
© Калин Николов, Народен театър
"Хамлет" спечели най-много награди, но вместо Леонид Йовчев, за най-добър актьор беше обявен Камен Донев.
Хамлет" на Явор Гърдев по Уилям Шекспир очаквано триумфира на наградите "Икар", които бяха връчени от Съюза на артистите тази вечер в Народния театър. Нестандартният прочит на класиката получи награди за режисура, сценография (Никола Тороманов, Даниела Ляхова и Венелин Шурелов), майсторско техническо осъществяване.
Участващият като Клавдий в представлението Мариус Куркински също така взе наградата за най-добра мъжка поддържаща роля, но не присъства лично за приемането й, а хореографите Виолета Витанова и Станислав Генадиев завоюваха приза за съвременен танц за вплетения в "Хамлет" пърформанс "Мишеловката".
Спектакълът обаче не успя да спечели и в графата за най-добър актьор чрез Леонид Йовчев, тъй като Камен Донев беше отличен за ролята си на Семьон Семьонич Подсекалников в "Животът е прекрасен" на Александър Морфов по Н. Ердам ("Народен театър"). При приемането на приза, той заяви иронично, че "няма нищо по-хубаво от комерсиалния театър". Въпреки победата на Донев, Йовчев беше реванширан при речта на Явор Гърдев, който обяви, че наградата за режисура е и за актьора, който "имаше смелостта да се заеме с ролята на Хамлет и да се разходи известно време гол по сцената."
При актрисите наградите отидоха при Гергана Плетньова за главна женска роля ("Вуйчо Ваньо" на Пламен Марков по Чехов, "Драматичен театър" - Варна), която прие статуетката с емоционална реч, а за поддържаща – Анастасия Инглизова ("Декамерон" на режисьорката Диана Добре от "Българска армия").
За най-добър спектакъл беше обявен "Медея - майка ми" на режисьорите Иван Добчев и Маргарита Младенова по драматургия на Стефан Иванов и Иван Добчев.
Актьорите Силвия Станоева и Иво Желев триумфираха в категорията за дебют в играещото се в Червената къща представление "Клер, Мадам, Соланж" по Жан Жьоне с режисьор Касиел Ноа Ашер.
С награди за цялостен принос към театъра са наградени семейството актьори Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев, като за пръв път отличието се дава на двама души. Наградата на Съюза на артистите в България за чест и достойнство отиде при акад. Александър Балкански, който навършва 70 години.
Събитието с водещи Луиза Григорова и Теодор Елмазов се проведе на Международния ден на театъра, а мотото му "Печеля или не – това се пита" е препратка към "Хамлет" и специфичния превод на Александър Шурбанов на популярната реплика. С изпълнения на живо се включвиха Sentimental Swingers, джаз формацията с участието на Андрония Попова (Nasekomix) и Десислава Андонова (Phuture Shock), балет "Арабеск" и Сирма Димова от цирк "Балкански".
Сред присъстващите бяха служебният министър на култура и действащ актьор Владимир Пенев, президентът Росен Плевнелиев и кметът на София Йорданка Фандъкова.
Philotimo
Рейтинг: 541 ВеселоМного, много силен театрален сезон е 2012-2013! И сега сякаш целия този талант се излива в Недадените! Кеф, кеф...
gogo2011
Рейтинг: 498 Неутрално"Вграждане"? Жалко, че не беше оценен!
gogo2011
Рейтинг: 498 НеутралноДо коментар [#1] от "Philotimo":
"Недадените" е едно голямо недоразумение поръчано от незнайно кой. За сметка на това е специално подкрепено с обаждане от МС до БНТ.
imra
Рейтинг: 8 РазстроеноЗа режисура статуетката отиде при правилния човек, но не и в категорията за водеща мъжка роля!!
""Хамлет" спечели най-много награди, но вместо Леонид Йовчев, за най-добър актьор беше обявен Камен Донев."
Абсурдно решение!!! Рядко се вижда съизмеримо и така изключително въздействащо изпълнение като на Л. Йовчев в "Хамлет". И заслужава да се оцени по достойнство - развалиха ми настроението
SSmart
Рейтинг: 813 Весело"...Участващият в представлението Мариус Куркинс ...."- този някакъв латвиец или литовец е ?
Meir
Рейтинг: 541 Неутрално[quote#3:"gogo2011"]"Недаден ите" е едно голямо недоразумение поръчано от незнайно кой. За сметка на това е специално подкрепено с обаждане от МС до БНТ.[/quote]
Писах тук, че този сериал ще е излагация и евъргрийн на македонските историчаре. Сбърках!
Имах плахи надежди, че ще се разминем с Вечната Амбър Шекспир, но уви и тук сбърках.
kilgore
Рейтинг: 522 НеутралноНе съм щастлив от избора на Камен Донев. Ролята му е добра, но такива ги е играл неведнъж, напр. “Бая си на бълхите” .
'It's not wise to violate rules until you know how to observe them' - T.S. Eliot, interview with The Paris Review (Issue 21, 1959)Смятам, че ролята на Йовчев в Хамлет е много по-трудна и добре изпълнена.
А Мариус, дето във всичките си роли е толкова еднакъв - само пъшкане и уфкане, ми е писнал до безкрай
clutch
Рейтинг: 648 ВеселоХахахааХааааамлет-Ът
Бил съм крайно груб към идиотите? Хъм, имам и разрешително за оръжие :)Този!?!
Мокрия сън на скрито-покритите гейове и одъртелите кинотеатроведки, не виждали гол мъж на живо от 'илядо години...
И напъна на Гърдев в стил "Берлинбурлескен" и театро-колхозните напъни от кра на 20-те и началото на 30-те в /тогавашния СССР/
Да-Куркински е железен, той всъщност къде ли не е?
Но останалата част в Амлета е ....ами Омлет дьо Фромаж ....
А за ....Касиел Ноа Ашер ....аре дим, дим, дим, дим да я няма...
Откакто реши да стане еврейка, всичко и утече, но все се вре и себеизтъква, а когато / постоянно/ не я харесват: Ми то щото съм еврейка... буахахахахаахха!!!!
СДС
Рейтинг: 1341 ВеселоДо коментар [#8] от "clutch":
nemo malus felix, minime corruptor.Добре си го казал!
Barbarossa
Рейтинг: 671 ВеселоСценографията на Хамлет в народния? Че тя е долно плагиатство от това представление: ets.htm
В деня, в който си кажем "И така може", всичко е загубено.http://www.theatre.lv/archive/EN_new/projects/haml
на Еймунтас Некрошус:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eimuntas_Nekrošius
Както и всички поставяния на Шекспир в Българи след паметното представление през 1999 в Пловдивския драматичен театър. Беше едно единствено, част от фестивала Пловдив - европейска столица на културата. Явно още им държи на mainstreet Rakovska
Barbarossa
Рейтинг: 671 ВеселоДо коментар [#5] от "SSmart":
В деня, в който си кажем "И така може", всичко е загубено.Нямаш представа колко си близо!!
mizia
Рейтинг: 5 НеутралноА защо всяка година едни и същи? Има-няма 3-4 режисьора, а актьорите са малко повече , които всяка годна се "въртят" ?Това ли българският театър? Няколко стотин театрали-колкото едно средно БГ-село, които на шуро-баджанашка основа си разпределят наградитеу? Любопитно е,че поне за "цялостен принцип" са разнообразно избрани,вярно понякога малко"нерде Ямбол, нерде Стамбул", сякаш да "замажат положението с другите награди"!!?!?!
azmatahari
Рейтинг: 640 Любопитно"Вграждане" - невероятно силна постановка във всяко отношение!
Дано го играят по-често в София.
Заслужава да се гледа повече от веднаж.
azmatahari
Рейтинг: 640 ЛюбопитноДо коментар [#12] от "mizia":
Подкрепете, ако обичате несъгласието си с номинациите.
Силните постановки обикновено са дело на доказали се с времето режисьори, а те на нашите сцени на са много.
Аз харесвам Сашо Морфов и Теди Москов - нямаше ги в наградените, но това не е повод да нападам Гърдев, който е много добър, но "Хамлет" не отговори на очакванията ми.
Да са честити наградите на всички!
Добре, че оживя и се развива нашият театър.
Виктор Янулов
Рейтинг: 541 РазстроеноНе че нещо, но не беше приятно да си на 1 ви ред и пред теб да се разкрачи гол мъж.... и жена да беше пак не е театър за мен....
Аз знам, че нищо не знам!!!Alan Shore
Рейтинг: 381 НеутралноАз като човек неходещ на театър поради факта,че не съм добре запознат,а същевреме предпазлив да не попадна на някоя герлутия и безвкусица ... патова ситуация.
Снощи ми направи впечатление изключително ниското самочувствие на всички,изразяващо се в някаква вятърничева политкоректност.Всякаш театърът,културата и изкуството започва или завършва с някои си чиновник,пък и някои си гении .... аз като човек неходещ на театър,мисля че ценя това изкуство една идея повече от някои наградени снощи.
Николай Нинов
Рейтинг: 221 НеутралноДо коментар [#2] от "gogo2011":
Е, взе две стауетки все пак!
Знам и Мога
Рейтинг: 754 НеутралноНеприятно впечатление направи залата. Добре облечените зрители бяха прекалено малко. Единици бяха мъжете със строги костюми. Единици бяха жените с официални вечерни рокли. Преобладаваха спортно-елегантни костюмчета, имаше хора по дънки и кецове. Липсваха само анцузите, за да бъде трагедията пълна.
Само съжалявам, че това е театралният ни елит. Можем да се жалваме от чалгата, но се вижда, че възпитанието на театралния ни елип е далеч от това за цивилизования свят.
princess_x
Рейтинг: 1454 Неутрално[quote#12:"mizia"]Няколко стотин театрали-колкото едно средно БГ-село, които на шуро-баджанашка основа си разпределят наградитеу? [/quote]
То да беше само в театъра така...
princess_x
Рейтинг: 1454 Неутрално[quote#18:"Знам и Мога"]Преобладаваха спортно-елегантни костюмчета, имаше хора по дънки и кецове. Липсваха само анцузите, за да бъде трагедията пълна. [/quote]
Ами, трябвало е и публиката да влезе в 'стила' на постановката - да се представи натюр.
chushka
Рейтинг: 384 НеутралноДо коментар [#4] от "imra": Ако не сте гледали Животът е прекрасен с Камен Донев .. коментарът е лишен от смисъл. Трудно е да се присъди, но който и да бе получил отличието - нямаше да е грешка
etty1
Рейтинг: 2335 ВеселоТочно това харесах и аз в "Хамлет": режисурата, сценографията, Мариус Куркински и "Мишеловката"!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinЗнам и Мога
Рейтинг: 754 НеутралноДо коментар [#20] от "princess_x":
Да. Актовите постановки са нещо, което не одобрявам. Не от морални или пуритански възгледи. Просто в театъра голотата е единствено отчаян опит представлението да бъде представено като "интересно" и събере зрители. Не, не е "средството на автора да разголи своята душа". Нищо повече от проява на творческо и сценографко безсилие.
Realistka
Рейтинг: 1341 НеутралноГледах връчването на наградите на " Икар-2013". Удивена съм, и никак не мога да разбера поради какви причини "Хамлет" беше засипан от награди.
The best way out is always through Robert FrostГледах спектакъла неотдавна и бих отишла още веднъж, просто за да мога като зрител да отгатна кои са тези му качества, които са накарали комисията да му отреди такова видно место всред постановките през 2013 г.
Много ми беше трудно да схвана защо режисьорът се опитва да ме шашне по всякакъв начин. С огромното количество железария, струпана на сцената; с дъжда, който обилно се лее; с басейните, в които се плицукат артистите; с камуфлажното облекло и автоматите, от които се стреля; с разговорите по мобифона; с голия Хамлет, с момичето, което играе ролята на духа на бащата; с пътеката опъната от сцената до изхода на залата.
Давам си сметка каква трудност е да поставиш една пиеса след няколкото хиляди постановки, които предшестват твоята . Съзнателно използвам в случая думата "трудност" , а не "предизвикателство", както е прието в съвременната реч, защото смятам, че това не беше предизвикателство, а страхотна трудност, пред която се е изправил Явор Гърдев като се е решил да постави "Хамлет" на сцената на Народния театърц.
Всред цялото струпване на такива чудесии не беше останало место за Шекспир, за неговите мисли и неговите думи. Не знам как е с другите зрители , но те не достигнаха до мен, поне изречени по този начин.
Дали съм ръкопляскала?!
Да! Ръкоплясках за очевидното усилие, положения труд и средства от целия колектив.
Ще призная, че имаше зрители, които за разлика от мен, даже свиркаха от възторг, все есно, че са в Зала "Арена Армеец", а не в Народния театър.
imra
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#21] от "chushka":
Не отричам и вашата правота.
Камен Донев е несъмнено голям и много талантлив актьор. Но твърде познат вече в подобно амплоа.
В конкретния случай героят на Хамлет е далеч по-сложен персонаж и трудоемък за осъществяване на множество нива - помислете дори само за сложността и обема на текста. А въплъщението е повече от успешно.
Но в заключение, за да избегна ненужни спорове, ще добавя: и обективните критерии се формират от субективни възприятия
etty1
Рейтинг: 2335 Весело[quote#24:"Realistka"]с момичето, което играе ролята на духа на бащата[/quote]
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinТова е момче, синът на Койна Русева.
Гледай го пак, не си ли съгласна поне за Мариус?
i'm sick and tired
Рейтинг: 381 ЛюбопитноЗдравейте
Аз пък се чудя, защо винаги сценарият и режисурата на Икарите куцат, особено сравнени с постановките на Аскеерите...
27 март е обикновено измъчен, приличащ на естрада с халтурни реплики, докато Аскеерите са истински празник за душата...
Мое мнение....
Realistka
Рейтинг: 1341 НеутралноДо коментар [#26] от "etty1":
The best way out is always through Robert FrostНе знаех, че това е момче (синът на Койна Русева) пък и нямах програмата. За Куркински съм съгласна с теб и искрено съжалявам, че не го написах в постинга си по-горе.
princess_x
Рейтинг: 1454 Неутрално[quote#24:"Realistka"]Много ми беше трудно да схвана защо режисьорът се опитва да ме шашне по всякакъв начин.[/quote]
Защото се опитват да си 'го мерят' с Шекспир нашите микро-генийчета.
"X"
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#4] от "imra":
Аз май съм гледала различно представление с различен актьор в главната роля. Толкова инфантилен Хамлет не съм очаквала да видя. Леонид е готин за филм като Стъклен дом или Революция Z; за Хамлет обаче нямаше никаква дълбочина, житейска мъдрост и достоверност. Толкова неадекватно нахилен беше през повечето време, че просто се размина с ролята на меланхоличния принц. Голотата бих приела като начин Хамлет да 'изиграе' лудостта си, ако не беше толкова гротескно и противно представена чрез движенията на сцената.
Мариус също дотегна с позите си - имам чувството, че тази роля я играе от 20 години.
Цялата постановка беше един зрелищен, ефектен и много претенциозен, но лишен от дълбочина и вникване в текста експеримент с класиката. Нищо против осъвременяването на текста - то дори е задължително - но трябва да се прави с вкус. И понеже статията е за наградите, а не за пиесата - разочарована съм от многото Икари за постановката.
etty1
Рейтинг: 2335 Любопитно[quote#6:"Meir"]Имах плахи надежди, че ще се разминем с Вечната Амбър Шекспир[/quote]
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinКакво е виновен Шекспир, че се отегчавате от българския театър?
Митев
Рейтинг: 1148 НеутралноДо коментар [#24] от "Realistka":
Готин анализ! Знаеш ли аз как бих резюмирал вкратце моите впечатления... Може би така - беше ми любопитно да видя Гърдевия Хамлет, интересно да го проследя и нетърпелив да дойде поклона...
[quote#30:""X""]Хамлет обаче нямаше никаква дълбочина, житейска мъдрост и достоверност.[/quote]
Точно така е. Гърдев да вземе да постави Ромео и Жулиета, ама да вземе един дърт коцкар и една увяхнала копарма за главните роли - същото ще е като с този дете Хамлет...
И още нещо от мен. Не си падам по сценични суперпродукции с басейни, дъжд, пететажни железни скелета, огромни кинопрожекции, онова дето му викат мултимедии и пр. Театърът за мен на първо място е слово!
ariel28
Рейтинг: 541 Неутрално[quote#3:"gogo2011"]"Недаден ите" е едно голямо недоразумение [/quote]
'Let light surround you' Dream TheaterПогледах точно 3 минути тази вечер и бях потресена от фалша на актьорите. Най-голямото недоразумение е Камен Донев, още от "учителската" му пиеса бях изумена как може да се аплодира такава примитивна самодейност. Как може това нещо да се зове актьор, да не говорим за славословията, които го заливат! И останалите, които чух и видях във филма, сякаш глътнали бастуни и декламират като първолаци.
ariel28
Рейтинг: 541 Неутрално[quote#18:"Знам и Мога"]театралният ни елит[/quote]
'Let light surround you' Dream TheaterНямаме такъв. Разни халтурчици и натуршчици. Сплетници и завистници. Сноби и провинциалисти с претенции. 99% прости като галоши. Прост футболист както и да е, но прост актьор е оксиморон, а у нас те са мнозинство.
ariel28
Рейтинг: 541 Неутрално[quote#29:"princess_x"]Защото се опитват да си 'го мерят' с Шекспир [/quote]
'Let light surround you' Dream TheaterШекспир "тесен за тяхната душа е", та поставят "по Шекспир".
Realistka
Рейтинг: 1341 НеутралноДо коментар [#32] от "Митев":
The best way out is always through Robert Frost[quote#32:"Митев"] Не си падам по сценични суперпродукции с басейни, дъжд, пететажни железни скелета, огромни кинопрожекции, онова дето му викат мултимедии и пр. Театърът за мен на първо място е слово! [/quote]
Целият ти постинг приемам като едно силно допълнение!
Имаш ли идея защо Явор Гърдев звучи толкова впечатляващо в интервютата си и толкова посредствено в някои постановки. Различен до неузнаваемост.
Митев
Рейтинг: 1148 НеутралноДо коментар [#36] от "Realistka":
8/2016840_centrofugata_na_tedi_moskov/?ref=id
Нямам идея. Всъщност Гърдев дотук беше доста по-премерен и приемлив и лично на мене някои негови постановки ме разтърсваха целия или поне ме хващаха за гърлото. Но искам да ти призная, че за мен още по-фрапиращо несъответствие между публичните изяви и постановките му има при Т. Москов, а в пълна степен и при Мариус. И двамата мога да слушам в захлас в интервюта (и в лични контакти), но като зрител на творбите им съм, меко казано, отегчен.
http://www.capital.bg/light/revju/teatur/2013/03/0
До коментар [#34] от "ariel28":
Е, тук сте се изхвърлила до степен, която ви компроментира като културен и възпитан човек. Театрален елит има, разбира се и ако се понапънете, може би и сама ще се сетите за поне 20 елитни имена, в т.ч. споменатите от мен Гърдев, Куркински и Москов, които далеч не са "прости като галоши"
До коментар [#10] от "Barbarossa":
Линка ти не визуализира думите ти, но ще питам човек, който е гледал Хамлет-а на Некрошюс
вис
Рейтинг: 381 НеутралноИзпуснали сте една награда.
Не е важна, но все пак.
Най-добър спектакъл:
"Медея-майка ми” от Иван Добчев и Стефан Иванов, реж. Иван Добчев и Маргарита Младенова, Театрална работилница „Сфумато”
http://www.uba.bg/internal_bg.php?sec=4#Nagradeni
etty1
Рейтинг: 2335 ВеселоДо коментар [#38] от "вис":
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinВажна е и заслужена!
вис
Рейтинг: 381 НеутралноНе знам кой е и Н. Ердам, но със сигурност няма общо с - "Животът е прекрасен" на Александър Морфов по Н. Ердам ("Народен театър"
.
Фамилията е Ердман.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nikolai_Erdman
princess_x
Рейтинг: 1454 НеутралноДо коментар [#36] от "Realistka":
До коментар [#37] от "Митев":
Обикновено тези, които могат да говорят красиво, не са добри писатели или творци в други области. Техният 'талант' е в красноречието.
i'm sick and tired
Рейтинг: 381 Гневно"Нямаме такъв. Разни халтурчици и натуршчици. Сплетници и завистници. Сноби и провинциалисти с претенции. 99% прости като галоши. Прост футболист както и да е, но прост актьор е оксиморон, а у нас те са мнозинство." ariel28 (34)
Къде прочете, че близостта до жълтите павета е гаранция за талант!? Познавам много актьори и режисьори, родени около Раковска, което въобще не им помага, и обратното! И сигурно ли е, че София не е провинция?
Злобна обективност също е оксиморон, да не говорим, че такава категоричност в обобщенията е доста плашеща като мислене...
1. Интересно е, кои все пак попадат в единия процент без галоши?
2. За футболистите - не "както и да е", за тях определено не е необходимо да са доктори на науките, а и за актьорите може да се спори дали интелектът е решаващ за таланта им! Много режисьори са на обратното мнение!..
3. Това за провинцията пък издава сериозни комплекси
Не мисля, че на Бродуей или в Холивуд ги подбират по месторождение, а ти?
(За да избегна несъстоятелни коментари, родена съм на 100м от Коня
etty1
Рейтинг: 2335 Весело[quote#42:"i'm sick and tired"]За да избегна несъстоятелни коментари, родена съм на 100м от Коня [/quote]
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinОпасявам се, че няма вариант да ги избегнете.
Аз съм от съгласните с Вас!
nafnaf
Рейтинг: 8 НеутралноНаградите винаги са субективни,няма как да не е така-журитата имат различен вкус,различни критерии за добър театър,а освен това част от тях са обвързани с различни интереси и кръгове.Пробив обаче на тези награди са отличията за независим театър -групи,които се справят въпреки всичко извън контекста на държавният театър.И те раждат и най-интересните творби!“Яце Форкаш“-много сполучлив опит за политически,социален театър.Да не говорим за Ангелите на Касиел и тяхното “Клер Мадам Соланж“-големи автори,представени с новаторски прочит:без излишни спец ефекти.Страховита игра на всичките от това представление.Трепач направо!Рядко вече се вижда по българските сцени изкуство в чистия му вид,необременено от съобразяване и конформизъм.Зарадвах се много и за наградата на Мариус...Ако има актьорско събитие в прехваления Хамлет -то това е той.Почти всичко съм гледал от номинираните спектакли:тези постижения отделям рязко....останалото са познати неща,остарели спрямо световния театър.Разбира се работата на Тороманов винаги е добра.Даровит е,мощенллллно само това не стига за да “бъдеш или не“в една постановка
)И все пак честито на наградените.Церемонията беше вяла и досадна...следващият път повече блясък и радост желая.Театърът го заслужава.