Харесвам статията, не защото има нещо ново в нея, а защото трябва всеки, който има някаква възможност да набива канчетата на самозабравилите се чиновници постоянно - нещо като китайската капка. Може би някой ден ще се очовечат (чиновниците де)
"Къде щяхме да сме сега, ако в средата на 90-те българите бяха решили, че щом не могат да си платят за лицензиран "Уиндоус", няма да ползват компютри въобще?!"
"Плати си, за да четеш!" Което в превод означава "Стой тъп, ако нямаш пари".
Полезен коментар.
За първи път да харесам изцяло мнението на Пенчев
А въпросите, които изникват и е нужно да се поставят, защото са важни, са поне два:
1. До кога ще търпим ГЕЕЕРБовите представления да заместват истинските управленски действия.
Акциите на ГДБОП са един тъп сценарии за показване на присъствие. Уверено може да се твърди, че освен "помпането на мускули " ,тая ГДБОПска активност, има за цел да защити заплатите и местенцата на служителите там. Както е идеята на тоя кух чиновник, поискал ИПте да следят клинетите си в мрежата. Тъпо до смях, ама на голо дупе боли! Дано го уволнят като резултат от "реформите"! Той точно заради това си лансира глупостите." Вижте, аз дори мога да мисля - не ме "реформирайте"!"
2. До кога ще търпим ГЕЕЕРБовите представления да заместват решаването на истинските проблеми.
Пример: Нямало пари в НОЙ. Ами няма да има докато не се гарантира, че личният принос т.е. личните вноски на всеки определят крайния резултат - пенсията, а не решението на правителството. На кого му пука колко внася, като накрая плащалите върху 2000 и върху 800 ще вземат еднаква ( определена от правителството!) пенсия.
Сега по темата.
Тръгнали да се борят с размяната на книги в мрежата. Ами както и Пенчев правилно посочва, какво е направила държавата за да облекчи достъпа до книги. НИЩО!
Но разбира се на милиционерите четящите не им се нравят.
Ще ви припомня, че едно от първите "най-важни" решения на ГЕЕЕРБ бе да се въведе повсеместното следене.
Криза - мриза, финанси, няма значение - важно е следенето.
Така щели да се справят с престъпността. А че престъпниците имат всички средства да се предпазят и следенето остава само за обикновенните потребители - няма значение, важно е да има "борба".
Само платени и/или умствено увредени лица могат да пишат в подкрепа на БКП и нейните производни Атака/ДпС/ГЕРБ. Ще дойде ден и... всекиму според заслугите!
Авторското право е измислено като компромис между интересите на обществото и интересите на авторите. Може да има огромни ползи от свободното разпространение на информация, но ако авторите нямат интерес да създават тази информация, какво точно ще се разпространява? Графоманските драсканици на блогърите?
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.
> Държавата обаче не прави нищо, освен да повтаря
> неолибералните мантри. "Плати си, за да четеш!" Което в
> превод означава "Стой тъп, ако нямаш пари".
Доколкото знам държавата финансира нормалните библиотеки и всеки може да отиде и да прочете която си иска книга без пари.
Не е хубаво добра тема за дискусия да се отразява толкова едностранно и статиите да са пълни с подобни манипулации.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.
Каква е разликата между прочетената книга в библиотеката и тази от сайта.
Дори библиотеката нарушава по-вече авторските права защото получава такса за всяка книга, което може да се възприеме, че иначе тези средства щяха да отидат за закупуване на книгите.
Всички, които твърдят, че пиратството има негативен ефект върху икономиката, понесоха тежък удар. Американската правителствена служба за финансова отчетност GAO (подобна на нашата Сметна палата), която бе получила задача да разгледа изследванията какъв е ефектът на пиратството върху икономиката на САЩ, достигна до извода, че всички тези изследвания - без изключение - са фалшиви. Нещо повече - GAO дори достигат до извода, че пиратството може да има и позитивен ефект върху икономиката.
В повечето големи библиотеки има доста повече от един екземпляр от дадена книга.
Всъщност - каква е разликата, дали ще си взема книгата безплатно от градската библиотека или ще си я дръпна безплатно от някой сайт? И в двата случая няма да дам пари за нея.
А иначе хората са го измислили - публикуват за свободно сваляне всяка нечетна страница от дадена книга - хем можеш да видиш дали ще ти е интересна, хем трябва да си я купиш, ако искаш да я прочетеш цялата.
Adam-е zendeh, zendegi mikhad / Живият човек се нуждае от живот .
За начало - добра статия!
За после - казаното е вярно, но не е достатъчно. Получава се така, че администрацията (държавата, демек) се упражнява в "отчитане на дейност". Има едни доклади къде от ЕС, къде от по-глобални институции (по този начин подминавам "големият Брат" за разните му правни недоразумения у нас. Пробва се онази лениновска щуротия, че количествените натрупвания водели били до качествени промени. Да, ама НЕ!
Първо на първо, дори световният опит срещу пиратството ОТНИКЪДЕ не е ориентирано срещу четенето! Никой! не смее да каже/ напише/ озакони такава дивотия! Обикновено се борят срещу по-търговски ефекти - картинки и видео - там няма никакъв допълнителен интелектуален продукт и могат да си се размятат насам-натам из нета присто ей така. Когато става дума за книга - дори преводачът има съществен принос в представянето на текста. За малка езикова общност свободното разпространение е по-скоро реклама и в никакъв случай не е загуба.
Малко се отплеснах в търговската страна, но тя е слабата позиция. Силната позиция е, че знанието се гради на споделянето му! Някой трябва да е пълен - издялан, ошлайфан, лъснат, целефонанизиран идиот за да обяви споделянето на знание за престъпление! Е, у нас има и такива!
И те получават заплати от нашите данъци! А, и рушвети от тъпунгерите, дето им поръчват екшъните!
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд Фройд
Да, има, но всеки екземпляр може да се чете само от един човек в даден момент.
Както вече казах, законът за авторското право, включително и частта му за библиотеките, е компромис между интересите на обществото и интересите на авторите. Ако везните наклонят твърде много в едната посока, положението се влошава.
В интерес на истината аз лично смятам, че сроковете в които авторите запазват права върху книгите са твърде дълги. 13-те години от първото публикуване, както е било в първите закони за авторското право е напълно достатъчно (според мен). Но да се оправдава пиратството вместо да се работи за промяна на сроковете е напълно малоумно и твърде неконструктивно.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.
Мне. Хората са го измислили така, че правят огромни проекти с гигантски ресурс и хиляди участници за да качат ВСИЧКИ книги с изтекли права в бази данни, за които се плаща минимална такса. Преговори се водят и за книгите, които не представляват вече издателски интерес. А заемането на новите книги става по същия начин като в читанка, с тази разлика че файлът има срок. Напълно приемлив вариант според мен. Наскоро ми притрябва една доста екзотична книга (единствено издание на 150 години) и се оказа че я има в една-единствена библиотека на около 350 километра от Берлин. Написах отчаян мейл до библиотеката дали не могат да ми я пратят. Върнаха ми отговор с адрес на база данни, откъдето НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО и без регистрация мога да си я сваля. А в България трябва да плащам за да чета Йовков.
В Лисабонския договор са залегнали категорични изисквания за правото на достъп на информация. Нашата държава е безспорен лидер в ЕС по нарушение на правото на достъп на информация и скриването на дължими по закон публичнодостъпни данни. Интернет е враг на тези, които искат да поддържат статуквото на незаконен и строг контрол на информационните потоци. Информационната революция би спомогнала за по лесното заявяване на колективни искове срещу тях. В момента интернет дава със сигурност по-голям положителен ефект от културното и образователното министерство взети заедно.
"Да се махаш от тази банка веднага миличка. Шефа й е параноик и измъчва момчето само защото чело някакви си книги и филми за обири" из Призрачния град
Прав си! Нека си свършат работата по действащите правила.
Обичайното "бег на месте" - казано по нашенски "нищо не прави, но пък много актвно".
Прибирането на тези 0.00001% от празните носители е работа на държавата. Както и пренасочването към уж ощетените автори (тук има мааалка закачка, че не е към правопрекупвачите, поне в действащия закон). А Държавата не си е свършала работата, но за да се представи в по-поносима светлина, се опитва да вкара още закон. Който няма да се спазва, както и предишния. Само защотото спазването на закона не завии от бройката му, а от спазването му. Ами, много добре знам, че написах тавтология. Само че източникът й не у при мен.
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд Фройд
Преди няколко седмици бях на презентация на Google Books. Досега са сканирали към 4 милиона книги (от приблизително 120 милиона изобщо издадени). Рано или късно всичко ще го има в цифров формат.
Голяма част от презентацията беше колко е трудно да определят коя книга е с изтекли авторски права и дали могат да показват всички страници или само 10-те процента, които са избрали като число за fair use.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.
Всъщност "авторско право" е само името му, то си е издателско право. Казвам го защото вече 18 години съм самоиздаващ се автор, станах издател защото иначе трябваше да работя само за тях. И днес печеля повече като издател, отколкото като автор.
Ето и един цитат:
"Авторското право е продукт на индустриалната епоха – авторът написва своята книга, всеки издател, който я издава, му плаща за всеки тираж, освен това 70 години след кончината на автора, неговите наследници продължават да получават своята лепта от издателите. Това днес звучи леко остаряло, леко архаично.
Авторското право е вид рентиерство − на интелектуален труд.
Интернет ще промени и това..."
Още: в "Дълго, дълго сбогом на книгите" - http://redor.bg/#/Article/id=1003049
Хай! Защо задълбаваш в технически подробности?
Аз не съм автор и мнението ми не е от тази точно страна. Но пък съм читател, даже на предговорите! И хич не ми се връзва, че авторите пишат, за да печелят. От прочетеното (пак напомням - и предговорите) излиза, че авторът е писал за да "си каже". В повечето случаи са го разбирали едва след като вече го е нямало (е, нямам предвид такива четива като на Люински, нали ).
Дали това ще те подсети, чий интерес се преследва?
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд Фройд
Ако авторите не са доволни, какво точно си мислиш, че ще четеш? Колко от авторите са писали "за да си кажат"? Например за Достоевски се знае, че книгите му са толкова дебели защото са му плащали на кола.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.
Така е, но не ти говоря за тях. Университетските и държавни библиотеки са стартирали собствени инициативи. Достъпът до ценни и единствени книги досега беше през копи-сервиза - адски неудобно, защото тези книги трябваше да се извадят от архива и да се копират. И учебници и помагала често не достигат покрай изпитите. Сега архивите активно се дигитализират. Подозирам че до 10тина години по-голямата част от старите книги ще бъдат в нета. Професорите също качват част от материалите в нета, с разрешението на издателя и уговорката че е само за учебни цели. Това е защото хората осъзнават колко е важен достъпът до информация. Бързият и безпроблемен достъп.
Разликата е, че притежателите на авторските права все пак имат думата дали и доколко материалите им да бъдат достъпни в цифров формат. Авторът на статията пропагандира пълно им игнориране.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.
До момента правителството плати поне два пъти по 13-16 милиона за лицензи за майкрософтски продукти. Така че не се грижи за чичко Гейтс, той неговото си го е прибрал. А че няма да забогатее от 8 милиона българи е ясно, той прибира пари от цял свят.
Ходил съм няколко пъти в Националната библиотека. Бил съм и абонат на ЦИНТИ (ако знаеш какво е). Разликата е, че това, което го търсиш не се намира. В по-добрия вариант се записваш в един списък и евентуално ще ти запазят книгата след известно време (като я върне този преди тебе). В по-лошия книгата изобщо няма да я намерят. И още нещо - не е безплатно, има такса и тя се използва за закупуване на нови книги (по закон българските издатели се задължават да пратят 5 копия на всяка книга с ISBN на националната библиотека, но какво да правим с чуждестранните?).
Има и книги, които не се разрешава да се изнесат - те се четат само в читалня. Много е готино да се изхилиш докато четеш нещо забавно в общата читалня и всички да почнат да ти шъшкат и съскат (четох "Приказка за тройката". Също така е много интересно да четеш техническа литература и да установиш, че някой преди теб е откъснал точно тези две странци, които ти трябват, за да не плаща 50 ст за ксерокс. И е много готино да си тръгнеш в края на работното време, нищо че не си успял да си свършиш работата. Така че стига за държавните библиотеки - по-приятно е в 23:00 да си четеш книгата у вас, а не в читалнята и да се чудиш колко ще ти излезе таксито.
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....
Като искаш да ти е приятно, купи си книгата. Ясно е, че не всичко ще го има, все пак средствата не са безкрайни. Но положението изобщо не е толкова зле колкото го описва автора.
Липсата на удобство не ти дава право да нарушаваш нечии чужди права, в случая тези на авторите.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.
Така е, но докато се чака мудната ни държава да реагира ще минат следващите 20 години. Според мен правото на информация е основно право. Единствената алтернатива, която се предлага в момента на българския читател, е платения сурогат знам.бг на Труп. Или хартиени книги на европейски цени. Много, ама много малко са добре поддържаните библиотеки в България. Ако живееш в Етрополе и ти трябва книга, трябва ли да се врътнеш до София, за да си я заемеш? Една достъпна библиотека, в случая читанка, е завръщане към нормалността. И е работа на държавата да намери законово приемлив формат за тази инициатива. Това една държавна институция да защитава интересите на частно издателство в явен ощърб на четящите граждани си е интелектуален геноцид.
Досега не съм видял конструктивна дискусия по тази тема в каквито и да е български форуми, тук също няма да се получи. Затова и не виждам смисъл да участвам повече по темата.
Факт е, че където пиратството е високо, липсват локални качествени произведения. Помислете за това.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.
Големи продажби на книги има пък в страните, където достъпът до информация е най-лесен и широк. Апропо, кои са тези страни с голямо пиратство, точно пък по отношение на книгите?
БРАВО на автора че не се притеснява да изрече неудобните истини!!!
Проблемът идва от там че 20 години "преход" все още не са отмили много от шлаката наслоена от 45 години господстване на посредствени, ограничени, нискообразовани хорица, които от село дойдоха и с помощта на съветската армия държаха БГ в подчинение.
Такива другари и другарки, както и тяхни наследницим все още се ширят посвеместно! Резултат:
По манталитет, властови практики, инфраструктура България е страна от Третия свят и трябва да го имаме предвид, а не да се залъгваме с исторически и географски илюзии.
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.
Стига сте мрънкали за авторите. В края на краищата ако смятат произведенията си за безценни да си ги продават лично на малкото заинтересовани, все пак става дума за не повече от стотина все още живи автори от целия свят.
Тук се води позиционна война между читатели и фосилни издатели и докато пещерняците не влезнат и с акъла си в 21век (не само с банковите си сметки) ще продължим да си глаголим напразно.
Издателите получиха вече безброй съвети как да печелят въпреки "пиратите", но не се забелязва някаква чуваемост. Ми това е положението: на крива ракета - космоса и виновен...
"Задължение именно на държавата е да разширява достъпа до произведения на културата, да улеснява обмена на информация."
Охаа, стрелката на Гедерон-О-Метъра избѝ скàлата. Иска, иска, и все от д-вата. А модерните Павлик-Морозовци от "читанка" намерили предмета на новата колективизация.
"неолибералните мантри"
Айде, студентът по социология си дойде на думата.
"Къде щяхме да сме сега, ако в средата на 90-те българите бяха решили, че щом не могат да си платят за лицензиран "Уиндоус", няма да ползват компютри въобще?!"
Щяхме да имаме слава в BSD/LINUX, а не както сега се чува за БГ само когато хванат някой хакер престъпник да краде. С, което си дойдохме пак на думата, ха ха.
"Ние сме насилствената колективизация читанка ъф Борг. Вие ще бъдете OCRирани (разбира се, само след като сте вложили хиляди лева в издаването на някоя книга; и разбира се, скенерът не е е наш, а на фирмата където работим, и файнриидера и той е нек'ква крекната версия ...). Съпротивата е напразна."
Българинът винаги е бил авантаджия.Спомням си тази година,когато раздаваха козунаци в Пловдив се стигна дори до бой заради козунаци,които струваха по 3-4 лева в магазина.Има и други такива примери-преди няколко години мисля,че Яне Янев раздаваше безплатно по един хляб и един салам в София и си беше направо война кой да се докопа до тях.Така е и с книгите.Аз лично почти всяка седмица купувам книги.И това естествено много ми натоварва бюджета,защото минимум отделям по 50 лева на месец за книги.Плюс още толкова за вестници.Плюс два пъти по-толкова за кино и ДВД-и.Но това ми харесва и затова не мрънкам,когато давам тези пари.Всяко удоволствие се заплаща.Интересно,когато автора на статията отиде в заведение плаща бирата по 20 стотинки,колкото струва шишето или дава по 2 лева.Защо не обясни на собствениците на заведението,че технологията за производство на бира е общодостъпна и той не трябва да им плати поисканата сума,а само цената на бутилката.Дали го прави това?Честно казано съмнява ме.А и на минутата би бил изхвърлен от заведението.И всеки ще сметне,че е нормално да го изхвърлят.
Твоите думи показват, че българина не е авантаджия. Ето аз например си купувам и Капитал и Дневник, но много се кефя, че съдържанието им е безплатно в интернет. В крайна сметка ще се окаже, че хора като теб има много въпреки (а можеби и заради) наличието на Читанка. Иначе когато се раздават безплатно козунаци, бира и каквото и да било, винаги ще си има тълпи и може би и малко кютек, без това да се отнася за цялата нация. Не вярвам, че само в България е така
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров
Колкото и да е безплатно тегленето на книги от интернет, няма нищо по-хубаво от добре издадената книга, ухаеща на прясно мастило, която може да отвориш на любимата страница и да държиш в ръцете си. Несравнимо е дори с новите джаджи за четене, макар и те да са крачка напред.
А пък това за бирата направо ме уби!!! Малоумното ти сравнение би имало някаква здрава логика единствено и само ако производителя можеше да продаде една и съща бутилка с бира безкрайно много пъти ....
По-голяма глупост просто не бях чел! Ей такива сте защитниците на копирайта.
В момента в който някой прочете книга той я OCRира. И единственото което му пречи да я сподели с някой е липсата междумозъчен протокол за обмен на данни.
Извода е че който има да пише нещо смислено, ще го напише.
Вижте сега другарю Вертикална черта,
Във вашите тези са се смесили известни истини с доста полуистини и една огромна част откровени глупости. Не се наемам да коментирам този тюрлюгювеч, който изстреляхте в интернет пространството. Само ще ви кажа, че ако бяхте автор, не бих могъл да прочета ваши книги, които са по-дълги от половин страница, дори и да ми плащате за това. Защото стилът ви е скучен, сух и еднообразен.
Ето един типичен пример на простак,който под булото на анонимността обижда и пише глупости.Г-н Бамамаму или каквото и да сте там- защо не дойдете да ми кажете лично,колко съм малоумен.С удоволствие ще ви изслушам.Само ми кажете кога и къде ще ви бъде приятно да ме наричате маломник.
Мога да ти го кажа и по друг начин,защото простаци като теб владеят само езика на улицата.Палячо- ела да ми кажеш в лицето какво мислиш за мен.Ако те е страх си доведи и дружки ,които са също такива импотентни мишки като теб.
Щом на месец бюджета ти е 50 лева за книти, значи четеш ебати и литературата....това са не повече от 3-4 хубави книги (корична цена като нови), а месеца има 4-5 седмици. Да ти кажа, че и жена ми купува DVD-та - предимно как се прави плосък корем. Е, оня ден купи и истинска класика - Слонът моя приятел. Ако не си чувал за филма, трябва да ти кажа, че той моделира културното образование на поколения български цигани през 70-те и 80-те, само междузвездни войни успя да го бие по посещаемост. Не вярвам индийците от Боливуд да с а получили нещо от трите лева, които тя плати.
Я ми кажи, като ми потрябва стара техническа литература, как да сия купя? Освен това ми трябва за малко, не за постоянно. Стари списания например. Да си пробвал да си купиш нещо, издадено преди една година? Или книга, която е била издадена в тираж 500 бройки (защото ще бъдеш изненадан, в толкова бройки се издава всичко, което не е Хари Потър) и вече е изчерпана? Ако не знаеш, не всичко го има и при антикварите. И ако си мислиш, че издателствата плащат кой знае колко на авторите в България много се лъжеш.
След което си свали от читанката книга на Вазов, Вапцаров, Славейков (които са от културните ценности на ЕС) и иди да им платиш авторските права. Ще ти подскажа къде да ги намериш - на централните софийски гробища.
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....
Колкото и да не ви се вярва, но не купувам книги и вестници изцяло от екологични съображения.... а и никой не успя да ме убеди, че автора или преводача ще получат някакво възнаграждение за вече издадена книга...
Искам да знам кой в Бългория държи правата за издаване на Ботев, Вазов, Йовков, Пелинко, Алеко и т.н.
Дъщеря ми трябва да ги прочете през лятната ваканция, та да отида направо да му платя.
Абсурдо нали!
Да плащаве за да четем родните си класици!
Ех Щастливецо, защо не си жив!
До коментар [#45] от "kermit":
Браво Кърмит. Разширявам ти примера. Себестойността на шише Кола е няколко стотинки + транспортни р-ди. Всичко отгоре (до мин. 1 лв.) плащаме (и то доброволно) на носителя на авторското право (рецептата). #49 и #50 (с дългия ник) май наистина не разбира нищо: цената на една книга съдържа: цената на хартията и печата, цената на труда на автор, редактор, респ. и на превода. Същото е и с цената на колата, бирата, уискито и всичко, което ни заобикаля.
Хайде да си представим, че "гадния" закон за авторското право (в т.ч. и за патентите) не съществува - да кажем от утре. Какво следва: на концертите на всички изпълнители (от Мадона до Ойстрах) се внася качествена техника и на другия ден по Нет-а тръгват копия. Романите на Дан Браун, Роулинг и пр. се "прехващат" още от печатниците и тръгват из НЕТ-а. Също - касовите филми. Лекарствата - още с появата на дадено ефективно лекарство бързи производители пускат копия на безкрайно ниски цени. Също за колите, самолетите, чиповете и пр.
Едната страна - всички потребители са доволни, гадните монополисти са притиснати и в света цари всеобща радост, популизъм и комунизъм.
Другата страна. Пита - какъв ще е стимула на всички изброени (от Мадона до Роулинг) да пишат и пеят. Нали е известно, че музикантите редуват концерти със студийна работа - правят записи, които да продават. В горния сценарий ползата от студийната работа се изпарява. Друго - 3/4 от хората не знаят чужди езици. Щом Дан Браун тръгне из НЕТ-а (да кажем на български) сума хора ще си го свалят от там, печалбата на издатели, оттук и на преводача ще намалее (тя и сега не е голяма). Пита се - кой ще се хваща да превежда. Нататък - има и хубави учебници за ВУЗ. Тръгват из НЕТ-а. Кой професор ще хаби сили и време за да пише учебник, след като няма да получи нищо за това.
Г-н "...мамаму" надали знае, че професионалните творци изпитват удоволствие да работят, но заедно с това ядат, обличат се и пр. като всички нас. Т.е. искат и трябва да печелят някакви пари от дейността си. Сега печелят. По другия сценарий няма да печелят изобщо. Дали ще продължат да работят?
Обобщено - едната страна иска свобода на информацията, нула ограничения, всичко да е общо. Хубаво и разкошно. Остава въпроса на другата страна: кой и срещу какво ще ни пише, пее, играе, ще измисля нови неща, ще обучава нас, деца и внуци.
Явно е въпрос на баланс - дали Мадона (Роулингс, Гейтс, Дж. Робертс и пр.) трябва да са милионери, дали монополните цени защитени от копи-райта/патентното право не трябва да се корегират и пр. Но - отричането на законите изобщо просто ще ни върне в поне в средновековието - както се опитах да покажа.
Паулу Коелю за авторските права и бъдещето на книгата
"Имах късмета да видя какво става с моите книги в Русия през 1999, където имах трудно начало. Заради големите разстояния, книгите ми се разпространяваха много зле и продажбите бяха много слаби. Но с появяването на пиратското цифрово копие на "Алхимикът" (което по-късно сложих на официалния си сайт) продажбите направо полетяха. През първата година скочиха от 1 000 на 10 000 копия. През втората година се извисиха до 100 000 копия, а на следващата вече бях продал един милион книги. Към днешна дата съм отчел над 10 милиона продадени книги на тази територия."
Да, аз тегля музика.
Когато нещо много ми хареса, си го купувам на диск - заради бележките на обложката, заради радостта да си го получа от пощата или в магазина и да го държа в ръцете си, заради нетърпението да разкъсам целофана, заради кефа да извадя диска от кутийката и да го сложа в уредбата.
Единствено и само на най-любимата си група си купувам всичко, без да съм го преслушала преди това (то и не "изтича предварително" заради политиката на лейбъла им), но в качеството на тяхната музика съм непокалтимо сигурна и знам, че по-скоро няма да издадат нищо, вместо да пуснат някоя посредствена боза. - Доказват го вече 20 години.
Благодарение на това, че тегля музика от интернет, съм ходила на много прекрасни концерти и парите, които съм дала за билет и евентуално сувенир, са отишли направо в джоба на изпълнителите, а не на лакомите лейбъли. Ако не съм го чула предварително, почти сигурно няма да отида на концерт.
Филми почти не гледам, защото напоследък пускат само бози и кината са се превърнали в закусвални, а това, което ми харесва, си го имам на ДВД.
Що се отнася до книгите - чета и на екран, но много рядко, защото ми се дразнят очите, а и обичам мириса на мастило и шумоленето на страниците. За съжаление, обаче, срещу 20+ лв за БГ издателите, получавам долнопробно книжле от евтина хартия, кофти лепило, скапана корица, на моменти потресаващ превод и граматически грешки.
Добре, че има Амазон.ком да си поръчвам оттам отвреме-навреме.
В резюме: аз нямам нищо против да давам известна сума от парите си за продукти с авторски права, но искам високо качество и като съдържание, и като опаковка, а не посредственост.
Some say the end is near,
Some say we'll see Armageddon soon,
I certainly hope we will,
I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.
Добре бе Starec, донякъде съм съгласен с теб.
Но какво да правим с творбите на отдавно починали писатели, музиканти и т.н. Кой и защо трябва да притежава прават върху техните книги, произведения и др.
Пак питам, ако искам дъщеря ми да прочете родните класици, защо аз трябва да платя на някой?
По същата логика утре някои ще предяви претенции за авторските права върху телефона, радиото, електрическата крушка, Питагоровата теорема, закона на Нютон и каквото се сетиш още.
Варно е, че свеки който се потруди да създаде нещо стойностно трябва да получи възнаграждение за това.
Но някъде трябва да теглим чертата!
Знам,че много от нас недолюбват братушките, но погледнете какво правят за опазване на културното си наследство!
За неразбиращите руски - свалете си разговорник от читанка :Д
Ех старче, старче.....Платон за авторски правали е писал? Коперник, Джордано Бруно, Паисий Хилендарски? Все за печалби ли са писали? А книгите им са ги преписвали на ръка, даже в библиотеките са ги връзвали с вериги, за да не ги откраднат. И послед идва онзи гадняр Гутенберг и измисля печатането ка то технология. И защо? Ами за да напечата библията. И него явно треската за авторските права го е гонила.
А сега за стимулите на групите да пишат и пеят - Гуен Стефани (от No Doubt) обясни в едно итервю как те са имали 10 години концертна дейност, преди да станат известни. Мадона, ако не знаеш е пробвала и киното, даже и в подобие на порно филм се е снимала. Както виждаш, който иска да твори, твори. А печалби се правят от концертите.
За Дан Браун просто няма да коментирам, книгите му стават само за тоалетна хартия, но той реализира много добри печалби от това. Явно е, че той ще защитава правото си да получава приходи от всяка продадена книга. Щото ги пише за това, а не за да сподели идеи с хората. Джоан Роулинг не е много по-добра - само какъв скандал се вдигна, когато един от феновете направи книга с описание на героите от поредицата и се опита да я издаде. Като че 600 милиона паунда не и стигнаха.
За професорите и учебниците - познат, който работи като преподавател в САЩ ми каза така - всичките ми лекции във вид на слайдове аз съм длъжен да ги предоставям за свободен достъп в университетската мрежа. Тази история "ще те пусна на изпита ако ми купиш учебника" само в частните университети в БГ я има. Майсторлъка е да напишеш учебник, който ще купят не само студентите, на които преподаваш, а и тези, които никога не си виждал.
И ако обичаш недей да набъркваш патентното право и авторското право при книгите - те имат съвсем различни цели. Патентът обикновено е за срок 5-10 години, просто за да се даде време на фирмата/лицето, което го е защитило да направи печалби, но по същата причина не много дълго, за да не се спира развитието на икономиката (за сведение в момента, в който изтече патента за интерфайса на MacOS излезе Windows 95 и Apple реваха на умряло...). А авторското право е за срок от 70 години. Познай защо? Ами много просто, да си видял някой да дописва или пренаписва Вазов, Йовков или Елин Пелин и да казва "аз го написах по-добре"? Щото при патентите това е възможо, и дори се поощрява (поради късия срок на действие), с цел изкарване на по-добри продукти на пазара.
Така че компютрите са си компютри, компотите са си компоти. Пиши по темата и не я измествай.
Хората, искащи да споделят идеи, ще продължат да пишат. И ще се четат и след 100 години, че и повече. Тези, които пишат за пари, ще просължат да си пишат за пари и все няма да им стигат. Като са толкова против библиотеките, ами да си изземат книгите оттам.
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....
според мен се престараваш и търсиш ненужно вината само в ГЕРБ (които иначе не понасям). рицарят на безхаберието Явор Колев е държавен служител от години и върши простотии от много време. ако искаш да прочетеш за подвизите му преди 3-4 години, можеш да хвърлиш поглед върху (отдавна занемарения) блог на Весо - http://hardtrance.blogspot.com/search/label/ГДБОП
партия ГРОБ - Граждани за Разсипване и Обиране на България. да ни е честит цар Боко Първи, цар на всички български тиквеници и на чичковите червенотиквеничета.
Казали са го отдавна - прост народ, слаба държава. Чия да е ролята за четенето? На НПО???????????????????????????????? На БАН!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!? Леле мале......Ако не са родителите и училищата (повечето от които държавни) как ще накараш хората да четат?
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....
Супер статия!
Капиталистическите свине искат да превърнат всеки, който не може да си плати в безмозъчен роб!
Първо ще ни вземат културата, след това правата, след това ще ни приравнят на вещи, които ако искат свобода ще трябва да си я купуват!
Отговори си на върпоса - в коя област държавата се справя със задълженията си?
В никоя!
И защо тогава на някой въобще му хрумва да прехвърля на нея още и още задължения?!
Четенето - като обощение на образованост и културно обогатяване - е изключително ЛИЧЕН приоритет! За това не е необходимо никаква държавна институция. Цялото ни Възраждане е протекло не само без държавни институции но и в обкражението на врждебни такива!
има доста българи в чужбина който не могат да отидат до кварталната библиотека, освен това не знам кога за последно си влизал в библиотека но в повечето за последно нови книги са купувани 1989 година
Задавам въпросите.
1. Произвежда се компактдиск с музиката на дадена група. Платени са авторските права, платени са всички производствени средства, а следи ли някой дали като в нормалния свят печалбата не е максимум 16%, а останалото са реинвестиции, откриване на нови работни места и т.н. ОТГОВОР - НЕ!!!! Защото ако собственикът си ги мушне в банката и ги профука по почивки...., абе това не е бизнес!
2. По принцип в нормалния свят даден албум се промотира или това ще означава показване на това какво има в него по медиите. От това се печели страшно много и то от реклама. При нас се пускат две хитови песни, а за останалото се казва казва - "Останалите песни са изненада-а-а-а-а!!!!!!!"
3. Перфектен коментар на г-н Пенчев:
"Има хиляди причини човек да си купи нещо, което може да свали безплатно – защото е по-удобно за ползване, защото е престижно в даден социален кръг, защото така ти се дава възможност да изразиш мнението си кой филм или диск "струва" и кой не...
Когато купуваме, ние купуваме не само неща, но и социални знаци. Да избереш книга и да решиш как да се сдобиеш с нея и какво после да я правиш е само по себе си културна практика. Парите не са единственият фактор."
4. Голям проблем са ДАЛАВЕРИТЕ на различните типове промишленост - дискове, книги, защото чисто материалните фактори, поддържащи въпросните продукти са от ЕДИНСТВЕНО ЗНАЧЕНИЕ.
До коментар [#63] от "Starec":
Старец, (а и Кермит) Бирата от примера Ви е повечко .
Не останах с впечатление,че защитхсъсше на библиотеките са против закона за авторско право и спазването му. Конкретните поводи са безмозъчната акция срещу Читанка и искането на дядо Дамянов ИП да следят трафика на клиентите си . А що се отнася до авторското право върху бирата, предай на Колев, че бай Пешо кръчмаря раздава безплатно бира в кръчмата си ("Сам Дойдох" та да прати баретите, да го научат, как така ще нарушава чужди авторски права ....
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров
Благодаря сърдечно на К.Кирилов (#83) за линка към Лари Лессиг - от Харвардския университет. Ето извадки от голямата му лекция:
"..не говоря.. че трябва да оправдаем хората, които вземат съдържанието на други хора и го продават и разпространяват без разрешение от носителя на авторски права.... Говоря за хората, които вземат и претворяват създаденото от други хора, за да кажат нещата по различен начин".
"Всяко използване (на копие) трябва да бъде с разрешение, защото без разрешение сте правонарушител"
Трябва да се търси баланс
"Първо - артистите и създателите трябва да ... изберат творбите им да са достъпни за ползване по-свободно за некомерсиални цели, но и не да са свободни за комерсиално използване".
"Второ - бизнеса да прегърне тези идеи и така свободното да конкурира по-малко свободното...".
Накратко: Едната теза на Лессиг е, че закона за авторското право трябва да се спазва, като остава правото на творците да определят по-мекото му приложение. Другата му теза е, че всяко претворено съдържание е полезно, нужно и трябва да се поощрява - от законите и от бизнеса.
Аз не мога да добавя нищо към мнението на този авторитетен експерт - освен скромното си съгласие. И - горещо препоръчвам на всички съфорумци да прочетат/видят тази лекция - ще се обогатят и ще видят умни доводи.
Както винаги, г-н Пенчев улучва проблема точно в десятката !
Удоволствие за мене е да чета неговите коментари, а днешният трябва да стане настолно четиво за пишман-политиците ни, пишман-полицаите и пишман-слугите на народа, да го четат, да го четат и пак да го четат, докато им уврат дебелите глави !
Защото както е тръгнало, след години може държавата да се принуди да плаща на неграмотните родители на още по-неграмотни деца за да научат поне азбуката и да могат да четат елементарни текстове.
Свободните хора избират, пробват, грешат, успяват и вървят напред. Робите си кютат и чакат някой да ги оправи.
Не изопачавайте думите на човека сега! Лари Лесинг в ТЕД не защитава пиратството.
Ако мога да се опитам така да преразкажа с 2 думи аз какво разбрах...
Изпадането в крайности на всички ни е ясно, че не води до много хубави резултати. Прекомерната защита и пълната слободия сами по себе си не са модели за подражание, които трябва да следваме. Тъй тъй нашите политиканци са приели политиката на нулева толерантност, която има своите резони, но няма да ги разисквам сега, щото ще стане не леко за четене.
Отива се на принципно нов етап в защитата, наречен "Само някои права запазени", противно на 150 годишната концепция "Всички права запазени". На всички им е ясно, че модела вече е твърде стар, твърде прост и неефективен. Лицензите за разпространяние "криейтив комънс" и ГНУ ги има.
Намирането на баланс между интересите е принципно по-труден вариант, а знаем администрацията работи "както е по-лесно". Да не говорим за реформаторско мислене, и дългосрочни идеи, защото думички като "мислене" и "идеи" и без това отсъстват от тая система и без прилагателните къум тях.
Ленсинг лъже маже и пак пробутва разни типично адвокатски баланси и регламентации. Няма и не може и да има баланс.
И като го опъна този екстремизъм ..... не виждам нищо екстремистко специално в изчезването на копирайта. Технологията го създава, технологията го заличава.
За тези, които попрочитат писаното от мен, трябва да е ясно, че точно случаят с Моята библиотека (официалното име на Читанка) беше камъчето, което обърна колата на Гееерб в моите очи. За сега мълча по другите им издънки. Надявам се да не направят друга подобна простотия, защото ще спра да мълча. А ти не се напъвай да ме вкарваш в приказки, става ли?
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд Фройд
Само да ти обърна внимание, че неимущественото авторско право е вечно. Това е конкретно по въпроса за "донаписването/ пренаписването" на нечие произведение.
А всъщност всички следващи автори (дори форумни писачи) малко или повече използват идеи от преди-живелите. Неминуемо е - те да не са като чукчито, дето бил писател, а не читател.
Борбата е за имуществените авторски права, а в повечето случаи те се държат от издатели или други финансово мощни играчи, не от авторите. Самите автори могат дори да бъдат изнудвани. При нашенския тираж от 500 броя веднъж на 10 години (по закон) и ограничаване на всякакво друго разпространение се получава действащо затваряне на устатата им и натикване в най-глухата линия. (само за сравнение - общините в България са 260, т.е. по две книги на община)
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд Фройд
Всъщност действията на ГДБОП в известна степен са оспорими, и то доста. Горичка е имала нелегално (макар и трудно доказуемо след просто оплакване, без проверка на законността, при условие, че един закон предполага законност) съдържание но е имала и легално. И проверката на ГДБОП може да изисква свалянето на нелегалното съдържание, но в никакъв случай не трябва да атакува легалното (например книгите на всички автори починали преди 50 години са легални, повечето преводи са направени преди 20 години и те са също легални).
"Властовият елит третира потребителите на културни продукти като стадо от зомбита".
Браво Бойко!
Право в целта.
Та може ли промит ченгесарски мозък, на който Дзержинзски и Маркс са в главата, да измисли нещо човешко? Такъв е властовият ни елит без лустрация.....
Браво Бойко, поздравления от мен.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
ju.li
Рейтинг: 1536 НеутралноХаресвам статията, не защото има нещо ново в нея, а защото трябва всеки, който има някаква възможност да набива канчетата на самозабравилите се чиновници постоянно - нещо като китайската капка. Може би някой ден ще се очовечат (чиновниците де)
****
Този коментар беше изтрит в 20:43 на 22/07/2010 от неговия автор.
Горбачов
Рейтинг: 583 НеутралноИ са кво. Пиратите били просветители. Може скоро някой от тях да го канонизираме за светец. Даже служили на обществото...
ГорбачовDehumanizer
Рейтинг: 950 НеутралноДа, България е страна от Третия свят, но цените на тия неща са като в първия. А какво да кажем за дивашкото ДДС върху литературата, непознато в ЕС?
«Enjoy yourself. It’s later than you think.» - chinese proverbsmkoeva
Рейтинг: НеутралноСтатията е много добро обяснение, защо Бил Гийтс никога не би станал богат в България.
Прокопиадата: "ЦЕНЗУРА!" - мотото на Дневник!
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#3] от "Горбачов":
Който не следва линията на Економедиа е тотално цензуриран!Зависи кой победи ... ако са пиратите то ще са и просветители.
Поздрави.
ТНТ
Рейтинг: 583 Неутрално"Къде щяхме да сме сега, ако в средата на 90-те българите бяха решили, че щом не могат да си платят за лицензиран "Уиндоус", няма да ползват компютри въобще?!"
Да спасим София от "Спаси София"!!!"Плати си, за да четеш!" Което в превод означава "Стой тъп, ако нямаш пари".
Два удара право в десетката! Браво на автора!
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#3] от "Горбачов":
Ще ги канонизираме и още как. До Паисий дори трябва да ги сложим.
А залупените гьонове като теб ще ги наритаме хубаво за да знаят къде им е мястото ...
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#5] от "smkoeva":
Бил Гейтс е алчна отрепка.
Света е по-добър заради компютрите не заради боклучавия уиндоус ...
Demokrat
Рейтинг: 832 РазстроеноПолезен коментар.
За първи път да харесам изцяло мнението на Пенчев
А въпросите, които изникват и е нужно да се поставят, защото са важни, са поне два:
1. До кога ще търпим ГЕЕЕРБовите представления да заместват истинските управленски действия.
Акциите на ГДБОП са един тъп сценарии за показване на присъствие. Уверено може да се твърди, че освен "помпането на мускули " ,тая ГДБОПска активност, има за цел да защити заплатите и местенцата на служителите там. Както е идеята на тоя кух чиновник, поискал ИПте да следят клинетите си в мрежата. Тъпо до смях, ама на голо дупе боли! Дано го уволнят като резултат от "реформите"! Той точно заради това си лансира глупостите." Вижте, аз дори мога да мисля - не ме "реформирайте"!"
2. До кога ще търпим ГЕЕЕРБовите представления да заместват решаването на истинските проблеми.
Пример: Нямало пари в НОЙ. Ами няма да има докато не се гарантира, че личният принос т.е. личните вноски на всеки определят крайния резултат - пенсията, а не решението на правителството. На кого му пука колко внася, като накрая плащалите върху 2000 и върху 800 ще вземат еднаква ( определена от правителството!) пенсия.
Сега по темата.
Тръгнали да се борят с размяната на книги в мрежата. Ами както и Пенчев правилно посочва, какво е направила държавата за да облекчи достъпа до книги. НИЩО!
Но разбира се на милиционерите четящите не им се нравят.
Ще ви припомня, че едно от първите "най-важни" решения на ГЕЕЕРБ бе да се въведе повсеместното следене.
Криза - мриза, финанси, няма значение - важно е следенето.
Така щели да се справят с престъпността. А че престъпниците имат всички средства да се предпазят и следенето остава само за обикновенните потребители - няма значение, важно е да има "борба".
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоЗа дразнителите толкова.
А колкото за статията ЕВАЛА!
Време е да започнем да назоваваме нещата открито с истинските им имена.
|
Рейтинг: 1054 НеутралноАвторското право е измислено като компромис между интересите на обществото и интересите на авторите. Може да има огромни ползи от свободното разпространение на информация, но ако авторите нямат интерес да създават тази информация, какво точно ще се разпространява? Графоманските драсканици на блогърите?
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.|
Рейтинг: 1054 Неутрално> Държавата обаче не прави нищо, освен да повтаря
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.> неолибералните мантри. "Плати си, за да четеш!" Което в
> превод означава "Стой тъп, ако нямаш пари".
Доколкото знам държавата финансира нормалните библиотеки и всеки може да отиде и да прочете която си иска книга без пари.
Не е хубаво добра тема за дискусия да се отразява толкова едностранно и статиите да са пълни с подобни манипулации.
ПАСТОРА
Рейтинг: 645 Неутрално"....доставчиците на интернет да следят потребителите да не споделят помежду си продукти в нарушение на закона."
Предлагам:
Вносителите и дистрибуторите на леки автомобили да следят водачите да не пренасят предмети в нарушение на закона.
ПАСТОРА
Рейтинг: 645 НеутралноДо коментар [#13] от "|":
Каква е разликата между прочетената книга в библиотеката и тази от сайта.
Дори библиотеката нарушава по-вече авторските права защото получава такса за всяка книга, което може да се възприеме, че иначе тези средства щяха да отидат за закупуване на книгите.
Минаващ
Рейтинг: 636 НеутралноДа отбележим и отказа на
"На нож препасан и на звяр, на тиха бара, на женски поглед и на цар да нямаш вяра." - Панчатантранякои "носители на права" да докажат, че наистина са купили правата.
ИК ТРУД (обичайните заподозрени за полицейската gunboat diplomacy)
Музикаутор - активни в събирането на пари за правата върху всяка музика, но с непълна база данни непозволяваща им да предаде нататък събраните пари.
и пр. и пр.
Кирил Кирилов
Рейтинг: 1214 НеутралноВсички, които твърдят, че пиратството има негативен ефект върху икономиката, понесоха тежък удар. Американската правителствена служба за финансова отчетност GAO (подобна на нашата Сметна палата), която бе получила задача да разгледа изследванията какъв е ефектът на пиратството върху икономиката на САЩ, достигна до извода, че всички тези изследвания - без изключение - са фалшиви. Нещо повече - GAO дори достигат до извода, че пиратството може да има и позитивен ефект върху икономиката.
Кирил Кириловhttp://webcafe.bg/id_1467740031
|
Рейтинг: 1054 НеутралноДо коментар [#15] от "ПАСТОРА":
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.Разликата е, че в даден момент само един човек може да чете дадена книга от библиотеката.
Такса за книга от библиотеката? Забавно, ходил ли си някога в библиотека?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Athanatos
Рейтинг: 1312 НеутралноДо коментар [#18] от "|":
Adam-е zendeh, zendegi mikhad / Живият човек се нуждае от живот .В повечето големи библиотеки има доста повече от един екземпляр от дадена книга.
Всъщност - каква е разликата, дали ще си взема книгата безплатно от градската библиотека или ще си я дръпна безплатно от някой сайт? И в двата случая няма да дам пари за нея.
А иначе хората са го измислили - публикуват за свободно сваляне всяка нечетна страница от дадена книга - хем можеш да видиш дали ще ти е интересна, хем трябва да си я купиш, ако искаш да я прочетеш цялата.
Музар
Рейтинг: 1316 ГневноЗа начало - добра статия!
за разните му правни недоразумения у нас. Пробва се онази лениновска щуротия, че количествените натрупвания водели били до качествени промени. Да, ама НЕ!
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдЗа после - казаното е вярно, но не е достатъчно. Получава се така, че администрацията (държавата, демек) се упражнява в "отчитане на дейност". Има едни доклади къде от ЕС, къде от по-глобални институции (по този начин подминавам "големият Брат"
Първо на първо, дори световният опит срещу пиратството ОТНИКЪДЕ не е ориентирано срещу четенето! Никой! не смее да каже/ напише/ озакони такава дивотия! Обикновено се борят срещу по-търговски ефекти - картинки и видео - там няма никакъв допълнителен интелектуален продукт и могат да си се размятат насам-натам из нета присто ей така. Когато става дума за книга - дори преводачът има съществен принос в представянето на текста. За малка езикова общност свободното разпространение е по-скоро реклама и в никакъв случай не е загуба.
Малко се отплеснах в търговската страна, но тя е слабата позиция. Силната позиция е, че знанието се гради на споделянето му! Някой трябва да е пълен - издялан, ошлайфан, лъснат, целефонанизиран идиот за да обяви споделянето на знание за престъпление! Е, у нас има и такива!
И те получават заплати от нашите данъци! А, и рушвети от тъпунгерите, дето им поръчват екшъните!
|
Рейтинг: 1054 НеутралноДо коментар [#20] от "Athanatos":
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.Да, има, но всеки екземпляр може да се чете само от един човек в даден момент.
Както вече казах, законът за авторското право, включително и частта му за библиотеките, е компромис между интересите на обществото и интересите на авторите. Ако везните наклонят твърде много в едната посока, положението се влошава.
В интерес на истината аз лично смятам, че сроковете в които авторите запазват права върху книгите са твърде дълги. 13-те години от първото публикуване, както е било в първите закони за авторското право е напълно достатъчно (според мен). Но да се оправдава пиратството вместо да се работи за промяна на сроковете е напълно малоумно и твърде неконструктивно.
arch_
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#20] от "Athanatos":
Мне. Хората са го измислили така, че правят огромни проекти с гигантски ресурс и хиляди участници за да качат ВСИЧКИ книги с изтекли права в бази данни, за които се плаща минимална такса. Преговори се водят и за книгите, които не представляват вече издателски интерес. А заемането на новите книги става по същия начин като в читанка, с тази разлика че файлът има срок. Напълно приемлив вариант според мен. Наскоро ми притрябва една доста екзотична книга (единствено издание на 150 години) и се оказа че я има в една-единствена библиотека на около 350 километра от Берлин. Написах отчаян мейл до библиотеката дали не могат да ми я пратят. Върнаха ми отговор с адрес на база данни, откъдето НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО и без регистрация мога да си я сваля. А в България трябва да плащам за да чета Йовков.
Reveal
Рейтинг: 793 НеутралноВ Лисабонския договор са залегнали категорични изисквания за правото на достъп на информация. Нашата държава е безспорен лидер в ЕС по нарушение на правото на достъп на информация и скриването на дължими по закон публичнодостъпни данни. Интернет е враг на тези, които искат да поддържат статуквото на незаконен и строг контрол на информационните потоци. Информационната революция би спомогнала за по лесното заявяване на колективни искове срещу тях. В момента интернет дава със сигурност по-голям положителен ефект от културното и образователното министерство взети заедно.
"Да се махаш от тази банка веднага миличка. Шефа й е параноик и измъчва момчето само защото чело някакви си книги и филми за обири" из Призрачния градМузар
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#16] от "Минаващ":
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдПрав си! Нека си свършат работата по действащите правила.
Обичайното "бег на месте" - казано по нашенски "нищо не прави, но пък много актвно".
Прибирането на тези 0.00001% от празните носители е работа на държавата. Както и пренасочването към уж ощетените автори (тук има мааалка закачка, че не е към правопрекупвачите, поне в действащия закон). А Държавата не си е свършала работата, но за да се представи в по-поносима светлина, се опитва да вкара още закон. Който няма да се спазва, както и предишния. Само защотото спазването на закона не завии от бройката му, а от спазването му. Ами, много добре знам, че написах тавтология. Само че източникът й не у при мен.
|
Рейтинг: 1054 НеутралноДо коментар [#23] от "arch_":
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.Преди няколко седмици бях на презентация на Google Books. Досега са сканирали към 4 милиона книги (от приблизително 120 милиона изобщо издадени). Рано или късно всичко ще го има в цифров формат.
Голяма част от презентацията беше колко е трудно да определят коя книга е с изтекли авторски права и дали могат да показват всички страници или само 10-те процента, които са избрали като число за fair use.
stog
Рейтинг: 426 НеутралноВсъщност "авторско право" е само името му, то си е издателско право. Казвам го защото вече 18 години съм самоиздаващ се автор, станах издател защото иначе трябваше да работя само за тях. И днес печеля повече като издател, отколкото като автор.
stogЕто и един цитат:
"Авторското право е продукт на индустриалната епоха – авторът написва своята книга, всеки издател, който я издава, му плаща за всеки тираж, освен това 70 години след кончината на автора, неговите наследници продължават да получават своята лепта от издателите. Това днес звучи леко остаряло, леко архаично.
Авторското право е вид рентиерство − на интелектуален труд.
Интернет ще промени и това..."
Още: в "Дълго, дълго сбогом на книгите" -
http://redor.bg/#/Article/id=1003049
Музар
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#26] от "|":
).
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдХай! Защо задълбаваш в технически подробности?
Аз не съм автор и мнението ми не е от тази точно страна. Но пък съм читател, даже на предговорите! И хич не ми се връзва, че авторите пишат, за да печелят. От прочетеното (пак напомням - и предговорите) излиза, че авторът е писал за да "си каже". В повечето случаи са го разбирали едва след като вече го е нямало (е, нямам предвид такива четива като на Люински, нали
Дали това ще те подсети, чий интерес се преследва?
|
Рейтинг: 1054 НеутралноДо коментар [#28] от "Музар":
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.Ако авторите не са доволни, какво точно си мислиш, че ще четеш? Колко от авторите са писали "за да си кажат"? Например за Достоевски се знае, че книгите му са толкова дебели защото са му плащали на кола.
arch_
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#26] от "|":
Така е, но не ти говоря за тях. Университетските и държавни библиотеки са стартирали собствени инициативи. Достъпът до ценни и единствени книги досега беше през копи-сервиза - адски неудобно, защото тези книги трябваше да се извадят от архива и да се копират. И учебници и помагала често не достигат покрай изпитите. Сега архивите активно се дигитализират. Подозирам че до 10тина години по-голямата част от старите книги ще бъдат в нета. Професорите също качват част от материалите в нета, с разрешението на издателя и уговорката че е само за учебни цели. Това е защото хората осъзнават колко е важен достъпът до информация. Бързият и безпроблемен достъп.
|
Рейтинг: 1054 НеутралноДо коментар [#28] от "Музар":
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.И не, балансът между интересите на авторите и обществото _не са_ техническа подробност.
|
Рейтинг: 1054 НеутралноДо коментар [#30] от "arch_":
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.Разликата е, че притежателите на авторските права все пак имат думата дали и доколко материалите им да бъдат достъпни в цифров формат. Авторът на статията пропагандира пълно им игнориране.
epoc
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#5] от "smkoeva":
. Също така е много интересно да четеш техническа литература и да установиш, че някой преди теб е откъснал точно тези две странци, които ти трябват, за да не плаща 50 ст за ксерокс. И е много готино да си тръгнеш в края на работното време, нищо че не си успял да си свършиш работата. Така че стига за държавните библиотеки - по-приятно е в 23:00 да си четеш книгата у вас, а не в читалнята и да се чудиш колко ще ти излезе таксито.
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....До момента правителството плати поне два пъти по 13-16 милиона за лицензи за майкрософтски продукти. Така че не се грижи за чичко Гейтс, той неговото си го е прибрал. А че няма да забогатее от 8 милиона българи е ясно, той прибира пари от цял свят.
До коментар [#13] от "|":
Ходил съм няколко пъти в Националната библиотека. Бил съм и абонат на ЦИНТИ (ако знаеш какво е). Разликата е, че това, което го търсиш не се намира. В по-добрия вариант се записваш в един списък и евентуално ще ти запазят книгата след известно време (като я върне този преди тебе). В по-лошия книгата изобщо няма да я намерят. И още нещо - не е безплатно, има такса и тя се използва за закупуване на нови книги (по закон българските издатели се задължават да пратят 5 копия на всяка книга с ISBN на националната библиотека, но какво да правим с чуждестранните?).
Има и книги, които не се разрешава да се изнесат - те се четат само в читалня. Много е готино да се изхилиш докато четеш нещо забавно в общата читалня и всички да почнат да ти шъшкат и съскат (четох "Приказка за тройката"
|
Рейтинг: 1054 НеутралноДо коментар [#33] от "epoc":
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.Като искаш да ти е приятно, купи си книгата. Ясно е, че не всичко ще го има, все пак средствата не са безкрайни. Но положението изобщо не е толкова зле колкото го описва автора.
Липсата на удобство не ти дава право да нарушаваш нечии чужди права, в случая тези на авторите.
arch_
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#32] от "|":
Така е, но докато се чака мудната ни държава да реагира ще минат следващите 20 години. Според мен правото на информация е основно право. Единствената алтернатива, която се предлага в момента на българския читател, е платения сурогат знам.бг на Труп. Или хартиени книги на европейски цени. Много, ама много малко са добре поддържаните библиотеки в България. Ако живееш в Етрополе и ти трябва книга, трябва ли да се врътнеш до София, за да си я заемеш? Една достъпна библиотека, в случая читанка, е завръщане към нормалността. И е работа на държавата да намери законово приемлив формат за тази инициатива. Това една държавна институция да защитава интересите на частно издателство в явен ощърб на четящите граждани си е интелектуален геноцид.
|
Рейтинг: 1054 НеутралноДосега не съм видял конструктивна дискусия по тази тема в каквито и да е български форуми, тук също няма да се получи. Затова и не виждам смисъл да участвам повече по темата.
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.Факт е, че където пиратството е високо, липсват локални качествени произведения. Помислете за това.
mladen84
Рейтинг: 8 Неутралнонаистина страхотна статия.
Поздравления за автора
arch_
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#36] от "|":
Големи продажби на книги има пък в страните, където достъпът до информация е най-лесен и широк. Апропо, кои са тези страни с голямо пиратство, точно пък по отношение на книгите?
B52
Рейтинг: 1502 РазстроеноБРАВО на автора че не се притеснява да изрече неудобните истини!!!
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.Проблемът идва от там че 20 години "преход" все още не са отмили много от шлаката наслоена от 45 години господстване на посредствени, ограничени, нискообразовани хорица, които от село дойдоха и с помощта на съветската армия държаха БГ в подчинение.
Такива другари и другарки, както и тяхни наследницим все още се ширят посвеместно! Резултат:
По манталитет, властови практики, инфраструктура България е страна от Третия свят и трябва да го имаме предвид, а не да се залъгваме с исторически и географски илюзии.
ju.li
Рейтинг: 1536 НеутралноСтига сте мрънкали за авторите. В края на краищата ако смятат произведенията си за безценни да си ги продават лично на малкото заинтересовани, все пак става дума за не повече от стотина все още живи автори от целия свят.
Тук се води позиционна война между читатели и фосилни издатели и докато пещерняците не влезнат и с акъла си в 21век (не само с банковите си сметки) ще продължим да си глаголим напразно.
Издателите получиха вече безброй съвети как да печелят въпреки "пиратите", но не се забелязва някаква чуваемост. Ми това е положението: на крива ракета - космоса и виновен...
_plamen_
Рейтинг: 526 Неутрално"Задължение именно на държавата е да разширява достъпа до произведения на културата, да улеснява обмена на информация."
СЛАВА НА УКРАЙНА! СЛАВА НА ГЕРОИТЕ!Охаа, стрелката на Гедерон-О-Метъра избѝ скàлата. Иска, иска, и все от д-вата. А модерните Павлик-Морозовци от "читанка" намерили предмета на новата колективизация.
"неолибералните мантри"
Айде, студентът по социология си дойде на думата.
"Къде щяхме да сме сега, ако в средата на 90-те българите бяха решили, че щом не могат да си платят за лицензиран "Уиндоус", няма да ползват компютри въобще?!"
Щяхме да имаме слава в BSD/LINUX, а не както сега се чува за БГ само когато хванат някой хакер престъпник да краде. С, което си дойдохме пак на думата, ха ха.
Раз печки, раз кюнци
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#25] от "Музар":
" Бог ме е благословил с богатство и ще ми иска отчет "Музара се изгуби напоследък, с тая статия дойде на себе си обаче.
_plamen_
Рейтинг: 526 Неутрално"Ние сме насилствената колективизация читанка ъф Борг. Вие ще бъдете OCRирани (разбира се, само след като сте вложили хиляди лева в издаването на някоя книга; и разбира се, скенерът не е е наш, а на фирмата където работим, и файнриидера и той е нек'ква крекната версия ...). Съпротивата е напразна."
СЛАВА НА УКРАЙНА! СЛАВА НА ГЕРОИТЕ!****
Този коментар беше изтрит в 03:03 на 23/07/2010 от неговия автор.
musashii
Рейтинг: 740 НеутралноБългаринът винаги е бил авантаджия.Спомням си тази година,когато раздаваха козунаци в Пловдив се стигна дори до бой заради козунаци,които струваха по 3-4 лева в магазина.Има и други такива примери-преди няколко години мисля,че Яне Янев раздаваше безплатно по един хляб и един салам в София и си беше направо война кой да се докопа до тях.Така е и с книгите.Аз лично почти всяка седмица купувам книги.И това естествено много ми натоварва бюджета,защото минимум отделям по 50 лева на месец за книги.Плюс още толкова за вестници.Плюс два пъти по-толкова за кино и ДВД-и.Но това ми харесва и затова не мрънкам,когато давам тези пари.Всяко удоволствие се заплаща.Интересно,когато автора на статията отиде в заведение плаща бирата по 20 стотинки,колкото струва шишето или дава по 2 лева.Защо не обясни на собствениците на заведението,че технологията за производство на бира е общодостъпна и той не трябва да им плати поисканата сума,а само цената на бутилката.Дали го прави това?Честно казано съмнява ме.А и на минутата би бил изхвърлен от заведението.И всеки ще сметне,че е нормално да го изхвърлят.
Gopeто
Рейтинг: 1617 НеутралноДо коментар [#45] от "kermit":
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровТвоите думи показват, че българина не е авантаджия. Ето аз например си купувам и Капитал и Дневник, но много се кефя, че съдържанието им е безплатно в интернет. В крайна сметка ще се окаже, че хора като теб има много въпреки (а можеби и заради) наличието на Читанка. Иначе когато се раздават безплатно козунаци, бира и каквото и да било, винаги ще си има тълпи и може би и малко кютек, без това да се отнася за цялата нация. Не вярвам, че само в България е така
oo
Рейтинг: 225 НеутралноКолкото и да е безплатно тегленето на книги от интернет, няма нищо по-хубаво от добре издадената книга, ухаеща на прясно мастило, която може да отвориш на любимата страница и да държиш в ръцете си. Несравнимо е дори с новите джаджи за четене, макар и те да са крачка напред.
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#45] от "kermit":
Уважаеми глупако най-видните защитници на така нареченото "пиратство" са Шведите, Датчани, Холандци, Канадци ... и най накрая Българи!
А иначе комплексите на национално ниво са нещо много лошо и неизлечимо. Но поне се постарай се да не издаваш колко ограничен и комплексиран си...
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#45] от "kermit":
А пък това за бирата направо ме уби!!! Малоумното ти сравнение би имало някаква здрава логика единствено и само ако производителя можеше да продаде една и съща бутилка с бира безкрайно много пъти ....
По-голяма глупост просто не бях чел! Ей такива сте защитниците на копирайта.
Малоумни и объркани ....
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#43] от "_plamen_":
Разбира се че ще бъдат OCRирани!
В момента в който някой прочете книга той я OCRира. И единственото което му пречи да я сподели с някой е липсата междумозъчен протокол за обмен на данни.
Извода е че който има да пише нещо смислено, ще го напише.
А който пише само заради пари, ще го продуха.
Аман от поп-чалга култура ...
KOBA_STALIN
Рейтинг: 1159 НеутралноДо коментар [#36] от "|":
Вижте сега другарю Вертикална черта,
Във вашите тези са се смесили известни истини с доста полуистини и една огромна част откровени глупости. Не се наемам да коментирам този тюрлюгювеч, който изстреляхте в интернет пространството. Само ще ви кажа, че ако бяхте автор, не бих могъл да прочета ваши книги, които са по-дълги от половин страница, дори и да ми плащате за това. Защото стилът ви е скучен, сух и еднообразен.
musashii
Рейтинг: 740 НеутралноЕто един типичен пример на простак,който под булото на анонимността обижда и пише глупости.Г-н Бамамаму или каквото и да сте там- защо не дойдете да ми кажете лично,колко съм малоумен.С удоволствие ще ви изслушам.Само ми кажете кога и къде ще ви бъде приятно да ме наричате маломник.
musashii
Рейтинг: 740 НеутралноМога да ти го кажа и по друг начин,защото простаци като теб владеят само езика на улицата.Палячо- ела да ми кажеш в лицето какво мислиш за мен.Ако те е страх си доведи и дружки ,които са също такива импотентни мишки като теб.
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#52] от "kermit":
Простак съм, но определено не съм по-анонимен отколкото сте вие господине.
epoc
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#45] от "kermit":
d=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fec.euro pa.eu%2Finformation_society%2Factivities%2Fdigital _libraries%2Fdoc%2Fhleg%2Freports%2Fppp%2Fppp_fina l.pdf&rct=j&q=digital%20libraries%20EU%20d irective&ei=ei9JTOLZGoaBOOThhZYD&usg=AFQjC NEfJx3e_N_RIdvNJUvJUUaFjr4RHA
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....Щом на месец бюджета ти е 50 лева за книти, значи четеш ебати и литературата....това са не повече от 3-4 хубави книги (корична цена като нови), а месеца има 4-5 седмици. Да ти кажа, че и жена ми купува DVD-та - предимно как се прави плосък корем. Е, оня ден купи и истинска класика - Слонът моя приятел. Ако не си чувал за филма, трябва да ти кажа, че той моделира културното образование на поколения български цигани през 70-те и 80-те, само междузвездни войни успя да го бие по посещаемост. Не вярвам индийците от Боливуд да с а получили нещо от трите лева, които тя плати.
Я ми кажи, като ми потрябва стара техническа литература, как да сия купя? Освен това ми трябва за малко, не за постоянно. Стари списания например. Да си пробвал да си купиш нещо, издадено преди една година? Или книга, която е била издадена в тираж 500 бройки (защото ще бъдеш изненадан, в толкова бройки се издава всичко, което не е Хари Потър) и вече е изчерпана? Ако не знаеш, не всичко го има и при антикварите. И ако си мислиш, че издателствата плащат кой знае колко на авторите в България много се лъжеш.
Ама карай да върви, важно е да плюем правото на хората да имат библиотеки, прочети това http://www.google.bg/url?sa=t&source=web&c
След което си свали от читанката книга на Вазов, Вапцаров, Славейков (които са от културните ценности на ЕС) и иди да им платиш авторските права. Ще ти подскажа къде да ги намериш - на централните софийски гробища.
****
Този коментар беше изтрит в 09:25 на 23/07/2010 от неговия автор.
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#53] от "kermit":
Ако оставите, три имена, номер на ЛК, адрес и ЕГН. За мен и моите дружки ще бъде удоволствие да ви навестим.
И обилно "нагостим" ...
ju.li
Рейтинг: 1536 НеутралноКолкото и да не ви се вярва, но не купувам книги и вестници изцяло от екологични съображения.... а и никой не успя да ме убеди, че автора или преводача ще получат някакво възнаграждение за вече издадена книга...
kalcho_krivija
Рейтинг: 374 ВеселоДо коментар [#36] от "|":
До коментар [#34] от "|":
Убеждавам се все повече, че тази вертикална черта е просто един ръб!
kalcho_krivija
Рейтинг: 374 РазстроеноИскам да знам кой в Бългория държи правата за издаване на Ботев, Вазов, Йовков, Пелинко, Алеко и т.н.
Дъщеря ми трябва да ги прочете през лятната ваканция, та да отида направо да му платя.
Абсурдо нали!
Да плащаве за да четем родните си класици!
Ех Щастливецо, защо не си жив!
kalcho_krivija
Рейтинг: 374 Неутрално"България" разбира се! Моля да бъда извинен!
ju
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#1] от "ju.li":
Усещам, че сме от една порода :-P
Starec
Рейтинг: 692 ВеселоДо коментар [#45] от "kermit":
ПоздравиБраво Кърмит. Разширявам ти примера. Себестойността на шише Кола е няколко стотинки + транспортни р-ди. Всичко отгоре (до мин. 1 лв.) плащаме (и то доброволно) на носителя на авторското право (рецептата). #49 и #50 (с дългия ник) май наистина не разбира нищо: цената на една книга съдържа: цената на хартията и печата, цената на труда на автор, редактор, респ. и на превода. Същото е и с цената на колата, бирата, уискито и всичко, което ни заобикаля.
Хайде да си представим, че "гадния" закон за авторското право (в т.ч. и за патентите) не съществува - да кажем от утре. Какво следва: на концертите на всички изпълнители (от Мадона до Ойстрах) се внася качествена техника и на другия ден по Нет-а тръгват копия. Романите на Дан Браун, Роулинг и пр. се "прехващат" още от печатниците и тръгват из НЕТ-а. Също - касовите филми. Лекарствата - още с появата на дадено ефективно лекарство бързи производители пускат копия на безкрайно ниски цени. Също за колите, самолетите, чиповете и пр.
Едната страна - всички потребители са доволни, гадните монополисти са притиснати и в света цари всеобща радост, популизъм и комунизъм.
Другата страна. Пита - какъв ще е стимула на всички изброени (от Мадона до Роулинг) да пишат и пеят. Нали е известно, че музикантите редуват концерти със студийна работа - правят записи, които да продават. В горния сценарий ползата от студийната работа се изпарява. Друго - 3/4 от хората не знаят чужди езици. Щом Дан Браун тръгне из НЕТ-а (да кажем на български) сума хора ще си го свалят от там, печалбата на издатели, оттук и на преводача ще намалее (тя и сега не е голяма). Пита се - кой ще се хваща да превежда. Нататък - има и хубави учебници за ВУЗ. Тръгват из НЕТ-а. Кой професор ще хаби сили и време за да пише учебник, след като няма да получи нищо за това.
Г-н "...мамаму" надали знае, че професионалните творци изпитват удоволствие да работят, но заедно с това ядат, обличат се и пр. като всички нас. Т.е. искат и трябва да печелят някакви пари от дейността си. Сега печелят. По другия сценарий няма да печелят изобщо. Дали ще продължат да работят?
Обобщено - едната страна иска свобода на информацията, нула ограничения, всичко да е общо. Хубаво и разкошно. Остава въпроса на другата страна: кой и срещу какво ще ни пише, пее, играе, ще измисля нови неща, ще обучава нас, деца и внуци.
Явно е въпрос на баланс - дали Мадона (Роулингс, Гейтс, Дж. Робертс и пр.) трябва да са милионери, дали монополните цени защитени от копи-райта/патентното право не трябва да се корегират и пр. Но - отричането на законите изобщо просто ще ни върне в поне в средновековието - както се опитах да покажа.
baizuo
Рейтинг: 1054 НеутралноМъка, мъка.
muncho: "Няма защо да се отричат очевидните и статистически доказани факти, че мнозинството жени не стават за шофьори"Заради един помяр приеха закон за два дни, но щом е за просвета и култура - скоро няма да имаме нормални закони.
Тъп народ==лесно управление.
ninjago
Рейтинг: 374 НеутралноМного добре казано!
Кирил Кирилов
Рейтинг: 1214 НеутралноПаулу Коелю за авторските права и бъдещето на книгата
_14.html
Кирил Кирилов"Имах късмета да видя какво става с моите книги в Русия през 1999, където имах трудно начало. Заради големите разстояния, книгите ми се разпространяваха много зле и продажбите бяха много слаби. Но с появяването на пиратското цифрово копие на "Алхимикът" (което по-късно сложих на официалния си сайт) продажбите направо полетяха. През първата година скочиха от 1 000 на 10 000 копия. През втората година се извисиха до 100 000 копия, а на следващата вече бях продал един милион книги. Към днешна дата съм отчел над 10 милиона продадени книги на тази територия."
http://spriipomisli.blogspot.com/2008/10/blog-post
Хриси
Рейтинг: 1413 НеутралноДа, аз тегля музика.
Some say the end is near, Some say we'll see Armageddon soon, I certainly hope we will, I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.Когато нещо много ми хареса, си го купувам на диск - заради бележките на обложката, заради радостта да си го получа от пощата или в магазина и да го държа в ръцете си, заради нетърпението да разкъсам целофана, заради кефа да извадя диска от кутийката и да го сложа в уредбата.
Единствено и само на най-любимата си група си купувам всичко, без да съм го преслушала преди това (то и не "изтича предварително" заради политиката на лейбъла им), но в качеството на тяхната музика съм непокалтимо сигурна и знам, че по-скоро няма да издадат нищо, вместо да пуснат някоя посредствена боза. - Доказват го вече 20 години.
Благодарение на това, че тегля музика от интернет, съм ходила на много прекрасни концерти и парите, които съм дала за билет и евентуално сувенир, са отишли направо в джоба на изпълнителите, а не на лакомите лейбъли. Ако не съм го чула предварително, почти сигурно няма да отида на концерт.
Филми почти не гледам, защото напоследък пускат само бози и кината са се превърнали в закусвални, а това, което ми харесва, си го имам на ДВД.
Що се отнася до книгите - чета и на екран, но много рядко, защото ми се дразнят очите, а и обичам мириса на мастило и шумоленето на страниците. За съжаление, обаче, срещу 20+ лв за БГ издателите, получавам долнопробно книжле от евтина хартия, кофти лепило, скапана корица, на моменти потресаващ превод и граматически грешки.
Добре, че има Амазон.ком да си поръчвам оттам отвреме-навреме.
В резюме: аз нямам нищо против да давам известна сума от парите си за продукти с авторски права, но искам високо качество и като съдържание, и като опаковка, а не посредственост.
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#63] от "Starec":
Старец кви са тия глупости бе? Мадона, дан браун ... кой го интересува съдбата им? Мислиш ли че ще ти липсват?
Да със сигурност искат да печелят до безкрай от едно и също нещо ...
И аз искам ... И църквата иска още да вървеше търговията с индулгенциите ама нъцки ... обществото взе че им би шута ...
Разбрахме те, че и ти си малоумен, ама поне си трай, не се издавай ...
kalcho_krivija
Рейтинг: 374 НеутралноДо коментар [#63] от "Starec":
Добре бе Starec, донякъде съм съгласен с теб.
Но какво да правим с творбите на отдавно починали писатели, музиканти и т.н. Кой и защо трябва да притежава прават върху техните книги, произведения и др.
Пак питам, ако искам дъщеря ми да прочете родните класици, защо аз трябва да платя на някой?
По същата логика утре някои ще предяви претенции за авторските права върху телефона, радиото, електрическата крушка, Питагоровата теорема, закона на Нютон и каквото се сетиш още.
Варно е, че свеки който се потруди да създаде нещо стойностно трябва да получи възнаграждение за това.
Но някъде трябва да теглим чертата!
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#63] от "Starec":
По същата ваша извратена логика може да забранят електрическото отопление за да не се съсипва коминочистаческата индустрия ...
Идиоти!
k
Рейтинг: 950 Неутрално"...което помага да се задържи интересът към четенето – задача всъщност на държавата...."
Какво общо има държавата с четенето?
Отношение към четенето имат:
семейството
читалищата
НПО
университетте
БАН
издателсвата
медийте
Държавата всъщност е чиновник! Тежко ни ако разчитаме на нея да потдържа четенето!
aren
Рейтинг: 426 ВеселоЕто какво правят в Русия ... http://lib.sfu-kras.ru/news/messages/10_02_11.php
Знам,че много от нас недолюбват братушките, но погледнете какво правят за опазване на културното си наследство!
За неразбиращите руски - свалете си разговорник от читанка :Д
epoc
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#63] от "Starec":
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....Ех старче, старче.....Платон за авторски правали е писал? Коперник, Джордано Бруно, Паисий Хилендарски? Все за печалби ли са писали? А книгите им са ги преписвали на ръка, даже в библиотеките са ги връзвали с вериги, за да не ги откраднат. И послед идва онзи гадняр Гутенберг и измисля печатането ка то технология. И защо? Ами за да напечата библията. И него явно треската за авторските права го е гонила.
А сега за стимулите на групите да пишат и пеят - Гуен Стефани (от No Doubt) обясни в едно итервю как те са имали 10 години концертна дейност, преди да станат известни. Мадона, ако не знаеш е пробвала и киното, даже и в подобие на порно филм се е снимала. Както виждаш, който иска да твори, твори. А печалби се правят от концертите.
За Дан Браун просто няма да коментирам, книгите му стават само за тоалетна хартия, но той реализира много добри печалби от това. Явно е, че той ще защитава правото си да получава приходи от всяка продадена книга. Щото ги пише за това, а не за да сподели идеи с хората. Джоан Роулинг не е много по-добра - само какъв скандал се вдигна, когато един от феновете направи книга с описание на героите от поредицата и се опита да я издаде. Като че 600 милиона паунда не и стигнаха.
За професорите и учебниците - познат, който работи като преподавател в САЩ ми каза така - всичките ми лекции във вид на слайдове аз съм длъжен да ги предоставям за свободен достъп в университетската мрежа. Тази история "ще те пусна на изпита ако ми купиш учебника" само в частните университети в БГ я има. Майсторлъка е да напишеш учебник, който ще купят не само студентите, на които преподаваш, а и тези, които никога не си виждал.
И ако обичаш недей да набъркваш патентното право и авторското право при книгите - те имат съвсем различни цели. Патентът обикновено е за срок 5-10 години, просто за да се даде време на фирмата/лицето, което го е защитило да направи печалби, но по същата причина не много дълго, за да не се спира развитието на икономиката (за сведение в момента, в който изтече патента за интерфайса на MacOS излезе Windows 95 и Apple реваха на умряло...). А авторското право е за срок от 70 години. Познай защо? Ами много просто, да си видял някой да дописва или пренаписва Вазов, Йовков или Елин Пелин и да казва "аз го написах по-добре"? Щото при патентите това е възможо, и дори се поощрява (поради късия срок на действие), с цел изкарване на по-добри продукти на пазара.
Така че компютрите са си компютри, компотите са си компоти. Пиши по темата и не я измествай.
Хората, искащи да споделят идеи, ще продължат да пишат. И ще се четат и след 100 години, че и повече. Тези, които пишат за пари, ще просължат да си пишат за пари и все няма да им стигат. Като са толкова против библиотеките, ами да си изземат книгите оттам.
Швейк
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#10] от "Demokrat":
ОП
партия ГРОБ - Граждани за Разсипване и Обиране на България. да ни е честит цар Боко Първи, цар на всички български тиквеници и на чичковите червенотиквеничета.според мен се престараваш и търсиш ненужно вината само в ГЕРБ (които иначе не понасям). рицарят на безхаберието Явор Колев е държавен служител от години и върши простотии от много време. ако искаш да прочетеш за подвизите му преди 3-4 години, можеш да хвърлиш поглед върху (отдавна занемарения) блог на Весо - http://hardtrance.blogspot.com/search/label/ГДБ
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#73] от "epoc":
В десятката, бравос!
epoc
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#71] от "k":
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....Казали са го отдавна - прост народ, слаба държава. Чия да е ролята за четенето? На НПО???????????????????????????????? На БАН!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!? Леле мале......Ако не са родителите и училищата (повечето от които държавни) как ще накараш хората да четат?
hartofilax
Рейтинг: 426 НеутралноСупер статия!
Капиталистическите свине искат да превърнат всеки, който не може да си плати в безмозъчен роб!
Първо ще ни вземат културата, след това правата, след това ще ни приравнят на вещи, които ако искат свобода ще трябва да си я купуват!
greebo
Рейтинг: 666 Неутрално"Не ме смущава див вой от омрази,
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.не стряска ме на завистта гневът –
спокойно гледам в бъдещето ази:
там мойте песни все ще се четат."
k
Рейтинг: 950 НеутралноДо коментар [#76] от "epoc":
Отговори си на върпоса - в коя област държавата се справя със задълженията си?
В никоя!
И защо тогава на някой въобще му хрумва да прехвърля на нея още и още задължения?!
Четенето - като обощение на образованост и културно обогатяване - е изключително ЛИЧЕН приоритет! За това не е необходимо никаква държавна институция. Цялото ни Възраждане е протекло не само без държавни институции но и в обкражението на врждебни такива!
opaaa
Рейтинг: 8 Неутрално"Министерството на културата, предложи доставчиците на интернет да следят потребителите да не споделят помежду си продукти в нарушение на закона"
Нали не искат да ми кажат, че като си купя книга и нямам право да я дам на някой да я прочете. Това прави ли ме пират и нарушител на закона???????
Quo Vadis?
Рейтинг: 1283 РазстроеноДо коментар [#13] от "|":
има доста българи в чужбина който не могат да отидат до кварталната библиотека, освен това не знам кога за последно си влизал в библиотека но в повечето за последно нови книги са купувани 1989 година
_plamen_
Рейтинг: 526 НеутралноДо коментар [#77] от "hartofilax":
СЛАВА НА УКРАЙНА! СЛАВА НА ГЕРОИТЕ!"Капиталистическите свине искат да превърнат всеки, който не може да си плати в безмозъчен роб! "
Е, да, друго са доброчовеците на д-вна служба и революционерчетата на гърба на мама и тате.
Я да видим сега:
http://www.gutenberg.org/browse/languages/bg
Шест книги! Шест! Даа, едно е работата, друго е тарикатското крадене.
Кирил Кирилов
Рейтинг: 1214 НеутралноЛари Лесиг най-авторитетният юрист по въпросите, свързани с Интернет казва, че сегашните закони за авторските права задушават креативността.
s_the_law_is_strangling_creativity.html
Кирил Кириловhttp://www.ted.com/talks/lang/bul/larry_lessig_say
Postmodern Reality
Рейтинг: 1159 НеутралноЗадавам въпросите.
Ала, бала!1. Произвежда се компактдиск с музиката на дадена група. Платени са авторските права, платени са всички производствени средства, а следи ли някой дали като в нормалния свят печалбата не е максимум 16%, а останалото са реинвестиции, откриване на нови работни места и т.н. ОТГОВОР - НЕ!!!! Защото ако собственикът си ги мушне в банката и ги профука по почивки...., абе това не е бизнес!
2. По принцип в нормалния свят даден албум се промотира или това ще означава показване на това какво има в него по медиите. От това се печели страшно много и то от реклама. При нас се пускат две хитови песни, а за останалото се казва казва - "Останалите песни са изненада-а-а-а-а!!!!!!!"
3. Перфектен коментар на г-н Пенчев:
"Има хиляди причини човек да си купи нещо, което може да свали безплатно – защото е по-удобно за ползване, защото е престижно в даден социален кръг, защото така ти се дава възможност да изразиш мнението си кой филм или диск "струва" и кой не...
Когато купуваме, ние купуваме не само неща, но и социални знаци. Да избереш книга и да решиш как да се сдобиеш с нея и какво после да я правиш е само по себе си културна практика. Парите не са единственият фактор."
4. Голям проблем са ДАЛАВЕРИТЕ на различните типове промишленост - дискове, книги, защото чисто материалните фактори, поддържащи въпросните продукти са от ЕДИНСТВЕНО ЗНАЧЕНИЕ.
noshtna_straja
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#64] от "dgd":
Ако позволиш да довърша така:"Тъп народ = лесно управление"
= пълен батак в отношенията = невъзможност за добро управление.
greebo
Рейтинг: 666 НеутралноДо коментар [#80] от "opaaa":
l - май натам върви
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.http://www.gnu.org/philosophy/right-to-read.bg.htm
Gopeто
Рейтинг: 1617 ВеселоДо коментар [#63] от "Starec":
.
. А що се отнася до авторското право върху бирата, предай на Колев, че бай Пешо кръчмаря раздава безплатно бира в кръчмата си ("Сам Дойдох"
та да прати баретите, да го научат, как така ще нарушава чужди авторски права ....
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровСтарец, (а и Кермит) Бирата от примера Ви е повечко
Не останах с впечатление,че защитхсъсше на библиотеките са против закона за авторско право и спазването му. Конкретните поводи са безмозъчната акция срещу Читанка и искането на дядо Дамянов ИП да следят трафика на клиентите си
Starec
Рейтинг: 692 ВеселоБлагодаря сърдечно на К.Кирилов (#83) за линка към Лари Лессиг - от Харвардския университет. Ето извадки от голямата му лекция:
Поздрави"..не говоря.. че трябва да оправдаем хората, които вземат съдържанието на други хора и го продават и разпространяват без разрешение от носителя на авторски права.... Говоря за хората, които вземат и претворяват създаденото от други хора, за да кажат нещата по различен начин".
"Всяко използване (на копие) трябва да бъде с разрешение, защото без разрешение сте правонарушител"
Трябва да се търси баланс
"Първо - артистите и създателите трябва да ... изберат творбите им да са достъпни за ползване по-свободно за некомерсиални цели, но и не да са свободни за комерсиално използване".
"Второ - бизнеса да прегърне тези идеи и така свободното да конкурира по-малко свободното...".
Накратко: Едната теза на Лессиг е, че закона за авторското право трябва да се спазва, като остава правото на творците да определят по-мекото му приложение. Другата му теза е, че всяко претворено съдържание е полезно, нужно и трябва да се поощрява - от законите и от бизнеса.
Аз не мога да добавя нищо към мнението на този авторитетен експерт - освен скромното си съгласие. И - горещо препоръчвам на всички съфорумци да прочетат/видят тази лекция - ще се обогатят и ще видят умни доводи.
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#88] от "Starec":
Баба ти трънкина.
Сигурен съм, че поне 50% от форумците са способни да затапят твоя "експерт" доста елегантно.
Тук става дума само за субективен прагматизъм и две гледни точки едната на обществото другата на конкретни индустрии.
Едните искат на всяка цена да продават едно и също нещо до безкрай ....
Другите казват: Вие сте алчни и нагли ... не може така.
Та не говорим за теория на относителността, че да вадим тези и да обтягаме локуми ... щото само се оплитаме в тях.
Прибери си го "експерта" ... плс.
СОРОСОИДЕН ИЛЮМИНАТ
Рейтинг: 897 ВеселоКакто винаги, г-н Пенчев улучва проблема точно в десятката !
Свободните хора избират, пробват, грешат, успяват и вървят напред. Робите си кютат и чакат някой да ги оправи.Удоволствие за мене е да чета неговите коментари, а днешният трябва да стане настолно четиво за пишман-политиците ни, пишман-полицаите и пишман-слугите на народа, да го четат, да го четат и пак да го четат, докато им уврат дебелите глави !
Защото както е тръгнало, след години може държавата да се принуди да плаща на неграмотните родители на още по-неграмотни деца за да научат поне азбуката и да могат да четат елементарни текстове.
hartofilax
Рейтинг: 426 ЛюбопитноНе изопачавайте думите на човека сега! Лари Лесинг в ТЕД не защитава пиратството.
Ако мога да се опитам така да преразкажа с 2 думи аз какво разбрах...
Изпадането в крайности на всички ни е ясно, че не води до много хубави резултати. Прекомерната защита и пълната слободия сами по себе си не са модели за подражание, които трябва да следваме. Тъй тъй нашите политиканци са приели политиката на нулева толерантност, която има своите резони, но няма да ги разисквам сега, щото ще стане не леко за четене.
Отива се на принципно нов етап в защитата, наречен "Само някои права запазени", противно на 150 годишната концепция "Всички права запазени". На всички им е ясно, че модела вече е твърде стар, твърде прост и неефективен. Лицензите за разпространяние "криейтив комънс" и ГНУ ги има.
Намирането на баланс между интересите е принципно по-труден вариант, а знаем администрацията работи "както е по-лесно". Да не говорим за реформаторско мислене, и дългосрочни идеи, защото думички като "мислене" и "идеи" и без това отсъстват от тая система и без прилагателните къум тях.
bamamamu
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#91] от "hartofilax":
Ленсинг лъже маже и пак пробутва разни типично адвокатски баланси и регламентации. Няма и не може и да има баланс.
И като го опъна този екстремизъм ..... не виждам нищо екстремистко специално в изчезването на копирайта. Технологията го създава, технологията го заличава.
Еволюция му викат някои ...
Аман от ТЕДаджии разбирачи!
1984
Рейтинг: 483 Неутралнов Русия има цензура, защо я даваш за пример, томовете на Брежнев са безплатни
BG e мини империя на злото.topado
Рейтинг: 374 НеутралноБРАВО!!! Много стойностен коментар!!! Винаги съм харесвала Бойко Пенчев и с всяка подобна статия все повече!
Разковничето е в ужасното ДДС?!?
Музар
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#42] от "Раз печки, раз кюнци":
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдЗдрасти, Кюнец!
За тези, които попрочитат писаното от мен, трябва да е ясно, че точно случаят с Моята библиотека (официалното име на Читанка) беше камъчето, което обърна колата на Гееерб в моите очи. За сега мълча по другите им издънки. Надявам се да не направят друга подобна простотия, защото ще спра да мълча. А ти не се напъвай да ме вкарваш в приказки, става ли?
Музар
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#73] от "epoc":
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдСамо да ти обърна внимание, че неимущественото авторско право е вечно. Това е конкретно по въпроса за "донаписването/ пренаписването" на нечие произведение.
А всъщност всички следващи автори (дори форумни писачи) малко или повече използват идеи от преди-живелите. Неминуемо е - те да не са като чукчито, дето бил писател, а не читател.
Борбата е за имуществените авторски права, а в повечето случаи те се държат от издатели или други финансово мощни играчи, не от авторите. Самите автори могат дори да бъдат изнудвани. При нашенския тираж от 500 броя веднъж на 10 години (по закон) и ограничаване на всякакво друго разпространение се получава действащо затваряне на устатата им и натикване в най-глухата линия. (само за сравнение - общините в България са 260, т.е. по две книги на община)
Делян Делчев
Рейтинг: 1417 НеутралноВсъщност действията на ГДБОП в известна степен са оспорими, и то доста. Горичка е имала нелегално (макар и трудно доказуемо след просто оплакване, без проверка на законността, при условие, че един закон предполага законност) съдържание но е имала и легално. И проверката на ГДБОП може да изисква свалянето на нелегалното съдържание, но в никакъв случай не трябва да атакува легалното (например книгите на всички автори починали преди 50 години са легални, повечето преводи са направени преди 20 години и те са също легални).
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
ba
Рейтинг: 286 Неутрално"Властовият елит третира потребителите на културни продукти като стадо от зомбита".
Браво Бойко!
Право в целта.
Та може ли промит ченгесарски мозък, на който Дзержинзски и Маркс са в главата, да измисли нещо човешко? Такъв е властовият ни елит без лустрация.....
Браво Бойко, поздравления от мен.
epoc
Рейтинг: 1316 ГневноДо коментар [#98] от "spravedlivost":
Икономедия се превърна в трибуна на тролове ЗА и ПРОТИВ правителството. Очевидно е, че няма какво да се говори или коментира с такива драскачи....Тъп боклук и спамер, ходи да спамиш някъде другаде!