С маймунско подражание на западни образци като комикса сме щели да популяризираме (не)българската култура, поучава ни "живееща във Франция" българска патриотка.
За комикс трябва и добър текст и сценарии, не само добър художник, а работата на Даниел Атанасов - Satanasov е живо доказателство. Старите художници от "Дъга" разказваха истории в картинки, а манга-подражателите просто рисуват картинки.
Не знам авторката на текста колко Pif-ове е разглеждала или имала през живота си, но аз, който имам половин шкаф от тях, мога да й кажа, че списанието беше съсипано и в крайна сметка загина след като ускорено комиксите в него бяха американизирани като сюжет и рисунък. Сюжетите олекнаха и изпростяха в типичен американски стил, рисунъкът сподели същата съдба. Новите поредици нямаха нищо общо с култови поредици като "Рахан" например. Това започва някъде към 1984 или 1983 г. и закономерно доведе до смъртта на списанието.
Тук вече банват и със задна дата: "Вашият достъп до форумите на Икономедиа е автоматично ограничен за 24 часа (до 12:05 часа на 18 Мар)."
Разгледах страничката на надпреварата...
Всички участници ми се виждат достойни за победител, но ме загложди една носталгия...не видях сред тях Ксалито...!!!
Има изключително добро младо поколение български илюстратори, което е страхотно! Дияна Нанева е супер свежа с много добри композиции и цветност. Не по-малко талантливи са и Marina Muun, Борис Праматаров, Сибила и Иван Коритареви, които са супер дейни, Пенко Гелев и още един куп народ, всеки с неговия си почерк и вкус.
Не разбрах какъв е проблемът. Свободният пазар пречи да се развие такова изкуство и е нужна държавна субсидия? Това ли е проблемът? Или не могат да си намерят достатъчно купувачи?
[quote#2:"jagerzur"]За комикс трябва и добър текст и сценарии, не само добър художник,[/quote]
Без текста. Достатъчно е само добър сценарий и художник. Та именно това е силата на комикса — разказва в картинки, а не с думи, което заобикаля езиковата и културната бариена. За историите с текст си имаме книги с илюстрации...
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Каишков - Либерален мислител
Рейтинг: 768 НеутралноС маймунско подражание на западни образци като комикса сме щели да популяризираме (не)българската култура, поучава ни "живееща във Франция" българска патриотка.
jagerzur
Рейтинг: 237 НеутралноЗа комикс трябва и добър текст и сценарии, не само добър художник, а работата на Даниел Атанасов - Satanasov е живо доказателство. Старите художници от "Дъга" разказваха истории в картинки, а манга-подражателите просто рисуват картинки.
Репей
Рейтинг: 388 Неутрално[quote#2:"jagerzur"]Старите художници от "Дъга" разказваха истории в картинки, а манга-подражателите просто рисуват картинки.[/quote]
Тук вече банват и със задна дата: "Вашият достъп до форумите на Икономедиа е автоматично ограничен за 24 часа (до 12:05 часа на 18 Мар)."Петър Станимиров и Евгений Йорданов бяха точно част от екипа на "Дъга".
Репей
Рейтинг: 388 НеутралноНе знам авторката на текста колко Pif-ове е разглеждала или имала през живота си, но аз, който имам половин шкаф от тях, мога да й кажа, че списанието беше съсипано и в крайна сметка загина след като ускорено комиксите в него бяха американизирани като сюжет и рисунък. Сюжетите олекнаха и изпростяха в типичен американски стил, рисунъкът сподели същата съдба. Новите поредици нямаха нищо общо с култови поредици като "Рахан" например. Това започва някъде към 1984 или 1983 г. и закономерно доведе до смъртта на списанието.
Тук вече банват и със задна дата: "Вашият достъп до форумите на Икономедиа е автоматично ограничен за 24 часа (до 12:05 часа на 18 Мар)."Читател
Рейтинг: 1398 НеутралноПрез юни се очаква втора книжка от авторите на "Над дъгата", от която обаче лично аз съм със смесени чувства.
Ghost
Рейтинг: 1040 ЛюбопитноЗа съдбата на българския комикс...
Форумът е в будна кома...Разгледах страничката на надпреварата...
Всички участници ми се виждат достойни за победител, но ме загложди една носталгия...не видях сред тях Ксалито...!!!
Велков
Рейтинг: 1366 ЛюбопитноЕ те това ни е най-големият дерт....
coxo
Рейтинг: 496 НеутралноИма изключително добро младо поколение български илюстратори, което е страхотно! Дияна Нанева е супер свежа с много добри композиции и цветност. Не по-малко талантливи са и Marina Muun, Борис Праматаров, Сибила и Иван Коритареви, които са супер дейни, Пенко Гелев и още един куп народ, всеки с неговия си почерк и вкус.
Федор Езерский
Рейтинг: 919 НеутралноНе разбрах какъв е проблемът. Свободният пазар пречи да се развие такова изкуство и е нужна държавна субсидия? Това ли е проблемът? Или не могат да си намерят достатъчно купувачи?
Публикувано през m.dnevnik.bg
rossen_stoyanov
Рейтинг: 225 НеутралноДо коментар [#9] от "Управляващ опозиционер (реформатор)":
просто пазарът тук е малък и беден, икономически факт.
gost22
Рейтинг: 1425 Любопитно[quote#2:"jagerzur"]За комикс трябва и добър текст и сценарии, не само добър художник,[/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Без текста. Достатъчно е само добър сценарий и художник. Та именно това е силата на комикса — разказва в картинки, а не с думи, което заобикаля езиковата и културната бариена. За историите с текст си имаме книги с илюстрации...