
Част от серията Victoria Palace на фотографа Никола Михов
Софийската градска художествена галерия открива изложбата си "Колекцията. Нови постъпления 2012-2013 г. в 6 ч. тази вечер, съобщиха организаторите. Част от политиката и задълженията на галерията пред обществото е да попълва постоянната си колекция с български класици и произведения на новото българско изкуство. От 2008 г. насам тя посвещава на това специални изложби.
До края на август галерията ще представи попълненията в областите живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство и фотография, които са постъпили като дарения или е избрала купи чрез финансовата помощ на Столичната община през последните две години.
Галерията посочва, че приоритет в попълването на колекцията й е преоткриването на забравени художници и непознати български автори, които живеят и работят в чужбина. Сред тях са Димитър Батоев, Евгения Воденичарова, Красимира Дренска, Николай Бояджиев. Другият й фокус е откупуването на творби на млади български имена като Иван Мудов, Максимилиан Праматаров, Калия Калъчева, Леда Екимова, Камен Старчев, Мина Минов и много други.
© Организаторите Калия Калъчева "Празнотата е форма – формата празнота", 2012
Благодарение на филиала си "Васка Емануилова" в парка "Заимов", чиято програма е насочена към съвременни български творци, в колекцията на галерията ще влязат работи на фотографа Михаил Новаков, илюстратора Борис Праматаров, художниците Искра Благоева, Вито Валентинов, HR-Stamenov, Владислав Георгиев и други.
От миналата година Софийската градска художествена галерия започна дългосрочен проект за подкрепа на съвременната българска фотография. Като част от него в партньорство с фотографите Никола Михов и Ивайло Стоянов беше направен сайтът Bulgarianphotographynow.com, който събира избрани български фотографии, правени най-вече след 2000 г., както и проекти на чуждестранни автори, снимани тук.
© Борис Праматаров, Организаторите Илюстрация на Борис Праматаров
Чрез сайта в постоянната колекция на галерията влизат над 40 творби на български фотографи, сред които са Димитри Стефанов, Бабак Салари, Васил Илиев, Милен Радев, авторите му, както и фотографът на "Дневник" Георги Кожухаров. Те са изцяло дарени от авторите. В изложбата Никола Михов ще покаже серията си Victoria Palace, в която заснема персонала на петзвезден парижки хотел, докато работи като нощен рецепционист.
zlatediki
Рейтинг: 434 НеутралноМного добра инициатива ! Поздравления !
дурак
Рейтинг: 541 Неутрално[quote#0:"?? "] Какви български художници е купила Софийската художествена галерия през 2012-2013 г. [/quote]
да се прави реклама на художници с парите на данъкоплатеца е комунизъм ...
Софийската художествена галерия е най-добрата реклама за прохождащи художници .....
рисуват , Подаряват-получават Реклама
---------------------------------------------
Покупките обаче следва да са с Части пари ,
за Частни колекции
участват на Частни Аукциони...
предлагат изкуство / получават Пари
(ако има търсене на творбите им)
............
малко са хората като Боян Радев ,които ДАРЯВАТ своите колекции
Angelina
Рейтинг: 488 НеутралноХубаво е да има художници, поети и писатели, но това са неблагодарни и нископлатени професии, не на всеки му се отдава да твори, но за съжаление този талант и тази дарба не се цени високо у нас.
xmm
Рейтинг: 1074 ЛюбопитноХудожници или произведения на художници?
mmarto
Рейтинг: 434 ВеселоЩе мина да разгледам... в четвъртък
princess_x
Рейтинг: 1348 Неутрално''Чрез сайта в постоянната колекция на галерията влизат над 40 творби на български фотографи, сред които са Димитри Стефанов, Бабак Салари, Васил Илиев, Милен Радев, авторите му, както и фотографът на "Дневник" Георги Кожухаров. Те са изцяло дарени от авторите.''
Това, че авторите 'даряват' свои творби на галерията не бива да се приема идеалистично и с възторг - не се знае кой има по-голяма изгода от тази трансакция. Галерията се сдобива 'безплатно' с експонати, но творците гарантират автоматически увеличаване стойността на творбите си, защото са били 'изложени' или притежание на галерията.
GreenEyes
Рейтинг: 2465 НеутралноПреди години, като студент в ИФ на СУ живях в студиото на големия български художник Герги герасимов. Студиото беше пълно с негови картини, те ми бяха вдъхновението преди всеки изпит. След време, дойдоха някакви представители на общината и отнесоха картините в незнайна посока. Колкото и невероятно да звучи, след години имаше хора (някои от тях мои приятели) които се чудеха как така не съм си "припознал някоя картинка"? Само една от картините на Герасимов сега струва повече от 100 хиляди долара, почти толкова с колкото си изкарвам хляба след цяла година тежък университетски труд. Ама какво да кажа на тези хора????
princess_x
Рейтинг: 1348 НеутралноДо коментар [#7] от "GreenEyes":
Напоследък чета мемоарите на Джон Ричардсън, биографът на Пикасо, в които (както и в известната му многотомна биография за ПП) е описал как хората от свитата на художника са се вкопчвали и в най-незначителната хартийка, върху която той е оставил и най-малкия знак. Например, днес четох за случай, при който по време на обед в някакъв ресторант, Пикасо (който е творял по всяко време и по всякакъв начин) сгънал хартиена салфетка, откъснал някои части от нея, и когато я разгънал, се получила гирлянда от хора и кучета, заловени един за друг. Пикасо разделил салфетката и раздал парчетата на присъстващите. Единствено една предвидлива полякиня помолила художника да подпише нейния къс салфетка, казва с известно съжаление, Ричардсън.
GreenEyes
Рейтинг: 2465 НеутралноДо коментар [#8] от "princess_x":
Интересно, благодаря. Наистина големите артисти на перото, нотите, сцената са осъдени да влачат след себе си толкова много товар....
princess_x
Рейтинг: 1348 НеутралноДо коментар [#9] от "GreenEyes":
Моля, удоволствието е мое.
Големите творци продължават да бъдат нападани от лешояди дори и след смъртта си, както статията за 'съживеното' ухо на Ван Гог показва.