
© Цветелина Белутова, Капитал
На извънредно заседание в понеделник (28 февруари) правителството ще обсъди освобождаването на министъра на отбраната Стефан Янев, като се очаква тя да бъде гласувана още утре в Народното събрание. В изявление тази сутрин премиерът Кирил Петков посочи три аргумента за смяната на Янев:
- Никой министър в това правителство няма право на собствена външна политика, особено във "Фейсбук".
- Никой министър не може да казва на правителството, че неговото оставане е функция на стабилността на правителството.
- Мой военен министър не може да използва думичката "операция" вместо "война". "Операция" не може да се нарече, когато хиляди военнослужещи от едната и от другата страна вече са убити.
За смяната на Янев
Оставката на Стефан Янев е обсъждана от "Демократична България" с премиера и коалиционните партньори още в петък. Поводът за повдигането от обединението на въпроса за отстраняването на Янев е изказването на военния министър да не се използва думата "война" в контекста на руската инвазия в Украйна. В петък обаче пред журналисти премиерът коментира, че оставката на Янев "не е на дневен ред". Три дни по-късно - на днешния брифинг, Петков изрично подчерта, че е работил успешно с Янев в първото служебно правителство, назначено от президента Румен Радев, когато самият той беше министър на икономиката, а Янев - министър-председател. Кирил Петков каза, че и сега подкрепя политиките за инвестиции в армията, която сегашният министър на отбраната започнал. Посочи обаче, че кабинетът му няма да гони стабилност, а правилни действия и принципни позиции.
Не можем да кажем, че българският интерес е да си мълчим. Българският интерес е правителството остро да осъжда политики и действия, дори на Великите сили.
премиер
Късно снощи в публикация във "Фейсбук" Стефан Янев обяви, че няма да подаде сам оставка, но му е известно, че ще бъде сменен: "Доколкото оставката ми е въпрос вече единствено на процедура, разчитам на коалиционните "партньори" и политическата сила, която уж ме подкрепяше, да придвижат нещата по съответния ред." С това министърът на отбраната атакува "Продължаваме промяната", от чиято квота той остана в редовното управление на страната.
Министърът на отбраната обясни смяната не с реакцията заради думите му за войната в Украйна, а с по-далечна цел, която - по думите му - е да бъде заменен с човек, който не би се противопоставил на предстоящи решения: "Задачата е да бъде освободен поста на министъра на отбраната за някой, който е по-, да го кажем така, по-отзивчив при прокарването на конкретни външни интереси при определянето на българския политически дневен ред, включително по отношение на военната сфера и решенията, които се взимат там". Янев не уточнява за какви решения говори, но подчертава, че те имат отношение към сигурността на страната.
Военнологистична подкрепа
В понеделник премиерът повтори тезата, че България ще окаже военнологистична подкрепа на Украйна, но отново не уточни в какво ще се изразява тя. По думите му предстои "да бъде специфицирана" и че "ще бъде в рамките на европейската и натовската помощ към Украйна". Отбеляза отново, че помощта ще бъде основно хуманитарна, като с Българския червен кръст ще се събират одеяла, дрехи, обувки и палатки.
- Всички заживяхме в света на Владимир Путин
- Русия и Украйна: как се стига от мирно предаване на ядрени оръжия до война
- Майката, която превежда непознати деца през границата с Украйна
- Зеленски – комикът, който изненадващо обедини нацията със смартфон и селфи
- Злото е банално, невинно почти
В неделя на пресконференция БСП обяви, че все още е против санкции срещу Русия и лидерът Корнелия Нинова обяви, че България не е изнасяла оръжия за Украйна, нямало и право да го прави заради регламент на Европейския съюз от 2014 г. В същото време тази сутрин председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ЕС ще снабдява Украйна с бойни самолети и други смъртоносни оръжия.
На извънредното заседание на Министерския съвет на 28 февруари (по принцип правителството заседава в сряда - бел. авт.) кабинетът ще обсъди и транспортирането на 140 българи от Киев, както и разпореждането на руския президент Владимир Путин Министерството на отбраната да преведе силите за възпиране, включващи ядрения арсенал, в специален режим на бойно дежурство. "Може да е опит за сплашване, но не може да бъде игнорирано", коментира премиерът Кирил Петков.