Дневник
Новини Местни избори 2023 Култура Скорост
Анализи България Развлечение Морски
Видео Свят Детски Земеделие
Галерии На една маса с Европа На път Зелен
Комикс Бизнес Здраве От вас
След 5 Спорт Книги Специални проекти
Храна и напитки ТВ програма PR Сфера
Фотогалерия: Забравените софийски градски бани
  • Местни избори 2023
  • Д Експрес (8)
  • Всичко от днес (39)
  • Търсене
  • Влезте в профила си
  • Икономедиа
    • Economedia
    • id
    • Капитал
    • Дневник
    • Кариери
    • Бакхус
    • Одит
    • Регал
    • DigitalK
    • KQuarterly
  • Facebook
  • Twitter
  • Viber
  • Още възможности за споделяне
    • LinkedIn
    • Email
  • 74
Търсене
x
 
Серията снимки на фотографа Здравко Йончев от три забележителни изоставени постройки в София - баните в <a href="http://zdravkoyonchev.wordpress.com/2014/03/25/горнобанската-баня/">Горна баня</a>, <a href="http://zdravkoyonchev.wordpress.com/2014/08/14/забравените-бани-банята-в-банкя/">Банкя</a> и <a href="http://zdravkoyonchev.wordpress.com/2013/11/13/банята-в-овча-купел/">"Овча купел"</a>, стана истинско събитие в социалните мрежи. Затова от 28 август до 10 септември той ще ги покаже в открита изложба в градинката пред Народния театър "Иван Вазов". С неговото съгласие представяме част от снимките и историята на сградите от <a href="http://zdravkoyonchev.wordpress.com/" target="_blank">неговия сайт</a>.<br /><br />Той се надява проектът му да предизвика дебат за бъдещето на нефункциониращите и изоставени сгради и места с историческа, архитектурна и културна стойност в София, а през есента да направи втора изложба на закрито плюс дискусия с всички заинтересовани страни.<br /><br />Популяризацията на изоставените бани досега е отнела над 150 часа труд за шестима души, а за тайм-лапс видеоклипа на банята в Банкя той и фотографът Милен Раднев са заснели и обработили над 3000 кадъра. Затова Йончев се обръща към бизнеса, неправителствени и правителствени организации и обикновени граждани <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=VTJ2DLA7AT2TN&lc=BG&item_name=Zdravko Yonchev Photography¤cy_code=EUR&bn=PP-DonationsBF:btn_donateCC_LG.gif:NonHosted">да направят дарение</a> в полза на проекта и бъдещата изложба. Широкоформатни копия на снимките също могат да бъдат закупени.<br /><br />На снимката: Банята в Банкя, най-добре запазената от трите. >

© Здравко Йончев, www.zdravkoyonchev.com

увеличи
Серията снимки на фотографа Здравко Йончев от три забележителни изоставени постройки в София - баните в <a href="http://zdravkoyonchev.wordpress.com/2014/03/25/горнобанската-баня/">Горна баня</a>, <a href="http://zdravkoyonchev.wordpress.com/2014/08/14/забравените-бани-банята-в-банкя/">Банкя</a> и <a href="http://zdravkoyonchev.wordpress.com/2013/11/13/банята-в-овча-купел/">"Овча купел"</a>, стана истинско събитие в социалните мрежи. Затова от 28 август до 10 септември той ще ги покаже в открита изложба в градинката пред Народния театър "Иван Вазов". С неговото съгласие представяме част от снимките и историята на сградите от <a href="http://zdravkoyonchev.wordpress.com/" target="_blank">неговия сайт</a>.<br /><br />Той се надява проектът му да предизвика дебат за бъдещето на нефункциониращите и изоставени сгради и места с историческа, архитектурна и културна стойност в София, а през есента да направи втора изложба на закрито плюс дискусия с всички заинтересовани страни.<br /><br />Популяризацията на изоставените бани досега е отнела над 150 часа труд за шестима души, а за тайм-лапс видеоклипа на банята в Банкя той и фотографът Милен Раднев са заснели и обработили над 3000 кадъра. Затова Йончев се обръща към бизнеса, неправителствени и правителствени организации и обикновени граждани <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=VTJ2DLA7AT2TN&lc=BG&item_name=Zdravko Yonchev Photography¤cy_code=EUR&bn=PP-DonationsBF:btn_donateCC_LG.gif:NonHosted">да направят дарение</a> в полза на проекта и бъдещата изложба. Широкоформатни копия на снимките също могат да бъдат закупени.<br /><br />На снимката: Банята в Банкя, най-добре запазената от трите.
виж повече
Фотопроектът на Здравко Йончев започва с рушащата се сграда в Овча купел, покрай която той минава всеки ден. Когато най-сетне се изкушава да влезе, открива някогашната й красота, но дълбоко заровена под отломките на години нещастия и безстопанственост.<br /><br />
виж повече
"Страшният коридор. Някъде по средата на главния коридор намерих друг също толкова тъмен и загадъчен като него коридор. И също като него в края му имаше светлина. Там бяха стаите с малките вани. В дъното на коридора имаше една овална стая, в която намерих някои останки от социализма – карта, знаме и други."
виж повече
"Изгорялата овална стая. Първо преминах през един тесен обгорял прозорец, под който имаше купчина вехти предмети и прах. Скачайки върху нея, се вдигна прахоляк, който подчертаваше малкото слънчеви лъчи, които влизаха в стаята. Цялата стая беше горяла някъде в миналото и сега се виждаха само изпепелени греди и черни очертания по стените и тавана."
виж повече
"През една от стаичките се влизаше в залата с басейните. Онемях… Все едно откривах съкровище, отдавана загубено и забравено от човечеството. Сини, лилави, червени плочки. Овални сводове. Мозайка в краката ми. Лъчите светлина, осветяващи цветовете на плочките. Всичко бе потънало в прах, черни петна от влага и люпещите се стени. Тук-таме имаше боклуци от наше време. Направих един куп снимки."
виж повече
"Залата с архивите. Обратно към центъра на сградата - там се намираше зала, разделена на малки стаички, в които може би са оставали болни хора. През нея и поредния коридор се озовах в централната част на този етаж – залата с архива. Имаше секции навсякъде, а под тях – множество книги и документи. Акцентът в купа хартии бе малка книжка-бюлетин от 1977 година, наречена "Курортология, физиотерапия и лечебна физкултура".
виж повече
Легендата гласи, че изворът в Овча купел се появил след мощно земетресение през 19 век и бързо станал притегателна точка за софиянци от всякакъв клас. Уви, само столетие по-късно построената на мястото му красива баня е абсолютно напусната от хората.<br /><br />
виж повече
След популярността на кадрите от Овча купел Здравко решава да направи серия и за останалите две бани. Да влезеш в сградата в Горна баня се оказва предизвикателство, но също така се разбира, че тя е много по-запазена отвътре, отколкото отвън.

"Сградата е обкована плътно отвсякъде. Наложи се да проявявам своите способности на катерач аматьор."
виж повече
По време на фотографското си приключение Здравко се сблъсква с няколко "герои, пазещи някаква ценност наблизо", както и с господа полицаите, които се отнасят с разбиране към амбицията му да популяризира сградите.
виж повече
След около 2-3 часа обяснения, писанe, препирни с "героите" той успява да снима банята, но достига и до няколко извода.<br /><br />
виж повече
"Изглежда, че в представата на голяма част от нас, българите, гражданската инициативност се свежда до това просто да посочиш някой сгрешил и нарушил правилата човек. Това ни кара да се изпълваме с гордост, че сме помогнали за запазването на "цивилизованото ни общество".<br /><br />
виж повече
"Хората, неспособни да направят нещо сами, често обичат да казват на другите, които пък успяват да направят нещо, че НЯМА ДА УСПЕЯТ или НЯМА ДА СТАНЕ.
Това усещане за малоценност е толкова силно, че "инициативните граждани" биха предпочели да няма способни хора, за да не изглеждат толкова жалки и дребни на фона на тях."
виж повече
"Хората от идеалното общество не биха сочили с пръст, а биха се наели с отговорността за решаване на реалните проблеми и като резултат всички бихме продължили нататък, не бихме тъпкали все на едно място."
виж повече
В банята в Банкя Здравко попада с разрешението на стопанисващите я, които разказват и нейната история.<br /><br />Комплексът се намира в централния парк в Банкя и се простира на площ от 59 000 кв.м, като в нея се включва включват и Малкият парк на югоизток и Паркът с ротондата на запад. Самата квадратура на сградата е 1700 кв.м.<br /><br />Както при всички бани от онова време, и тази в Банкя се състои от две еднакви по форма и като помещения крила – едното за мъже, другото за жени. Свързва ги вестибюл с чудна художествена изработка, в който се помещават амбулатория, каса и канцелария.<br /><br />
виж повече
Изграждането на банята в Банкя е по инициатива на министъра на земеделието и търговията от началото на века д-р. Никола Генадиев, предприемачи са Савови от София и банчанинът Никола Рангелов, а автор на проекта -  проф. Артур Хохедер от Мюнхен. Строежът започва през 1907 г..<br />под ръководството на архитект Нено Нешев.  
виж повече
Строителството продължило три години от 7 март 1907 г. до 30 май 1910 г. и в него участвало цялото население на Банкя и околните села. Камъните са докарвали от кариерата на Мало Бучино с волски каруци.<br /><br />Материалите за вътрешното изграждане до най-малкия детайл са произведени специално за тази баня в Белгия, Франция и Виена.<br /><br />
виж повече
Изграждането, вътрешните работи, обзавеждането и допълнителният интериор стрували на държавата 834 222 златни лева. Това е най-луксозната и скъпа баня-лечебница в България по онова време.
виж повече
Във всяко крило има обширна чакалня; четиридесет кабини за събличане и обличане на две нива; по един кръгъл басейн с диаметър 6.30 м и десет вани, една от които – царската.
виж повече
Сградата е открита тържествено през 1911 г., когато започва и създаването на красивия парк наоколо, разширен благодарение на инженер Димитър Христов, който освен за проектирането се грижел всяка година да допълва насаждения с нови видове от Софийската и европейските ботанически градини.<br /><br />Очаквайте утре в "Дневник": как страни на изток и запад от нас приемат и използват обществените бани.
виж повече
15:02, 20 авг 14, 90091
Дневник
Дневник

Дневник

Ключови думи към статията:

  • градска среда
  • Минерални бани
  • София
74 Коментара >

Още по темата

  • Фотогалерия: Архитектурният завет на миналия век

  • Фотогалерия: Изчезващото наследство

  • "С деца на море", водна медитация и как да спасим минералните бани на София

Изпращане на галерия

Ако се справяте добре зад обектива, покажете какво ви е впечатлило. Изпратете снимки и текст към тях.

Изпращане

Последни галерии

Фотогалерия: Кучетата от породата санбернар получават нова социална роля

Фотогалерия: Кучетата от породата санбернар получават нова социална роля

виж повече
Снимка на деня: Паметник на Георги Аспарухов-Гунди беше открит в София

Снимка на деня: Паметник на Георги Аспарухов-Гунди беше открит в София

виж повече
Фотогалерия: Най-добрите снимки на "Дневник" през септември 2023 г

Фотогалерия: Най-добрите снимки на "Дневник" през септември 2023 г

виж повече

Топ галерии

Днес / Този месец / Тази година
Снимка на деня: Паметник на Георги Аспарухов-Гунди беше открит в София

Снимка на деня: Паметник на Георги Аспарухов-Гунди беше открит в София

виж повече
Фотогалерия: Най-добрите снимки на "Дневник" през септември 2023 г

Фотогалерия: Най-добрите снимки на "Дневник" през септември 2023 г

виж повече
Фотогалерия: Кучетата от породата санбернар получават нова социална роля

Фотогалерия: Кучетата от породата санбернар получават нова социална роля

виж повече

Най-четеното от Дневник

Протестът на миньорите и енергетиците: Над 48 часа е блокирано движението по ключови пътища На живо

Протестът на миньорите и енергетиците: Над 48 часа е блокирано движението по ключови пътища

09:19, 01 окт 23 / България 184
Скандал във фигурното пързаляне в Русия – музиката на "Рамщайн" не е патриотична

Скандал във фигурното пързаляне в Русия – музиката на "Рамщайн" не е патриотична

10:57, 01 окт 23 / Войната в Украйна 117
Григор Димитров победи четвъртия в света и е четвъртфиналист в Пекин

Григор Димитров победи четвъртия в света и е четвъртфиналист в Пекин

16:11, 01 окт 23 / Спорт 35
1/19

Фотогалерия: Забравените софийски градски бани

Серията снимки на фотографа Здравко Йончев от три забележителни изоставени постройки в София - баните в Горна баня, Банкя и "Овча купел", стана истинско събитие в социалните мрежи. Затова от 28 август до 10 септември той ще ги покаже в открита изложба в градинката пред Народния театър "Иван Вазов". С неговото съгласие представяме част от снимките и историята на сградите от неговия сайт.


Той се надява проектът му да предизвика дебат за бъдещето на нефункциониращите и изоставени сгради и места с историческа, архитектурна и културна стойност в София, а през есента да направи втора изложба на закрито плюс дискусия с всички заинтересовани страни.


Популяризацията на изоставените бани досега е отнела над 150 часа труд за шестима души, а за тайм-лапс видеоклипа на банята в Банкя той и фотографът Милен Раднев са заснели и обработили над 3000 кадъра. Затова Йончев се обръща към бизнеса, неправителствени и правителствени организации и обикновени граждани да направят дарение в полза на проекта и бъдещата изложба. Широкоформатни копия на снимките също могат да бъдат закупени.


На снимката: Банята в Банкя, най-добре запазената от трите.

  • Препоръчване
  • Facebook
  • Twitter
  • Viber
  • Още възможности за споделяне
    • LinkedIn
    • Email
  • 74

Филтър

Ново | Четено | Коментирано | Препоръчвано

"Левски" спечели баскетболната суперкупа с кош в последните секунди

21:01, 01 окт 23 / Спорт 3

Екоминистърът: Трябва да запазим държавната въглищна централа

20:22, 01 окт 23 / Видео 41

Цитат на деня: Професията на миньорите има бъдеще до 2038 г. със затихващи функции

19:24, 01 окт 23 / Цитат на деня 174

Фотогалерия: Кучетата от породата санбернар получават нова социална роля

18:26, 01 окт 23 / Галерии 16

"Протестиращите работят срещу себе си": Кабинетът е готов за преговори, но не и да отстъпва

18:11, 01 окт 23 / България 245

Всичко от Ново >

нагоре
Дневник
Facebook Twitter Viber Instagram Telegram Youtube
Новини
Политика България Свят Спорт Бизнес Технологии Култура Развлечение Градска среда
Докладване на проблем
Екип
Помощ
Нов Дневник
Анализи
Редакционни коментари Авторите на Дневник Цитат на деня Интервю Дебат
Бизнес
Компании Финанси Имоти Лични финанси Потребители Туризъм Осигуряване
Европа
Новини от ЕС Земеделие На една маса с Европа Региони
Спорт
Футбол Тенис Волейбол Екстремни За любители Формула 1
Зелен
Въздух Отпадъци Биоразнообразие Климат Ресурси Стил на живот
Здраве
Здравословен живот Ново в медицината Прегледи и кампании
Детски
Образование Детски книги Свободно време Здраве С децата на път
На път
Как се прави От първа ръка
Скорост
Автопремиера Автомобилна индустрия Коли в кадър
След 5
ТВ програма Театър Изложби Филми Концерти
От Вас
Новини от вас Читателски галерии Читателски Дневник Комикс Стена на славата Изпращане на новина
Галерии
Голямата снимка Снимка на деня
Видео
С две думи Видео 5
Морски
PR Сфера

© 2001 – 2023 Икономедиа АД. Някои снимки © 2023 Associated Press и Reuters. Всички права запазени.

Общи условия за ползване | Политика за бисквитките | Декларация за поверителност

Уеб разработка на Икономедиа + дизайн на Studio X

Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.

Дневник спазва етичния кодекс на българските медии.

Реклама

Към мобилната версия.

America For Bulgaria Foundation logo
Фондация "Америка за България" финансира проект на "Икономедиа". Мненията и твърденията, изразени в изданията на "Икономедиа", са резултат от журналистическа дейност и отразяват редакционна позиция и не непременно възгледите на фондацията или на нейните директори, служители или представители. Изданията на "Икономедиа" спазват Етичния кодекс на българските журналисти.

Бизнес: Капитал Кариери Бизнес Регал Одит

Новини: Дневник Европа

IT: Digitalk

Развлечение: Бакхус LIGHT

На английски: Kapital Insights

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Close

Достъп за логнати потребители

За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

Вход Регистрация

Close

Достъп за логнати потребители

За да създадете комикс, моля логнете се в профила си.

Вход Регистрация

Close