
© Георги Кожухаров
Николай Денков, номиниран за премиер от "Продължаваме промяната"
Продължаваме промяната" ще пробва подкрепата за кабинет с неин мандат през гласуване на декларация с приоритетите ѝ в пленарната зала. Това обяви кандидатът за премиер от партията на Кирил Петков и Асен Василев Николай Денков. Той обяви, че е поканил партиите в парламента да му изпратят предложения за допълване на досегашните приоритети на "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Поставил е срок до четвъртък, за да може в петък отново да се срещне с формациите. ГЕРБ и ДПС напуснаха предишната среща, "Възраждане" не дойде изобщо.
По думите на Денков заедно с предложенията на останалите партии ще бъде направен график за въвеждането им. "Ще използваме почивните дни между Коледа и Нова година, за да заложим задачите в график, който да бъде интензивен, но и реалистичен, така че да знаем, че, поемайки отговорността, евентуално кабинет през 2023 г. и Народното събрание да работят в синхрон", посочи кандидатът за министър-председател. Денков каза, че в резултат ще бъде направена програмна декларация, която да бъде гласувана в пленарната зала в първите работни дни след празниците.
Президентът Румен Радев вече обяви, че ще даде мандата на "Продължаваме промяната" след Нова година. По-рано днес (20 декември) в пленарната зала стана известно, че подкрепата за кабинет на "Продължаваме промяната" е твърде нереалистична. Окончателното гласуване на един от водещите приоритети на формацията на Кирил Петков и Асен Василев, промените в антикорупционната комисия, беше отложено. С гласовете на ГЕРБ, ДПС, "Възраждане", БСП и "Български възход" се реши последните обсъждания в комисия и в пленарната зала да са след 21 дни. Това е най-дългият възможен срок между двете четения на закони.
На въпрос на "Дневник" дали отлагането на окончателното гласуване на промените в антикорупционния закон влияе на стратегията на "Продължаваме промяната" за втория мандат Денков отговори: "Това е един от ключовите закони, които бихме искали да видим изпълнени. Има значение, но в хода на разговорите ще видим с партиите как си представят да изглежда законът."
Очаква се в петък (23 декември) парламентът да гласува окончателно ветото на президента срещу промените в Изборния кодекс. Последно на комисия ГЕРБ, ДПС и БСП го отхвърлиха и така продължиха към прекрояването на Изборния кодекс с въвеждането на гласуване с хартиени бюлетини във всички секции и ръчното броене на гласовете от машините. На въпрос дали този процес ще доведе до край на преговорите за втория мандат Денков каза: "Има нюанси в Изборния кодекс. Цялата дискусия се заформи около това дали да има хартиени бюлетини или не. Има други важни аспекти, които трябва да решим: за нас е неприемливо да няма протокол от машините, защото това би обезсмислило машините", смята Денков.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов определи подхода на "Продължаваме промяната" като отговорно и сериозно отношение. "Ние изначално смятахме, че с втория мандат е сериозната възможност да има правителство. Надявам се останалите политически сили да подходят отговорно към този процес", каза Иванов.