Румяна Нейкова - уморена и щастлива минути след финала в Пекин
Голямата й съперничка Екатерина Карстен я поздравява за успеха
Момент, в който Нейкова може да осмисли случилото се
Председателят на БОК Стефка Костадинова поздравява треньора и съпруг на шампионката Свилен Нейков (вляво)
Нейкова оставя отпечатък с автограф по желание на домакините на олимпийския канал
В може би последното състезание в успешната си кариера Румяна Нейкова спечели олимпийска титла за България в гребането. Тя се наложи във финала на скиф с резултат 7:22,34 минути, като остави след себе си американката Мишел Гуерет и най-голямата си съперничка в последните 18 години Екатерина Карстен (Беларус).
"Все още не мога да повярвам в това, което направих, но ще трябва. Защото преди малко вашите колеги журналисти ми казаха, че не е лъжа, а е истина", бяха първите думи на Нейкова, която има сребърен медал от игрите в Сидни преди осем години и бронзов медал в Атина през 2004 г.
Нейкова заяви на пресконференцията след финала, че ще продължи да се състезава, но нейният треньор и съпруг Свилен Нейков беше категоричен: "Това беше последната й гонка". Вероятно тази титла ще сложи край на кариерата на вече 35-годишната Нейкова, в която записа още две световни титли през 2002 и 2003 г. и едно трето място от световното първенство през 1999 г.
Българката направи много тактическо гребане в Пекин, като до средата на дистанцията на 1000 метра остави Мирослава Кнапкова от Чехия да води групата. Точно тогава поде атака и излезе начело. Тя непрекъснато следеше какво прави Карстен.
Според Свилен Нейков състезателката от Беларус е била единствената, която е възприемана като противник, затова Румяна е трябвало да внимава с нейните действия, а не на американката или чехкинята. Петстотин метра преди финала българката вече водеше с една лодка и успя да задържи преднината си въпреки силната атака на Гуерет в последните 250 метра. "Тя не ни притесняваше, защото знаехме какви са й резултатите", добави Нейков в интервю след успеха.
"Целта ми беше да задържа в началото и да атакувам по средата. След това трябваше да поддържам високо темпо и да разчитам на силен финален спринт", разказа още Нейкова, която донесе първа титла на българското гребане от 1976 г.
Веднага след финала тя даде и друго обяснение за по-бавното начало на гонката: "Просто бях уплашена". Тя добави, че е усетила, че има шанс да спечели златния медал чак накрая на гребането: "Дотогава виждах, че водя, но не вярвах".
За цялата си кариера Нейкова има само три победи над Карстен от първия им сблъсък през 1990 г. "Всъщност четири, но едната не ми я признаха". През последните четири години от игрите в Атина тя нито веднъж не я е побеждавал, но сега взе сладък реванш за несправедливостта в Сидни през 2000 г. Тогава съдиите присъдиха титлата на Карстен след продължително разглеждане на фотофиниша.
Свилен Нейков обясни, че след бронзовия медал в Атина тотално са преосмислили четиригодишния цикъл на подготовка на Руми. Те установили, че двете световни титли в предходните години са й изцедили силите и затова не успява да се реализира на олимпийските игри.
"Видяхме, че така няма да стане. Затова в този период тя излезе по майчинство година и половина, след това искахме да бъде в медалите, но да не се бори за първото място на всяка цена. Целта беше да достигнем максимума на олимпийските игри", добави Нейков, който изгради Румяна като състезател още на девическо ниво. По-късно станаха семейство.
България вече има един златен и един бронзов медал от олимпийските игри в Пекин.
*****
НеутралноБРАВО РУМИ!!!!!!
Румяна Нейкова показа на волейболните п...и какво значи чест и достойнство.
*****
НеутралноБраво на Румяна. Истински борец! Браво!
*****
ВеселоНай-после олимпийски връх!Честито на Румяна и всички българи!
*****
НеутралноГолям спортист!! БРАВО!
*****
Неутралноколев, не обиждай волейболистите. ако не ти харесват, не ги гледай
*****
НеутралноБраво на Румяна Нейкова - истински герой! А волейбудалистите действително да гледат и да се учат - Мартин Стоев и Алексиев вън!
*****
Неутралновъзхитително!
*****
НеутралноДа се гласят Гоце и Б.Б за снимки, Слави и той.
*****
НеутралноБраво на Румяна! Чудесна новина!
*****
НеутралноБРАВО!
*****
Неутралноняма да закачате матин стоев. аз поне помня какъв играч беше. ако можете по-добре, станете вие тренери
*****
ВеселоБраво на Румяна Нейкова! Адски горда съм! Наистина го заслужава! Браво!
*****
Неутралноевала за медала! волейболистите на България са номер 1 - ако федерацията не ни спъваше и не беше малоумна щяхме да имаме и посрещач в момента!
*****
ВеселоЧудесно! Малко радост за влачещия се народ. Не знам дали да се радвам или да плача като знам, че имаме такива спортисти и упраляващи на другата крайност. От кучия дирник не може да се измъкнем само с спорт. Драматична диспропорция, разлом типично по български
*****
Весело*****
Неутралнода не забравяме че това трябваше да и е втория, след като в Атина и го взеха с машинации
*****
НеутралноРуми,дълбок поклон пред теб и Свилен за подвига които извършихте!Гордеем се с Вас!Бъдете здрави и щастливи!
*****
НеутралноБългарската жена спортист има повече мъжество от мъжа спортист и Р. Нейкова е поредното доказателство.
*****
ВеселоБраво с кеф ще се напия !
Браво Руми!!///БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО!///
*****
Неутралнонжн
*****
НеутралноБраво на Руми!
*****
НеутралноБраво Руми !!! Дълбок поклон пред теб и упоритостта, която те възнагради
Браво и на Гоце, че намери време да отиде чак до гребния канал и ни отсрами всички привьрженици като дра гърло за цяла България
*****
НеутралноЛовя бас че Гоце вече се е снимал с Руми а Бате Борисов е поръчал букета за посрещането на аерогарата
*****
НеутралноБоже, колко са му необходими на този народец малко радост, гордост и самочувствие.
Браво, Румяна! Благодаря!
*****
Весело*****
НеутралноBrawo!!!!
*****
НеутралноВсички български олимпийци са МАФИОТИ.
Тези които ги поздравляват са глупци.
*****
НеутралноБраво на Румяна! Колко жалко, че целият останал български спорт изглежда в дълбока криза. Всъщност точно отражение на състоянието на почти всичко останало в България.
*****
ВеселоБраво на Руми и тренера, да чакаш 4 години за да стигнеш върха.
*****
Весело*****
ВеселоБраво,Руми !Да си жива и здрава!Донесе ни много радост !
Здраве и късмет на твоето семейство!
*****
ВеселоТова е много голям успех! Дисциплината е много популярна и много трудна! А конкуренцията в тази дисциплина е невероятно голяма!
*****
ВеселоБраво на Руми!!! Накара ме да се гордея, както и повечето нормални българи, надявам се. И без това поводите на радост са малко.
Истинска и изстрадана победа, която Руми чака вече 8 години! ! ! Най-малкото поклон пред това, че толкова години след като и откраднаха златото в Сидни, тя успява да задържи перфекна спортна форма на индивидуален скул! Поклон и Браво!
*****
НеутралноБРАВО!!! Честито, най-накрая! Още на предната олимпиада беше номер 1!
*****
НеутралноПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА СТРАХОТНИЯ УСПЕХ!
*****
НеутралноДядо Иоцо гледа Една Бьлгарка става ли олимпииска щампионка По жицата в гнездото на Бялата лястовица
*****
НеутралноПоздравления за успеха на Руми Нейкова! Ако "красавиците",които управляват спорта ни,имат малко мозък в главата,ще анализират представянето ни в Пекин и дано стигнат до извода,че не е необходимо да участваме с много некадърни състезатели,за които се хвърлят излишни средства.Нека тези средства се изразходват за спортисти като Руми,за да могат да тренират и се развиват.Защото Кубертен е казал,че не е важно класирането,а участието и волята за победа.А нашите шефове в спорта обикновено изпускат втората част от неговата крилата фраза.В действията на много от олимпийците ни видях единствено желание за участие.
*****
НеутралноБраво!!
Гордея се, че съм българин
*****
НеутралноБРАВО НА БЪЛГАРКАТА
НАИСТИНА Е ГОЛЯМА РАБОТА
*****
ГневноЧуждите и то спортни успехи може да са повод за гордост само на тъпаци, некадърници. Е по-тъп източник за самочувствие и гордост има ли? Кое може да е повод за гордост и радост: например качеството на достоен живот в Люксембург, "без медали" или живот в държава, на дъното на Европа, където отношението към народа е като към тъпо, безмозъчно стадо, подлежащо само на стрижене, доене, колене, но "с медали"? България не е стигала до нищо, това е личен успех на съответния човек, а и тези тъпи спортисти и спортната мафия нищо не са спечелили за България, точно обратното - лапат за сметка на данъкоплатците и ахмаците, пълнещи тотото. Що не сравните това което дават и получават нормалните хора и тези хрантутници, паразити? С какво чуждите спортни успехи подобряват вашия живот?
*****
НеутралноДА Е ЖИВА И ЗДРАВА И ДАНО И НА ДРУГИ ,НЕ САМО ОЛИМПИИСКИ ИГРИ,ДА ПОБЕЖДАВА!
*****
НеутралноТи си тотално ненормален. Гледай си паницата с боб и нека дните ти да минават само в сравнения на жизнени стандарти. И като не ти харесва живота в България, иди другаде, например в САЩ. Там обаче пак ще плюеш, но срещу техните спортисти - и те сигурно за теб са хрантутници,паразити.
*****
НеутралноБраво на Руми!!!!
Уви, тя е отломка от старото поколение, получило солидна подготовка и основа по Татово време. Тогава имаше и масов спорт.
*****
ВеселоСупер Румяна!
Сега вече е редно доживот да се вози в подарен Лексус или Тойота Лендкрузър (а не като оня Авенсис, дето уж й го бяха дали, пък си го зели, щото не бил изплатен и прочее простотия българоспортна, за който си я спомня)...
*****
ГневноНа мен не ми харесва да плащам за екскурзията на Гоце до Пекин!!!
*****
НеутралноТова е успех на спортиста, на треньора, на екипа от хора около тях (масажисти, лекари и т.н.). Трябва да се гордеем с подобни примери за хора, които са съумяли да се сработят и да действат заедно за постигането на обща цел. Дано все повече такива примери да има. И едно дете след медала на Румяна Нейкова да предпочете да гребе, вместо да се друса по строежите, да се е.. безогледно, накратко да си проваля живота - това е вече много!!! (а децата ще са повече) Дори това дете да не повтори нейните успехи, качествата, които ще развие докато спортува ще му помагат цял живот! Така че, драги ми обитателю на Люксембург - да, спокойният и достоен живот в Люксембург е повод за гордост (ваша лична гордост) - вероятно, но това освен на вас, на кого помага и как ???
*****
НеутралноБраво,ама защо изглежда толкова мъжки.Ако може някой да ми обясни??!!!!Май нещо ги няма и външните женски полови белези,приличат повече на мъжките гърди.
*****
НеутралноВ женското тяло се синтезират както женски, така и мъжки полови хормони. Физическото натоварване е един от факторите, които се отразява на съотношението на тези хормони в полза на мъжките такива. До 47 - съмнявам се, че си лекар, но ако си - тежко и горко ни на нас, българските пациенти!
*****
Неутралнобраво руми посурни си краката за нашите волейболисти бра
*****
Неутралнобраво руми сега е ред на волейбола за медал
*****
НеутралноРазбира се в деня на радост, колкото и малка да е тя не може да не се разминем с НЕНОРМАЛНИ размишления, като това на "нормален". Fuck off !!!
*****
НеутралноНай сетне спечели златото!! бравоо
*****
НеутралноБолезнено си прав!
*****
НеутралноТоку що чух,че Гоце първи я поздравил...НЕ НИ РАЗВАЛЯЙТЕ КЕФА политици жалки...подлизурковци!
*****
НеутралноТова е последния златен олимпийски медал.
Който не е съгласен - да види репортажа на БиТиВи за "гребната база", където се е готвила Румяна Нейкова или прочете номер 40.
*****
НеутралноТова е последния златен олимпийски медал на България.
Който не е съгласен - да види репортажа на БиТиВи за "гребната база", където се е готвила Румяна Нейкова или прочете номер 40.
*****
ГневноДо тъпаците: В Америка спортистите не пилеят парите на данъкоплатците, намират си спонсори - частници, същото е с културата - "интелектуалците" им не са на държавна хранилка, Същото важи и за проведените олимпиади там. Има частично държавно финансиране само за наука. Радвам се, когато другите са щастливи, но това да е източник на национална гордост!? Ами като сте толкова горди и това е важно за вашето битие - материално и духовно, станете спонсори на гребачката, както в нормалните държави, ама собствени пари няма да дадете нали, аз предпочитам моите данъци да се харчат за инвалидите и сираците, е не за всевъзможните сюнгери на държавна хранилка. Хайдушко-Комунистическия-М уртраджиски-Бабаитски борчески дух явно е неизкореним, от най-нещастния, според изследване, и същевременно най-бързо изчезващ народ в Европа.
*****
НеутралноАмериканските спортисти като ги спонсорират и печелят, американците не се ли гордеят с факта, че са американци?! =82071305&text=nadya+yovcheva Лукойл Нефтохим
Това, че Янакиеви са рекламни лица на Пума -знаеш ли го? С 10% ДОД и корпоративен данък и почти изцяло сива икономика - за какви пари на данъкоплатци говорим изобщо? Във федерацията по гребане има кадърни хора, които знаят какво правят и за това там има успехи! И ако вместо силиконовата Стефка Костадинова навремето бяха избрали сегашната ръководителка на федерацията по гребане - Светла Оцетова, много вероятно спортът в България щеше да е на нивото на гребането в България! А такива социално настроени като теб - плащайте си данъце за да се борите с естествения подбор!
Знака на ОББ на шапката и лодката на Румяна Нейкова не си ли го виждал??? ОББ - официален спонсор на националния отбор по гребане за 2008, мъже, жени, младежи ... Ето ти и снимка на състезателка от младежкия национален http://www.jamd.com/search?assettype=g&assetid
*****
НеутралноЕВАЛАТА! ГЛАСУВАМ ЗА НЕЯ КАТО СПОРТИСТ НА ГОДИНАТА И НА ПОСЛЕДНОТО ДЕСЕТИЛЕТИЕ!!!
*****
НеутралноНормален, нищо нормално няма в теб да знаеш, та ти си за психиатрия бе приятелю, по големи глупости отдавна не бях чел, мога да си сравня само с тези на Анализатор.
А иначе БРАВО Руми, заслужен олимпийски медал, този път и съдиийте не можаха да те спрат, ти си номер ЕДНО!!!!!
*****
Неутрално"Гъз глава затрива" - народна мъдрост. Важи за всички крадльовци и новобогаташи, които са готови да лапат, купуват поршета и яхти, да обикалят света и строят манастири, и т.н., и т.н...
"Нормален", амеракинаски или друг (по добре български мисля си аз), докато не се смени "моделът" на обществото (други казват "чипа". Чипът на управниците и онези 5-10% от най-големите собственици наричани капиталисти) нито страната, нито спортът ще се "правят".
Те за това е думата "Нормален" номер 40, 57.
Как е в Америка или другате е добре да се знае.
Важното е да помислим, предложим, обсъдим:
- Какво да се промени в системата (писани и неписани правила, закони, морални и етични норми) тук!
- Как да се промени "чипа" на имащите власт и пари политици и капиталисти.
*****
Неутрално"Гъз глава затрива" - народна мъдрост. Важи за всички крадльовци и новобогаташи, които са готови да лапат, купуват поршета и яхти, да обикалят света и строят манастири, и т.н., и т.н...
"Нормален", амеракинаски или друг (по добре български мисля си аз), докато не се смени "моделът" на обществото (други казват "чипа". Чипът на управниците и онези 5-10% от най-големите собственици (наричани капиталисти) нито страната, нито спортът ще се "оправят".
Те за това е думата "Нормален" номер 40, 57.
Как е в Америка или другате е добре да се знае.
Важното е да помислим, предложим, обсъдим:
- Какво да се промени в системата (писани и неписани правила, закони, морални и етични норми) тук!
- Как да се промени "чипа" на имащите власт и пари политици и капиталисти.
*****
НеутралноНормален, това което си написал е напълно погрешно. Ти да не си Юлиян Вучков
*****
НеутралноМда Румяна и Йовчев са ни най-добрите - старите соц кримки.
А поколонието на демокрацията е мн мн зле.
Имате л иидея защо е така ?
*****
НеутралноБраво на Румяна Нейкова. Уважения за труда и усилията, които е положила, за да стигне до този медал. "Нормален" няма нищо нормално в това да не можеш да се зарадваш на чуждия успех и да дуднеш черногледо.
*****
НеутралноБраво! Герой! Има свестни хора в България, дано те да решават важните неща! Поздравления, Руми, и БЛАГОДАРЯ!!!
*****
НеутралноБраво руми ти си няшата гордост
*****
НеутралноДнес следобед източно време Ен Би Си показа българския флаг и химна при награждаването на Румяна Нейкова. Чудя се руснаците дали им пука за някой златен медалист, който не е руснак. Те по скоро се чудят коя българска територия да дадат на съседите ни. Разбира се сегашното множество в парламента ще ратифицира всичко.
Ето истинските проблеми на нещастната ни подина, а не дали имаме олимпийски медали. Да ни е жива и здрава шампионката.
*****
НеутралноЧестито на Румяна и на България! Ето така се става шампион! С лудо бачкане и постоянство. А не като Янакиеви, които само хленчат за условията и т.н. Че Румяна да не би да тренира на Марс???? Ами левскарчетата? Само дрън-дрън и нагласени резултати. А били емблема на България?! Слушай думи и пълней!!!! Очаквам достойно представяне от Йордан Йовчев, Ивет Лалова и донякъде художествената гимнастика. Останалите са аматьори и претенциозни нахалници. Начело с Пламен Константинов!
*****
НеутралноБраво Руми!!! Даже и по такъв повод не можем да сме единни. Каква соц.кримка е Руми или пък Йовчев. Та Руми е била на 14 г. през 1989 г. И е започнала да тренира през най трудните години на прехода. Снощи се потресох като видях по ТВ базата в Перник, където тренира. Та онзи, "нормалния", дето пише , че му харчат данъците, май въобще не е наясно за какво става дума. При спорта от данъците май се облажват само от висшите спортни ешалони.А спонсори трябва да има и за спорта, и за науката, и за театъра. Иначе ставаме само едни консуматори на калории, за да сме живи. А без емоциите на спорта, музиката, театъра и т.н. може да се запитаме дали си заслужава да сме живи. Още един път, поклон пред Руми. Стискаме палци и на останалите. Дано ни отсрамят.
*****
НеутралноБлагодаря ти Руми!!!!!!!Цял ден се радвам за теб БЛАГОДАРЯ ТИ!!!!!!!!!!!