
© Велко Ангелов
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов предложи на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" да се откажат от разговорите си с ДПС за подкрепа за конституционна реформа и да започнат такива с неговата партия. Пред Би Ти Ви той подчерта, че е по-логично да се търсят допирни точки с третата по големина парламентарна група, отколкото с четвъртата.
"Ние можем да разговаряме с абсолютно всички партии. Забелязвам, че идеите на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" за промени в конституцията са като нашите, които имаме от доста време. По-логично е те да говорят с третата политическа сила, която е "Възраждане", а не с четвъртата - ДПС. Вчера им казахме да избират кой вариант предпочитат и 3 минути по-късно по-късно Христо Иванов беше в стаята на ДПС", заяви Костадинов.
Той уточни, че протяга ръка към "Продължаваме промяната" - "Демократична България", защото коалицията може да приеме предложението на ДПС хора с двойно гражданство да могат да заемат висши държавни постове, което по думите му било национално предателство. Костадинов също така каза, че партията му не подкрепя идеята длъжността главен прокурор на страната да бъде закрита, защото е "опасно".
Още вчера лидерът на "Възраждане" направи подобно предложение на "Продължаваме промяната" - "Демократична България", но от коалицията подчертаха, че ще търсят подкрепа за конституционната реформа от всички партии.
Костадинов коментира и отказа на партията му да гласува при избора на Делян Пеевски за член на конституционната комисия. Депутатът от ДПС беше избран с гласовете на ГЕРБ, ДПС и "Има такъв народ". Групата на "Възраждане" не се включи в гласуването, с което помогна за избирането му с по-малко гласове.
"Направихме това заради избирателите на "Продължаваме промяната" - "Демократична България", за да видят, че са били излъгани", уточни той без да споменава, че първоначално обяви, че няма да съобразява гласуванията на партията си с това как гласуват другите политически сили.
Костадинов добави, че има решение на "Възраждане" да не се гласува нито един председател на парламентарна комисия.