Това много ясно личи от назначения от него служебен кабинет. С него той подготвя обществото за бъдеща коалиция между наследниците на комунистическата партия и формация от семейството на ЕНП", е казал още Борисов. Формацията, която отговаря на споменатия профил, е "Демократична България".
Подробности - тук.
В ГЕРБ смятат, че е лудост вътрешният министър да разследва сигнали

© Георги Кожухаров
До каквото се докосне новият шеф на фонд "Земеделие" или е закрито, или фалира. Такава констатация направиха представители на ГЕРБ след назначението на поста на Борис Михайлов. Това бе трети брифинг на партията по темата в рамките на два дни. Той бе анонсиран за медиите 40 минути преди да започне, а присъстващите журналисти бяха колкото участвалите представители на ГЕРБ – Георг Георгиев, Тома Биков и Маноил Манев.
Като примери за неуспешната дейност на Михайлов бяха дадени обща фирма с "фалиралата и източена" банка "Славяни", това, че е съучредител на българо-американската търговско-индустриална камара, която била закрита. Тя също така била управлявана от Барух Чакъров, който също е така е бил изпълнителен директор на фалиралата авиокомпания "Балкан" и дясна ръка на Гад Зееви.
Вчера Тома Биков обяви, че срещу шефа на фонд "Земеделие" са водени дела за източване на бюджета, а говорителят на правителството Антон Кутев информира, че това се е случило докато Борис Михайлов е бил шеф на подразделение на НАП в "Овча купел" и делата са приключили оправдателно, а Михайлов е осъдил прокуратурата за нанесени щети като в резултат са му платени "десетки хиляди" за това и към момента има статус "неосъждан". Според Михайлов той е бил арестуван и делата са били заведени след като се е опитал да предотврати измами за бюджета. Последва нов брифинг на ГЕРБ, в който не бе опровергана тази информация, но партията зададе въпроси дали Михайлов е компетентен да заема поста.
ГЕРБ днес разшириха темите си, като включиха и вътрешния министър Бойко Рашков. Било "лудост" той да получава сигнали, да ги реализира, да прави разследвания. "Това не е нормално, той няма функции по оперативната работа в МВР. Да привиква действащи следователи няма нищо общо с функциите му", каза Маноил Манев.
Според представителите на ГЕРБ Рашков дължи отговори за имотите си, които били повече от 19, "за милиони". Бе изразено учудване с какви пари един "цял живот държавен служител" е направил имотна сага покрай себе си.
"Няколко ръководители на служби след встъпването в длъжност на служебното правителство излязоха в дългосрочен неплатен отпуск. Директорът на пловдивската дирекция е излязъл в отпуск по болест, а сега - в отпуск по майчинство до есента", обясни вътрешният министър, цитиран от "Нова телевизия".
По думите му "поради наличието на изискуемите в закона основания и факти по отношение на него е започнало дисциплинарно производство". "Още преди месец са задържани няколко служители от едно районно управление там (в Пловдив - бел.ред.), които са обвинени в извършване на престъпления. И е много странно излезлият в дългосрочен отпуск да не знае какво се прави в едно от подчинените му районни управления. Само поради факта, че не знае, очевидно не му е там мястото", заяви Рашков.
Подробности - тук.
"Общото между тези процедури говори за крайно непрозрачно управление в министерството в този период. Не са изпълнени елементарни процедури и нормативни актове за дейността на МЗ. Незнайно откъде са пристигали оферти. Получихме обяснения, устни, че са идвали от Министерството на икономиката и по линия на търговските представителства", поясни Петров. Проверката обаче показала, че в Министерството на икономиката не знаят за подобно нещо.
Договорите не съдържат неустойки. В тях е имало срок за доставка 20 дни, който не е бил спазен в нито един от случаите. Последните респиратори например са дошли чак през септември. Харчени са били допълнително средства за доокомплектоване на респираторите и за тяхното инсталиране. "Прави впечатление, че 50 респиратора са на двойни и тройни цени от тези, които след това са купувани с някакви процедури", поясни д-р Петров. "Поне 30 хиляди отгоре е цената. То си личи от следващи поръчки. Цената е завишена затова, че е търсена по този начин.
Някой е дал тази оферта и моментално е превърната в договор. Този някой според мен е министърът на финансите, тогавашният, или самият министър-председател.

зам.-министър на здравеопазването
Третият договор с Турция - за лични предпазни средства, беше обявено, че е по лична договорка на премиера. Вероятно е дошъл готов договор в министерството, който заместник-министърът Жени Начева е пуснала за подпис", каза Петров.
В големи количества на склад и до момента има маски от първата доставка. "Изрично е записано, че те не са стерилни, не са за медицинска употреба, но странно защо са разпределени по болниците." По думите на Петров маските са били купувани като KN-95, тоест като медицински маски.
Проверката за купените препарати хидроксихлорохин и азитромицин извън европейските средства, със средства от националния бюджет, сочи, че хидроксихлорохинът е бил купен за 600 хил. долара и е бил складиран в "Бул био", където по това време е имало големи количества, дарени от няколко фирми. "Вероятно голяма част от хидроксихлорохина няма да бъде използван заради изтичащи срокове на годност", прогнозира Петров. Медикаментът е предложен е за лечение на ревматологични заболявания, но са заявени само 3 хиляди опаковки от общо 100 хиляди, които са застрашени от изтичане на годността.