Архивна снимка от концерт на "Грейтфул дед" в Оуклънд, щата Калифорния, през 1993г.
Повече от 10 години композиторът Лий Джонсън е писал първата симфония по музика на легендарната група
Ако Джери Гарсия беше жив, това щеше да е прекрасен подарък за 66-ия му рожден ден. Балтиморският симфоничмен оркестър ще се гмурне на 1 август в психеделичния свят на рокгрупата "Грейтфул дед" (The Grateful Dead). Тогава ще е световната премиера на произведението на Лий Джонсън "Dead Symphony No. 6".
Композитор и диригент на класическа музика, Джонсън лично подбира и сглобява откъси от песни и композиции на легендарната група в една цялостна симфония. Според Джонсън симфонията е писана повече от 10 години и е първото оркестрирано произведение в чест на "Грейтфул дед". Тя бе записана през 2007г. с Руския национален симфоничен оркестър, но сега предстои първото й живо изпълнение - в балтиморската зала "Джоузеф Мейерхоф симфони хол".
За спектакъла антрето на залата ще бъде оформено като музей на контракултурата с различни предмети от историята на групата и на рока от 60-те и 70-те години. Билетите струват между 20 и 60 долара. В симфонията за включени елементи от хитовете "Saint Stephen", "Here Comes Sunshine", "Mountains of the Moon", "Blues for Allah", "Sugar Magnolia", "To Lay Me Down", "If I Had the World to Give", "Bird Songs", "China Doll" и "Stella Blue". |
*****
НеутралноХипер!