
© Associated Press
Според проучването на икономиста се оказва, че гръцкият език е един от главните виновници за финансовия колапс на Гърция.
Гръцкият език е виновен за финансовия колапс на страната, твърди професор по икономика от Йейлския университет, съобщи БТА, позовавайки се на списание "Слейт".
Според изследване на проф. Кийт Чен човешката реч предопределя нагласата за бъдещето и начина, по който се готвим да посрещнем задаващите се пред нас предизвикателства. Ученият отдавна изследва въпросите на синтаксиса, свързани с човешкото поведение в най-различни области, като склонността ни към пестене, плащането на осигуровки и начина, по който човек ще излезе в пенсия.
Категоризацията на Чен показва, че езиците, които правят съществена разлика между сегашно и бъдеще време, като гръцкия и английския подтикват хората да взимат по-малко решения, свързани с предстоящи събития. И обратното, езиците, в които сегашно и бъдеще не са силно обособени, като немския и мандарин, кара говорещите ги да бъдат много по-предвидливи.
Според теорията на Чен езиците, които размиват сегашното и бъдещето, насърчават поведението, насочено към изпреварващи действия. Тъй като бъдещето се изживява по същия начин, както и настоящето, един китаец е много по-склонен към икономии. За да провери хипотезата си, изследователят подробно разгледал статистиките за спестяванията, тенденцията към тютюнопушене или хранителния режим, като резултатите потвърдили първоначалната му интуиция.
Според него вероятността хората, които говорят немски, фински или естонски, да спестяват за дадена година, се оказала с 30% по-висока от тези, общуващи на английски, испански или гръцки. Представителите на първата група заделяли 170 хиляди евро повече от вторите за пенсии и имали 13% по-ниски шансове да страдат от затлъстяване.
По тази логика се оказва, че гръцкият език е един от главните виновници за финансовия срив на страната. Наследниците на древните елини не са склонни да жертват удоволствието на настоящето за сметка на ползи, които не се знае кога ще се появят в бъдещето.
Музар
Рейтинг: 1441 ВеселоДневник, това е за рубриката "Развлечения"!
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдПрофесор по икономика коментира езикови въпроси
Това си е пълен та..., уф, майтап, бе Уили!
Логика
Рейтинг: 1441 НеутралноГърция харчи твърде много за здравеопазване 08 февруари 2012 | 16:27 | Агенция "Фокус"Начало / Гърция Атина.Гърция продължава да харчи твърде много за медикаменти или медицински прегледи, което увеличава разходите на гръцкото здравеопазване, докато страната продължава да се бори с най-лошата криза за последните десетилетия, предаде АФП „Миналата година в Гърция са били направени 3,5 изследвания със скенер, което е двойно повече от средното за ЕС”, заяви гръцкият министър на здравеопазването. По последни данни броят на гръцките жители е 11 милиона души.Според министъра още преди три години здравните разходи на Гърция са били твърде високи, такива са били и през 2011 година.
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаheatseeker
Рейтинг: 1441 ВеселоЕ, след Сталин тоя е най-великият корифей (гръцки термин) на езикознанието
Свобода за Надежда Савченко!annahrist
Рейтинг: 237 ВеселоАма е готино. Пък и нали винаги в началото е словото.
Mylène Jampanoï
Рейтинг: 1083 Весело[quote#1:"Музар"]Това си е пълен та..., уф, майтап, бе Уили! [/quote]
The Man Who Mistook His Wife for a HatтаШок?
Vader
Рейтинг: 237 ВеселоА дали пък на учения не му е хрумнало че може езика да е следствие на манталитета на гърците да "взимат по-малко решения, свързани с предстоящи събития"!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Bicho Raro
Рейтинг: 1445 ЛюбопитноАбе, тоя американски учен да не е завършил някой български университет?
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mannmapen
Рейтинг: 294 Неутрално[quote#2:"dqdomart"]„Миналата година в Гърция са били направени 3,5 изследвания със скенер, което е двойно повече от средното за ЕС”, заяви гръцкият министър на здравеопазването[/quote]
Ако те питат теб трябва да умрат,но тази "екстра" е запазена за българите. За тях скенер звучи като извънземна термин или поне достъпа до него. А пък сме били фискални отличници.
Лансър
Рейтинг: 496 НеутралноПравилното - Гръцкият мързел е виновен за финансовия срив на страната
mapen
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#9] от "VеnRus 2008":
Добре,че не се е захванал с българския... какво ли щеше да чуят ушите ни..
aron25
Рейтинг: 1441 Весело.."въпросите на синтаксиса, свързани с човешкото поведение в най-различни области, като склонността ни към пестене"..
)))))
От доста време наблюдавам този израз и не мога да го осмисля.. Нерде Ямбол..нерде Стамбул.. Оставям си го за "домашно". Този "учен" направо ми "скри топката". А може би е голям зевзек и ние му се връзваме на глупостите
Weingro
Рейтинг: 885 ВеселоХахахаха, като оставим конкретната ситуация настрана, АМЕРИКАНЕЦ да говори баш за ГРЪЦКИЯ, където все пак е, както казват някои, люлката на цивилизацията, е доста смешно. Пък и по-добре СУВЛАКИ или ГИРОС, отколкото БУРГЕР и Кока-Кола.
Както би заключил един много симпатичен герой от Моята голяма луда гръцка сватба - So there you go
pavelitto
Рейтинг: 409 НеутралноАмерикански учен......го е казал.На колко години им е науката,че са компетентни по всички въпроси?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
at.kaan
Рейтинг: 638 Неутрално[quote#2:"dqdomart"]Гърция харчи твърде много за здравеопазване [/quote]
http://youtu.be/yPsUxLLeV1EАми хората си ценят здравето. Какво лошо?!
ven11
Рейтинг: 429 НеутралноТоя тотално се е объркал. В българския език бъдеще време много ясно се различава от другите времена обаче имаме поговорка "Бели пари за черни дни". А ако проблема е в езика гърците да вземат да научат български.
bai_ui
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#1] от "Музар":
Що да е абсурдно? Ноам Чомски е лингвист, но често взема позиция и по икономически въпроси. Учените, намират връзки, правят препратки от една област към друга, но колко тези са резонни за нас и за нивото ни на знания е съвсем друг въпрос
Гилгамеш
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#15] от "pavelitto":
Ако ББ беше президент на Египет => http://prikachi.com/images/27/4258027E.jpgТя гръцката наука като официално е на 3000 години, какви постижения има напоследък?
at.kaan
Рейтинг: 638 Неутрално[quote#2:"dqdomart"]Гърция харчи твърде много за здравеопазване [/quote]
http://youtu.be/yPsUxLLeV1EДопълнение : Имат пари, харчат.
212
Рейтинг: 524 Веселода така е!
докато китайския те кара да работиш, постоянно и неуморно а почивката е само необходимост а не изпълнена мечта както на български, гръцки италиански и др.!
всички също разбират от къде "идва" проф.чен...
и наистина той е от тайуан (фермоза) и напуска китай когато е бил още млад по времето на мао
mapen
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#20] от "Гилгамеш":
Сринаха света без да гръмне дори една гръцка пушка. Малко ли ти е като постижение ?
takeshi303
Рейтинг: 810 НеутралноПрав е ученият, отдавна се знае, че има пряка връзка между език и манталитет.
Питат различни националности да кажат най-характерния израз за езика им. Испанецът казва:
- За нашия език е МАНЯНА. Това значи - спокойно, ще станат нещата, я утре, я вдругиден, я след седмица-две.
Турчинът казва:
- Нашият най-известен израз е ЯВАШ-ЯВАШ. Това е нещо като МАНЯНА, я станат нещата другата седмица, я другия месец - нема страшно.
Арабинът казва:
- При нас най-известният израз е ИНШ АЛЛАХ (по волята божия). Това е нещо като МАНЯНА и ЯВАШ-ЯВАШ, ама я няма тая степен на прибързаност.
Гилгамеш
Рейтинг: 1441 НеутралноНавремето бях чел някакъв немски учен, който обясняваше защо английскоговорещите дръпнали толкова много. Според него е в краткостта - кратки думи, къси фрази, в единица място се събира повече информация, спрямо немския. Язък, не си спомням името...
Ако ББ беше президент на Египет => http://prikachi.com/images/27/4258027E.jpgС други думи - има нещо в езика. Все пак човек мисли предимно с езикови конструкции и езикът и мисленето взаимно се определят. Ама дали е точно така, както го определят учените, кой знае?
Музар
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#19] от "bai_ui":
нации.
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдПринципно си прав, но в случая професорът си прави свободни съчинения. Защото твърди, че има прилика в граматиката между английски и гръцки. А аз не виждам прилика в икономическото поведение на говерещите съответния език
Цитат от статията:
Категоризацията на Чен показва, че езиците, които правят съществена разлика между сегашно и бъдеще време, като гръцкия и английския подтикват хората да взимат по-малко решения, свързани с предстоящи събития.
Raging
Рейтинг: 598 ВеселоДо коментар [#18] от "ven11":
Българският език е в друга графа - той е уникален! Сещате ли се за изречението "Ей сега ти ***х майката!" - едновременно сегашно, бъдеще и минало време. Любопитно ми е как ще го интерпретира това г-н Чен.
Bicho Raro
Рейтинг: 1445 Весело[quote#14:"Weingro"]АМЕРИКАНЕЦ да говори баш за ГРЪЦКИЯ,[/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannАмериканец от КИТАЙСКИ произход.
petranica
Рейтинг: 466 НеутралноАбе Гърците са много пред Българите, няколко обиколки...
Любов и светлина!****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Bicho Raro
Рейтинг: 1445 Весело[quote#12:"mapen"]Добре,че не се е захванал с българския... какво ли щеше да чуят ушите ни..[/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannПо-добре ич да не се захваща, че ще стане разноглед, горкия.
bai_ui
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#26] от "Музар":
Гърция е най-жадлъжнялата страна в ЕУ.
САЩ е най-задлъжнялата в световен мащаб.
Гръцкият дълг е направо нищожен в сравнение с американският.
111
Рейтинг: 524 НеутралноНе знам за този професор кой му плаща за тези работи но ще се опитам да преведа статията на Български с едно изречение:
Дрън ,Дрън та Пляс.
mapen
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#16] от "krasimiren":
А днес цивилизована Европа бърза да ги застигне и надмине по еднополово гушкане. Култура,престиж ,,,какво да правиш. Все Гръцка цивилизация.
Athanatos
Рейтинг: 1373 НеутралноIt sounds greek to me
Adam-е zendeh, zendegi mikhad / Живият човек се нуждае от живот .212
Рейтинг: 524 ВеселоДо коментар [#33] от "111":
професора си работи много добре!
къде българските професори да работеха като него
бихте се радвали поне на светло "бъдеще"
а за сега то е все мрачно...
mapen
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#32] от "bai_ui":
Да,ама Барозу каза" Искам я в ЕС". Или умира от любов.
mapen
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#36] от "swich2green":
А бих осъдил този професор за расизъм.
212
Рейтинг: 524 ВеселоДо коментар [#38] от "mapen":
само ако познаваш добре закона
или намериш "крейзи" адвокат...
...като джим кери "лайер"
ако сте гледали тзи комедия...?!
convince
Рейтинг: 1326 НеутралноКРИЗАТА в Гърция не е предизвикана от гърците, а от тези, които предвиждати и манипулират финансовите потоци в света с цел баланса на печалбите и тяхната свързаност с предвидените и допустими загуби.
Музар
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#32] от "bai_ui":
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдТова е само външна прилика. Има разлика, огромна разлика, в способностите на двете икономики да обслужват кредитите си. Дай да не се плъзгаме по повърхността, а?
А какви са кредитите на GB (Англия)?
И да не подхващам темата за произхода на новите технологии.
redguy
Рейтинг: 998 НеутралноПовечето тук се подиграват на такъв тип новини и веднага се изкарват по-големи мозъци и разбирачи. Брех, че умни люде е родила и ражда Майка България!!!
До коментар [#30] от "Sir.":
До коментар [#25] от "Гилгамеш":
++++
bai_ui
Рейтинг: 466 НеутралноЯвно някой от вас не схващат тезата на професора. Гърция, най- задлъжняла в ЕУ, САЩ най задлъжняли в световен мащаб. Китай най-големият кредитор на САЩ, Германия най-големият кредитор на Гърция.
Тезата му е се доказва от косвени факти. Това, че не виждате връзка, не означава, че я няма. Може да е алогична за повечето, но съществува.
Ето един линк който визуализира, американският дълг. Само за сравнение Гърция има 274 милиарда
http://usdebt.kleptocracy.us/
xrp43572691
Рейтинг: 1326 ВеселоМуахахаха. Още един оли...френ с академична титла. Всичко щеше да е съвсем смешно, ако не се сети човек за още един такъв "гений", проф. Ото Кройнщайнер от Виена, че и българист на всичко отгоре, който твърдеше, че трябва да се откажем от кирилицата, защото сме били изолирани с нея в ЕС. Абе, с две думи, господата глобалисти не мирясват и пробват всестранна обработка на мозъците.
Колеги от форума, в понеделник очаквайте монографията на проф. Митридат Митридатович "Ролята на псувните в американските филми за глобалното изтъпяване на нациите".
Tai Lung
Рейтинг: 868 ВеселоВ България тъй като премиерът забрани бъдещето време, сега ще дръпнем като германците... (пардон, използвах бъдеще време... почваме да дърпаме...)
Мария
Рейтинг: 1614 ЛюбопитноХм. Има някои рационални зрънца в езиково-поведенческите упражнения на този господин, ама всички юрнахме към последния абзац от тази статия, щото това иска да ни продаде БТА или "Дневник". Не че братята гърци не си го просят де
) Ей го къде се е скрил: http://mba.yale.edu/faculty/profiles/chenm.shtml
”За мен България си остана един вечен мираж. В който и свят да съм, винаги ще я нося като ранена птица в сърцето си." (Никола Манев)Мисля да го "препитам" как ни вижда нас
Мария
Рейтинг: 1614 ВеселоАко някой се интересува от автентичната хипотеза /на Кийт Чен, не на БТА/, цялата му статия по въпроса може да се смъкне оттук:
”За мен България си остана един вечен мираж. В който и свят да съм, винаги ще я нося като ранена птица в сърцето си." (Никола Манев)http://faculty.som.yale.edu/keithchen/
forum_terrorist
Рейтинг: 581 ВеселоГениално
Да сменят езика веднага
You can fool some people sometimes, But you can't fool all the people all the time!7777
Рейтинг: 2354 Неутрално[quote#26:"Музар"]Принципн си прав, но в случая професорът си прави свободни съчинения. Защото твърди, че има прилика в граматиката между английски и гръцки. А аз не виждам прилика в икономическото поведение на говерещите съответния език нации. [/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.Че говорещите английски американци, малко ли живеят на кредит?
Alarmstufe Rot
Рейтинг: 5665 Неутрално[quote#27:"Мартин Янков"]Сещате ли се за изречението "Ей сега ти ***х майката!" - едновременно сегашно, бъдеще и минало време. [/quote]
Яко!++++++++
7777
Рейтинг: 2354 Весело[quote#27:"Мартин Янков"]Българският език е в друга графа - той е уникален! Сещате ли се за изречението "Ей сега ти ***х майката!" - едновременно сегашно, бъдеще и минало време. Любопитно ми е как ще го интерпретира това г-н Чен. [/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.Ми ние явно за това сме толкова пестеливи, че чак Бойко ни дава за пример пред Меркел. Ясно ни е, че действията в настоящето ("Ей сега..." ) могат необратимо да прецакат дори миналото ("ти ***х майката), пък какво остава за бъдещето.
7777
Рейтинг: 2354 Любопитно[quote#28:"VеnRus 2008"]Американец от КИТАЙСКИ произход. [/quote]
A man without faith is like a fish without a bicycle.И какво като е от китайски произход?
convince
Рейтинг: 1326 НеутралноГЪРЦИЯ е жертвеният агнец на базовата идея за отслабено евро, а не на липсата на кредитиране поради прекомерно префинансиране на дълг.
Когато бяха на драхма никой не се ангажираше, а това беше много дълго, самите гърци също нямаха проблеми, защото драхмата се конвертираше макар и трудно, тя имаше своя цена.
Те сега се намериха в състоянието на България или друга соц.страна в цялостната си гарантираност и баланс на СССР икономическото общо разпределение без покритие.
Всъщност тогавашното обезпечение на всички соц. страни 9 на брой, само формално имаха свои валути. Рублата бе валутата на СИВ и само от кумова срама не бе въведена, но ЕС въведе еврото без задръжки и с наложени съображения, но поколенията не си даддоха сметка за други реалности на които вече сме и свидетели.
В резултат това стана и база за конфликтите в Ирак и Северна Африка подклаждали надеждите на мегаломани и сатрапи да променят световният икономически баланс, което всъщност и един голям капан за тях, нещо като мухоловка за закъснели с претенциите си диктатори.
Което е и основната цел на цялото мероприятие, за овладяване на световните енергоресурси, което подлежи все пак на някакъв ред.
Васил Дакев
Рейтинг: 696 НеутралноА дали нашата/дали е само наша или балканска не ми е незная/ поговорка "Не отагай днешната работа за утре,след като можеш да я свършиш другиден" няма нещо общо с тази силна обособеност на сегашното от бъдещото време в езика ни?Професоре,професоре,кой и защо ли ви плаща,за да правите такива задълбочени "научни" изследвания и изводи?
convince
Рейтинг: 1326 НеутралноГЪРЦИЯ и респективно цялата еврозона ще бъде държана ДОЛУ с отслабено ЕВРО за да няма възможност за преориентация към него.
Това е основното и който посегне към този проблем посяга на установеното световно икономическо статукво, а това не минава без особени и неприятни последствия.
Stoyan Deckoff
Рейтинг: 451 НеутралноДо коментар [#18] от "ven11":
Българския език и България очевидно потвърждават теорията му...
red_rose
Рейтинг: 1204 НеутралноДо коментар [#27] от "Мартин Янков":
Да пишеш на български с латиница е като да пишеш с лайна по стената - чете се, но не е красиво!++++++++++++++++
Stoyan Deckoff
Рейтинг: 451 НеутралноТова, което не разбирам, каква точно е разликата в бъдещето време в немския и английския. По същество граматиката и на двата е с общ корен, конструкцията е и I will/ Ich will.
)
Може би 3те бъдещи и сегашно продължително в английския, което осигурява плавен преход към бъдеще време?!?!?
Не твърдя че съм подготвен по темата, просто се чудя...
(по другите два нямам грам мнение
convince
Рейтинг: 1326 НеутралноКИТАЙ и неговата валута гарантираща високо потребление и разтеж рано или късно ще изкупи правата си за световна валута, но това ще стане само на определена цена. С ангажименти какво да произвежда, как и колко и къде да продава.
Защото дисбалансирайки производства и продажби, той дисбалансира и енергоресурсите с които планетата неможе да се похвали с неизчерпаемост.
Иво
Рейтинг: 4895 Любопитно"Американски учен: Гръцкият език е виновен за финансовия срив на страната"
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Според мен това са пълни глупости.....!
convince
Рейтинг: 1326 НеутралноДАЛИ Гърция и е Еврозоната ще могат да понесат тези лишения за по-дълго или по-кратко, е възможно да кажат само икономистите, както и шансът и да небъде сполетяна от форсмажорни обстоятелства.
Което обаче би решило въпросите по-енергично.
Ернесто
Рейтинг: 524 НеутралноСега е момента да проговорят български за да просперират като България.
ко прайм ся?
Рейтинг: 466 НеутралноТрябва на такива статии, написани от поредния тясноспециализиран "учен", да слагат печат "за вътрешна консумация", щото иначе звучи жалко. Но този път, използвайки метода , колкото повече простотии пишеш, по-голям шанс за налучкване имаш, тоя юнак е нацелил истината, а тя е: когато са предоставяли заемите на гърците,кредиторите са мислели, че ги дават на банките/трапеза/, а гърците - за софра /трапеза/.
gstarМария
Рейтинг: 1614 Неутрално[quote#58:"deckoff"]Това, което не разбирам, каква точно е разликата в бъдещето време в немския и английския. По същество граматиката и на двата е с общ корен, конструкцията е и I will/ Ich will. [/quote]
”За мен България си остана един вечен мираж. В който и свят да съм, винаги ще я нося като ранена птица в сърцето си." (Никола Манев)Второто просто не е бъдеще време, формално погледнато, е модалният глагол "искам" на немски.
Мерилин
Рейтинг: 810 НеутралноСпоред изследване на проф. Кийт Чен човешката реч предопределя нагласата за бъдещето и начина, по който се готвим да посрещнем задаващите се пред нас предизвикателства.
Поддържането на АСТА е позор, независимо от партийната принадлежност.Да ме прощава ученият, но според мен, колкото и да съм проста, по-скоро националното светоусещане и манталитет, са повлияли върху оформянето на националния език, и пак това светоусещане и манталитет влияят върху стопанските решения в днешно време, несъмнено по-мекият средиземноморски климат, който предлага природно изобилие е действал разгащващо на страните от този регион, за разлика от по-северните райони на Европа, където непридливостта и мързелът са се е заплащали с гибел.
Meister Eckhart
Рейтинг: 963 ЛюбопитноБезспорно има такива зависимости,но до колко оказват влияни е друг въпрос.
Филип Зимбардо в " The time paradox" изказва подобни хипотези,като дава за пример как в диалекта в родната му Сицилия не съществува бъдеще време ,а дали там бедността се дължи на език или на мафията ,може много да се спори
Ogiigo
Рейтинг: 1352 НеутралноГолямо изследване е направил този китаец!
Колкото един предмет е по-кух, толкова повече шум вдига.rene
Рейтинг: 8 Неутралноможе ли линк към оригиналната стация?
Георги
Рейтинг: 581 НеутралноАбе вие сериозно ли?
Ако има нещо... няма нищоIrina
Рейтинг: 1441 Весело[quote#27:"Мартин Янков"]
Българският език е в друга графа - той е уникален! Сещате ли се за изречението "Ей сега ти ***х майката!" - едновременно сегашно, бъдеще и минало време. Любопитно ми е как ще го интерпретира това г-н Чен. [/quote]
--------------------------------------
Език свещен на нашите деди.....
Irina
Рейтинг: 1441 Любопитно[quote#65:"Мерилин"] несъмнено по-мекият средиземноморски климат, който предлага природно изобилие е действал разгащващо на страните от този регион, за разлика от по-северните райони на Европа, където непридливостта и мързелът са се е заплащали с гибел. [/quote] -
--------------------------------------------------
То и такава теория съществува.Че народите родени на север са по-развити ,по интелигентни ,по -работливи и по-прогресивни.Топлото време предразполагало към мързел и хайлазуване. Но, реално погледнато най-добре се развиват страните с умерен климат и смяна на сезоните..
Музар
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#65] от "Мерилин":
Гласът на разума е тих, но не се успокоява, докато не бъде чут." Бъдещето на една илюзия" Зигмунд ФройдТи пък! Взе много насериозно да разсъждаваш! Човекът просто е обърнал зависимостта, щото така му изнася - примерът с китайския език.
Като цяло - глобалният лаф е "на крива ракета космосът й пречи".
И да налея малко масло - съвременният гръцки е различен от древногръцкия, каквото и да означава това. Всъщност, ако ще сравняваме езиците - всички си имат архаичен вариант.
gorid
Рейтинг: 581 НеутралноМисля,че професора или е изперкал,или изпробва интелекта на глобалната публика. Нещо като тест,доколко глупоста може да се приеме.
aron25
Рейтинг: 1441 Неутрално[quote#27:"Мартин Янков"] Сещате ли се за изречението "Ей сега ти ***х майката!" - едновременно сегашно, бъдеще и минало време. [/quote]
Сещам се и затова съм убеден, че българският език е на светлинни години преднина от другите. Според мен, това е един от първите три по богатство на изразните средства и възможности. Говоря съвсем сериозно.
miho45
Рейтинг: 813 НеутралноДо коментар [#4] от "annahrist":
++++++++++++
ARRI
Рейтинг: 1441 ВеселоНие требе да си върнем ''Ъ''-то в края на думите и ще потръгне на Нацията. Точка.
Плащат ми от швейцарското посолство да пропагандирам ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ ! Признавам, че трол-я в тяхна полза с/у 5 франка на пост!КДС
Рейтинг: 686 Неутрално[quote#71:"Irina"]То и такава теория съществува.[/quote]
Проклета да е Русия!А твоята теория за Витамин "С" въобще не е верна...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
murry
Рейтинг: 1445 НеутралноАма че глупост!
lz2
Рейтинг: 2234 НеутралноНа гърците им пречи оная част от тялото,която е над раменете!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Don Octavio del Flores
Рейтинг: 466 НеутралноНе виждам някаква сериозна разлика между бъдещето време в английския и немския. А гърците правят бъдеще време също като нас. А самият факт, че не се обсъждат французите в това изследване, показва, че то е непълно и смешно.
Irina
Рейтинг: 1441 ЛюбопитноДо коментар [#77] от "КДС":
Пробва ли я?
херувим
Рейтинг: 1026 Неутрално[quote#2:"dqdomart"]Гърция продължава да харчи твърде много за медикаменти или медицински прегледи[/quote]
heruvimПриятел, това означава само едно - че такива разходи се фактурират на здравното осигуряване, не че са употребявани повече медикаменти и са направени повече прегледи. Все пак, това е Гърция, не забравяйте! То само това да е в повече, да ги похвалиш!
КДС
Рейтинг: 686 Неутрално[quote#82:"Irina"]Пробва ли я? [/quote]
Проклета да е Русия!Цел месец и повече: се едно от умрел писмо.
kimba3
Рейтинг: 1269 ЛюбопитноКолко от вас знаят,че в Гърция има клинични пътеки дори за домашни любимци, които се подлагат даже на процедури като лъчетерапия и химеотерапия??? У нас няма пари за лечение на хората, а в супрзадлъжняла Гърция имат клинични пътеки за безплатно лечение на животните!!!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
samir
Рейтинг: 623 НеутралноНезабавно ЕС да нареди въвеждане на бъдеще време в гръцкия език.
Дори трябва да се направят две времена за бъдеще време - близко и далечно бъдеще.
Близко бъдеще обхваща събития, които са обозрими в следващите 100 години - например всички бъдещи събития от живота ни.
Далечно бъдеще е например времето, когато Гърция си е изплатила дълговете или загасването на слънцето..
Славена
Рейтинг: 1441 ВеселоДо коментар [#27] от "Мартин Янков":
"Има много налудничави неща, които могат да се направят, но ние няма да ги направим и все пак е приятно да си ги мислим." Кърт ВонегътИли пък известното у нас като минало свършено незапомнено в израза: "Бил съм се бил напил".
Мария
Рейтинг: 1614 Любопитно[quote#87:"samir"]Далечно бъдеще е например времето, когато Гърция си е изплатила дълговете ..[/quote]
”За мен България си остана един вечен мираж. В който и свят да съм, винаги ще я нося като ранена птица в сърцето си." (Никола Манев)За по-кратко: the Never Future Tense
samir
Рейтинг: 623 НеутралноДо коментар [#89] от "mimi_pmi":
Е, за загасването на слънцето съм сигурен, че не е в Never F. Tense
ръпончо
Рейтинг: 1456 ВеселоДо коментар [#88] от "Славена":
Много народ тук се е взел насериозно! :)Това изречение има и продължение - "и съм се бил бил!"
papуre
Рейтинг: 856 НеутралноПрофесора е прав , ама донякъде , щото проучването му не е довършено и това са междинни резултати . Като довърши ще разбере че езика на Дакота и Шайените,а и на Чероките имат много по-силно влияние върху СВЕТОВНИЯ финансов колапс. Който се дотътри и при нас от американските финансови прерии.
samir
Рейтинг: 623 НеутралноДо коментар [#88] от "Славена":
Богатството на езика ни е неизмеримо. Само в българския имаме 4 степени на сравнение:
далече, по-далече, най-далече, на майната си
нова кола, по-нова, най-нова, от магазина
Дали това няма връзка с липсата на дълг, само проф. Чен знае
Мария
Рейтинг: 1614 Весело[quote#86:"bau-bau"]Такова заглавие "Гръцкия език е виновен за финансовия срив на страната"на M.Keith Chen- НЯМА![/quote]
)
...
”За мен България си остана един вечен мираж. В който и свят да съм, винаги ще я нося като ранена птица в сърцето си." (Никола Манев)Няма, това вече го уточнихме по-горе. Затова пък има обширно любопитно изследване на Чен във връзка с бъдещето време в езика и спестовните умения, което вероятно си видял
Не знам обаче дали си видял, че ни слага в един кюп говорещите гръцки, български, испански и català
Мария
Рейтинг: 1614 Весело[quote#90:"samir"]Е, за загасването на слънцето съм сигурен, че не е в Never F. Tense [/quote]
”За мен България си остана един вечен мираж. В който и свят да съм, винаги ще я нося като ранена птица в сърцето си." (Никола Манев)Затова съм го изключила от множеството, я! Макар, че never say never! Never F. Tense под път и над път.
zaikobaiko
Рейтинг: 581 ВеселоВ Созопол преди години.
Анести пикае на оградата.Жена му вика от балкона:
- Анеееестииии.
- Ко ма?
- Кат пикайс да стърсвас писката!Аз пира гастити,аз куманда писката!
АБПФК
Рейтинг: 1436 Любопитно[quote#11:"Лансър"]Правилн то - Гръцкият мързел е виновен за финансовия срив на страната [/quote]
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0А исландския, ирландския, белгийския и т.н.?
zaikobaiko
Рейтинг: 581 ВеселоГръцки студент по медицина в София поздравява колежката:
- Цистит на розден ден,позилавам наздравето и дългото зивот,
цицки те обицаме!
bayern
Рейтинг: 466 Неутралноне езика ръцете и мързела им пречат
Welthauptstadt GermaniaАБПФК
Рейтинг: 1436 ВеселоДо коментар [#66] от "Белый медведь":
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0http://youtu.be/A3oIiH7BLmg