Съдбата на старите пиана – все по-често изхвърляни на боклука

Съдбата на старите пиана – все по-често изхвърляни на боклука

© Анелия Николова



Чувате ли тази тъжна тишина? Това е звукът на умиращите около нас пиана, пише сп. "Тайм" по повод нарастващата тенденцията домакинствата да изхвърлят на боклука старите инструменти.


През последните 80 години продажбите на пиана постоянно спадат, като през 2011 г. в САЩ са продадени 41 хиляди – скромна цифра в сравнение с 1910 г., когато тя е 365 хиляди. Вместо подарени на приятели, продадени на съседа или дарени на местната църква, голяма част от старите представители на клавирния инструмент завършват на боклука, където са разглобявани и продавани на суровини, отбелязва "Ню Йорк таймс".


Тази съдба споделят повечето пиана с изключение на тези, които са производство на най-престижните марки. В YouTube пък се появи видео, в което стари пиана са изхвърляни на сметището. Появата на клипа провокира множество негативно коментари като "Това е реквиемът на някога културно общество".





Причината за тенденцията е, че докато през 19 и 20 век пианото е неизменна част от живота на всяко семейство от средната класа, сега все повече домакинства не смятат, че имат достатъчно място. Те или го изхвърлят, или продават, за да си купят електронно или по-малко и евтино, ако въобще имат нужда. Дори продажбите на пиана втора ръка в eBay спада драстично.


Според търговците на инструменти фактор е и орязването на бюджета за музикално образование в училищата в САЩ. Разочаровани от това развитие на събитията, почитатели на инструмента са започнали да го колекционират с целта той да не отиде на бунището или основават организации, които се занимават с даряването им. "Това е най-емоционално заредената част от обзавеждането на един дом", казва пред в. "Ню Йорк таймс" Марта Тейлър, основателката на компанията Immportal Piano, която се занимава с продажби и реставрация.


Според Американската асоциация на производителите на пиана златната ера на продажбите е през първите три десетилетия на 20 век.  


Тази пролет в София се намери интересно приложение на старите пиана. Инициативата SM&RT постави 11 реновирани пиана в центъра на столицата, като всеки можеше да изпробва музикалните си способности. Подобни събития са се провеждали в САЩ и Австралия.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK