
© Национален литературен музей
Нов дигитален фонд ще направи достъпни личните архиви на 13 български писатели класици като Иван Вазов, Никола Вапцаров и Елисавета Багряна, а специална секция ще бъде посветена на наследството на ромската култура от XX век, съобщава Институтът за литература при БАН. Проектът между академията, Литературния музей и Столичната библиотека е започнал през май и трябва да завърши за година.
Той ще събере непоказвани ръкописи и фотодокументи, както и статии от периодичния печат на Петко Р. Славейков, Иван Вазов, Михалаки Георгиев, Пенчо П. Славейков, Пейо Яворов, Елин Пелин, Николай Лилиев, Христо Смирненски, Асен Разцветников, Елисавета Багряна, Никола Вапцаров, Фани Попова-Мутафова и Димитър Димов. Достъпните архивни единици ще бъдат над 200 хиляди, като някои от оригиналите са заплашени от разпад.
Изискване на донорите е част от средствата да бъдат вложени за ромската общност, написали са институциите. Инициативата струва 200 хил. евро и се осъществява по Норвежкия фонд.
magnas
Рейтинг: 560 НеутралноИскам цялата Народна библиотека "Иван Вазов" и всички държавни архиви на един клик разстояние .
Додо
Рейтинг: 895 ВеселоБраво, браво, браво. Смислен проект. Много смислен. Нека още много такива проекти да бъдат осъществени!
Николай Теллалов
Рейтинг: 418 НеутралноА произведенията им? Да не се окаже пак, че имало "ощетени" праводържатели?
властта ражда паразитиПубликувано през m.dnevnik.bg
franklin
Рейтинг: 1335 НеутралноМного добър проект! Браво!
"На света има само едно нещо по-лошо от насилието - това е капитулацията пред него." Амос Озpaolo51
Рейтинг: 470 НеутралноСамо ми помогнете да се ориентирам в помското културно наследство, че нещо ми се губи. Те, до колкото ми е известно нямат писменост, а български вече масово не могат и да четат (което е и тъжно). Освен за чалга и турски маанета, за друго май не се сещам. Явно и аз съм един задръстеняк, ама карай.
znaya
Рейтинг: 857 НеутралноДо коментар [#3] от "Николай Теллалов":
Става дума за архивите им. Вероятно ще са преснимани ръкописни документи - с нечетими почерци и без опция за търсене. Фактически единствено за изследователски цели. Но в това отношение значително улеснение - кой знае колко лелки трябва да преодолее човек сега докато стигне до документ. И колко обяснения да даде за какво му е. Всичко това ще се избягва при един сайт.
Тsonkooo
Рейтинг: 4378 НеутралноНа снимката - Кръгът „Развигор“ между 1921 и 1924 г.: Тодор Боров, Елин Пелин, Александър Балабанов, Димитър Митов.
man_un
Рейтинг: 553 НеутралноЗа мен най-голямото недоумение и до сега си остава защо повечето от класиците ни са били хора с негативно мислене, тъжни и поне за които знам, неуспели в живота, нещастна любов или някаква лична драма. В класическата ни бг литература няма едно весело произведение, всичко е мъка и тъга, най-вече Йовков, Е.Пелин, пролетарските поети и т.н. Защо не изучавахме Чудомир? Имам една стара книга "Боян Пенев-спомени." Не съм я преглеждал отдавна, той е литературен критик и е познавал всички. За Яворов има интересни неща.
Maradona
Рейтинг: 478 Неутрално[quote#1:"magnas"]Искам цялата Народна библиотека "Иван Вазов" и всички държавни архиви на един клик разстояние .[/quote]
Готов ли си да си платиш за този клик ,юначе?
Додо
Рейтинг: 895 НеутралноДо коментар [#7] от "Тsonkooo":
Много точно око. Аз сега чак обърнах внимание на снимката, преди това прочетох само текста на статията.
Митев
Рейтинг: 1227 НеутралноДо коментар [#5] от "paolo51":
По-важното е, че мургавите ни събратя не подозират и няма и да чуят за дигитализирането на "наследството" им. Техните грижи се простират единствено до производство на биологично наследство - нищо повече...
Иначе новината е чудесна! Жалко само, че под материал за неколцина от най-големите в литературата ни, се наложи да предъвквам оначи неприятна тема...
mrmarbles
Рейтинг: 215 НеутралноИскам Читанка (http://chitanka.info/) в програмата на "Юнеско" (http://whc.unesco.org/) .
Gai-jin
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#1] от "magnas":
Народната (националната) библиотека не се казва "Иван Вазов", а "Св. Св. Кирил и Методий".
Регионалната библиотека в Пловдив се казва "Иван Вазов".
Дигитализирането на литературното наследство е изключително важно и полезно дело, но и доста скъпо. Държавата няма пари за това, а вероятно няма и голямо желание. Със същите пари дУпетатите ще си купят нови коли, например. Тези хора нямат много нужда от културно наследство и светли примери от миналото ни.
damage_case
Рейтинг: 439 Неутрално[quote#8:"man_un"]За мен най-голямото недоумение и до сега си остава защо повечето от класиците ни са били хора с негативно мислене[/quote]
След 1918 г. БГ се превръща в тъжно и депресивно място, способно да сдуха и Уди Алън. Соца не я разведри особено, а за абсурда, в който живеем сега да не говорим.
klimentm
Рейтинг: 3541 НеутралноДо коментар [#13] от "Gaijin":
klimentmМного си прав!
hasanço
Рейтинг: 418 НеутралноРомско наследство???
ne mutlu türküm diyene.Освен бургии за артефакт не виждам не6то друго.
damage_case
Рейтинг: 439 Неутрално[quote#16:"hasanço"]
Ромско наследство??? [/quote]
Асане, без да ми се сърдиш, ама за 500г. и вие не осеяхте Балканите с пътища, акведукти, зашеметяващи обществени сгради и пр. Влиянието ви по отношение на изящни изкуства и литература е толкова семпло и трудно забележимо, че май направо няма такова. И най-запаленият ДПС-ар ще се изчерви от шокиращата разлика между бившите владения на Хабсбургите и тези на бай султан.
zelenogorski
Рейтинг: 213 НеутралноЗа какво циганско литературно наследство става въпрос не разбирам. Кои са българските писатели с цигански произход? Сигурно има, но аз не ги знам. Някой може ли да каже?
tamada
Рейтинг: 1593 Весело[quote#18:"zelenogorski"]За какво циганско литературно наследство става въпрос не разбирам.[/quote]
Не разбираш, защото не става въпрос за това. Никъде не пише литературно.
hasanço
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#17] от "damage_case":
ne mutlu türküm diyene.За6то да се сърдя?Без за6еметява6ти претенции.
Не зная колко сме влиятелни според вас, но когато Бекир Боздаг представи двутомния опис на Османското наследство по земите български из4ервяването бе6е на лице по лицата на българските културтрегери.Гордостта българска, нари4а6та се "Възрожденска архитектура" е живо свидетелство-реликва, пазена ревностно и със съкровенни 4увства за "идните поколения" е само един малък детайл от това време.Това 4е ние с вас не знаем не зна4и 4е няма.Просто не трябва да се бърза с изводите е моят скромен съвет.Вижте как българска об6тина се бори със зъби и нокти за това незна4ително влияние-визирам Карлово градът носе6т зву4но турско име....та в тоя ред....А темата бе6е за ромско наследство май???Аз веднага дадох пример за артефакт бургията,вероятно има и други за които ние нямаме информация.Мисълта ми бе6е ако някой знае да сподели,а не апострофиране и разводняване с друга тема.Благодаря.
vari
Рейтинг: 490 НеутралноАко не ги качат в Интернет, все едно нищо не са направили...
Дано...
vari
Рейтинг: 490 НеутралноДо коментар [#9] от "Maradona":
На кого да плащаме приятелю, те хората тези неща като са ги писали са ги писали за да ги четем. Ако на държавата не им стигат парите от данъци за да ги хостват, да ги пуснат на торент и всички ще ги хостваме за винаги.
тулса
Рейтинг: 3136 Неутрално[quote#18:"zelenogorski"]Кои са българските писатели с цигански произход?[/quote]Поетът Усин Керим например: BA%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BC-%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%8 5%D0%BE%D0%B2%D0%B5/
1928 – 1983
ЦИГАНИН СЪМ
Циганин съм. Детството ми босо
прошумя с катун под нощи хладни....и т.н.
http://www.ranina.eu/%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%BD-%D0%
zelenogorski
Рейтинг: 213 НеутралноКъм "23"! Да, прав сте, Усин Керим. Даже лично го познавах от студентските ми години, но ми отлитна от ума. Благодаря!