Ралица Чолакова - МакРей
Фрагмент от военната поема "В полетата на Фландрия"
Петите поред Дни на канадската култура в София, които започват от днес, представят игрални филми, анимация и музика от Канада, а входът е свободен.
Организатор е многократно награждаваната цигуларка Ралица Чолакова-Макрей, която ще вземе участие във втория ден на събитието, което се провежда от 2006 година насам.
Тя е завършила Държавната музикална академия "Панчо Владигеров", а след това е поканена да продължи да обучението си във Виена. През 1996 печели награда на Министерството за култура на Австрия за отлични постижения. Следващата година получава стипендия и започва работа за канадския център за изкуство Banff. Представяла е Канада на международни фестивали в Австрия, Аржентина, Белгия, Франция, Еквадор, Русия, Сърбия, Уругвай, Хърватия.
Утре цигуларката заедно със Зорница Радионова (пиано) ще изнесе камерен концерт с начален час 19:30 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Репертоарът им ще включва композиции на Астор Пиацола, Дворжак, Шопен.
Тази година излезе новият албум на Чолакова-Макрей Ballad of The North. Пред dnevnik.bg тя каза, че той е издаден с материална помощ от канадското правителство, което всяка година отпуска субсидии за нови концептуални записи. Дискът съдържа произведения от жени композитори като Джийн Култард, Aна Соколович и Елизабет Раум.
Инициативата Дни на канадската култура ще започне днес от 19 ч. в Дома на киното с прожекция на филма "Джон Макрей: В полетата на Фландрия", заснет през 1998. Филмът е за живота на личност, емблематична за канадската култура. Това е канадският поет, написал "В полетата на Фландрия", докато е бил военен лекар по време на Aнгло-бурската и Първата световна война. Поемата става много популярна. По думите на Чолакова-Макрей тя винаги се рецитира на 11 ноември, денят за почит към загиналите в Първата световна война канадски войници, не само в страната, но и в САЩ и Великобритания.
Час по-късно ще бъде представен "Пашендел" (2008), който също разказва за Първата световна война. Той е най-касовият канадски филм за 2008.
На въпрос на dnevnik.bg за популярността на българската култура в Канада и канадската в България Чолакова-Макрей отговори, че изкуството на родината й е напълно неизвестно за страната, в която тя работи. Според нея в Канада получават представа за традициите и постиженията на България само чрез имигрантите, които според статистика от правителството са над 100 000 души.
Дните на канадската култура ще завършат с прожекция на анимационните филми "Искам куче", "Спящата Бети" и "Бабар" на 5 декември в Дома на киното от 10:30 ч.
boris_ivanov
Рейтинг: 450 НеутралноДобре, а няма ли да ни кажете каква е връзката на Ралица Чолакова -- Макрей с Джон Макрей? Има ли такава? Или не се сетихте да попитате?
Светослав Тодоров
Рейтинг: 1396 НеутралноБорис Иванов, благодаря за въпроса, но въпреки очакванията, няма грешка в статията. Фамилните имена на Дейвид и Ралица се изписват различно, въпреки сходното произношение. Роднинска връзка между тях няма.
****
Този коментар беше изтрит в 17:49 на 29/11/2010 от неговия автор.
boris_ivanov
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#2] от "s_todorov":
Мерси!