
През последното десетилетие технологичните иновации на починалия на Стив Джобс и Apple станаха все по-осезаема част от музиката – те промениха не само слушането и купуването й, но напоследък дори и създаването й. Смъртта му очаквано предизвика много размисли и дискусии върху направеното от него, а подобно на другите сфери, в които Apple наложи марката си, така и в музиката създаденото от компанията не само е част от миналото и настоящето, но със сигурност и от бъдещето.
Сайтът Cnet припомня интервю на Джобс за сп. "Ролинг стоун" от 2003 г., в което той казва, че музикалната индустрия не би могла да пребори нелегалното сваляне чрез технологията и описва шефовете на лейбълите като твърде консервативни във вижданията си спрямо нея. И докато компаниите години наред вече агонизират пред пиратството, Джобс намери начин да превърне съвременните тенденции в успешен бизнес модел.
През януари 2001 г. той представя мултимедийната програма iTunes, която започва със скромните 20 милиона свалени песни на година. Тогава той поставя амбициозната и изглеждаща почти като невъзможна цел продажбите да достигнат до 1 милиард. Десет години по-късно те са вече 10 милиарда на година, а iTunes е вече основната платформа на разпространение на музика. Успехът й доведе до сриване на пазара за сингли, особено в Щатите, където рядко вече песен излиза на самостоятелен диск, като това от своя страна доведе до промяна при генерирането на чартовете по света. Вече е обичайна практика албумите да бъдат съпътствани с допълнителни песни и странични минииздания, компилирани екслузивно за iTunes. Новият албум на Duran Duran - All You Need is Now, беше издаден дигитално месеци преди разширеното му издание на диск. С навлизането на музикалните филми, отразяващи концерти на живо, аудиолайв албумите намериха място именно в iTunes след все по-разочароващи продажби като самостоятелни издания.
С представянето на iCloud, услугата, която елиминира нуждата от постоянно прехвърляне на данни между устройствата и изисква 25 долара на година за слушане на музика, до голяма степен Apple намериха перфектния начин за натрупване на приходи въпреки пиратството. Според сайта Cult of Mac така Джобс окончателно е "убил" музикалната индустрия.
Промените в слушането, разпространението и рекламирането на музиката провокира самите й създатели да предприемат нови методи в работата си.
© Reuters Gorillaz и Бьорк записаха новите си албуми на iPad
По-рано тази година наскоро обявилите разделянето си R.E.M. издадоха албума Collapse Into Now, написан изцяло на iPhone-а на вокалиста Майкъл Стайп. "Далеч по-лесно е да работиш така, отколкото да имаш хиляди изписани листи около себе си", казва той пред британското радио "Абсолют".
Друг албум от тази година, The Fall на Gorillaz, е създаден на iPad по време на турнето на групата в САЩ. Повечето от песните са "написани" от Деймън Олбърн, докато музикантите са на път.
Новият диск на Бьорк, концептуалният Biophilia, е частично записан на iPad, а песните се появяват първоначално като приложения, разработени с програмисти на Apple.
Въпреки иновациите, които правят достъпа до музиката и нейното създаване по-лесни, не всички са позитивно настроени към промените. Според Джон Бон Джоуви Стив Джобс е убил музикалния бизнес и удоволствието от купуването на диск.
"Децата днес не знаят какво е да си пуснеш албум, да сложиш слушалките, да ги усилиш до край, да затвориш очи и да се изгубиш в музиката, без да знаеш как тя ще звучи", казва фронтменът на Bon Jovi пред сп. "Сънди таймс".
"Стив Джобс и Apple отново направиха музиката силна. Може би те ускориха края на ерата на дисковете, но той беше вече предвиден", пише "Айриш таймс". "С представянето на iPod и iTunes той вкара индустрията в правия път - преди това тя не можеше да разбере къде греши и къде успява."
Множество музикални звезди реагираха в "Туитър" на новината за смъртта на Джобс. "Какъв вдъхновяващ живот. Той промени света по толкова много начини", пишат Coldplay. Нийл Даймънд реагира с красноречив кратък туит, гласящ "iSad", а Blink-182 благодарят за приноса му към музикалния бизнес. "Благодарности за начина, по който ти промени начина, по който слушаме музиката. Твоят революционен поглед към нещата никога няма да бъде забравен", пише "Туитър" акаунтът на наградите "Грами".
Десен
Рейтинг: 1441 НеутралноЗа мъртвите - или добро или нищо!
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Deepdish
Рейтинг: 1441 НеутралноКолкото повече статии чета днес за Стив Джобс, толкова повече се убеждавам колко много е направил той през живота си... Ще са необходими години може би докато се изгради ясна представа за ефекта Джобс в глобален мащаб!
Курт Деликуртев 662 галерии плюс X
Рейтинг: 1441 ЛюбопитноБраво на Стиф!
http://www.panoramio.com/user/7617575?show=all , 660 ГАЛЕРИИ: 225 ЩУТГАРТ, 205 ПЛОВДИВ, 118 БЪЛГАРИЯ, 58 ЕВРОПА И 54 ГЕРМАНИЯА какво е направил за спорта, алпинизма и така нататък?
Окото
Рейтинг: 1442 НеутралноДо коментар [#3] от "Курт Деликуртев":
Част от диаметъра на кръга "Капитал"Ей това го бипнах. Сега специално за теб - пак:
Биографията на Steve Jobs и историята на Apple Inc. са отлично доказателство за величието на Америка.
Курт Деликуртев 662 галерии плюс X
Рейтинг: 1441 ВеселоДо коментар [#4] от "Черна Дупка":
http://www.panoramio.com/user/7617575?show=all , 660 ГАЛЕРИИ: 225 ЩУТГАРТ, 205 ПЛОВДИВ, 118 БЪЛГАРИЯ, 58 ЕВРОПА И 54 ГЕРМАНИЯСтив Джобс и подобните му в момента "работят" за величието на Китай!
Окото
Рейтинг: 1442 НеутралноДо коментар [#5] от "Курт Деликуртев":
Част от диаметъра на кръга "Капитал"Не, работят за величието на Цивилизацията. Човешката. И Америка ги прави такива - да радват всички нас. И китайците, и бразилците, и арабите.
Майстор Балкански (00:00–24:00)
Рейтинг: 1441 РазстроеноПолзвал съм няколко МР3 плейъри, но най-голяма работа ми върши iPoda-а на Apple. Единственото му ограничение, което ме дразни, е че няма вграден файлов мениджър, а iTunes-а не позволява да си прехвърлиш музиката обратно върху компютъра.
"И ний сме европейци, ама не чак дотам..."kkk_20
Рейтинг: 1440 НеутралноИ не само музиката- въобще entertaiment and content delivery...
Rage Against
Рейтинг: 1097 НеутралноДо коментар [#5] от "Курт Деликуртев":
РЕФОРМИ !кво величие на Китай, бе, сельо?
ти виждал ли си истински жив китаец? дори в Илиянци?!?
е? величави хора ли са китайците?
ти, малък комунистически мушморок! трепериш от страх, че Америка, Епъл и всички останали величави капиталисти могат само с палец и показалец да смажат дребните ви сино-съветски душички... спокойно, Стив, а сега и Тим Кук имат нужда от вашия робски труд. здраво бачкане, с минимални печалби и множество самоубийства.
ако това смяташ, че е величието на Китай, до пожелавам много дълги години на благоденствие на Поднебесната, както и на резерватът на ресурси за Европа - Русия...
alex_bucephalus
Рейтинг: 638 ВеселоДо коментар [#7] от "Майстор Балкански (00:00–24:00)":
Амчи, пъзйети си музиклнътъ библиутекъ бйе, бай Балкански! Аз ли да ви уча? Докога ще ви уча бре? Изръси се за един хубав "екстърнъл хардрайв" (напспорил Господ с такива в "паследнее время", та даже и по 2 терабайта вече) и си пази всичко там, за да не си губиш файлове и прочее... Пък и си напарави "бак ъп" на всичко, важно е. И да си врткаш о освежаваш "Ай подче" без проблем, гат ти душа поиска...
alex_bucephalus
Рейтинг: 638 ВеселоДо коментар [#9] от "Rage Against":
Ама си лют бре! Обеснико!
alex_bucephalus
Рейтинг: 638 ВеселоПък и какво толкова реват, че бил убил музикалната индустрия? На практика хем по-бързо стигаш до продукта, купувайки го от "Ай тюнс", хем всичко е по азбучен ред подредено в собствения ти компютър, хем машините на "Апъл" са бързи и намираш всичко за секунди и пускаш, хем си вкарваш и всички предишни дискове в библиотеката, после ги качваш на тавана и се отърваш от тях, понеже човек реално се оказва ЗАРИНАТ от дискове удома и няма вече място. Къде да ги държиш? На главата си ли?
Пък и досега не видях някъде по концерт наживо из цял свят да не свети от сцената знакът на ябълката. Всички ползват машините на "Апъл"... От Боб Синклър, та до Мадона!