
© Надежда Чипева, Капитал
Президентът приключи по план първия етап от конституционната процедура по сформиране на ново правителство, въпреки отказа на две от партиите в управляващата коалиция - "Продължаваме промяната" и БСП, да се явят в посочения ден на свиканите от него консултации.
Румен Радев даде да се разбере, че не приема искането им да отложи разговорите за края на седмицата, след приемането на актуализацията на държавния бюджет, и ще върви към следващата стъпка - връчване на проучвателен мандат на кандидат-премиера от най-голямата парламентарна група. Управляващите отговориха с обвинения във формализъм, нарушение на Конституцията и отказ да се търси реален разговор за решение на кризата.
Първата възможна дата за получаване на мандат се очертава 1 юли (петък), след завръщането на Радев от срещата на лидерите на НАТО в Мадрид. Ако това стане, министър-председателят в оставка Кирил Петков, който според заявката на "Продължаваме промяната" ще бъде номиниран отново за поста, ще получи нов шанс да направи кабинет седмица след като действащият беше свален с вот на недоверие. Петков ще разполага със седем дни да предложи министри и заедно с партньорите си от БСП и "Демократична България" да осигури необходимите гласове в Народното събрание. За одобрение на правителството в най-лошия случай - при пълна мобилизация на оформилото се при вота на недоверие мнозинство срещу управлението, ще са нужни 121 гласа. Изборът обаче може да бъде направен и с по-малко депутати, тъй като по Конституция са нужни гласовете на повече от половината присъстващи на заседанието народни представители. Преговорите за нов кабинет започват тази вечер.
Ако Петков върне неизпълнен мандата или не успее да прокара ново правителство през Народното събрание, вторият опит трябва да е на ГЕРБ като следваща по численост група. Бившите управляващи декларираха, че ще го откажат незабавно и ще оставят на президента да определи кой да направи третия опит, както предвижда основният закон. При заявките до момента възможността да се събере подкрепа за кабинет с третия мандат е теоретична, но процедурата ще удължи с няколко дни живота на парламента преди разпускането му и насрочването на поредни предсрочни избори.
Двудневните срещи потвърдиха вече известните позиции на повечето политически сили и очертаха слаба вероятност за нов кабинет в рамките на действащия парламент. Румен Радев акцентира на необходимостта преди разпускането си депутатите да приемат актуализацията на бюджета и законите, свързани с европейския План за устойчивост и развитие. Президентът изрично подчерта приноса на три от участвалите в консултациите партии по важни за страната въпроси - на ДПС за етническия мир, на "Има такъв народ" за позицията за еврочленството на Северна Македония и на "Демократична България" за съдебната реформа. Най-дълга - близо час и половина, беше срещата му с ДПС. Ето и акцентите от консултациите:
- ГЕРБ не вижда потенциал за принципна коалиция и ще върне мандата
- ДПС настоява за избори и търсене на евро-атлантическо мнозинство след тях
- "Има такъв народ" няма да обсъжда кабинет, ако в него са Кирил Петков и Асен Василев
- "Демократична България" настоява да се направи опит за правителство с първия мандат
- "Възраждане" не вижда основание за никакви разговори, а избори
Вчера двете партии отказаха да се явят на среща с държавния глава с аргумента, че в ресорната парламентарна комисия тече обсъждане на актуализацията на бюджета и това е приоритетна задача за депутатите, за влязат антикризисните финансови мерки в сила от 1 юли. Те предложиха разговорите да се отложат за края на работната седмица.
"Търсенето на изход не може да върви по график "Хайде всички на плаца", коментира Христо Иванов от "Демократична България", според когото Конституцията изисква от държавния глава да води разговори с цел намиране на реално решение при такава криза. Председателят на правната комисия Милен Матеев от "Продължаваме промяната" пък коментира, че президентът не може да продължи процедурата преди да е говорил с всички групи. Какви са аргументите на управляващите - тук.
"Възраждане" няма да участва в разговори с никоя парламентарна група, която поучи мандат за съставяне на кабинет, увери Костадинов.
Още коментари във видеото:
Президентът няма да разговаря с "Продължаваме промяната" и БСП за нов кабинет

© Дневник
Президентът Румен Радев обяви, че с разговорите с "Възраждане" консултациите преди връчването на първия мандат за сформиране на правителство приключват и следващата стъпка ще е поканата към кандидата на най-голямата парламентарна група да посочи министри.
Това означава, че разговори с отказалите вчера срещи "Продължаваме промяната" и БСП няма да се състоят.
Президентът заминава по-късно днес за среща на лидерите на НАТО в Мадрид, която продължава до 30 юни.
И "Възраждане" отказва трети мандат, иска бързи избори

© Велко Ангелов
Започват консултациите с най-малката по численост парламентарна група - "Възраждане".
Лидерът на партията Костадин Костадинов благодари на президента, че е задвижил конституционната процедура за сформиране на нов кабинет в първия възможен момент и така е показал загриженост за разрешаване на кризата
"Този парламент е напълно изчерпан, няма за какво да се водят разговори. Най-добре е да отидем на нови избори като референдум за бъдещето на България изобщо", заяви Костадинов в отговор на репликата на Румен Радев, че изход от политическата криза изглежда невъзможен извън някакъв формат на коалиция.
Той уточни, че ако третият мандат, който се дава по преценка на държавния глава, стигне до "Възраждане", ще бъде върнат незабавно.
Началото на срещата - във видеото:
"Има електорално основание" - така Иванов отговори на въпроса дали е възможно "Продължаваме промяната" и "Демократична България" да се явят в коалиция при предсрочни парламентарни избори. Той изрично уточни, че това е решение, което се взима от колективните партийни органи.
Още от коментарите във видеото:
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов възрази, че не кабинетът е бил основният фактор за забавянето на обещаните съдебни реформи. "То (забавянето - бел.авт) се случи в парламента с невъзможността му да дефинира приоритети и да ги следва. И това важи както за управляващото мнозинство, така и за опозицията", каза Иванов.
Според него
политическата класа е показала, че не знае как да си говори,
да идентифицира обществено значимите приоритети и да работи за тях. Затова съм скептичен, че нови избори ще ни дадат решение, посочи Иванов. "Ситуацията е изключително тревожна, но все пак някой трябва да се нагърби с бремето да търси съгласие", заяви Владислав Панев, съпредседател на "Демократична България".
"Демократична България" настоя да се направи опит за кабинет с първия мандат

© Велко Ангелов
Много е важно да се направи опит за съставяне на ново правителство с първия управленски мандат, който по Конституция ще отиде отново в "Продължаваме промяната" - такава теза изразиха пред президента Румен Радев представителите на "Демократична България". Според тях въпреки всичко, което се е случило или не в изминалите шест месеца управление на кабинета "Петков", именно този мандат е натоварен с най-много очаквания.
Обединението е единственият участник в управляващата коалиция, който до момента се отзова на поканата на държавния глава за консултации. Вчера останалите две формации - "Продължаваме промяната" и БСП , отказаха срещи с аргумента, че смятат за приоритет течащото обсъждане на актуализацията на бюджета и предложиха разговорите да се отложат.
Междувременно "Продължаваме промяната" обяви, че започва от днес преговори за правителство с "Демократична България", БСП и напусналите групата на "Има такъв народ" депутати. Подробности - тук
Условията на "Има такъв народ": кабинет без Петков и Василев

© Велко Ангелов
"Кабинет от професионалисти с ясна програма за година напред" - така Тошко Йорданов от "Има такъв народ" описа правителството, което партията му би подкрепила в рамките на действащия парламент. Той повтори изричното условие премиерът Кирил Петков да не участва в управлението, а в отговор на въпрос уточни, че "би било добре" и вицепремиерът Асен Василев да не е в него.
"Те са политически лидери, нега си водят партията както прави Слави Трифонов", обобщи исканията Йорданов.
От "Има такъв народ" отказаха отговор на въпросите как биха постъпили в случай, че получат третия управленски мандат, който президентът дава по своя преценка. По-рано през деня зам.-министърът на земеделието от квотата на "Продължаваме промяната" Иван Христанов заяви, че партията няма да подкрепи правителство, сформирано с третия мандат. Подробности - тук.
Едно от условията за преговори, поставяно в последните дни от партията, е Кирил Петков да не участва в нов кабинет. Най-голямата партия в управляващата коалиция - "Продължаваме промяната", вече го отхвърли и даде знак, че тъкмо премиерът ще бъде номинацията ѝ при получаването на първия мандат за съставяне на нов кабинет.
По-добре избори, консултации и политически разговори, отколкото политическа стабилност при безметежно управление на ГЕРБ девет години
"Има такъв народ"
Президентът и "Има такъв народ" се похвалиха взаимно за Северна Македония
© Велко Ангелов
Радев специално отбеляза "последователната позиция при отстояване на националния интерес по отношение на Северна Македония" на партията на Слави Трифонов. В отговор лидерът на групата Тошко Йорданов поздрави държавния глава, че постъпва отговорно, "което не важи за други институции в държавата". Йорданов, чиято партия напусна управляващата коалиция с обвинения към премиера в национално предателство и опит да вдигне безусловно ветото за еврочленството на Скопие, помоли Радев да разсекрети стенограмата от състоялия са на 10 януари Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС), за да се види какво са говорили на него политическите лидери. Без да споменава имена, той атакува премиера Кирил Петков, заявявайки, че на заседанието са били казани "много лъжи от хора, които сега са се самообявили за стожери на морала".
- Дали е възможно сформирането на ново управленско мнозинство в рамките на това Народно събрание
- Какъв е изходът от политическата криза

© Георги Кожухаров
Румен Радев
Графикът на срещите днес е:
- От 9.00 ч. – с парламентарната група на "Има такъв народ";
- От 10.15 ч. – с парламентарната група на "Демократична България";
- От 11.30 ч. – с парламентарната група на "Възраждане"
"Дневник" ще излъчва пряко изказванията на представителите на партиите след срещите
Партиите изразиха готовност да разговарят с Радев след окончателното приемане на текстовете. Заради предстоящите заседания на парламента по бюджета, както и заради участието на Радев в срещата на върха на НАТО в Мадрид, това може да стане най-рано в петък (1 юли). Така връчването на първия проучвателен мандат за нов кабинет се отлага за края на тази или началото на следващата седмица.