
© Жанет-45
Седем стихосбирки, излезли през изминалата година, са номинирани за националната поетична награда "Иван Николов", съобщават учредителите й от издателство "Жанет 45".
Миналогодишната носителка на френската "Аполинер" Аксиния Михайлова е отличена с поетичната си книга "Смяна на огледалата" ("Жанет 45") - за аристократичността на поетическото звучене, превръщащо думите в същинско дълбочинно откровение, редом до дебюта на Валери Валериев - "Факти", издаден от "Литературен вестник". Той е предложен "за директното и смело поетическо вглеждане в най-скритите и опасни кътчета на човешкото съществуване". В журито тази година са Недялко Славов, Митко Новков и Андрей Захариев.
Те номинират "Отсъствие" на Владимир Попов (ИК "Светулка 44 Атеней") "за откровеното и покъртващо поетическо описание на загубата, преобразяващо скръбта от смъртта в ек de profundis", третата стихосбирка на Кирил Василев "Провинции" (Small Stations Press) - заради "разголващата и безпощадна неподправеност на поетическото, което не се спира пред нищо, за да изкаже всичкото" и "Град без море" на Людмила Балабанова (ИК "Жанет 45") - "за елегантното поетическо описание на живота в културна самота и духовно-естетическа доброволна изолация".
Останалите претенденти са два дебюта - "Нощта е действие" на Илиян Любомиров, по-известен под псевдонима си Августин Господинов, и Рене Карабаш за "Хълбоци и пеперуди", съответно за "провокативната и въздействаща употреба на поетическия език като израз на най-лудешка чувственост" и "свежестта и безпокойството на поетическия език, който през себе си опитва да разкрие безпокойствата на света". И двете книги са издадени от "Жанет 45".
Победителят ще бъде обявен на 17 декември на церемония в литературен клуб "Перото" на НДК. Наградата е в памет на поета, преводач и редактор Иван Николов и включва премия от 10 хил. лв. плюс плакет на художника Христо Гочев. През 20-те години от учредяването й нейни лауреати са били Христо Фотев, Константин Павлов, Екатерина Йосифова, Иван Методиев, Георги Борисов и други.
Додо
Рейтинг: 933 НеутралноИнтересни номинации.
Аксиния Михайлова и Кирил Василев са ми фаворитите. Предполагам, че Кирил Василев ще бъде награден, сам или заедно с някой от останалите претенденти.
Но, това с номинирането на Илиян Любомиров и на Рене Карабаш, това вече ме остави без думи. Илиян Любомиров за мен е всичко най-пошло и лошо, което може да бъде в една поезия.
Тоест, за мен това е голямо разочарование. Но, най-добре да вземе да спечели той тази награда, че поне да и срине реномето и напправо да се приключи с нея.
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#1] от "Додо":
בני אתה אני היום ילדתיךКиро го харесвам като поет. от малкото поносими модерни днес.
daskal1
Рейтинг: 4424 НеутралноДо коментар [#1] от "Додо":
Изглежда издателската къща "Жанет 45" е доста всеядна, съдейки по публикациите на толкова различни автори.
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#3] от "daskal1":
בני אתה אני היום ילדתיךда, е. доста успешно бизнес начинание, избуяло върху тежък късносоциалистически чернозем и наторено с ранна постсоц повратливост.
daskal1
Рейтинг: 4424 ВеселоДо коментар [#4] от "abdelhaqq":
"Синьото" и "червеното" се обединиха около "зеленото"?
abdelhaqq
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#5] от "daskal1":
בני אתה אני היום ילדתיךбаш. баба Божана е велелепна в своя номенклатурен грандьор. нещо като бат Бойко на българската литература.
Додо
Рейтинг: 933 НеутралноДо коментар [#2] от "abdelhaqq":
Аз имам сравнително широка поносимост към модерните, но от изброените по-горе, може би Аксиния Михайлова ше бъде доста интересна и трудна за подминаване. Едни вид, тя взе Аполинер, пък тук няма кой да я оцени, ли? Предполагам, че най-лесно би било да е тя, плюс Кирил и така, проблемът е решен.Лично на мен, поезията на Кирил Василев ми е по-близка
Додо
Рейтинг: 933 НеутралноДо коментар [#3] от "daskal1":
Тя, Божана нали си пада и тя поет, някакви такива амбиции има, издава си нейните неща, после, вече в друго издателство и пуснаха и събраните съчинения, въобще, баш поет и тя се води и от там, нали радее за поезията, издава ли издава.
В интерес на истината, от поезия пари не се правят. Прост пример е, че ако се правят, ще има много издателства, които биха издавали поезия, а случаят не е такъв. Но, и нейните условия са едни такива, особени. Например, няма хонора, преди да ти се продаде тиража. Тиражът е да речем, 100 броя. Нещо такова са тиражите на поезията в България. И хонорар за тези 100 броя е нещо в рамките на 100 лева за автора. Говорим за тънки книжки, често, под 100 страници, на които цената е около 10 те лева. Тоест, ясна е ценовата политика- на около 50% продаден тираж, тя вече е на нула. Това го казвам съвсем приблизително, зависи от това, колко илюстрации има в книгата и т.н. Но, парите идват от печатницата и, тя печата доста неща, извън книгите, и също така, парите идват от преводните книги, най-вече. Разбира се, тук имаме класически конфликт на интереси, защото Жанет дава наградат, и жанет издава книги. Това създава напрежение в бранша. Щото, в поезията в България, както е видно от сметката по-горе, всчико се прави заради едната слава, не е заради парите. Но, когато сложиш една награда от 10000 на масата, това вече е причина за доста "неща", да се говорят и после, и да се случат.