
© Георги Кожухаров
Третият мандат за съставяне на правителство отива в БСП. Решението на президента Румен Радев беше оповестено от прессекретариата му по-малко от 24 часа преди самото връчване, което е в понеделник (16 януари) от 10 часа (гледайте на живо в "Дневник"). Това е четвъртият път, в който държавният глава избира левицата за последния опит за кабинет, след като в предходните три кратки парламента отново им даваше третия мандат.
Изборът му предизвика разнопосочни оценки сред парламентарно представените партии защо точно БСП, но и обедини повечето политически сили в мнението, че почти сигурно и левицата ще се провали в опита си за редовно правителство и ще има нови предсрочни избори (прогнозите за тях са, че ще бъдат на 2 април).
Въпреки че БСП беше сред двете най-възможни опции, очертали се през последния месец за финалния опит в този парламент, през последната седмица очакванията и на останалите политически формации бяха, че мандатът този път ще отиде в "Демократична България", заради заявките й да предложи правителство и възможностите то да бъде подкрепено от "Продължаваме промяната" и от ГЕРБ. Една акция на прокуратурата и службите в четвъртък (12 януари) в офисите на криптокомпанията Nexo и изтеклите информации за среща на Асен Василев като финансов министър, на която с институции е обсъждано използването на криптовалути и за декларирани официално дарения от 5 служители на Nexo към "Демократична България", явно повлия и при кого отива мандата.
Скандали и заявки за реформи
Като фаворити за последния мандат от месеци бяха сочени три парии - БСП, "Демократична България" и "Български възход", но след това партията на Янев по неофициални информации отпадна. През седмицата обаче "Демократична България" беше атукавуна от два скандала, активно подклаждани и от ГЕРБ, въпреки заявяваната потенциална подкрепа от партията на Борисов.
Първо депутатът Албена Симеонова беше посочена като човек, който е помагал на издирван за тероризъм от "Интерпол" британец, настанил се в къщата на дядо си в плевенско село, в което самата Симеонова има имот. В крайна сметка се оказа, че тя му е помогнала да си плати тока и водата, като му е превеждала. След това акцията в Nexo, след която четирима души от ръководството получиха обвинения, но фокусът беше поставен върху предишни връзки на депутати от "Продължаваме промяната" с един от основателите на компанията, срещата на Василев и даренията за "Демократична България". Тези теми станаха водещи пред политическите преговори и предизвикаха коментари, че вече не може Радев да връчи мандата на демократичното обединение.
Очакваше се той да обяви избора си в петък (13 януари), но това не стана, а вицепрезидентът Илияна Йотова обяви в същия ден, че мандатът ще отиде при партия, която освен да може да състави правителство, ще продължи политиката на служебното правителство.
От БСП пък не се разпознаха в думите на Йотова, тъй като досега многократно са отправяли критики към служебното правителство.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подчерта от своя страна, че партията му няма да подкрепи БСП и в събота още твърдеше, че се надява Радев да даде мандата на "Демократична България".
Защо БСП
По обяд в неделя (19 януари) от президентството съобщиха решението на Радев, но без да се посочват мотивите му.
Коментарите за избора му не закъсняха. Депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев се учуди защо БСП е избрана за мандатоносител, след като дори не са предложили план за управление и не са посочили конкретни спешни политики, по които ще работят. Той припомни, че обединението обяви своите приоритети.
От ГЕРБ пък подчертаха, че с хода си Радев не иска да има редовен кабинет и иска да управлява страната чрез служебния си кабинет. Делян Добрев дори предположи, че е дал мандата на БСП заради различията си с лидера на партията Корнелия Нинова, тъй като очаква тя да се провали и това да окаже влияние при избора на нов председател на конгреса на политическата сила, който е през февруари.
И "Продължаваме промяната", и ГЕРБ изразиха мнение, че ако мандатът беше отишъл при "Демократична България", то тогава шансовете за кабинет са били значително по-големи.
Отиваме на избори
От коментарите на партиите се разбра, че най-вероятно БСП няма да получи подкрепа за свой кабинет и ще има нови предсрочни парламентарни избори. Десислава Атанасова от ГЕРБ дори изчисли, че очаква те да са в края на март или началото на април. Тя потвърди в неделя вечер, че ГЕРБ няма да подкрепи левицата.
"Продължаваме промяната" постави условие за подкрепата си - промени в Изборния кодекс и изразяване на отношение от страна на БСП за войната в Украйна. Георги Свиленски от левицата обаче каза, че партията му е против изпращането на военна помощ на Украйна, но все пак си остави вратичка, като каза, че Националният съвет на БСП ще реши с коя партия да преговаря и какви компромиси да направи.
Рамадан Аталай (ДПС) каза от своя страна, че "твърдо отиваме на избори". От "Демократична България" също не са оптимисти за съставянето на кабинет. Според Ивайло Мирчев различията между двете партии вече са много големи и е песимист, че ще има правителство. От "Български възход" пък обявиха, че чакат покана за разговори и че държат на своето условие да има подписано коалиционно споразумение.
Единствено "Възраждане" запази мълчание. Партията обаче многократно обяви, че сегашният парламент е изчерпан и трябва да се ходи на нови избори.