
© Юлия Лазарова
Тази сутрин парламентарната група на ГЕРБ - СДС внесе в деловодството на Народното събрание Проект на решение за гласуване на вот на недоверие на Министерски съвет на Република България с министър-председател Кирил Петков, съобщи пресцентърът на партията.
"Вотът е за провала на правителството във финансово-икономическата политика", пише в съобщението на партията. В него се уточнява, че под документа са се подписали всичките 59 народни представители от парламентарната група на ГЕРБ - СДС.
Според правилника за работата на Народното събрание разискванията по проекта могат да започнат не по-рано от 3 и не по-късно от 7 дни след внасянето му в парламента. Гласуването му пък се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. Това означава, че коалиционните партньори - "Продължаваме промяната", БСП и "Демократична България" ще имат време до другата седмица, за да намерят останалите 7 депутати, които да осигурят парламентарното мнозинство и правителството да остане на власт. В момента те разполагат с 114 депутати. Ако вотът на недоверие бъде неуспешен, ново искане на същото основание не може да бъде направено в следващите 6 месеца.
Вчера (14 юни) най-голямата опозиционна група в парламента обяви на извънреден брифинг, че ще поиска вот на недоверие към правителството заради провала му във финансовата политика. Председателят на парламентарната група Десислава Атанасова съобщи, че ще бъдат поканени на консултации всички парламентарни групи, като се започне от най-малката - тази на "Възраждане".
Решението на ГЕРБ ще попречи на избраната от правителството стратегия да бави внасянето на оставките на министрите от "Има такъв народ" и номинациите за техни наследници, докато не бъдат прокарани актуализацията на бюджета и реформите в антикорупционната комисия. До днес напускането на петимата депутати от "Има такъв народ" се тълкуваше в управляващото мнозинство като оптимистичен знак, че въпреки невъзможната на пръв поглед ситуация все пак ще се намери подкрепа в Народното събрание, която да позволи вече тройната коалиция да продължи да управлява.
В най-новата история на България правителство не е било сваляно с вот на недоверие.