С удоволствие бих прочел романа. Стига да не е депресарски. повечето български романи, които чета напоследък са преливащо меланхолични и депресарски. Тук-таме нещо свежо.
"Възвишение" на Милен Русков е разбира се българският роман на 2013. Жалко за журито и подменените критерии. Както всяка награда така и тази няма никаква стойност когато е давана по тънки сметки.
Коментарът е скрит от модераторите, защото съдържа вулгарни, нецензурни квалификации, лични нападки, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на други коментиращи и лица, цитирани в публикациите. Ако въпреки това желаете да го видите, натиснете тук.
От шестте заглавия съм чел единствено това на Господинов. Четох го и втори път, за да се уверя, че съм го разбрал добре При цялата ми нагласа да чета нещо хубаво обаче, единствено се уверих в безсмислеността и маниерниченето на автора, който може би е имал някакви съкратени срокове да довърши текста...
Харесвам трилогията на Вл. Зарев, чиято последна книга е "Законът". Обичам да чета този автор, припомням романа му "Разруха".
Чела съм и "Физика на тъгата".
Моят избор е Владимир Зарев.
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт Айнщайн
Тази книга беше очаквана от мнозина добронамерени читатели повече от 10г., и то с любопитство и надежда за една висока, зряла и оригинална проза , за каквато младия през 90-години автор, даде заявка с"Естествен роман" и някои други работи, че е добър разказвач с леко и вдъхновено перо. Уви! Всичко е дежа вю- неясна мозайка от фрагменти, натрапчиво по един инфантилен и провинциален начин демонстрирани енциклопедични знания, мрачни реминисценции ."Стилът,това е човекът" както казва граф Де Бюфон, но романът иска и още нещо-идея, фабула, послания.Не е възможно на 45 г., когато си в силата си да вървиш напред, гледайки непрекъснато назад. Обичайно и психологически оправдано е тъгата и носталгията да те сполитат на патриаршеска възраст, като Амаду, Маркес, Казандзаки, Бенедети или късния Вазов.Никак не ми е приятно да пиша тези редове, но не бива Г.Господинов да погубва таланта си по този начин.Иначе Господ здраве да му дава и повече мъжество!
Романът "Физика на тъгата" е поредният повод да се обнадеждим за бъдещето на българската литература. Творбите на Господинов са превеждани на различни езици. Доколкото знам, на италиански ще излезе този роман. Последният му сборник с есета "Невидимите кризи" е поредно доказателство за таланта на писателя. Недоумявам защо се отрича очевидната стойност на прозата и поезията му. Не съм сигурна дали отрицателите са чели книгите му. Както и да е, наградата е напълно заслужена. Журито, в чийто състав са такива писатели като Деян Енев, Здравка Евтимова, Боян Биолчем и проф. Кирил Топалов, не може да бъде упрекнато в пристрастие. Поздравления за наградата!
„В Украйна в момента не се води война. Войната предполага удари по военни обекти и защита на мирното население. Руснаците извършват серия планирани терористични актове с цел да съсипят инфраструктурата и без да ги е грижа за цивилните жертви. Позор!!”
Едни и същи журита, едни и същи "назначени" писатели. Не разбрахте ли, че ви излъгаха и с това? Както ви излъгаха, че Биолчев е професор, че свещенникът ви е свещенник, както ви излъгаха, че Господинов е писател.
Понеже всички са епигони и са фалшиви, раздават си титли и награди, за да се чувстват значими в собствените си очи. И после пак посредственост, пак приказки, пак баналности и провинциални комплекси.
И после пак награди, защото са вече на 40, 50 г. А никой не ги чете - нито Господинов, нито Биолчев,...
Честито на Господинов. Един от двата логични избора - другият щеше да е "Възвишение".
Списъкът с номинациите обаче е лекинко странен за тези, които следят съвременната българска литература.
Всъщност най-сериозният проблем е пълната неизвестност, в която тъне самият конкурс. Някакво жури се избира на тъмно, някакви номинации излизат, без никой да чуе, накрая и за връчването на наградата "Дневник" се позовава на... фейсбук страницата на фонда.
Целта на една такава награда не е просто да се връчи някаква парична сума на спечелилия. Тя трябва да създаде публичност, престиж. Това няма как да стане, ако никой не се грижи за публичността на самия конкурс.
Още един глас за "Възвишение" на Милен Русков!
Жалко, че обсъждаме наградата и книгите постфактум. Може би тези, които я връчват, би трябвало да помислят как да рекламират не само връчването, но поне месец преди това да поддържат интереса към номинираните книги и автори. Така със сигурност повече хора щяха да се заинтригуват и да прочетат поне някои от романите.
Книгата не е лоша, въпреки обърканата мозайка от фрагменти, както някой се изрази по-горе. У мен остави противоречиво впечатление и може би малко неразбиране.
Имам основания да мисля ,че Георги Господинов е писател изпълняваш политически и корпоративни поръчки !
А също така и около него има тайнствена група която го рекламира , продуцира и тиражира!
Сигурен съм, че от всички тук, които критикуват книгата и автора, само един-двама са я чели, да не говорим пък за повече негови произведения.Чули са "Естествен роман" и си мислят, че са разбрали всичко за него, а и за съвременната бг литература.
Някой харесва "Възвишение", друг пък книгите на Зарев - въпрос на вкус.Обаче да се критикува така злобно и злорадо даден автор или книга, означава, че не обичаш книгите изобщо.Във всяка книга можеш да откриеш поне малко, поне нещо, което да ти хареса.А Господинов има доста повече.Пък това за политически поръчки е направо нелепо.
Не е срамно да четеш.Срамно е да си горд, че не го правиш.
И една интересна особеност. Ролята на интелектуалеца в българското общество е строго предопределена и се предава като щафета/ разбира се партийна щафета, разбира се и по един обратномъжествен елитарен начин/. Така излиза, че най- великите ни интелектуални образци са Любомир Левчев, Светлин Русев, Андрей Пантев, Коста Цонев и............. Господинов.
Е да, ама НЕ.
Послеслов. Агресивния интелектуален завоалиран, но отчетлив хомосексуализъм в " изкуството" е най- малкото дразнещ.
Литературното събитие на годината е романът "Възвишение" на Милен Русков, но честита награда на Георги Господинов. Добре е, че изобщо успяваме да стигнем до литературата.
ех уелзли, уелзли... да ти бе малко по-прозорлив адмишън офисът... анюта щеше да джъджва мувита на сънденс... а не да дава награди на експлоатиращи народната носталгия по социализъмът мухоловци...
Now what's a few miles between the beauty and the beast...
Изключително надценен роман на изключително надценен автор, в който могат да се открият елементарни грешки от престараване и ялови интелектуални напъни. Не може да става и дума за сравнение с "Възвишение" на Милен Русков - истинското събитие в историята на нашата литература.
[quote#27:"salvador"]Във всяка книга можеш да откриеш поне малко, поне нещо, което да ти харес[/quote]
На вас, собствено, кое точно ви хареса? Много ми е любопитно!... Аз например харесвам повече Естествен роман, отколкото физика на Тъгата, защото е с доста по-малък обем, а и преди десетина години звучеше някакси, да го кажем, по-оригинално...
много просто - ако сте ползвали адекватни критерии, романът щеше да е Възвишение, например: оригиналност и инвенция; последователност, изчерпателност и сила на въздействието; значение; морални или етични послания; яснота - ако сте чели двата романа и приложили горните критерии мисля че нямаше да има никакво колебание защо изборът трябва ше да е Възвишение. Ако сте подменили критериите - тогава можеше да изберете каквото там ви е било удобно за конюнктурата - в случая Господинов (съвсем нарочно пиша името на автора, защото сте дали наградата на автор, не за роман)
Господинов е получил стипендия да напише тази глупост, след това са му платили, че е изхабил хартията, а сега му дават и 11000 лв, защото му е малка рентичката като "научен сътрудник" в т.нар. Литературен институт. Комедия, пошло.
Другарю, ние сме много... Всички от института по литература "Бодлер Франкенщайн", всички, които варим лютеница зад блока, всички тъжни, всички журита за роман на седмицата, месеца, годината и петилетката, всички крадци на лебеди и физици на тъгата, всички професори по литература, които знаят 7 думи на унгарски... Мухаха, метафизика на глупостта.
За съжаление, след като прочетох коментарите, се потвърди тезата, че хората, както в България, а и не само, обичат да бъдат разделяни и те самите да се разграничават...
Не ми е понятно защо, една книга като "Физика на тъгата", която наистина е увлекателна, интересна, има своята художествена стойност, може да бъде хулена по този начин. Четенето и едно удоволствие, каквото предполагам ще бъде и четенето на "Възвишение". А на въпроса, коя е по-велика или коя е по-голям боклук, е въпрос на мироглед. Съвсем нормално при все, че това е изкуство и трудно може да се премери с кантар. Когато прочета и двете, ще мога да оценя тяхната литературна стойност, но две неща, са сигурни до тогава: тяхното, четене ще бъде удоволствие и двете, ще разширят мирогледа ми, стига да не бъда "кон с капаци".
Съгласен съм с читателите, които твърдят, че жури от 5-6 човека, не може да бъде обективен критерии. Особено ако говорим за хора, които избират роман на 2013, а от друга страна са преминали 40-те. Не че нямат право на глас, но по-скоро нямат право право да определят, кое е най-доброто за тези между 15-40 - истинските облик на 2013. За това има сайтове, като Goodreads, където точно тези младите, дават своите оценки. Иии там резултатът е в полза на "Възвишение", с цели 0.38 стотни по-добър рейтинг, каква поредна футболна драма! Честито на тези, които ще прочетат едната и ще пренебрегнат другата... За разделение ли говорихме... на провинция и столица, буржоазия и гоя, "демокрация" и "соц", добро и лошо... Нещо на което, повечето писали тук, са станали жертва.
Въпреки "не-обективните" критерии на журито и избора на "победител", това не отрича факта, че "Физика на тъгата" е една добра книга, открояваща се на пазара. Разбирам хората, които се гневят срещу този избор, но защо гневът се прехвърля върху Георги Господинов и неговата творба? Разбира се тези награди всяват смут и разделение. А това което аз намирам, четейки "Физиката" - героите в нея са едно цяло, ОБЕДИНЕНИ а не разделени, едно от многото неща, които са ми харесали до момента. Някой да го отрече? Разбира се, че това не е нов литературен похват, но явно трябва и има нужда да се повтаря и повтаря.
Сигурен съм, че самите автори изпитват респект един към друг и се радват, че не само тяхната книга се купува и се харесва. И бъдете сигурни, че тяхната най-голяма награда би била четеното, четеното и на двете, обединението около това да се чете, пък нека едната е по-четената или по-харесваната или по-стойностната...
Най-после и аз прочетох Възвишението. Изчаквах мнения, преди 4-5 дена реших, купих го и.... го ометох за нула време. Сега спокойно мога да кажа, че не за роман на годината, а на 21 век трябва да бъде обявен (т.е. от началото на века). Нещо повече - виждам го като един от малкото изобщо текстове от последните години, които сами ще се превърнат в класика с течение на времето, а безсмислици като наградената бързо-бързо ще потънат в забрава
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
4u4o
Рейтинг: 1186 НеутралноС удоволствие бих прочел романа. Стига да не е депресарски. повечето български романи, които чета напоследък са преливащо меланхолични и депресарски. Тук-таме нещо свежо.
Чингиз Хан
Рейтинг: 458 Неутрално"Възвишение" на Милен Русков е разбира се българският роман на 2013. Жалко за журито и подменените критерии. Както всяка награда така и тази няма никаква стойност когато е давана по тънки сметки.
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноКоментарът е скрит от модераторите, защото съдържа вулгарни, нецензурни квалификации, лични нападки, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на други коментиращи и лица, цитирани в публикациите. Ако въпреки това желаете да го видите, натиснете тук.
Още една награда за кичозния драскач от Ямбол.
Øϰϰå Çҩßё
Рейтинг: 676 Неутралнопрочетете книгата и после пишете бе чукчи
иронията е моята първа, втора и трета природа, аронията няма нищо общоStewie
Рейтинг: 909 Неутралноедна напълно заслужена награда , поздравления за автора !
Митев
Рейтинг: 643 НеутралноОт шестте заглавия съм чел единствено това на Господинов. Четох го и втори път, за да се уверя, че съм го разбрал добре При цялата ми нагласа да чета нещо хубаво обаче, единствено се уверих в безсмислеността и маниерниченето на автора, който може би е имал някакви съкратени срокове да довърши текста...
bramasole
Рейтинг: 3555 НеутралноХаресвам трилогията на Вл. Зарев, чиято последна книга е "Законът". Обичам да чета този автор, припомням романа му "Разруха".
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт АйнщайнЧела съм и "Физика на тъгата".
Моят избор е Владимир Зарев.
glaxo11
Рейтинг: 642 НеутралноТази книга беше очаквана от мнозина добронамерени читатели повече от 10г., и то с любопитство и надежда за една висока, зряла и оригинална проза , за каквато младия през 90-години автор, даде заявка с"Естествен роман" и някои други работи, че е добър разказвач с леко и вдъхновено перо. Уви! Всичко е дежа вю- неясна мозайка от фрагменти, натрапчиво по един инфантилен и провинциален начин демонстрирани енциклопедични знания, мрачни реминисценции ."Стилът,това е човекът" както казва граф Де Бюфон, но романът иска и още нещо-идея, фабула, послания.Не е възможно на 45 г., когато си в силата си да вървиш напред, гледайки непрекъснато назад. Обичайно и психологически оправдано е тъгата и носталгията да те сполитат на патриаршеска възраст, като Амаду, Маркес, Казандзаки, Бенедети или късния Вазов.Никак не ми е приятно да пиша тези редове, но не бива Г.Господинов да погубва таланта си по този начин.Иначе Господ здраве да му дава и повече мъжество!
Тодора Кефалар
Рейтинг: 458 НеутралноРоманът "Физика на тъгата" е поредният повод да се обнадеждим за бъдещето на българската литература. Творбите на Господинов са превеждани на различни езици. Доколкото знам, на италиански ще излезе този роман. Последният му сборник с есета "Невидимите кризи" е поредно доказателство за таланта на писателя. Недоумявам защо се отрича очевидната стойност на прозата и поезията му. Не съм сигурна дали отрицателите са чели книгите му. Както и да е, наградата е напълно заслужена. Журито, в чийто състав са такива писатели като Деян Енев, Здравка Евтимова, Боян Биолчем и проф. Кирил Топалов, не може да бъде упрекнато в пристрастие. Поздравления за наградата!
pathfinderrr
Рейтинг: 458 Неутралноне съм ги чел тези книги
izabell
Рейтинг: 1372 НеутралноВ тъгата има магия
Daniboy
Рейтинг: 691 НеутралноНе е ли малко раничко за "роман на 2013 година"?
„В Украйна в момента не се води война. Войната предполага удари по военни обекти и защита на мирното население. Руснаците извършват серия планирани терористични актове с цел да съсипят инфраструктурата и без да ги е грижа за цивилните жертви. Позор!!”roooster
Рейтинг: 402 НеутралноВ ранна детска възраст много се смеехме на следната шега: "Немият казал на глухия, че слепият видял куция да догонва бързия влак".
gharizanov
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#2] от "Чингиз Хан":
Обяснете, моля, тънките сметки и подменените критерии! Питам от любопитство, не друго.
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноЕдни и същи журита, едни и същи "назначени" писатели. Не разбрахте ли, че ви излъгаха и с това? Както ви излъгаха, че Биолчев е професор, че свещенникът ви е свещенник, както ви излъгаха, че Господинов е писател.
iliander
Рейтинг: 542 НеутралноМного фриволно ,нищо неозначаващо заглавие...
В България,ако не те смачкат циганите ,психиатрите те правят на парцал!невеж
Рейтинг: 483 Неутралноц, физика на тъгата не става. тоя кентавър и неговата трагедия ме измъчи и не я дочетох.
поздрави на Здравка Евтимова - изключителен човек и автор
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноПонеже всички са епигони и са фалшиви, раздават си титли и награди, за да се чувстват значими в собствените си очи. И после пак посредственост, пак приказки, пак баналности и провинциални комплекси.
И после пак награди, защото са вече на 40, 50 г. А никой не ги чете - нито Господинов, нито Биолчев,...
Руританец
Рейтинг: 402 НеутралноЧестито на Господинов. Един от двата логични избора - другият щеше да е "Възвишение".
Списъкът с номинациите обаче е лекинко странен за тези, които следят съвременната българска литература.
Всъщност най-сериозният проблем е пълната неизвестност, в която тъне самият конкурс. Някакво жури се избира на тъмно, някакви номинации излизат, без никой да чуе, накрая и за връчването на наградата "Дневник" се позовава на... фейсбук страницата на фонда.
Целта на една такава награда не е просто да се връчи някаква парична сума на спечелилия. Тя трябва да създаде публичност, престиж. Това няма как да стане, ако никой не се грижи за публичността на самия конкурс.
marabu
Рейтинг: 8 Неутрално"Възвишение" на Милен Русков е българският роман на 2013!
posledno10
Рейтинг: 402 НеутралноОще един глас за "Възвишение" на Милен Русков!
Жалко, че обсъждаме наградата и книгите постфактум. Може би тези, които я връчват, би трябвало да помислят как да рекламират не само връчването, но поне месец преди това да поддържат интереса към номинираните книги и автори. Така със сигурност повече хора щяха да се заинтригуват и да прочетат поне някои от романите.
невеж
Рейтинг: 483 Неутрално[quote#17:"невеж"]кентавър[ /quote]
минотавър*
Константин
Рейтинг: 627 НеутралноКнигата не е лоша, въпреки обърканата мозайка от фрагменти, както някой се изрази по-горе. У мен остави противоречиво впечатление и може би малко неразбиране.
Dragoslava
Рейтинг: 1016 НеутралноДо коментар [#15] от "bobop77":
Така е навсякъде, даже в този форум. Защитеността, която дава групата.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4605 НеутралноИмам основания да мисля ,че Георги Господинов е писател изпълняваш политически и корпоративни поръчки !
Libertarianism is just anarchy for rich peopleА също така и около него има тайнствена група която го рекламира , продуцира и тиражира!
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4605 Неутрално[quote#15:"bobop77"]Едни и същи журита, едни и същи "назначени" писатели. [/quote]
Libertarianism is just anarchy for rich people+++
salvador
Рейтинг: 740 НеутралноСигурен съм, че от всички тук, които критикуват книгата и автора, само един-двама са я чели, да не говорим пък за повече негови произведения.Чули са "Естествен роман" и си мислят, че са разбрали всичко за него, а и за съвременната бг литература.
Комунистите са опасни за нашето здраве!!!Някой харесва "Възвишение", друг пък книгите на Зарев - въпрос на вкус.Обаче да се критикува така злобно и злорадо даден автор или книга, означава, че не обичаш книгите изобщо.Във всяка книга можеш да откриеш поне малко, поне нещо, което да ти хареса.А Господинов има доста повече.Пък това за политически поръчки е направо нелепо.
Не е срамно да четеш.Срамно е да си горд, че не го правиш.
grayeagle
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#25] от "comandante":
И една интересна особеност. Ролята на интелектуалеца в българското общество е строго предопределена и се предава като щафета/ разбира се партийна щафета, разбира се и по един обратномъжествен елитарен начин/. Така излиза, че най- великите ни интелектуални образци са Любомир Левчев, Светлин Русев, Андрей Пантев, Коста Цонев и............. Господинов.
Е да, ама НЕ.
Послеслов. Агресивния интелектуален завоалиран, но отчетлив хомосексуализъм в " изкуството" е най- малкото дразнещ.
Malama
Рейтинг: 540 НеутралноЛитературното събитие на годината е романът "Възвишение" на Милен Русков, но честита награда на Георги Господинов. Добре е, че изобщо успяваме да стигнем до литературата.
tucker case
Рейтинг: 1022 Веселоех уелзли, уелзли... да ти бе малко по-прозорлив адмишън офисът... анюта щеше да джъджва мувита на сънденс... а не да дава награди на експлоатиращи народната носталгия по социализъмът мухоловци...
Now what's a few miles between the beauty and the beast...Мартин
Рейтинг: 627 НеутралноИзключително надценен роман на изключително надценен автор, в който могат да се открият елементарни грешки от престараване и ялови интелектуални напъни. Не може да става и дума за сравнение с "Възвишение" на Милен Русков - истинското събитие в историята на нашата литература.
Митев
Рейтинг: 643 Неутрално[quote#27:"salvador"]Във всяка книга можеш да откриеш поне малко, поне нещо, което да ти харес[/quote]
На вас, собствено, кое точно ви хареса? Много ми е любопитно!... Аз например харесвам повече Естествен роман, отколкото физика на Тъгата, защото е с доста по-малък обем, а и преди десетина години звучеше някакси, да го кажем, по-оригинално...
BIG AL
Рейтинг: 1416 ВеселоНе четете тази объркана книга..Ще си загубите времето , като мен ...:
))
))
BIG ALКогато нямаме големи писатели и посредствения писач е ...писател :
Чингиз Хан
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#14] от "gharizanov":
много просто - ако сте ползвали адекватни критерии, романът щеше да е Възвишение, например: оригиналност и инвенция; последователност, изчерпателност и сила на въздействието; значение; морални или етични послания; яснота - ако сте чели двата романа и приложили горните критерии мисля че нямаше да има никакво колебание защо изборът трябва ше да е Възвишение. Ако сте подменили критериите - тогава можеше да изберете каквото там ви е било удобно за конюнктурата - в случая Господинов (съвсем нарочно пиша името на автора, защото сте дали наградата на автор, не за роман)
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноГосподинов е получил стипендия да напише тази глупост, след това са му платили, че е изхабил хартията, а сега му дават и 11000 лв, защото му е малка рентичката като "научен сътрудник" в т.нар. Литературен институт. Комедия, пошло.
Чингиз Хан
Рейтинг: 458 Неутралнофен-групата на физика гледам се е включила в цъкането на минусчета, защо не се аргументирате с думи? нали разбирате от литература?
lot49
Рейтинг: 627 НеутралноДо коментар [#36] от "Чингиз Хан":
Другарю, ние сме много... Всички от института по литература "Бодлер Франкенщайн", всички, които варим лютеница зад блока, всички тъжни, всички журита за роман на седмицата, месеца, годината и петилетката, всички крадци на лебеди и физици на тъгата, всички професори по литература, които знаят 7 думи на унгарски... Мухаха, метафизика на глупостта.
Николай Алипиев
Рейтинг: 8 ВеселоЗа съжаление, след като прочетох коментарите, се потвърди тезата, че хората, както в България, а и не само, обичат да бъдат разделяни и те самите да се разграничават...
Не ми е понятно защо, една книга като "Физика на тъгата", която наистина е увлекателна, интересна, има своята художествена стойност, може да бъде хулена по този начин. Четенето и едно удоволствие, каквото предполагам ще бъде и четенето на "Възвишение". А на въпроса, коя е по-велика или коя е по-голям боклук, е въпрос на мироглед. Съвсем нормално при все, че това е изкуство и трудно може да се премери с кантар. Когато прочета и двете, ще мога да оценя тяхната литературна стойност, но две неща, са сигурни до тогава: тяхното, четене ще бъде удоволствие и двете, ще разширят мирогледа ми, стига да не бъда "кон с капаци".
Съгласен съм с читателите, които твърдят, че жури от 5-6 човека, не може да бъде обективен критерии. Особено ако говорим за хора, които избират роман на 2013, а от друга страна са преминали 40-те. Не че нямат право на глас, но по-скоро нямат право право да определят, кое е най-доброто за тези между 15-40 - истинските облик на 2013. За това има сайтове, като Goodreads, където точно тези младите, дават своите оценки. Иии там резултатът е в полза на "Възвишение", с цели 0.38 стотни по-добър рейтинг, каква поредна футболна драма! Честито на тези, които ще прочетат едната и ще пренебрегнат другата... За разделение ли говорихме... на провинция и столица, буржоазия и гоя, "демокрация" и "соц", добро и лошо... Нещо на което, повечето писали тук, са станали жертва.
Въпреки "не-обективните" критерии на журито и избора на "победител", това не отрича факта, че "Физика на тъгата" е една добра книга, открояваща се на пазара. Разбирам хората, които се гневят срещу този избор, но защо гневът се прехвърля върху Георги Господинов и неговата творба? Разбира се тези награди всяват смут и разделение. А това което аз намирам, четейки "Физиката" - героите в нея са едно цяло, ОБЕДИНЕНИ а не разделени, едно от многото неща, които са ми харесали до момента. Някой да го отрече? Разбира се, че това не е нов литературен похват, но явно трябва и има нужда да се повтаря и повтаря.
Сигурен съм, че самите автори изпитват респект един към друг и се радват, че не само тяхната книга се купува и се харесва. И бъдете сигурни, че тяхната най-голяма награда би била четеното, четеното и на двете, обединението около това да се чете, пък нека едната е по-четената или по-харесваната или по-стойностната...
Митев
Рейтинг: 643 НеутралноДо коментар [#2] от "Чингиз Хан":
Най-после и аз прочетох Възвишението. Изчаквах мнения, преди 4-5 дена реших, купих го и.... го ометох за нула време. Сега спокойно мога да кажа, че не за роман на годината, а на 21 век трябва да бъде обявен (т.е. от началото на века). Нещо повече - виждам го като един от малкото изобщо текстове от последните години, които сами ще се превърнат в класика с течение на времето, а безсмислици като наградената бързо-бързо ще потънат в забрава